Dobré a špatné příklady

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
jaromer
Příspěvky: 82
Registrován: 11. 10. 2008, 16:34
Bydliště: Prague, Czech Republic
Věk: 29

Dobré a špatné příklady

#46

Příspěvek od jaromer »

Tak jedna snímka priamo z mojej izby.  :'( Nasvietené oblaky a osvietené domy veľmi "kvalitnými" lampami. >:(
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Dobré a špatné příklady

#47

Příspěvek od caribic10 »

Ahoj chtěl jsem se vás zeptat jaký máte názor a toto osvětlení, které se objevuje u přechodů pro chodce.
Docela mě zaujalo že mají postranách stínítka...



Kuba
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Dobré a špatné příklady

#48

Příspěvek od Miloš Hroch »

Toto je jedna z těch lepších variant, minimálně z pohledu řidiče. Světla která jsou u přechodů a nemají ta stínítka celkem hodně oslňují. Pro naši věc to také není k zahození, protože výbojka je utopená v krytu a sklo je ploché. Na druhou stranu je v tom nějaká vysokotlaká výbojka produkující víceméně spojité spektrum, takže až tohle začnou dávat všude, tak nazdar. Tady už úzkopásmové nepomohou :(.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Dobré a špatné příklady

#49

Příspěvek od MaG »

Pozitivem je, že se jedná o vhodné svítidlo, které neoslňuje. Mělo by však mít ten lehce zvýrazňující charakter, nikoli nahrazovat ostatní výbojky, pak je bílá barva v oranžové záplavě vlastně výhodou. Jinými slovy není vhodné mít tuto výbojku v moři šera či tmy. Takže celkově je to z mého pohledu ta lepší varianta svícení.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Dobré a špatné příklady

#50

Příspěvek od michal.b »

Ahoj chtěl jsem se vás zeptat jaký máte názor a toto osvětlení, které se objevuje u přechodů pro chodce.
Docela mě zaujalo že mají postranách stínítka...

Prijde mi to neco na zpusob "ucel sveti prostredky". Prechod to sice osvetli, ridice to nebude rusit, ale uplne ciste reseni to rozhodne neni. Tohle vypada jako obycejny reflektor, ktery koupili za par supu nekde v Bauhausu. Spravne by se mela pouzivat specialni svitidla s asymetrickym vyzarovanim, umistena z pohledu ridice tesne pred prechodem (aby na chodce nesvitila zeshora, ale sikmo z boku). Byvaji plne clonena a zkonstruovana s ohledem na minimalni oslneni, takze vetsinou ani zadne dodatecne clony nepotrebuji.

Bila barva je v poradku, pokud je pouzita pouze na osvetleni prechodu, nebot ho opticky odlisuje od okolni silnice (nam astronomum to sice muze vadit, ale z hlediska bezpecnosti je to OK). Dulezite je, aby intenzita osvetleni nepresahla rozumne meze (pak si sice vsimnete chodce na prechodu, ale uz ne chodce, ktery k nemu prichazi po krajnici).
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Dobré a špatné příklady

#51

Příspěvek od caribic10 »

Jinými slovy není vhodné mít tuto výbojku v moři šera či tmy. Takže celkově je to z mého pohledu ta lepší varianta svícení.  To znamená, že by se tyto svítidla nehodili například na osvětlení celé ulice, nebo čtvrti?

Docela dost svítí a mě když jedu autem i docela vadí. Je to takové nezvyklé (oranžová, oranžová... bílá), pravda že jsou přechody hezky vidět.
Nosím brýle a občas se mi stává když jedu, že mě některé lapmy dost oslňují, stejně jako mi vadí protijedoucí auta.

http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Dobré a špatné příklady

#52

Příspěvek od dvader »

Mám další příklad i když se jedná o tunely je to z hlediska astronomie OT...
Byl jsem týden v Alpách a po cestě tam a zpět jsem projel v Německu několik tunelů. Proti tunelům u nás mají osvětlení, které neoslňuje a perfektně zvyšuje orientaci v tunelu. Děsný příklad u nás je např. tunel Mrázovka v Praze - tam jsou tak silná o oslňující světla, že když člověk jede noční Prahou (už tak dost osvětlenou), tak při vjezdu do tunelu je oslněn a skoro oslepen tou silnou září. :(
Holt kdo by čekal, že v tunelu bude větší tma než venku, bude překvapen... ;D
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Dobré a špatné příklady

#53

Příspěvek od caribic10 »

Vrátil jsem se z odpolední procházky po Smiřicích.
Člověk který si VO nevšímá, nepřijde mu na něm nic zvláštního. Já jsem se nestačil divit... Dobré 2/3 Smiřic jsou osázeny těmito koulemi.

Kromě hlavní silnice kde je ještě staré osvětlení je toto všude!


Jiná verze nad přechodem - také bílé světlo:


A nakonec holub ekolog. Prý na takové lampy víte co. :)


Zasloužili by nafackovat všichni !!!
Kuba
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Dobré a špatné příklady

#54

Příspěvek od Ekolog »

Doporučuji se večer podívat do České Skalice. Po instalaci svítidel s plochým sklem světelné znečištění již tolik neruší. Včera jsem byl večer v Hradci Králové - jedním slovem katastrofa.
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Dobré a špatné příklady

#55

Příspěvek od caribic10 »

Nejsem žádný grafik. Ale nějaké podobné kloboučky jako jsem se pokusil namalovat by určitě pomohli. Kdyby někdo něco podobného vymyslel a zkusil namontovat na VO třeba by radní začali uvažovat zda-li to má přínos či nikoliv.
Pokud by se zvolil nějaký rozumný materiál, který nestojí majlant ani by je to nezrujnovalo... A špatně to taky nevypadá.

 

Kuba
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Dobré a špatné příklady

#56

Příspěvek od michal.b »

Nejsem žádný grafik. Ale nějaké podobné kloboučky jako jsem se pokusil namalovat by určitě pomohli. Kdyby někdo něco podobného vymyslel a zkusil namontovat na VO třeba by radní začali uvažovat zda-li to má přínos či nikoliv.
Pokud by se zvolil nějaký rozumný materiál, který nestojí majlant ani by je to nezrujnovalo...

Kuba
Takovehle placate kloboucky z hlediska svetelneho znecisteni nic moc neresi. Ano, zabrani uniku svetla primo nahoru, to je jiste plus, ale uz nezabrani uniku svetla sikmo nahoru, coz je pro astronomy IMO mozna jeste vetsi prusvih (protoze svetlo jdouci takovym smerem zaneradi oblohu v sirokem okoli). Samotny svetelny zdroj (vybojka) by z horniho poloprostoru vubec nemel byt videt! Kdyz uz kloboucek, tak spicaty, aby se do nej ta koule schovala.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dobré a špatné příklady

#57

Příspěvek od MMys »

Tak aby to nebylo jenom tak černé, tak jeden dobrý příklad. V Bělči nad Orlicí, kde hodlám časem stavět, se staví nová část vesnice. Měl jsem obavy, jaké tam budou lampy, případně počítal s intervencí, aby tam byly ty správné. Než jsem stihl cokoli podniknout, lampy jsou tam. Jaké ?
Krásné, nízké, výbojky utopené, s plochým sklem, plně cloněné. Foťák jsem sebou bohužel neměl.

Ještě tam zajedu i v noci, jestli už svítí.

A navíc se tam v noci i zhasíná... Doufám, že to tak vydrží dlouho ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Dobré a špatné příklady

#58

Příspěvek od michal.b »

No bezva! Tak zodpovedny urad nezapomen pochvalit a trochu jim namazat med kolem pusy ;)
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Dobré a špatné příklady

#59

Příspěvek od caribic10 »

Tak aby to nebylo jenom tak černé, tak jeden dobrý příklad. V Bělči nad Orlicí, kde hodlám časem stavět, se staví nová část vesnice. Měl jsem obavy, jaké tam budou lampy, případně počítal s intervencí, aby tam byly ty správné. Než jsem stihl cokoli podniknout, lampy jsou tam. Jaké ?
Krásné, nízké, výbojky utopené, s plochým sklem, plně cloněné. Foťák jsem sebou bohužel neměl.

Ještě tam zajedu i v noci, jestli už svítí.

A navíc se tam v noci i zhasíná... Doufám, že to tak vydrží dlouhoWinkTomu se snad ani nedá věřit  [smiley=thumbsup.gif]. Že by někteří lidé měli taky rozum?

Já jsem dnes pořídil snímky VO v HK - Věkoše u novostaveb na kterých jsou ty kloboučky o kterých jsem se zmiňoval výše.





Kuba
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1831
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Dobré a špatné příklady

#60

Příspěvek od aquarius »

Právě tyto lampy s odrazným kuželem ve stříšce jsou nainstalovány na dvorku jedné firmy u nás na sídlišti a "krásně" svítí 15-20 stupňů nad horizont.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Odpovědět