Jak daleko jezdíte za tmou?

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Jak daleko jezdíte za tmou?

#16

Příspěvek od ivanmsk »

LuKo78 napsal:
Já nejezdím nikam za tmou. Mám ji v místě bydliště až až. Vesnice má celkem šest domů, z toho celoročně obyvatelné pouze dva. A veřejné osvětlení zde nemáme. Takže když to shrnu, tak chodím za tmou asi tak 30 metrů. :DZ hladiska astronomie je to uplny raj :-)
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
dora
Příspěvky: 156
Registrován: 30. 09. 2007, 18:54

Jak daleko jezdíte za tmou?

#17

Příspěvek od dora »

v tydnu chodim na terasu, o vikendech asi 200m na pole za vesnici. Mam ale jiny problem - je to blizko lesa a casto tam v noci slysim skreky ruznych zvirat, sramot atd - obcas se bojim...
SW ED-80, WO Fluorostar 110, WO Megrez 72, Canon EOS 450D,40D, ASI 1600MM Pro mono, tr. 10x50, Fornax LighTrack, SW EQ6, Sigma 50/1.4, Canon 300/4L, Sigma 150/2.8 DG APO, Samyang 14/2.8
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jak daleko jezdíte za tmou?

#18

Příspěvek od ladis »

dora napsal: v tydnu chodim na terasu, o vikendech asi 200m na pole za vesnici. Mam ale jiny problem - je to blizko lesa a casto tam v noci slysim skreky ruznych zvirat, sramot atd - obcas se bojim...
To my vsichni ;D

Ja s sebou radeji nosim vzdy elektricky paralyzer. Byt sam uprostred lesu bez zbrane neni zcela bezpecne... Nejvice se bojim chrochtani. Resim to tak, ze behem pozorovani hlasite mluvim sam se sebou ;)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Jak daleko jezdíte za tmou?

#19

Příspěvek od Cztwerec »

Tak teda závidím všem šťastlivcům s dobrou oblohou přímo před prahem vlastního domu. Teď v nejbližší době budu testovat oblohu nedaleko Máchova Jezera kde je obloha tak tmavá, cituji: "člověk by se tam mohl i ztratit když neví kam jít a já se tam občas i bojim"... ;D Tak uvidíme...

Pro mě zatím možnost poslední.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jak daleko jezdíte za tmou?

#20

Příspěvek od MaG »

Cztwerec napsal: Teď v nejbližší době budu testovat oblohu nedaleko Máchova Jezera kde je obloha tak tmavá, cituji: "člověk by se tam mohl i ztratit když neví kam jít a já se tam občas i bojim"... ;D Tak uvidíme...
No, tak to aby ses od toho jezera přeci jen vydal někam dál Docela dobré to bylo směrem na Mimoň v Hradčanech a okolí, špatné není samozřejmě směr za Ralskem (Kuřivody), případně směr Dubá.

Přímo Doksy už nic moc.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Jak daleko jezdíte za tmou?

#21

Příspěvek od Cassi »

MaG napsal:
špatné není samozřejmě směr za Ralskem (Kuřivody), případně směr Dubá.
Kousek za Kuřivodami je to docela dobré, již jsem tam jednou byl. Obloha je tam slušná. Byl jsem tam na podzim 2006, když byla docela velká vlhkost, takže světlo z okolních měst se rozptylovalo. Bylo by zajímavé to zkusit někdy až nebude velká vlhkost. Myslím si, že by to mohlo být docela dobré místo!

Více o pozorovacím stanovišti ZDE (na klik).
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Jak daleko jezdíte za tmou?

#22

Příspěvek od kavka »

Cztwerec napsal: Tak teda závidím všem šťastlivcům s dobrou oblohou přímo před prahem vlastního domu. Teď v nejbližší době budu testovat oblohu nedaleko Máchova Jezera kde je obloha tak tmavá, cituji: "člověk by se tam mohl i ztratit když neví kam jít a já se tam občas i bojim"... ;D Tak uvidíme...

Pro mě zatím možnost poslední.Vzpomínám, že jsem byl před dvěma roky v době okolo letního slunovratu na Máchově jezeře a při půlnočním koupání byla přímo z jezera překvapivě dobře vidět Mléčná dráha. Ovšem pro dalekohled místo nevhodné. :)
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Jak daleko jezdíte za tmou?

#23

Příspěvek od Duk »

LuKo78 napsal:
Já nejezdím nikam za tmou. Mám ji v místě bydliště až až. Vesnice má celkem šest domů, z toho celoročně obyvatelné pouze dva. A veřejné osvětlení zde nemáme. Takže když to shrnu, tak chodím za tmou asi tak 30 metrů. :D

Jelikož pocházím pár kilometrů od Ratibořic, mám tu frázi v sobě.
A tak jak by klasik pravil, "šťastný to muž" :)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jak daleko jezdíte za tmou?

#24

Příspěvek od stana »


Dělám si takovou svoji vizuální srovnávačku mezi pozorovacím místem na zahradě ve městě s 300 mm Newtonem cca 250 m.n m. s pozorovacím místem 25 km od města cca 400-450 m.n m. s 200 mm Newtonem..A zatím to vypadá na remízu..
M 13 ve městě třikilem výraznější, amerika ve městě je zase o dost horší a dobře vidět jen Mexický záliv.
Závěr: ve městě se pozorovat vcelku dá, snad kromě vyloženě ze sídliště. Říkám to proto, že je na zvážení, zda 10 x pozorovat "doma" či 1-2 x vyjíždět "na kopec". Nejspíš je nejlepší asi kombinace obojího..
Takže jezdím za tmou 25 km do malé obce na Konicku../většinou ale sedím doma ve městě na zahradě za domem/ :)
Hlasoval jsem za c)..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jak daleko jezdíte za tmou?

#25

Příspěvek od ladis »

Nova lokace = 15km od bydliste, 15min velmi pomale cesty autem, 500 m.n.m., tma tmouci, bez jedineho zdroje svetla v dohledu... Adaptaci na tmu mi nici Jupiter Pozoruji zde predevsim dobsonem 200/1200.

Ovsem casteji pozoruji lidlskopem ze zahrady...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Jak daleko jezdíte za tmou?

#26

Příspěvek od Martin Vyskočil »

ladis napsal: Nova lokace = 15km od bydliste, 15min velmi pomale cesty autem, 500 m.n.m., tma tmouci, bez jedineho zdroje svetla v dohledu... Adaptaci na tmu mi nici Jupiter Pozoruji zde predevsim dobsonem 200/1200.

Ovsem casteji pozoruji lidlskopem ze zahrady...
Ta velmi pomala jizda dela prumer 60km/h
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jak daleko jezdíte za tmou?

#27

Příspěvek od MaG »

No však to neřeš Já mám průměr cestou na pozorovatelnu cca 50.

Mimochodem díky Alešovi teď u těch Dalešic mám podobně kvalitní lokaci jen 3,8 km daleko. To je asi rekord.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Jak daleko jezdíte za tmou?

#28

Příspěvek od grajda »

Já auto nemám, ale jednou, v roce 2004 jsem se pěšky vydal s triedrem, mapami a dvoulitrovkou vody (byl jsem tehdá dlouhodobě nezaměstnaný na sociálce, takže jsem neměl ani na ten bágl) asi 19km na kopec kousek od horního štěpánova. Nad lihozápadem byl světelný bochník od boskovic, slabší od vzdálenějšího blanska, celou noc astronomický soumrak a mezní magnituda díky mé smůle na mizernou extinkci, byla tu noc asi o 0,5m slabší, než dosahuju v boskovicích. Přesto jsem si došel i s těma těžkýma a nepohodlnýma igelitkama pěšky do vysněné tmy do míst, kde ani nejezdí žádnej autobus (fakt :o). Bylo krásně ticho, na místo určení jsem došel až asi po půlnoci, v tom vedru a s těma igelitkama jsem šel hodně pomalu. Po cestě jsem viděl nezapomenutelně nádhernou mléčnou dráhu. Vypadala, i když pohledem částečně zevnitř jako skutečná, obrovská galaxie z profilu, plno ostrůvků a temných mlhovin...
Když jsem dorazil, byl už otočený vítr v kalný tropický vzduch, ale přesto jsem pozoroval spousty nových objektů. Byl jsem někde uprostřed pole s vysokým obilím, co mě sahalo až po hrudník, všude nádherný, až řvoucí ticho, občas zařval srnec, občas divoženka a hýkal, ale v tom obilí a tichu jsem se cítil nádherně bezpečně... No a pak jsem se vracel díky vedru, probděné noci a dlouhé cestě po kraji samých kopců domů málem po čtyřech... :P :-/ :-/ :-/

Tak jsem si nakonec řekl: Už nikdy víc.

Když jsem už tu dlouhodobou nezaměstnanost nedokázal vydržet, šel jsem dělat to, co se nabízelo, ale protože člověku dlouhodobě nezaměstnanýmu už po roce, natož po třech začíná z té deprivace a absence kontaktu s okolím hrabat, aniž by o tom věděl, tak jsem se v novém zaměstnání neudržel a našel si brigádu- nakládání kamiónů v ppl na odpolední směny. Bylo to (kde jinde...) v brně a večír už nejede ze skalice, kde se musí přestupovat, žádný motorák do boskovic. Tak jsem chodil pěšky a protože už mě tolik nehrabalo a vracel se mě zájem o okolí a život, vzal jsem si vždycky na cestu triedr a karkoschkův atlas. Prošel jsem podél cesty mladkov a dostal se vždycky na místo v poli asi 4 kilometry vzdálené od boskovic. Když bylo hezky, tak ty čtyři kilometry dokázaly z oblohy udělat mnohem nádhernější oblohu, než byla kdysi v horním štěpánově. Protože jsem byl často hodně unavený (tenkrát se to v ppl hodně hrotilo a mimo jiné kvůli tomu nebylo brigádníků ochotných do té páce jít, takže jsem často nakládal skoro sám minimálně 2 kamiony za směnu- teť už tam mají lepší podmínky), pozoroval jsem spíš jednodušší objekty, ale na co si pamatuju, byly ty nádherný M81 a M82. Jasné, krásné a strašně dobře viditelné galaxie. A na krásnou tmu. A na bezohledný chování řidičů, když jsem se po pozorování vracel pěšky po silnici. A rozjetý ježky, žáby, kočky. A na troubení aut, hlavně zezadu..... No, kdyby jsem to byl já, ale vypadal jako ježek, nebo žába (srnec né, protože ten už by pomačkal karoserii >:()... :'( :'( :'( :'( :'( :-[

Jó, to byly zážitky. A teť mám dalekohled, co stejně nikam ručně nedostanu a auto pořád nikde... Takže za tmou nejezdím, ale najezdil jsem se vlakem do skalice, pak kousek pěšky a stačily jen 4 km k zážitku z pozorování a hned posléze 4 až 0 km k poznávání povahy většiny z :onás lidí. :-X
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Jak daleko jezdíte za tmou?

#29

Příspěvek od grajda »

Sory za delší příspěvek, ale prakticky všechno, co jsem napsal je útržek jedné životní zkušenosti, která se světelným znečištěním souvisí až moc!!!

Hlasoval jsem do 30km. To by snad mohlo stačit. I když na bortle 4/5??...
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jak daleko jezdíte za tmou?

#30

Příspěvek od MaG »

No grajdo, když si vemu, že jsem 5 let zpátky neměl žádný alekohled a jen s triedrem 10x50 jsem chodil 3 km pěšky na kopec, co mám dnes nad domem a autem mohu jet kam chci.. myslím, že jestli to s tebou takhle půjde dál, máš se na co těšit. Je vidět, že víš, co chceš a to ti přeju. Tak vydrž.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět