světelné znečištění v ČR

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

světelné znečištění v ČR

#196

Příspěvek od michal.b »

Walkeruv zakon je jednoducha formulka, ktera rika ze prispevek k jasu oblohy je primo umerny poctu obyvatel a neprimo umerny 2.5te mocnine vzdalenosti.
www.darksky.org/assets/documents/is011.pdf
Vztahuje se to ovsem jen na dostatecne vzdalene zdroje, uvnitr, nebo v tesne blizkosti mesta je ta zavislost obecne slozitejsi.

Jako Prahu a okoli jsem uvazoval 2 miliony lidi ve vzdalenosti 100km, Plzen a okoli 200 tisic lidi ve vzdalenosti 35km.
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

světelné znečištění v ČR

#197

Příspěvek od ladin »

Karel ma pravdu. Boleslav je z Krkonos skoro v zakrytu s Prahou. Praha je o poznani slabsi zdroj nez Boleslav. MaG to ma dobre zdokumentovane....
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

světelné znečištění v ČR

#198

Příspěvek od MaG »

No k tomu mohu podat jisté dovysvětlení.

Já to mám dobře zdokumentovaný jednak z lomu na pomezí Jizerek a Krkonoš, kde opravdu MB je v zákrytu s Prahou a kde MB/Prahu považuji za největší zdroj znečištění v Jizerkách. Záře z ní sahá výše než z Liberce/Jablonce.

V Krkonoších to může být trochu jiné, úplně v zákrytu nejsou. Máme i fota z Vrbatky, kde směrem na Prahu je zdroj, co svítí výrazně více než jiné mnohem bližší zdroje. Na těchto fotkách se mi jeví Liberecko stejně svítivé jako Boleslav/Praha. Pokud vezmeme v potaz potenciál Boleslavi svítit spíš bíle (automobilka má bílé světlo) a Prahy žlutěji, pak pokud na snímku směrem k Praze máme nejdřív oranžovější záři a vedle ní je vpravo s ní postupně slitá bělavější záře stejné intenzity, pak Boleslav a Praha možná září v Krkonoších stejně. Jenže tou dobou možná byla inverze nad oběma městy a tak to není zcela ideální. Upřímně ale, kdo by šel na Vrbatku když není inverze, jen aby pofotil co svítí více?

Fota bych i dodal, ale teď se mi je nechce uploadovat.

P.S.1 Jednu poznáku ještě. Pokud píšu o něčem, že je to největší zdroj znečištění, nemyslím si, že by dosvítil až do Jizerek/Krkonoš. Obloha v zenitu je zde při inverzi téměř přírodní a pochybuji, že by sem dosvítila přímo města vzdálená 50/100km. Nebo se mýlím a jistý příspěvek očekávat lze?

P.S.2 - nepočítejte jen s obyvateli. Pořád se mluví o veřejném osvětlení, ale to se podílí Majxner/Tesař neMajxner/neTesař jen asi 50%. Chlapci ze SRVO maj dobrej postřeh, když upozorňují i na jiné zdroje, jenom je zveličují a VO dávaj příliš malý podíl. Nicméně u Prahy (a jejích okrajů především - zóny, sklady) a u Boleslavi (Škoda) zrovna ten váš zákon moc platný nebude, pokud těmto městům uměle nenavýšíte jas o tyto zdroje, které pro jiná města ČR tolik typické nejsou (resp. jinde nemají takový podíl oproti VO).

K tématu lze jen říct, že nejvíc smutné je, pokud by se VO dával příliš malý důraz a kvůli tomu se s tím nic nedělalo. Tak tomu ale není, dělá se, ale pokud si třeba soukromé firmy budou dělat co chtěj, pak lepší VO to zdaleka nezachrání. Vím o čem mluvím, v Jablonci je to vidět. Tady chlapci jako Tesař a spol. docela makaj a ne jen provokujou jako Maixner. Výjimky se ale najdou všude.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

světelné znečištění v ČR

#199

Příspěvek od michal.b »


P.S.1 Jednu poznáku ještě. Pokud píšu o něčem, že je to největší zdroj znečištění, nemyslím si, že by dosvítil až do Jizerek/Krkonoš. Obloha v zenitu je zde při inverzi téměř přírodní a pochybuji, že by sem dosvítila přímo města vzdálená 50/100km. Nebo se mýlím a jistý příspěvek očekávat lze?
Inverze sice svetlo jdouci vzhuru hodne utlumi (a navic zmeni jeho smerovou distribuci), ale nevynuluje. Takze nejaky, byt velmi maly prispevek k jasu oblohy tam i za inveze urcite bude. A jak se rika, 100x nic umorilo vola.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

světelné znečištění v ČR

#200

Příspěvek od Habl »

Inverzní vrstva může býti i několik set metrů silná a vždy záleží na intenzitě světla, které může prostoupit touto vrstvou. Markantní třeba je, že na Venuši prostoupí takové množství slunečního světla, že zde lze přímo snímat povrchový terén na Venuši (VENĚRA 6). Průchod velké intenzity světla atmosférou několik set km...
Vztahovat intenzitu osvětlení na počet obyvatel (i řádová chyba) je trochu silná "empirie" a o zákonu by jsem nemluvil...
Nulová hodnota to jistě není...

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

světelné znečištění v ČR

#201

Příspěvek od MilAN »

Kde je Bavorsko a kde Sasko a kolik má byvatel? :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

světelné znečištění v ČR

#202

Příspěvek od michal.b »

Bavorsko je misto s 12 miliony obyvatel, nachazi se pobliz Ingolstadtu ve vzdalenosti 190km, Sasko ma 4 miliony obyvatel a lezi ve vzdalenosti 130km, na pul cesty ze Saske kamenice do Lipska :)
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

světelné znečištění v ČR

#203

Příspěvek od ladin »

Na tenhle clanek me upozornil FB alert od Ralfa Hofnera : http://www.herzberger-teleskoptreffen.de/news/ds.php . Doporucuju, i kdyz to to tohoto vlakna uplne nezapada.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

světelné znečištění v ČR

#204

Příspěvek od denis.marc »

Tohleto si snad někdo dělá srandu: http://ustecky.denik.cz/galerie/dolni-p ... mm=3642342  :-/

To tam jako takhle svítí pořád? Ty případy se pěkně množí.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

světelné znečištění v ČR

#205

Příspěvek od michal.b »

Tyhle dve fotky jsem udelal s casovym odstupem 4 let. Je pekne videt, jak vymena verejneho osvetleni (stare spinave bachratce za nove ciste bachratce) srazila nezadouci uniky svetla. A taky je pekne videt, ze tuto pozitivni zmenu zabilo nekolik nasvicenych billboardu >:(


Uz si tady pomalu pripadam jako v Billboardistanu.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

světelné znečištění v ČR

#206

Příspěvek od Psion »

Je to opravdu stejná expozice a ISO? Ten první obrázek mi přijde tak 2x déle exponovaný. Každopádně je vidět, že to sv. znečištění je horší a horší....
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

světelné znečištění v ČR

#207

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Z těch snímků se moc vyčíst nedá..Starší snímek je evidentně hůř zaostřený a stejné světelné zdroje jsou o cca polovinu větší, než na novém snímku.. Zkrátka těžko se zde dociluje standardizace podmínek, jak parametrů focení, tak klimat. a světelných..
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

světelné znečištění v ČR

#208

Příspěvek od michal.b »

Bohuzel, je to jinym fotakem s jinym nastavenim. Starsi zaber je navic vyrez ze 100% velikosti, novejsi je zmenseny - proto ten rozdil v ostrosti.
Podle exifu je ten starsi (horni) snimek 15s, F/5, ISO50. Novejsi (spodni) snimek je 10s, F/4.3, ISO80. Takze ciste teoreticky by mel byt vice proexponovany ten novejsi snimek, ovsem jak znamo, u kompaktu je udavana hodnota ISO spis orientacni, navic kazdy fotak to zpracovava trochu jinak.

Je to focene z vyhlidky nad mestem, kam obcas chodim. No a nedavno jsem tam byl a vsiml jsem si, ze ta ulice skoro neni videt - tak jsem patral, jestli nahodou nemam nejakou starsi fotku z toho mista. Nejake jsem nasel, ale vsechno to jsou jenom sirsi zabery na mesto, detail te ulice nemam. Kdybych vedel ze budou ty lampy menit, tak bych samozrejme udelal lepsi fotku, takhle je to spis jen tak pro ilustraci  :( Kazdopadne vizualne je to rozdil opravdu znatelny
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: světelné znečištění v ČR

#209

Příspěvek od MaG »

Podařila se mi docela pěkná srovnávačka celooblohovek. Je to dáno tím, že na jaře jsem nad ránem fotil u nás a v létě po setmění v Chorvatsku. Postavení hvězd je tedy skoro stejné, když nepočítám výšku nad obzorem.

Javorník (vlevo, 775 m n. m.) je lokalita na jižním okraji Jizerek jižně od Kořenova, Mazin je horská lokalita v Chorvatsku (975 m) jihovýchodně od Plitvických jezer. Javornická vznikla za celkem dobrých podmínek 21. 4. 2023, na Mazinu jsem fotil 9. 7. 2023 a v obou situacích se stejným nastavením (clona 3,5, 30 sekund, ISO 1600).

oblohovky-Javornik-Mazin.jpg
oblohovky-Javornik-Mazin.jpg (347.23 KiB) Zobrazeno 1198 x
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: světelné znečištění v ČR

#210

Příspěvek od biker.fm »

Krasne je videt rozdil v obloze. Zajimalo by mne jak by jeste dopadla treba Sumava.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět