Dobré a špatné příklady

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Dobré a špatné příklady

#226

Příspěvek od denis.marc »

Majitelem osvětlení a kostela (je to pořádně velký kostel, nikoliv nějaký kostelík ) jsou Evangelíci a provozovatelem toho svícení by měla být obec Krouna, pokud v poslední době nedošlo ke změně. Stavba jako taková je to velmi zajímavá a pěkná, takže důvodů na ní svítit si najdou dost.

Jednak jsou tam dva reflektory, které svítí na kostel zepředu od hlavní silnice, to je ten slabý kužel na snímku směřující vlevo nahoru, ten větší problém způsobuje vysoce výkonný reflektor umístěný nahoře na chrámové lodi, směruje to na věž, ale je to strašně silný a přesahy jsou obrovské. Už se to tam řešilo, během zimy se ten reflektor asi porouchal a z vyjádření jsem pochopil, že s obnovou se ani nepočítá, dlouho to taky nesvítilo, ale letos během prázdnin, když už jsem si myslel, že tam definitivně nechají jen ty reflektory zepředu, přišlo nepříjemné překvapení, najednou to vyměnili a začali tam znovu provozovat tu "diskotéku". :-/
V době, kdy Krouna omezuje veřejné osvětlení a zhasíná větší část světel v obci (cca 23:45 - 4:00), zhasíná se i tohle, tak alespoň, že to nesvítí pořád. ;D
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Dobré a špatné příklady

#227

Příspěvek od Stanislavxyz »

denis.marc: Tak to je pořád slušný- jestli to před půlnocí vypnou. Takhle nějak bych si to představoval- buď svítit jen třeba v neděli a svátky, nebo zhasínat v pokročilou hodinu. U nás svítí všechno (veřejný, kostel i nádraží) pořád, leda by vypadla elektrika...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Dobré a špatné příklady

#228

Příspěvek od michal.b »

Ahoj,

shanim fotky dobrych a spatnych prikladu osvetleni pro pripravovany web o svetelnem znecisteni. Konkretne by se mi hodily fotky "dobrych" a "spatnych" svitidel - at uz se jedna o jejich typ (koule, plochac), zpusob instalace (naklonene, vodorovne, nasviceni zeshora, zdola) atd. Uvital bych nejen verejne osvetleni, ale taky osvetleni nakupnich center, skladovacich hal, kostelu, hradu, parku, zahrad, svetla u domovnich dveri atd. Ze snimku by melo byt zrejme proc je to spatne nebo dobre - muze byt tedy i sirsi zaber + detail. Kvalita by mela byt dostatecna pro publikaci (na webu), tzn. fotky z mobilu jen obzvlaste povedene.

Budu prochazet tohle vlakno, mam taky vlastni archiv a archiv soutezi o svetelnem znecisteni, ale rad bych mel vetsi vyber a hlavne fotky konkretnich svitidel, proto tahle prosba.

Diky za pomoc!
Moje poptavka stale trva, pokud neco mate nebo byste mohli mit, ozvete se mi. Zejmena shanim dobre priklady osvetleni prumyslovych arealu a domu / garaze / zahrady. Naopak verejneho osvetleni mam vic nez dost, to nepotrebuju. Na ukazku co bych asi tak potreboval:

Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Dobré a špatné příklady

#229

Příspěvek od denis.marc »

Tak tohleto je taky lahůdka, vyfotil jsem jí alespoň ráno z vlaku:



Chrudim, místní část Medlešice. Stejné lampy mají pravděpodobně stále v areálu Paramo v Pardubicích. Dříve měli na Pardubicku stejné osvětlení také Živanice, ale tam už je před několika lety vyměnili za toto:

Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Dobré a špatné příklady

#230

Příspěvek od Libcz »

Tyhlety lahůdky máme před barákem, akorát vrchní polokoule je neprůsvitná. Teď nám dělají rekonstrukci vnitrobloku a dali tam nová svítidla. Opravdu každému v okolí Olomouce doporučuji se zajet podívat ke kojeneckému ústavu na vnitroblok Rooseveltova 117-123. To, co zde páni architekti umístnili, se podobá spíše pochodním. Tyč, nahoře úplně obnažená výbojka a jediné stínítko je plochá stříška nad výbojkou. Pere to světlo nejvíc do strany, lidem do oken, i z blízka to dokáže osvětlit celou 7-podlažní budovu :-/ Tohleto mi opravdu hlava nebere, skutečně ne

Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Dobré a špatné příklady

#231

Příspěvek od MaG »

Nezbývá než zkritizovat v místním tisku, popř. nejdřív oslovit správce VO, tohle je šlendrián.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Dobré a špatné příklady

#232

Příspěvek od Regulus »

Mě tento a jemu velmi podobné typy už přijdou jako "normální" svítidlo (ve smyslu četnosti), bohužel :-/
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Kikan
Příspěvky: 203
Registrován: 11. 01. 2008, 17:05

Dobré a špatné příklady

#233

Příspěvek od Kikan »

To je hodně smutné... Olomouc je v tomhle vůbec dost hrozná, snad kromě výjimek v okolí Androva stadionu, kde jsou na jednom místě lampy veřejného osvětlení s ukázkovým plochým spodkem (fotku jsem tu myslím už dával).
"Please do not stare into laser with remaining eye."
EQ-5 GoTo, SW N200/1000, UHC Astronomik Profi, Barlow 2x Ultima 1.25”, Vixen PL32mm, SP-25mm, SP-10mm, SW UWA 6mm
Uživatelský avatar
Krysarr
Příspěvky: 91
Registrován: 27. 03. 2009, 23:45
Bydliště: Par km od Ondrejova
Kontaktovat uživatele:

Dobré a špatné příklady

#234

Příspěvek od Krysarr »

My jsme se před pul rokem stehovali, minuly mesice nainstalovala obec nove LED osvetleni, které sice nesviti nahoru, coz kamera chvali, ale do boku a dolu sviti jako krava Mel jsem z toho sok. Resim momentalne s obci, ale moc si od toho neslibuju. No a minuly tyden vedlejsi autoservis dal na fasádu novy LED reflektor, jehož následek vypada viz fotky. Na te poslední fotce vlevo je bezna tma, to bile je nas barak, sviti nam to dovnitř i přes zaluzie...

http://krysarr1.rajce.idnes.cz/Svetlo
SW exDobson 203/1200, HEQ-5, Minolta 10x50 a mraky serepeticek :)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Dobré a špatné příklady

#235

Příspěvek od MaG »

Tak tohle je průšvih.... Každopádně to ukazuje ostatním, komu není jedno, co kolem bude svítit, aby si zavčasu zjistili kdo se jim v obci stará o osvětlení a aby tlačili na to, aby se tohle v budoucnu u nich nestalo.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Krysarr
Příspěvky: 91
Registrován: 27. 03. 2009, 23:45
Bydliště: Par km od Ondrejova
Kontaktovat uživatele:

Dobré a špatné příklady

#236

Příspěvek od Krysarr »

Presne. V zivote by me nenapadlo, ze to muze dopadnout i takhle. Po nastehovani jsme i na kraji Prahy nemeli problem videt Mlecnou drahu. Co vidime ted asi nemusim popisovat, ale je to sprosty slovo :(
SW exDobson 203/1200, HEQ-5, Minolta 10x50 a mraky serepeticek :)
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Dobré a špatné příklady

#237

Příspěvek od Regulus »

Resim momentalne s obci, ale moc si od toho neslibuju. No a minuly tyden vedlejsi autoservis dal na fasádu novy LED reflektor, jehož následek vypada viz fotky. Na te poslední fotce vlevo je bezna tma, to bile je nas barak, sviti nam to dovnitř i přes zaluzie...Já osobně mám tedy zkušenost, že s obcí se jednat dá (samozřejmě to tak nemusí být všude). Spíš bych měl obavu u toho soukromníka, že nebude mít zájem.... Ale určitě bych se ozval, zkusti se slušně domluvit. Zvláště když se můžeš "ohánět" tím, že ti to dovnitř svítí i přes ty žaluzie (a potažmo může rušit spánek).
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Krysarr
Příspěvky: 91
Registrován: 27. 03. 2009, 23:45
Bydliště: Par km od Ondrejova
Kontaktovat uživatele:

Dobré a špatné příklady

#238

Příspěvek od Krysarr »

Diky za povzbuzeni. OU to zatím resi tak, ze mi po mesici slibili, ze to budou resit se zhotovitelem osvetleni, ale moc si od toho neslibuju, pan starosta uz tu starostuje skoro 20 let a je to tu jak v Hosticich za Trosky Uvidíme. Pozval jsem starostu na exkurzi k nam, ze mu vse rad vysvetlim a ukazu (bydli za rohem)...

Co se toho soukromníka tyka, dneska jsem tam byl, ve vsi slusnosti. Chlapi z autoservisu se me celkem ujali a snazili se nahnat sefa. O svetle vedeli a když jsem jim ukazal v tlf fotky, tak koukali a slibovali, ze s tim urcite něco udelaji. Z jednoho z nich dokonce vypadlo, ze dum, ktery jsme s rodinou koupili, taky zvazoval koupit Ale sef uz nebyl, tak ze pry mu zítra reknou a poslou ho k nam, tak jsem na to zvedav...
SW exDobson 203/1200, HEQ-5, Minolta 10x50 a mraky serepeticek :)
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Dobré a špatné příklady

#239

Příspěvek od denis.marc »

Co se toho soukromníka tyka, dneska jsem tam byl, ve vsi slusnosti. Chlapi z autoservisu se me celkem ujali a snazili se nahnat sefa. O svetle vedeli a když jsem jim ukazal v tlf fotky, tak koukali a slibovali, ze s tim urcite něco udelaji. Z jednoho z nich dokonce vypadlo, ze dum, ktery jsme s rodinou koupili, taky zvazoval koupitAle sef uz nebyl, tak ze pry mu zítra reknou a poslou ho k nam, tak jsem na to zvedav...
Já sem si všiml, že takové ty autoservisy, autobazary, autovrakoviště a jiná vrakoviště ;D podobné osvětlení používají velmi často a svítí s tím celé noci, předpokládám, že jde spíš o jejich prezentaci než ochranu před zloději. :-/ :o
Uživatelský avatar
Krysarr
Příspěvky: 91
Registrován: 27. 03. 2009, 23:45
Bydliště: Par km od Ondrejova
Kontaktovat uživatele:

Dobré a špatné příklady

#240

Příspěvek od Krysarr »

Presne, zrovna v tomhle pripade mi spis prijde, ze pripadny zlodej by to mel o dost lepsi, pac by na to perfektne videl...

EDIT 27.2. - radnice stale mlci, dle ocekavani, pan starosta ani mistostarostka se osobne prijit neprisli, i kdyz jsem je zval. Co se toho vetsiho masakru tyka (vrakoviste+servis), predevcirem jsem tam byl prvne, vcera odpoledne jsem se tam stavil znovu a chlapi z plochy uz o tom vedeli vsichni a ze mluvili se sefem s tim, ze se to bude resit. Poslal jsem jednomu do tlf jednu z fotek, vzal si ode me cislo a dnes hned rano volal majitel, ve vsi slusnosti se omlouval a slibil, ze to dnes zkusi nejak jinak nasmerovat a ze zitra mu mam zavolat, jak to vypada, ze s tim kazdopadne neco udela, ze to chape, ze tohle nejde. To LED svetlo je pry ekvivalent 1000W halogenu. Lumeny litaj po sirokym okoli...
SW exDobson 203/1200, HEQ-5, Minolta 10x50 a mraky serepeticek :)
Odpovědět