Světelné znečištění v médiích

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
LbA

Světelné znečištění v médiích

#46

Příspěvek od LbA »

V denniku SME vysiel velmi dobry clanok
Klik sem
3J

Světelné znečištění v médiích

#47

Příspěvek od 3J »

opravdu velmi pěkně a diplomaticky napsáno
Uživatelský avatar
Petr_C
Příspěvky: 63
Registrován: 20. 06. 2006, 15:53

Světelné znečištění v médiích

#48

Příspěvek od Petr_C »

Je to jeden z důvodů, proč to město nemám rád, a nebo jsem z něj přinejmenším velmi rozčarovaný. Ono to město má určité své specifické a neopakovatelné kouzlo, to zase ano. Ale já jsem tomuto kouzlu nějak nepřišel na chuť. Proto jsem taky vymyslel výrok, že jsou 2 nejhoší věci, které se mohou stát astronomovi: oslepnout a žít v Olomouci.

V. K.
No prvně bych chtěl říct že žiji v Olomouci.Je jasné že každé město je hodně přesvícené ale ty tvé výroky na konci tak to je síla >:( Spíš bych to řek tak že jsou 2 nejhorší věci, které se mohou stát astronomovi: oslepnout a žít v ve Městě.Nebo si myslíš že jsou u nás města nad 100 000 obyvatel které jsou "daleko" mín Osvícená?Mám proježděny všechny velky města v noci a rozdíl tam opravdu nevidím.
PS:Ta Fotka je focená kolem těch nákupních středisek a to dá rozum že tam je světla opravdu hodně :(
Ale třeba já bydlím kousek od Hl Nádraží a ajhe tam už to docela de.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Světelné znečištění v médiích

#49

Příspěvek od VK »

Petr_C napsal: No prvně bych chtěl říct že žiji v Olomouci. Je jasné že každé město je hodně přesvícené ale ty tvé výroky na konci tak to je síla  >:( Spíš bych to řek tak že jsou 2 nejhorší věci, které se mohou stát astronomovi: oslepnout a žít v ve Městě.Nebo si myslíš že jsou u nás města nad 100 000 obyvatel které jsou "daleko" mín Osvícená?Mám proježděny  všechny velky města v noci a rozdíl tam opravdu nevidím.

PS: Ta Fotka je focená kolem těch nákupních středisek a to dá rozum že tam je světla opravdu hodně  :(
Ale třeba já bydlím kousek od Hl Nádraží a ajhe tam už to docela de.
Ono to je způsobeno i dalšími faktory, nejen světelným znečištěním. Jak už jsem někde napsal, studoval jsem tam. Konsternovalo mě především to, když jsem se na jedné universitní hvězdárně (Slavonín) dověděl, že pozorování je dovoleno, ale jen do 22 h, potom správkyně chce jít spát, a na druhé hvězdárně (Lošov), že kopule se v znimním období neotáčí. Na Slavoníně byly přístroje v desolátním stavu, na Lošově nebyl dokonce ani jeden použitelný přístroj, větší než Binar 25 X 100. A to byly hvězdárny patřící universitě, která měla být odborným garantem jemné mechaniky a optiky. Studoval jsem tam optiku. Největší chyba, kterou jsem udělal, byla asi ta, že jsem odtamtud co nejrychleji neodešel. Protože mělo být (a bylo) ještě hůř - v případě zájmu sdělím soukromě. Tady na fóru to někteří lidé "těžce nesou", přesto (a nebo možná pravě proto), že je to pravda.

Jinak Ty tam máš výhodu, že od hlavního nádraží Ti jede každou hodinu autobus 11-ka, který Tě za 25 minut doveze do Lošova. Tato vesnice je v kopcích, už za Svatým kopečkem, a na těch kopcích už jsou mnohem lepší pozorovací podmínky. Tyto lokality zahrnu do seriálu Cesty za tmou (http://sweb.cz/vladimir.kocour/cestyza/cestyza.htm)

Občas, hlavně na podzim, se stane, že inverzní oblačnost se zastaví cca na úrovni droždínské zatáčky. Kopec nad Lošovem (380 m n. m.) se tak ocitne nad inverzí, Olomouc pod inverzí.

To je pak zajímavé.

Ještě se Tě zeptám: jaké máš v astronomii plány?

V. K.
Uživatelský avatar
Petr_C
Příspěvky: 63
Registrován: 20. 06. 2006, 15:53

Světelné znečištění v médiích

#50

Příspěvek od Petr_C »

No zatím pozoruji jen binokulárem kterej jsem si v létě koupil a do budoucna bych chtěl něco jako ED 80, zajímá mě astrofoto.Takže pomalinku střádám penízky ;)
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Světelné znečištění v médiích

#51

Příspěvek od VK »

Vpodstatě dnes díky internetu můžeš astronomicky pracovat kdekoli.

"Bohužel" sis vybral astrofotografii, které se chceš navíc věnovat sám, a k tomu prostě pozorovací podmínky potřebuješ. Nejdlouhodobější zkušenosti s astrofotografií má ve Tvém okolí (shodou okolností přímo v Olomouci) p. Jaroslav Kareš. Spolupracuje také s pracovní skupinou Elektro-Metal, http://web.telecom.cz/elektro-metal , na její stránce je o něm zmínka. Jeho "mladší kolega" Martin Vyhlídal (MartinV) je tady na fóru, má osobní stránky, dále na fóru je Libcz. To všechno jsou lidé nezávislí, a zajímají se (aspoň podle mých informací) o totéž, co Ty.

"Dotáhnu" v Cestách za tmou ten Olomouc-Lošov a Olomouc-Východ. Snad Ti to k něčemu bude. Dám Ti vědět, až to bude dokončené.

V. K.
Uživatelský avatar
Petr_C
Příspěvky: 63
Registrován: 20. 06. 2006, 15:53

Světelné znečištění v médiích

#52

Příspěvek od Petr_C »

Tady jsem zkoušel o silvestra z Okna(6 patro) fotit Osvětlení Olomouce.Foceno Canon PowerShot A510 s 15s Expozicí (delší mi foták neumožnuje).Škoda těch velkých světel úplně nalevo (Hl Nádraží).

http://mujweb.cz/Veda/Petcep/Olomouc%2002.jpg?r=706
Uživatelský avatar
Dratek
Příspěvky: 20
Registrován: 27. 11. 2004, 20:03

Světelné znečištění v médiích

#53

Příspěvek od Dratek »

To samé z trošku jiného pohledu (Lošov) Jako stativ sloužil dalekohled proto je to tak našikmo.
Dratek

http://www.volny.cz/dratecek/PC080180.JPG
Uživatelský avatar
Myslitel
Příspěvky: 5
Registrován: 05. 01. 2007, 02:46

Světelné znečištění v médiích

#54

Příspěvek od Myslitel »

Zaujimave ja tem problem nemam v KK su sami grazli česť vinimkam . Hned jak lampy opravia tak ich jednoducho rozbiju a opravia to tak akurat ked pride Dzurinda na navštevu alebo ked su volby.
Myslim že je to vo viacerich miestach.
Myslitel10
Uživatelský avatar
Myslitel
Příspěvky: 5
Registrován: 05. 01. 2007, 02:46

Světelné znečištění v médiích

#55

Příspěvek od Myslitel »

Ale určite by mi to vadilo. :-/
Myslitel10
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Světelné znečištění v médiích

#56

Příspěvek od Pavuk_ »

Zdravim vsetkych,

podarilo sa nam urobit dalsi krocik v osvete a tak zajtra t.j. v sobotu 3.3 vyjde vo vikendovej prilohe SME clanok o svetelnom znecisteni.
Velka vdaka patri Dominikovej mame, redaktorke SME Iris Kopcsayovej.

Online verzia denniku je: www.sme.sk
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Světelné znečištění v médiích

#57

Příspěvek od Dominik »

Tak uz je to aj na nete:
http://www.sme.sk/c/3175784/Svietme-si- ... iezdy.html
Co k tomu mozem dodat len skoda, ze sa to muselo este trochu skratit.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Světelné znečištění v médiích

#58

Příspěvek od MaG »

Vynikající práce, patří vám pochvala i dík.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
putzig
Příspěvky: 87
Registrován: 15. 07. 2006, 07:49

Světelné znečištění v médiích

#59

Příspěvek od putzig »

Kiež by to malo nejaký a ľudia si z toho niečo zobrali k srdcu...
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Světelné znečištění v médiích

#60

Příspěvek od Rudy »

Čítal som to! Meno Pavol Ďuriš bolo v tom článku skloňované vo všetkých pádoch. Informácie o sveteľnom znečistení a o jeho negatívnom vplyve na človeka treba širokej verejnosti podávať postupne a Pavuk to tak robí. Jeho kroky sú veľmi dobre premyslené! Ak by sa dal k niečomu prirovnať ten posledný, dovoľte mi parafrázovať legendárny výrok amerického astronauta Neila Armstronga: " Je to len malý krôčik pre Pavuka ale veľký krok pre ľudstvo."
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Odpovědět