Mapy světelného znečištění

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Mapy světelného znečištění

#151

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Co ta mapa vlastne zobrazuje? Omlouvam se ze to tak pisu, ale me prijde docela k nicemu. Vzdyt misto odkud mam problem videt M 13 ma stejnou barvu jako Edelweiss. Mym zkusenostem uplne odporuje.

MMys: to relativne tmave misto v Belecku samozdrejme preju. Nevis nahodou cim je vyjimecne, zajimalo by me to kvuli vyberu pozorovacich mist. Podle turisticke mapy bych totiz ocekaval uplne stejne chovani v pevne zvolene vzdalenosti od Hradce vyjma na jih kde jsou Pardubice. Mezi Beleckem a Hradcem neni nic co by mohlo podstatne odstinit to obrovske mesto.

To bude tim, že, ačkoliv by si to všichni zbožně přáli, nic moc jako "odstínění" u nás neexistuje. V zemích s vysokými strmými horami takový věci fungujou, ale u nás, kde je všechno oblej kopec a půlka země totální placka, je v podstatě jedno, co je mezi tebou a městem za terén. Naopak důležitý sou menší vesnice a městečka po cestě. I 10 kilometrů relativní pustiny udělá svoje - samozřejmě se tady bavíme o oblohách typu 21 MSA. Na lepší je potřeba víc místa.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mapy světelného znečištění

#152

Příspěvek od MaG »

Abychom nebyli pesimisti, na oblohu 21 MSA ti v těch oblech kopečkách u nás stačí jet 5 km, ačkoli neopustíš podle map přesvětlenou oblast. Důvod bude nepochybně ten, že ty kopce nepustí světlo k tobě do té vrstvy vzduchu nad tebou, která je nejhustší. V Jizerkách je tento efekt asi ještě lepší, neb světlo města nesvítí do nejbližších vrstev vzduchu nade mnou a navíc jsem i 15 km daleko od větších měst. Ale nejlepší místa začínaj tam, kde jsou města 30 a více km daleko, ideálně pak i strmé kopce. O tom není sporu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Mapy světelného znečištění

#153

Příspěvek od MMys »



MMys: to relativne tmave misto v Belecku samozdrejme preju. Nevis nahodou cim je vyjimecne, zajimalo by me to kvuli vyberu pozorovacich mist. Podle turisticke mapy bych totiz ocekaval uplne stejne chovani v pevne zvolene vzdalenosti od Hradce vyjma na jih kde jsou Pardubice. Mezi Beleckem a Hradcem neni nic co by mohlo podstatne odstinit to obrovske mesto.
Hradec je za mírným zalesněným kopcem, a celá ta oblast je docela dost zalesněná. Asi to pomáhá tím, že hradec není v přímé viditelnosti z těch úplně nejnižších vrstev atmosféry.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Mapy světelného znečištění

#154

Příspěvek od Myval »

Tvoje výtka směřuje přesně k tomu, co je problém u této a vlastně všech map. Trochu vodítkem nicméně je přece fakt, jak velké jsou třeba ty nejtmavší oblasti na takové mapě a jak vysoko jsou položeny. Pokud to neumíš uvážit, pak je ti jakákoli mapa k ničemu. Pokud to započítat umíš při pohledu na takovou mapu, tak je pro tebe výhodou, že takovo u vůbec máš. To že stejně barevná místa nejsou stejná je přece jasné. Na druhé straně (a tady nemířím na tebe ani nikoho osobně) když vidím kolik dětí má při zeměpisu problém interpretovat mapu, možná tvůj povzdech míří na úrodnou půdu. Řada lidí je schopna vzít vážně, že Jizerky a Edelweiss jsou jedno a to samé Cheesy
Omlouvam se ze reaguji az ted, nemel jsem driv cas se dostat na AF. Pokud ale nejaka mapa o sobe tvrdi ze zobrazuje napr. MHV v zenitu pro konkreniho pozorovatele, pak bych ocekaval ze stejnou barvou  budou vynesena i mista s podobnymi vlastnostmi. Pokud se budu zajimat jenom o tudle velicinu tak uz nebudu muset potrebovat cist mezi radky. Jako to neni treba napr. u turisticke mapy s vrstevnicema kdyz potrebuji urcit svoji nadmorskou vysku.

Prave proto ze takova mapa neexistuje, tak ctu mezi radky a na pripade Belecka vidim ze to neumim. Dekuji ze jste se mi to snazili vysvetlit.

Omlouvam se jsem tak neodbytny, ale protoze mista na ktera jezdim pozorovat prave odhaduju podle takovych map, tak bych v tom chtel mit jasneji.

Nemam SQM takze to mozna interpretuji zkreslene, ale jestli se nepletu tak 21MSA je zhruba hodnota v Ondrejove. Takovou oblohu ale nemam ani 10km daleko od mesta polovicniho nez Hradec. Prave proto me vase prispevky prekvapily, protoze zadna vetsi mesta uz v okoli nejsou, naopak jsou v okoli lesy. To mohou mit blizke vesnice o 300 obyvatelich vliv jako 10km daleke mesto? Argument s prizemnimi vrstvami vzduchu nepovazuji v tomto pripade za presvedcivy, protoze podle mapy je jasne, ze byt jen par stovek metru nad Beleckem, tak musim videt Hradec.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Mapy světelného znečištění

#155

Příspěvek od MMys »

Samozřejmě že už 50m nad Bělečkem spolehlivě uvidíš Hradec. Na druhou stranu, nejvíc sajrajtu (mlha, kouř) je v těch přízmeních vrstvách. Prostě les a absence menších vesniček, kde mnohdy svítí historické necloněné lampy pomáhá.  21 MSA v Bělečku jsem prostě naměřil, a ne jednou, když vesnice zhasla. Běleč je trošku nevhodněji k Hradci, takže ta oblast oblohy, kde to bývá 21 MSA je nakloněná nad JV, v zenitu to bývá méně. Nejlepší hodnoty naměřím většinou pokud to namířím nad tu tmavou oblast, někam V až JV směrem do výšky tak 60-70 stupnů (úzké SQM-L).

Rozdíl proti Ondřejovu je ten, že v Bělečku se to k obzoru zhoršuje daleko rychleji, než v Ondřejově. To je bez diskuze.

Blízké vesnice vliv mají, a podle mě značný (i několik desetin), tím větší čím horší je stav přízemních vrstev atmosféry. Krásně je vidět vždy ve 23:00 na louce u Bělečka, když zhasne blízké Bělečko a okolní vesnice.

Přesná mapa, která by zobrazovala to, co chceš (tedy zenitovou MHV, či jas v zenitu v MSA), prostě nejspíš neexistuje, a asi ani nikdy existovat nebude, protože tohle se z oběžné dráhy nijak změřit nedá. Z oběžné dráhy se dá změřit světlo, co uniká nahoru. Co provede na obloze, záleží na okolním terénu a stavu atmosféry. A to se dá modelovat jen dost obtížně. Nějaké pokusy byly, ale byly jen velmi hrubé, vyhlazené, nebraly v potaz ty lokální vlivy.

Mapy, co zde odkazujeme, povětšinou zobrazují intenzitu pozemních zdrojů světla vyzařující nahoru. Interpretaci si už musí každý udělat sám, se znalostí terénu a místních podmínek  :-/

Mimochodem, odkud jsi ?

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Mapy světelného znečištění

#156

Příspěvek od Kami »

Myval

Je to přesně jak píše Martin. Chce to sledovat okolí, místní terén a i případné změny počasí. Hodně by jsi se divil co dělá přízemní prach či mlha, případně místní občasné zdroje světelného znečištění. V mém případě se to stává při osvícení fotbalového stadionu, když v zimě dlouho trénují, případně když se valí od řeky mlha. Obojí má velmi jasný efekt.

Dej vědět odkud jsi, mi ti to tam projedem podrobně, kam nejlíp jezdit.  ;)
 
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Mapy světelného znečištění

#157

Příspěvek od Myval »

Okolni teren samozdrejme beru v uvahu, ale nikdy jsem neuvazoval vliv sidel s mene nez cca 3000 obyvateli. Takze dekuju tem lidem co me na to upozornili. Vetsinou vidim jenom kolem obzoru cepice od pomerne vzdalenych a pomerne velkych mest a zadne vesnice, tak me to nenapadlo. Jsem docela zvedavy jestli uvidim nejaky prinos pote co se na to zamerim. Omlouvam se ze jsem tady to vlakno zaplevelil.

Mapy, co zde odkazujeme, povětšinou zobrazují intenzitu pozemních zdrojů světla vyzařující nahoru. Interpretaci si už musí každý udělat sám, se znalostí terénu a místních podmínek
To vim, prave proto jsem chtel zjistit co stale interpretuju spatne, prestoze ty mapy ctu uz nekolik let. Ted mi prijde ze v tom mam (nejen) kvuli tobe jasneji. Dekuju vsem co jste si tady se mnou o tom povidali.

Urcite radsi pochopim jak takovou mapu interpretovat nez abych jezdil jenom na mista ktera mi nekdo poradi, ale kdyz uz zkusenejsi nabizeji svoji pomoc  :), tak to schvalne reknu. Pokud nekdo odpovi, tak jsem zvedavy na porovnani s tim jak jsem si svoje mista vybiral.

Bydlim kousek od Decina, ale studuju v Praze. Z tak mizerne oblohy jako je doma uz dneska normalne nepozoruju, nejhorsi obloha kterou jsem schopen akceptovat a kde nejcasteji pozoruju je zhruba ohranicena mesty Vlasim, Votice, Pacov. Lepsi misto je Myslivna v Novohradskych horach, je v okoli jeste neco lepsiho?

Pak bych se mi hodilo nejake misto mezi Modravou a Zhurim na Sumave (tam jsem jeste nebyl ale libi se mi mytina na jiznim svahu kopce Sokol), to bych idealne zkusil hned o pristim novu jako nahradu za Novohradky, kde me vadi Linec. Porad se ale divim ze by tady hral +- kilometr vetsi roli.

Ta mista pisu schvalne priblizne, nepouzivam auto, takze pozoruji rad z pasek nebo vrcholu kopcu, nosim si ssebou malicky 114mm ultralight, misto muze byt klidne i dost kilometru od toho vymezeni co jsem napsal, pokud si myslite ze je dobre. Nechci tady diskutovat blaznivost mych pozorovani, to uz bych byl totalne OFF. V jistem smyslu me takove pozorovani i vyhovuje, jsem student a auto je pro me trochu velky luxus abych si ho koupil jenom kvuli pozorovani.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Mapy světelného znečištění

#158

Příspěvek od MMys »

No, mám obavy, že nic lepšího než Šumava a Novohradky tady už není. A hlavně, pokud se jedná o takhle tamvou oblohu ve vyšších nadmořských výškách, tak zde už se ten efekt lokálních zdrojů dost smazává. U takhle tmavé oblohy už hodně hrají roli ty vzálenější zdroje, a ty jsou vidět odevšad, takže nějaký ten km opravdu hrát roli nemůže.



http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Mapy světelného znečištění

#159

Příspěvek od michal.b »

Tak, Novohradky a Sumava jsou asi nejlepsi, pak uz bys musel do zahranici (nebo si pockat na inverzi). Obe tyto lokality se vyznacuji absenci vyznamnejsich lokalnich zdroju, takze obloha je na pomerne velkem uzemi +- stejna a lisi se jenom rozmistenim a intenzitou svetelnych cepic podel obzoru.
Pokud by te zajimala ta Sumava - tady jsou celooblohovky ze Zhuri ze dvou ruznych noci (podel obzoru je to ve skutecnosti horsi, na fotkach neni zohlednena vinetace rybiho oka).
http://www.nitelite.eu/ruzne/lp_mapping/2zhuri.jpg
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Mapy světelného znečištění

#160

Příspěvek od ladin »

Myval: Koukam, ze bydlis u Decina, u Kytlice 21.10-21.20 MSA neni problem ani v zime. http://skyquality.com/lokalita?id=K%C5% ... +Buk&dgb=1
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Mapy světelného znečištění

#161

Příspěvek od Myval »

Takze jsem pochopil ze cela moje panika z toho ze moje vypravy za pozorovanim jsou znehodnocovany prehlednutim lokalne tmaveho mista plynula pouze z moji neznalosti podminek ve svetlych oblastech kde takova mista skutecne jsou. Omlouvam se ze jsem se tady tak zbytecne rozepsal.

Myval: Koukam, ze bydlis u Decina, u Kytlice 21.10-21.20 MSA neni problem ani v zime. http://skyquality.com/lokalita?id=K%C5% ... +Buk&dgb=1  
Mam podobne lokality bliz k domovu. Vysocina je diky memu studiu v Praze pro me dostupnejsi a je taky tmavsi. Jinak ten vas projekt sqm se mi moc libi  :), je dobre ze se vam v nem podarilo vytrvat, tendle zaznam jsem v nem nasel uz pred delsi dobou. Pokud by te nahodou zajimaly mozna o neco lepsi (i kdyz autem asi totalne nedostupne) lokality v okoli, tak jsou tu:
50°50'38.602"N, 14°20'53.392"E
50°52'53.126"N, 14°23'12.501"E

Ta prvni, i kdyz je asi horsi nez druha je jedine misto co znam na Decinsku kde jsem ochoten verit ze odtamtud pravidelne vidam M 33 za predpokladu ze je Decin pod mlhou. To druhe misto je asi lepsi nez prvni ale uz jsem tam nebyl v noci mnoho roku, tenkrat me M 33 nenapadlo hledat okem.

V cele oblasti je hezky videt jak s rostouci vzdalenosti od Decina nabyva obloha na krase, dokud se nesaturuje tim svinstvem od Drazdan a dalsich mest.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Mapy světelného znečištění

#162

Příspěvek od michal.b »

Pokud jsi z Decina, tak te bude urcite zajimat tohle: http://www.nitelite.eu/www/ruzne/lp_map ... sledky.pdf
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Mapy světelného znečištění

#163

Příspěvek od michal.b »

Objevily se nocni satelitni snimky z letosniho roku: http://www.blue-marble.de/nightlights/2014

Je na nich spousta zajimavych veci, protoze mesta uz nejsou prepalena, takze je videt jak moc ktere mesto sviti nahoru. Treba Mlada Boleslav sviti odhadem tak 2x vic nez Liberec, Praha sviti vic nez Mnichov atd.
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Mapy světelného znečištění

#164

Příspěvek od ladin »

Michal: jak se vlastne urci vyrazovani mesta? Existuje nejaky SW, kde vyberes ?kruhovou? oblast na mape a zintegrujou se vsechny vnitrni pixely?
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Mapy světelného znečištění

#165

Příspěvek od michal.b »

Ja to urcuju metodou kouknu a vidim Ale kdyby se to melo delat seriozne, tak by to bylo asi tak jak pises (taky bude zalezet na tom jak presne vypadaji zdrojova data, jestli / kolik pixelu je saturovanych, jaky je sum atd.)
Odpovědět