Re: Satelitní telekomunikační systémy SpX - Starlink

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#76

Příspěvek od MilAN »

Ta vlastní družice není velká- ale pro focení vadí už daleko menší. Takže tvar to moc neovlivní. A hlavně, vynášení na orbitu by vyšlo dráž- nebyly by tak skladné a potřebovaly by adaptér.Co ale nejde obejít, je velikost slunečních panelů . Družice potřebuje zdroj pro vysílání a pro manévrování.
Takhle nějak to vypadá teď: https://www.elonx.cz/wp-content/uploads ... Y_crop.jpg
Tahle testovací verze je omezená , konečná verze bude větší, bude tam i laserová komunikace mezi satelity a na vyšší dráze budou 2 sluneční panely.
Ale prý tohle našim profesionálním astronomům vůbec nevadí-takže remcat budeme jenom my, co se na tu oblohu díváme a fotíme :)
Naposledy upravil(a) MilAN dne 25. 05. 2019, 13:13, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#77

Příspěvek od stana85 »

A zahraniční astronomové se k tomu nevyjádřili? ESO atd.? A co radioastronomie? Nebude vadit že na obloze nebude takový "klid"? Neměří se přece jen bodové zdroje. Sledují se celé galaxie, různá pole, přehlídky oblohy atd.
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#78

Příspěvek od MMys »

Honza Ebr:
je mi jasný, že jsi toho procestoval (a sám, ne s cestovkou) minimálně o řád víc než já. To je zcela bez diskuze. Tedy tvůj pohled na to, jak se tam žije, je určitě odlišný (a přesnější) než můj.

To co jsem napsal asi nebylo nejšťastnější, schválně jsem použil poněkud zkratkovitý a populistický a přehnaný příměr, a počítal s tím, že se někdo ozve ;) Bylo to prostě takové popíchnutí a nezastírám že cílené. Ale trvám si na tom, že tohle je opravdu dvojsečná zbraň. Samozřejmě je příjemné, že i v největším zapadákově budeš moci mít internet. Nakonec hodí se to nám amatérským i vám profesionálním astronomům, co máte zařízení na odlehlých místech a pořádná stabilní konektivita je drahé/nedostatkové zboží.

Nicméně si opravdu nedokážu představit, co to udělá (pokdu to bude alespoň trochu cenově přijatelné) se společnostmi, které si ten přirozený technologický pokrok neprošly, mají problémy s tím, aby si udělali pořádek ve svých vlastních zemích, infrastruktura je v troskách (pokud kdy vůbec byla), a nyní dostanou do ruky takovéhle technologie. Trošičku mě vyvstávají na mysl dávné příměry jako třeba indiáni a alkohol :(

Prostě opravdu jsem zastáncem spíše toho názoru, že každý by se měl mít tak dobře, jak si zasloužil a co si vybudoval (samozřejmě to neplatí pro malé procento lidí, kteří se dostali do nějakého marastu nevlastní vinou typu nehoda, smůla, katastrofa, hříčka přírody, tam je samozřejmě pomoc ostatních na místě). A že takovéhle "dary" (ať už to jsou třeba příliš štedré sociální dávky, eurodotace nebo cokoli podobného) prostě nic dobrého nejsou, jen křiví přirozený vývoj, a vždycky je za nimi schované nějaké to negativum, které se projeví až když už je pozdě. Ale holt pokrok nezastavíš, čas ukáže... Nakonec, v případě krachu projektu to do pár let popadá samo ;)

No uvidíme, radost z toho vůbec nemám, a nejen kvůli astronomii.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#79

Příspěvek od juh »

MMys píše:
juh píše: Pri malých zorných poliach to nemusí byť až taký problém. ...
No, takže pokud mám zorné pole asi 2x větší, a dělám 20minutové subexpozice na úzkopásmo a 10min na RGB, tak jich budu mít v každém snímku několik, tedy prakticky nedostanu snímek bez stopy. A ty satelity budou mít tak 4-5mag. No to bude fakt super.
Nechcem šíriť skepsu, ale asi tak :( Rád by som sa mýlil, ale žiaľ, tak mi to vychádza. Polsféra má obsah 20626 sqdeg. Všetky satelity nepôjdu zenitom, ale v priemere môžu preletieť 3/4 zo 180°, čiže 135°, čo je aj priemerný počet sqdeg pri jednom prelete pri zornom poli 1° x 1°. Potom pri počte preletov 300 za 1 hodinu to bude v priemere 135 x 300 = 40500 sqdeg a to sú len aktívne satelity na VLEO pri celkom počte SpX 12000 na orbite a pri ich rovnomernom rozdelení v okolí Zeme. Dnes už s určitosťou vieme, že v našich zemepisných šírkach bude tá hustota vyššia, tak to bude o niečo viac. Príchodom ďalších prevádzkovateľov sa to ešte určitým spôsobom zmení.

Edit: Čo sa týka jasnosti tých satelitov, tak na kosmonautixe majú optimizmus v tom, že sa bude udržiavať určitá poloha satelitov, ktorá potenciálne zníži ich jasnosť. Lenže z toho, čo som videl v noci počas preletu, sa jasnosť tých satelitov nijak výrazne nemenila, len vzhľadom na polohu nad obzorom a na zemský polotieň a tieň. Nemyslím, že sa polohou satelitov bude niečo výrazne meniť, čo sa týka ich jasnosti, možno nejaké záblesky navyše.
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#80

Příspěvek od LukasNestak »

Takže to dopadne tak, že všetci za pár rokov skončíme s ďalekohľadmi f2-f3 + novými CMOSkami a expozíciami do 1min.
Nakoniec nám Romanove testy krátkych expozícii prídu vhod a budú veľkou inšpiráciou :)

Alebo druhá možnosť, že nám pán Musk veľkodušne ponúkne dopraviť naše ďalekohľady na obeznú dráhu za nemalé doláriky "ideálne cez Paypal" :)

Predstavte si ako to bude vyzerať za 20 rokov, keď pôjdete pozerať napríklad Perzeidy, tá obloha bude žiť nielen lietadlami, ale už aj družicami.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#81

Příspěvek od MilAN »

juh píše: Čo sa týka jasnosti tých satelitov, tak na kosmonautixe majú optimizmus v tom, že sa bude udržiavať určitá poloha satelitov, ktorá potenciálne zníži ich jasnosť.
To byl jen takový pokus o optimismus, ještě než se satelity objevily a bylo potvrzeno, jak jsou jasné. Orientace bude vždy taková, aby největší plocha satelitu = anténa , byla co nejvíce natočena k zemi a solární panel co nejvíce ke Slunci .A vzhledem k tomu, že nic z toho není pohyblivé, tak se vždy bude volit kompromis maximalizující obě hlediska a tak to celé bude natočené.. V tom kompromisu není místo pro nějakého amatérského astronoma :)
Prostě cokoliv, co bude mít nasvětlenou plochu průřezu 0,5 m2, bude pro nás představovat objekt o jasnosti 6. mag
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
martbad
Příspěvky: 191
Registrován: 20. 01. 2014, 20:32

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#82

Příspěvek od martbad »

taky mi na kosmonautixu bylo vysvetleno ze je to pokrok a doslova mi bylo řeřeno že - Kosmonautix - Možná bychom měli přestat úplně vypouštět družice, aby se astronomové mohli kochat výhledem na nerušenou oblohu. S tím samozřejmě souvisí i úplný zákaz letadel, vrtulníků a balónů. Rovnou bychom tam mohli zařadit i ptactvo, protože když vám pták přeletí přes dlouhoexpoziční fotku, tak ji také znehodnotí. Prostě uděláme vše pro blaho pozorovatelů nočního nebe.
P.S. Doufám, že pozorování neruší hmyz. :-)

Nema smysl se snima i nicem bavit...
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#83

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

MMys píše:Honza Ebr:
je mi jasný, že jsi toho procestoval (a sám, ne s cestovkou) minimálně o řád víc než já. To je zcela bez diskuze. Tedy tvůj pohled na to, jak se tam žije, je určitě odlišný (a přesnější) než můj.

To co jsem napsal asi nebylo nejšťastnější, schválně jsem použil poněkud zkratkovitý a populistický a přehnaný příměr, a počítal s tím, že se někdo ozve ;) Bylo to prostě takové popíchnutí a nezastírám že cílené. Ale trvám si na tom, že tohle je opravdu dvojsečná zbraň. Samozřejmě je příjemné, že i v největším zapadákově budeš moci mít internet. Nakonec hodí se to nám amatérským i vám profesionálním astronomům, co máte zařízení na odlehlých místech a pořádná stabilní konektivita je drahé/nedostatkové zboží.

Nicméně si opravdu nedokážu představit, co to udělá (pokdu to bude alespoň trochu cenově přijatelné) se společnostmi, které si ten přirozený technologický pokrok neprošly, mají problémy s tím, aby si udělali pořádek ve svých vlastních zemích, infrastruktura je v troskách (pokud kdy vůbec byla), a nyní dostanou do ruky takovéhle technologie. Trošičku mě vyvstávají na mysl dávné příměry jako třeba indiáni a alkohol :(

Prostě opravdu jsem zastáncem spíše toho názoru, že každý by se měl mít tak dobře, jak si zasloužil a co si vybudoval (samozřejmě to neplatí pro malé procento lidí, kteří se dostali do nějakého marastu nevlastní vinou typu nehoda, smůla, katastrofa, hříčka přírody, tam je samozřejmě pomoc ostatních na místě). A že takovéhle "dary" (ať už to jsou třeba příliš štedré sociální dávky, eurodotace nebo cokoli podobného) prostě nic dobrého nejsou, jen křiví přirozený vývoj, a vždycky je za nimi schované nějaké to negativum, které se projeví až když už je pozdě. Ale holt pokrok nezastavíš, čas ukáže... Nakonec, v případě krachu projektu to do pár let popadá samo ;)

No uvidíme, radost z toho vůbec nemám, a nejen kvůli astronomii.
No a tady je právě vidět ta řada nedorozumění, na základě kterých si pak lidi dělají názor. Asi hlavní nepochopení spočívá v představě, že internet a technologie jsou pro chudé země něco jako letadla pro cargo kulty na Papui - ve skutečnosti je to totiž víceméně naopak - když se člověk podívá do hor v Tadžikistánu, beduinskýho kampu v Jordánsku, hromádky chatčí v Botswaně, nebo horský vesnice v Bolívii, tak ty lidi tam nemaj skoro žádnou technologii ... kromě smartfounu. Spousta "primitivních" zemí je ve skutečnosti mnohem víc orientovaná na online služby, než Evropa - prostě právě proto, že tam jakákoliv jiná infrastruktura chybí a místo stavění silnice, aby se lidi dostali do města něco vyřídit, je ve skutečnosti jednodušší a levnější to celý udělat na internetu. Navíc dostupný internet je nejlepší nástroj na zapojení lidí do veřejného života a je to největší nepřítel zkorumpovaných totalitních režimů, umožňuje snadněji šířit vzdělání, což je to hlavní, co ve většině chudých zemí chybí ... Všude po světě je vidět, jak rozšiřování internetu radikálně zlepšuje situaci v zaostalých zemích - takže mi nepřijde nereálný očekávat,že podobně to bude i v místech, kde to zatím nešlo díky terénu, rozptýlenosti populace, stavu ostatní infrastruktury atd.

Ta druhá část o tom, že "lidi by se měli mít tak dobře, jak si zasloužili", je pak už ale úplný pokrytectví. My se tady nemáme tak dobře, protože bychom byli tak skvěllí a pracovití, ale protože posledních tři sta let naši předkové soustavně silou drancovali všechny místa na planetě, kde se jim to jenom trochu dařilo. Jak je proboha možný vyčítat lidem v Africe, že na tom jsou hůř než my, když je k tomuto stavu naše vlastní civilizace úmyslně dovedla? Navíc nejde jenom o to, že si koloniální mocnosti odvezly všechno, co mělo nějakou cenu, ale hlavně o to, že cíleně udržovaly místní společnosti na co nejnižší úrovni rozvoje, aby si zajistili minimum odporu - a co hůř, toto dále pokračovalo i po dekolonizaci a na mnoha místech ještě pokračuje, čistě ekonomickými prostředky, kdy IMF a podobní "dobrodárci" tlačí africké země směrem k levné produkci a proti industrializaci, protože se jim na nich pak líp vydělává.

Já si upřímně řečeno nemyslim, že tahle diskuze patří na AF, ale vy jste si začli, žejo :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#84

Příspěvek od MilAN »

Ta diskuse sem fakt nepatří. Ale pokud si někdo myslí , že se máme tak dobře proto, že jsme ( naši předkové) drancovali celý svět, a má z toho trauma, tak ať si sype popel na hlavu sám. Myslím, že ani moji předci , ani Češi jako takoví, ten svět nedrancovali,- aby kvůli tomu museli předvádět nějaké sebemrskačství.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#85

Příspěvek od MMys »

V tomhle názoru se holt neshodneme, ale asi to tady řešit nemá smysl, fakt to sem nepatří.

Ale zpět k tématu. Přelet přes několikastupňové pole trvá pár sekund. Jelikož budou stopy na snímku docela jasné, a s jejich eliminací clip algoritmy budou nejspíš trochu problémy (rozptylem zvýšený jas okolí stopy, co se do +/- sigma limitu vejde, a tak nezmizí úplně) napadá mě jiné řešení, hardwarové. Prostě ovládaná clonka někde v dalekohledu, a širokoúhlejší monitorovací kamera, která tu clonku prostě na dobu průletu zorným polem zavře. Zkrácení expozice o pár sekund je naprosto neškodné, na rozdíl od tučné stopy přes snímek.

Nakonec - o tuhle funkcionalitu by se mohlo dospecifikovat ASCOM rozhraní, a tvůrci firmware kamer by mohli přidat reakci na tento nový příkaz (dočasné uzavření závěrky) do funkcionality kamer.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#86

Příspěvek od zuzi »

Reseni s clonkou nakonec muze byt docela e elganti. Kamery s clonou budou zadane zbozi :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#87

Příspěvek od MilAN »

Tak pokud by se někdo chtěl dnes (po půlnoci) podívat , dokud se satelity příliš nerozjedou , tak jsem stáhnul nějaké TLE a pro moji pozici to vychází takhle :
0:16:45 SELČ -stoupá z azimutu po 250°(měřeno od severu) kolem Deneboly (Leo)
0:18:11 SELČ - průlet zenitem
0:19:21 SELČ - průlet kolem Sadra (Cyg) a klesá v azimutu 70° kolmo dolů

Upozorňuji, že TLE nejsou ověřeny, nepřesnost jak v čase , tak i poloze budou možná velká, ale trajektorie by zhruba měla sedět přes ten zenit. Rád bych tohle viděj poprvé a naposled :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#88

Příspěvek od astar »

Jednu poznámku . Jako všem se mi to nelíbí . Hlavně tady jde o prachy a o ovládnutí trhu v přenosu dat .
Amaterské astrofoto pude do kopru.
Martine , aby s pak nestalo , že budeš mít díl zavřenou závěrku, než doba expozice :lol: :lol:
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#89

Příspěvek od juh »

Tak pokud by se někdo chtěl dnes (po půlnoci) podívat , ...
Podobné údaje dáva aj www.orbitalpredictor.com. Je tam prelet, ktorý bude kulminovať okolo 0:18 SELČ. Okrem toho by mohol byť ešte jeden skôr viditeľný prelet, ktorý by mal kulminovať okolo 22:41 SELČ niekde nad J-JV obzorom (+- nejaká minúta). Tiež je to bez záruky.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#90

Příspěvek od MilAN »

Ten přelet ve 22:39 zhruba je na jihu jen ve výšce 19°.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět