Světelné znečištění v médiích

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Světelné znečištění v médiích

#16

Příspěvek od Pavuk_ »

to Krupp: vyrobcovia maju v katalogu aj spravne (minimalizujuce svet.znecistenie) aj nespravne (plytvajuce svetlom, prip. nie plne clonene) svietidla
takze neda sa povedat, ze by jeden vyrobca vyrabal iba nevhodne svietidla (z enviro hladiska)

Problem je, ze v katalogu tychto firiem su v roznom pomere zastupene oba typy. Akurat kompetentni , ktori vyberaju svietidla do ulic nemaju v tejto oblasti vedomosti, povedomie... ludia NIKDY o tomto probleme nepoculi, tak ako sa malu spravne rozhodnut ?
(preto je osveta alfa omega... vzdelanie, ale to je stara znama vec).

Najcastejsi argument (pri vybere svietidiel) som pocul nizka cena a nerozbitnost.
Druhy parameter je velmi dolezity pre nich, pretoze vela novych lamp skonci rozbitych vandalmi

Bohuzial donedavna existovali iba tie gule, ktore su prakticky nerozbitne (tie s polykarbonatu tusim) a zaroven su lacne (ono to snad ani svietidlo nie je , je to hola vybojka s plastovym "obalom" v tvare gule). To je ich hlavny argument.

Avsak dnes je situacia ina. Su dostupne plne clonene svietidla s rovnym nerozbitnym kalenym sklom odolnym voci poskriabaniu.
Mnohi predstavitelia obcii to pochopili a montuju tie (prikladom je vela v CR).
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Světelné znečištění v médiích

#17

Příspěvek od ceres »

Tak som bol vcera monitorovat svetelne znecistenie v Bratislave :o. Tu je par obrazkov:

1. Hrad si osvetlujeme statocne, aby zalubenci pri svojich vecernych letnych prechadzkach videli co najviac (ved po nicom inom ani netuzia)...



2. Nesetrime ani na ostatnych dominantach, ved nech je ich poriadne vidno (oblaky vidno velmi dobre aj odspodu)...



3. Samotne bratislavske UFO ma dokonca vykonny reflektor, asi pre pristavanie...



4. No a obcas poriadne nici tmu aj to nase nocne slnko...



Fotene 13. 7. okolo polnoci, +26 °C, Nikon D200 + rozne objektivy (Soligor 4,5-5,6/19-35, Sigma 4,5-5,6/70-300+1,5x Kenko).
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Světelné znečištění v médiích

#18

Příspěvek od ceres »

S tym nocnym svietenim som si spomenul na jednu prihodu. V roku 1999 sme sa vracali zo spanielskej Almerie z pozorovania dazda Leonid a zastavili sme sa v Barcelone. Samozrejme, namierili sme si to k Sagrada Familia.

Bol vecer, skoro noc a monumentalne dielo Gaudiho bolo nadherne osvetlene - odspodu reflektormi, zhora Mesiacom. Fotili sme zlava-sprava, ked tu zrazu udrelo 21:30 a nastala tma - jednoducho zhasli svetla, atrakcia-neatrakcia.

Pokracovali sme v ceste a na dalsi vecer sme dorazili do Janova. Svetla vsade spusta, osvetlene vsetko, co sa len dalo zdovodnit.

Vtedy som si hovoril, ze aki su ti Spanieli k tym turistom necitlivi, mali by si zobrat priklad z Talianov. Az o par rokov som pochopil, ze je to celkom inak...

Teda, nech ziju Spanieli, uctievaci tmy!
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Světelné znečištění v médiích

#19

Příspěvek od Pavuk_ »

ceres napsal: S tym nocnym svietenim som si spomenul na jednu prihodu. V roku 1999 sme sa vracali zo spanielskej Almerie z pozorovania dazda Leonid a zastavili sme sa v Barcelone. Samozrejme, namierili sme si to k Sagrada Familia.

Bol vecer, skoro noc a monumentalne dielo Gaudiho bolo nadherne osvetlene - odspodu reflektormi, zhora Mesiacom. Fotili sme zlava-sprava, ked tu zrazu udrelo 21:30 a nastala tma - jednoducho zhasli svetla, atrakcia-neatrakcia.

Pokracovali sme v ceste a na dalsi vecer sme dorazili do Janova. Svetla vsade spusta, osvetlene vsetko, co sa len dalo zdovodnit.

Vtedy som si hovoril, ze aki su ti Spanieli k tym turistom necitlivi, mali by si zobrat priklad z Talianov. Az o par rokov som pochopil, ze je to celkom inak...

Teda, nech ziju Spanieli, uctievaci tmy!
Nuz uz aj Taliani pochopili wocogo V 4 regionoch plati velmi tvrdy zakon o svet.znec. Chorvati tiez chystaju podobny zakon (!) A benatky na LP mape skoro ani nevidno - maju to velmi citlivo nasvietene koli turistom (prave koli tej romantickej atmoske). No a v Rime tusim zhasinaju po polnoci pamiatky lebo po polnoci turisti aj tak nechodia po meste (tusim aj v Londyne). Zato na Zahori su vsetky kostoly aj v tej poslednej dedine vysvietene az hroza a celu noc !

Tie tvoje BA fotecky su pekne (tiez som uz cosi pofotil ale nezverejnil), co keby sme to dali na nejaky portal venovanemu iba LP ? (uz jeden chystam... )

To len postkomunisticke staty su zatial 100 rokov za opicami (svojim pristupom k prostrediu nocnemu ci dennemu ).

Bratislava ma smolu ze pred x-rokmi siemens "zasobil" Bratislavu tymi strasnymi gulami, cele mesto je zamorene. Bude este dlho mesto od toho "odsvrabit".

Inak po odvisielani tej reportaze mi babka (byva v starom meste) hovorila, ze ked im namontovali pred barak tu gulu, suseda sa hned stazovala ze jej to svieti do obyvaku ale ... akoby hrach na stenu hadzala... takze skupina ludi, ktoru so "serie" je - predpokladam- dost pocetna ... mozno aj na nejaku peticiu :-/
Ale zatial ostaneme pri osvete ;)
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

Světelné znečištění v médiích

#20

Příspěvek od Hadra »

Pavuk_ napsal:

Inak po odvisielani tej reportaze mi babka (byva v starom meste) hovorila, ze ked im namontovali pred barak tu gulu, suseda sa hned stazovala ze jej to svieti do obyvaku ale ... akoby hrach na stenu hadzala... takze skupina ludi, ktoru so "serie" je - predpokladam- dost pocetna ... mozno aj na nejaku peticiu  :-/
Ale zatial ostaneme pri osvete ;)
Až politici zjistí, že citelny vzorek voličů (poddaných)  ;D mohou získat zlepšením životní spokojenosti, tím že lampy budou svítit kvalitně a jen tam kde je třeba - a ješte ušetří peníze -- možná se budou dít divy...předpokladem u nich je však náprava citelného deficitu v oblasti "kreativního enviro - mentalismu"  ;D ... Až nebude stačit jen klobása a pivo zdarma  ;D... - to bude bod, kdy se vše začne k přirozenu obracet.... když chtěj nažrat - dáme jim nažrat, ale čoto ono stačí odstrániť guľu od okna?  ;D .. ps: berte mě s nadhledem....
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
PPos
Příspěvky: 227
Registrován: 09. 01. 2006, 20:21

Světelné znečištění v médiích

#21

Příspěvek od PPos »

Pavuk_ napsal:
Tie tvoje BA fotecky su pekne (tiez som uz cosi pofotil ale nezverejnil), co keby sme to dali na nejaky portal venovanemu iba LP ? (uz jeden chystam...     Co sa tyka fotiek zo znecistenia a ich uverejnenim. Chcel by som tiez prispiet svojou troskou co som nafotil z okolia BA.

     Ale aby nezostalo len pri zviditelnovani chyb, tak by som sa rad pridal, v boji s ludskou blbostou a spolu s vami vyvijal natlak na kompetentnych.
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Světelné znečištění v médiích

#22

Příspěvek od ivanmsk »

Nebolo by zle dat na zamyslany portal nielen negativne priklady ale aj pozitivne - urcite sa najdu. Cielom by nemalo byt len kritizovanie ale aj ponuknutie riesenia, alebo aspon poukazanie na to, ze to ide aj inak. Rad sa pridam k zbieraniu fotomaterialu.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Světelné znečištění v médiích

#23

Příspěvek od igi »

Neviem ci to v tej relacii odznelo, ale LP sa netyka len ludi a astronomov ;D, su na to dost citlive aj zvery a priroda vseobecne. Kdesi o tom hovorili v suvislosti s nocnym lyzovanim. Takze sups podnet na min. zivotneho prostredia ;D
Inak Pavuk, dobra praca ;)
Uživatelský avatar
PPos
Příspěvky: 227
Registrován: 09. 01. 2006, 20:21

Světelné znečištění v médiích

#24

Příspěvek od PPos »

ivanmsk napsal: Nebolo by zle dat na zamyslany portal nielen negativne priklady ale aj pozitivne - urcite sa najdu. Cielom by nemalo byt len kritizovanie ale aj ponuknutie riesenia, alebo aspon poukazanie na to, ze to ide aj inak. Rad sa pridam k zbieraniu fotomaterialu.
Jeden pozitivny priklad by sa nasiel. S Pavukom sme realizovali na Cerovej upravu jednej poulicnej lampy. ;D ;)
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

Světelné znečištění v médiích

#25

Příspěvek od Krupp »

To Pavuk_ : No ti vyrobci delaji ty lampy podle navrhu nejakych designeru. No a ja myslel vylozit to tem designerum a ti by potom nedelail lampy, ktere v podstate nejsou dobre (resp. v necem vadi). Asi neco jako ze architekt taky nenavrhuje rodinny dum, ve kterem nelze bydlet, jenom aby ukazal svuj talent. Kdyby ti designeri neco takoveho nenavrhovali, vyrobci by to neprodavali, ne? ???
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Světelné znečištění v médiích

#26

Příspěvek od ivanmsk »

Krupp napsal: To Pavuk_ : No ti vyrobci delaji ty lampy podle navrhu nejakych designeru. No a ja myslel vylozit to tem designerum a ti by potom nedelail lampy, ktere v podstate nejsou dobre (resp. v necem vadi). Asi neco jako ze architekt taky nenavrhuje rodinny dum, ve kterem nelze bydlet, jenom aby ukazal svuj talent. Kdyby ti designeri neco takoveho nenavrhovali, vyrobci by to neprodavali, ne? ???Na tom nieco bude. Mozno by sa dala zaktivizovat skola, kde sa studuje design s tym, ze ked sa snazia navrhnut ekologicke dopravne prostriedky, tak by mohli popracovat aj na osvetlovacich telesach... ale mozno som prehnany optimista.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
Jirka54
Příspěvky: 100
Registrován: 24. 07. 2015, 16:45

Světelné znečištění v médiích

#27

Příspěvek od Jirka54 »

Je pravdou, že nejdůležitější je osvěta. Nejenom, že
nesprávné svícení "škodí tmě", ale rovněž má neblahý vliv na lidské zdraví, přírodu apod. Zejména tam bude cesta, protože na to většinou lidé lépe slyší, než na to, že to "škodí astronomům". V dobách, kdy jsem byl radním v obci, prosadilo se, že od 24 hod
do 5 hod. se vypínalo veřejné osvětlení. Nic zvláštního se nedělo, nezvedla se žádná "kriminální"
činnost apod. Potom jednou, snad při cestě ze zábavy, někdo poškodil značky, vysypal popelnice, a byl problém. Znovu se svítí, právě na nátlak lidí. Vandalská čiinnost, ale zůstala stejná.
Já bydlím na konci obce, směrem k lesu na V a JV, kde na cestě jsou dvě lampy. Tak jsem si domluvil vyjímku, že mi elektrikář zabudoval vypínače, na moje náklady, a já si lampy vypnu, když potřebuji.
Rovněž při té příležitosti jsem firmě, která provádí
opravy a montáž osvětlení v obci, udělal malou přednášku, aby měnili již zastaralé typy výbojek
za novější, "výhodnější " pro tmu.
Uvidíme, jestli to bude mít účinek. V tom smyslu budu mluvit i se starostou.
                                 Zravím Jirka
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Světelné znečištění v médiích

#28

Příspěvek od michal.b »

Nahodou jsem narazil na tuhle fotku. Melo by se jednat o Olomouc kolem pulnoci. Des a hruza :-/

[edit]Pozor, fotka ma 2MB![/edit]
Uživatelský avatar
PPos
Příspěvky: 227
Registrován: 09. 01. 2006, 20:21

Světelné znečištění v médiích

#29

Příspěvek od PPos »

michal.b napsal: Nahodou jsem narazil na tuhle fotku. Melo by se jednat o Olomouc kolem pulnoci. Des a hruza :-/

Fotka je trochu privelka cca 2MB, na co je lepsie upozornit, ale inak je velmi vydarena. Niektore casti su na nej preziarene ako cez den.

Kto a na co potrebuje v noci tolko svietit. Podla mna to na vandalizmus a kradeze vplyv nema. Nepoznam nikoho kto by si na dvore svietil celu noc len preto, aby znizil kriminalnu cinnost. Ved zlodeji su napadnejsi ak si musia svietit sami.

Ked si vezmem aky prikon ma jedna lampa a kolko ich svieti iba na nasej ulici a aj to kolko stoji 1kWh v slabej prevadzke tak sa to splha do zavradnych vysok. Ved to musia platit mesta a obce z vlastnych zdrojov ak sa nemylim. kde na to beru? Z usetrenych penazi by podla mna uzivili aj policajtov, pripadne by ich mohli pouzit na osvetu.

Ospravedlnujem sa za svoje sny ktore som vam takto vykreslil ;D
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Světelné znečištění v médiích

#30

Příspěvek od ceres »

Ja som samozrejme za tmu, ale treba brat vsetko s rezervou. Tych svetiel je tam sice vela, ale expozicia je natolko natiahnuta, ze aj v uplnej tme by to bolo preziarene Treba brat vsetko s rezervou a zamysliet sa nad tym, nez nieco okomentujeme/skritizujeme. :-/
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Odpovědět