Mapy světelného znečištění

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
LbA

Mapy světelného znečištění

#31

Příspěvek od LbA »

jc1 napsal: Zdravim vsetkych.
Neviete niekto o takejto mapke ? Nasiel som mapu svet. znecistenia na uzemi CR, ale nejako sa mi nedari najst takuto mapku pre SR. ???
Neviete o niecom ?
Dik za pripadne odpovede ...
No konecne mozem reagovat...Stacilo poriadne pohladat na tomto fore....
http://www.lightpollution.it/download/g ... _V%20b.zip

Su to dva velke subory zachytavajuce celu Europu.Je tam aj Skovensko
jc1
Příspěvky: 33
Registrován: 21. 03. 2004, 03:55

Mapy světelného znečištění

#32

Příspěvek od jc1 »

to LbA :
Dik za namahu. Pkusal som sa to hladat aj na fore, ale asi som sa malo snazil ...
Kazdopadne dik. Presne nieco take som hladal.





Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Mapy světelného znečištění

#33

Příspěvek od Rudy »

maros_rusnak napsal:

Nevadí zasa pri rádioastronomii vysielanie mobilných operátorov? Dnes už majú slušné pokrytie, takže pred nimi tiež neujdeme...
Mobilne telefony urcite nie, tie maju presne stanovene frekvencie ale inak je toho radioveho rusenia mozno viac ako svetelneho.
Moj prispevok som sem dal skor na ozivenie diskusie ale urcite mas pravdu, ze ani pre radioastronomov ta obloha nieje az taka cierna aj ked je uplna tma.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Mapy světelného znečištění

#34

Příspěvek od Pavuk_ »

Rudy napsal:
Mobilne telefony urcite nie, tie maju presne stanovene frekvencie ale  inak je toho radioveho rusenia  mozno viac ako svetelneho.
Moj prispevok som sem dal skor na ozivenie diskusie ale urcite mas pravdu, ze ani pre radioastronomov ta obloha nieje az taka cierna aj ked je uplna tma.Tak ako hovoris, ale myslim, ze v RA mame jednu vyhodu. Nenastava rozptyl od atmosfery ako pri viditelnom svetle. Podstatna cast svetelneho znecistenia je sposobena rozptylom od prachovych castic a vodnej pary (ved svetlo nemoze svietit za roh - to relativist.fyzici: ). Radiove vlny sa mozu sirit priamo, odrazom, ohybom od prekazok, prip. vrstiev atmosfery ale dosah od 30-50 MHz vyssie je +/- na max.500-700 km, ak je v cinnosti tropo vrstva tak aj viac. Ale na 1420 MHz a vyssie je to iba na priamu viditelnost (myslis, ze preco stavaju na kazdom rohu BTSky na mobily).
Ina vec je priemyselne rusenie od zapalovania (sviecky - v aute pochopitelne, diesel nerusi ), vypinace, stykace, trolejbusy, skratka elektricke vyboje.
ZAVER: treba ist na vidiek, kde nie je tolko priemyselneho rusenia (nema velky dosah a na 1420 je zanedbatelne), treba mat kvalitne vstupne obvody (odolne voci intermodulacii) a selektivny medzifrekvencny filter (strme boky), potom je vsetko v pohode.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Mapy světelného znečištění

#35

Příspěvek od Myzer »

Na CN je o takychto mapkach prave debata. Keby sa niekto chystal do Svajciarska:
http://www.darksky.ch/medien/downloads/ ... Map-50.pdf

Alebo Rakuska:
http://astro.nightsky.at/Obs/LP/LV_DMSP.jpg ta zahrna aj tesne okolie BA ;D Z toho i vyplyva, ze najblizsie najtmavsie miesto od BA nie je u nas, ale v Alpach. A nie je to az tak daleko!

Toto je zaujimave, hlavne ked ste v USA. http://www.darksky.org/darksky/darksky_map.html Kliknite na vasu polohu a objavi sa MHV vasho pozorovacieho miesta a zoznam a mapy najtmavsich najblizsich pozorovacich miest. Vratane udajov o MHV a vzdialenosti. :o

Ma zmysel sa tam pytat, ci nepoznaju nejaku light pollution map of Slovakia? ;D
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
AstronomyGreenHorn
Příspěvky: 133
Registrován: 24. 08. 2005, 01:54

Mapy světelného znečištění

#36

Příspěvek od AstronomyGreenHorn »

DARK SKY CLOCK,
Isto vsetci poznate dark sky hodiny publikovane pre USA a CANADU.
NApadlo ma ci by nebolo uzitocne mat nieco podobne V cechach a na slovensku (kliknes si na mesto a mas pred sebou kompletne pozorovacie podmienky) .
Mozno cely problem bude asi vo financiach. Myslim ze v USA stoji jedno pozorovacie miesto 1 USD na tyzden.
Plus Attila Danko sam je meteorolog takze ma istu pravdepodobne relativne lahky pristup k datam....

Kto vie kolko by to stalo pre nas???
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Mapy světelného znečištění

#37

Příspěvek od MP »

Pro zmenu zase neco praktictejsiho. Superpozici nekolika ruznych map nasviceni oblohy jsem vytvoril neco, co ma trochu vice odstinu ( jemnejsi deleni ), nez obvykle pouzivane mapy :

Vetsi obrazek na kliknuti.

Poznamky k pouziti :

1) jde o mapu nasviceni oblohy, nikoliv toho, co sviti na zemi. To je podstatne pro fotografii - kdyz jen fotim, nevadi mi, co sviti kolem, ale podstatne je, jak je presvicena obloha ( to zavisi na zdrojich svetla v sirokem okruhu, na terenu apod. )

2) podle mych zkusenosti jsou pro fotografovani oblohy bez orezani spektra nejakymi filtry pouzitelne jen oblasti, ktere jsou na mapce modre. Pokud nejste moc narocni, muzete zkusit i tmavozelene, ale tam je znat, ze to uz neni ono.

3) jde o nasviceni oblohy nad prislusnym mistem. Pokud chcete fotit objekty i jinde, nez v nadhlavniku, musite vzit v uvahu i osvetleni oblohy prislusnym smerem.

Doufam, ze to aspon obcas trosku pomuze pri volbe cile nocniho vyjezdu, mista pro astrosraz apod.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Mapy světelného znečištění

#38

Příspěvek od FunTomas »

Vedel a mohol by si prosímťa rozšíriť mapku aj o Slovenské územie? Vopred díky.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Mapy světelného znečištění

#39

Příspěvek od MP »

FunTomas napsal: Vedel a mohol by si prosímťa rozšíriť mapku aj o Slovenské územie? Nemam vhodnou mapu Slovenska jako podklad. Muj navigacni software umi jen Evropu ;)

Ale tady je mapa sv. znecisteni cele stredni Evropy, zkombinovana stejnym zpusobem, jako ta pro CR, ale bez mapoveho podkladu, jen s hranicemi statu. Muzete si ji promitnout, na co chcete. Ono da dost prace to presne sesouhlasit.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mapy světelného znečištění

#40

Příspěvek od MaG »

Můžeš mi Marku uvést přesný zdroj této mapy? (stelar visibility, magnitude loss, či jiná z italského webu?)

Pořád nemohu pochopit jednu věc. Píšeš, že si podle toho mohu vybrat, kde by bylo vhodné fotit (hlavně pokud jde o okolí zenitu). Podle toho co vidím, tak je to skutečně vhodné pro první volbu, kam vyrazit. Vadilo by mi ale paušální označení, že nejlépe bude vyjet tam, kde je modrá, popř. tmavozelená barva. Jak tam mám napasovat pro srovnání např. lokality jako je Ralsko, Jizerky, Kleť. Skoro začínám přemýšlet, jestli by nešlo odvodit nějaký koeficient nadmořské výšky, který by kompenzoval lineárně, nebo složitější funkcí, jaký vliv má nadmořská výška na kategorizaci dané lokality do příslušné barvy. Kdybych to pro začátek zkusil lineárně, musím přeci dostat pro horské oblasti lepší výsledek, než je např. světle zelená v Jizerkách.

Jsem si jist, ze své praxe, že mapa by se mírně pozměnila. Jenže komu by se to chtělo počítat a renderovat že? Taky je to možná blbost, ale má zkušenost hovoří opačně.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Mapy světelného znečištění

#41

Příspěvek od MP »

MaG napsal: Můžeš mi Marku uvést přesný zdroj této mapy? (stelar visibility, magnitude loss, či jiná z italského webu?)Je to superpozice celkoveho jasu oblohy, umeleho jasu oblohy a limitni magnitudy.

MaG napsal: Vadilo by mi ale paušální označení, že nejlépe bude vyjet tam, kde je modrá, popř. tmavozelená barva. Jak tam mám napasovat pro srovnání např. lokality jako je Ralsko, Jizerky, Kleť. Skoro začínám přemýšlet, jestli by nešlo odvodit nějaký koeficient nadmořské výšky, který by kompenzoval lineárně, nebo složitější funkcí, jaký vliv má nadmořská výška na kategorizaci dané lokality do příslušné barvy. Pokud jde o svetlo, nadmorska vyska vliv prakticky nema ( satelity to svetlo merily stejne nad Ripem jako nad Mont Blancem ). Ale ma vliv na jine veci, ktere Ti mohou zkazit fotku - napr. na pruzracnost atmosfery.

Skutecne nemam ambice zkonstruovat obecnou funkci vhodnosti lokality pro cokoliv. Mapka se tyka jen a pouze svetelneho znecisteni. A to celkem odpovida - podle podobne ( starsi, jednodussi ) mapky vyhledavam sva oblibena mista uz nekolik let a je az s podivem, jak presne to odpovida jasu pozadi na fotkach. Pak mam obcas problem, kdyz se necham zlakat k vyjezdu do nejakeho "nevhodneho" mista :)

Je to opravdu jen jeden z faktoru, ale jeden z mala, ktery je pevne spojeny s lokalitou. Ty ostatni se meni nejen s nadmorskou vyskou, ale hlavne s pocasim, rocnim obdobim atd.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mapy světelného znečištění

#42

Příspěvek od MaG »

MP napsal:
Je to opravdu jen jeden z faktoru, ale jeden z mala, ktery je pevne spojeny s lokalitou. Ty ostatni se meni nejen s nadmorskou vyskou, ale hlavne s pocasim, rocnim obdobim atd.
Díky. Tvé praktické zkušenosti jsou mi samozřejmě zárukou.

Nakonec jak píšeš v posledním odstavci. Co dělá dané místo horším nebo lepším v konečném důsledku ovlivní jiné věci než nasvícení. Ale je dobré vědět, kam se určitě nevydat.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mapy světelného znečištění

#43

Příspěvek od ladis »

Je zvlastni, ze oblast Souse v Jizerkach a Tuchomi je oznacena stejnou barvou, ovsem kvalitou oblohy jsou mista neporovnatelna. V zenitu rozdil kolem 0.5mag, obzor nesrovnatelny ve prospech Souse. Ono skutecne mapa, ktera by detailne zobrazila kvalitu oblohy v sirsim slova smyslu asi jeste neexistuje, resp. neni verjne dostupna...

Ja se pokousel zkombinovat dostupne udaje a vlozit je do mapy, vysledek

mi jiz verneji popisuje rozdil oblohy v Sousi oproti Tuchomi. I Ralsko je zde patrne. Tato mapa by mela zohlednovat viditelnost hvezd od zenitu k obzoru po celem azimutu...

Kazdopadne je treba brat kazdou z map, zde na AF uverejnenych, s rezervou a cist jaksi "mezi radky", pak jiste pomohou k nalezeni vhodneho stanoviste, coz je v dnesni dobe ukol nelehky...


zdroj dat vyse uvedene mapy:
P. Cinzano web page
http://www.lightpollution.it/dmsp/numstar.html
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Mapy světelného znečištění

#44

Příspěvek od michal.b »

Prozkoumat vliv nadmorske vysky (pozorovaciho stanoviste i zdroje sv. znecisteni) a zohlednit ho pri vytvareni map je jeden z cilu prace P. Cinzana - autora atlasu sv. znecisteni. Pracuje i na modelu prostorove distribuce svetla od typickeho mestskeho zdroje a na jeho rozptylu v ruznych mistech v atmosfere. Na jeho strankach se o tom daji najit dalsi informace.
Obavam se, ze napocitat mapy presne postihujici lokalni podminky nebude zadna legrace ani se znalosti potrebnych modelu. Praktictejsi pro nas bude vzit tyto "vyhlazene" mapy jako zaklad a doplnit si je na zaklade osobnich zkusenosti pozorovatelu z danych stanovist.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Mapy světelného znečištění

#45

Příspěvek od FunTomas »

MP napsal:
Nemam vhodnou mapu Slovenska jako podklad. Muj navigacni software umi jen Evropu  ;)...
No to je nechutné :D

Díky za toto, presne túto mapu som hľadal. Ja už mapový podklad mám.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět