Připravovaný dokument o světelném znečištění

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
AxelPhoto
Příspěvky: 127
Registrován: 20. 01. 2015, 14:29
Bydliště: Praha

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#16

Příspěvek od AxelPhoto »

Konkrétní seznam k dispozici nedám. Ale to nastínit: kamera FS5, externí rekordér, stativ Sachtler, set velmi světelných objektivů, set světel ARRI, záznamové zařízení značky Zoom, Rode mikrofon + boompole. Kupovat se budou 3 klopové mikrofony. Půjčovat se bude cca na 7 dní. Na biofilms.cz se dostaneme na částku kolem 8 tisíc na den. Toto krát 7 dní a jsme na 56 tisících, to je o 6 tisíc více, než máme na Startovači za cíl, a to ještě ani nezmiňuji, že si startovač bere 7%, že se částka musí danit jako dar a že ještě musíme nechat peníze stranou na odměny. Myslím si, že za to i tak dáme slušné peníze, a to mám ještě nějaké své vlastní vybavení, které bych jinak musel půjčovat.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#17

Příspěvek od biker.fm »

g píše:Nehledal bych nedůvěru cíleně. Projekt vypadá zajímavě a přeji aby se podařil. Pokud po realizovaném, uvedeném a podařeném projektu vznikne finanční díra, přispěje více členů AF včetně "g". Ovšem to nejlepší o světelném znečištění napsal Karel Čapek, text dostupný např. zde:
Sváteční zamyšlení
Držím palce
Taky nehledam cilene neduveru, ale zpusob prezentace a zadost o finance je "ne zcela nejlepsi". Snad skoro vse se da napravit. Pokud to bude ok, taky nemam problem prispet a ne zrovna jen 3mi stovkami.
AxelPhoto píše:Konkrétní seznam k dispozici nedám.
Ovsem po teto vete je asi rozhodnuto (a nejen u mne).
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#18

Příspěvek od zuzi »

Nechci do toho nějak rejt a sám vím jak jsou lidi kolem filmu vytížení(když umí tak vždy) a rádi dělají charitu, ale nestálo by za to se spojit s nějakým ústavem (UMPRUm, ruzné umělecké fakulty a podobně) a požádat je o pomoc? Chápu že věci stojí peníze, ale také si myslím že spousta věcí se dá vypůjčit za hezké oči.
Ono zkrátka vybírání peněz je dost jako červený hadr na spoustu lidí. Připomíná mi to situaci, že chci nahrát živý koncert do 48 kanálů a dám si na to na startovači kampaň na zafinancování půjčení alesis HD24 :-)
Uživatelský avatar
AxelPhoto
Příspěvky: 127
Registrován: 20. 01. 2015, 14:29
Bydliště: Praha

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#19

Příspěvek od AxelPhoto »

Já jsem se tedy inspiroval spolužáky, kteří nedávno vybrali přes 80 tisíc na dokumentární film o Janu Bornovi (také na Startovači, stači vyhledat "Borna"). Škola, na které studuji, nám poskytne nějaké vybavení, ale žádná ze škol, kterou jsme žádali, nemá k dispozici žádné vybavení, které by splňovalo naše požadavky na schopnost natáčet při slabém osvětlení.

Každopádně chci říci, že do přispívání vás nikdo nenutil, je to dobrovolné a rozhodně nemám v úmyslu vás přesvědčovat, abyste tak udělali. Crowdfunding je v dnešní době docela častá záležitost, mnohokrát i komerční, takže jsem trochu překvapen, že na mě zde koukáte jako na nějakého šarlatána, co vás chce okrást o peníze :)

Bez crowdfundingu bychom film také dokázali natočit, to přiznávám, ale rozhodně by nebyl na takové úrovni, aby se dal prezentovat veřejnosti jako seriózní dokument, který má informovat a motivovat ke změně postoje vůči veřejnému osvětlení. Můj cíl je dostat film do vysílání ČT, aby ho shlédlo co nejvíce lidí.

Mrzí mě, že komunita byla dohnána tak daleko, že si teď o každém myslí, že si všechni chtějí všechno nastrkat do kapes, ovšem tak to u většiny lidí v ČR asi chodí...
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#20

Příspěvek od zuzi »

Prozraď ještě na jakých školách jsi se ptal, myslím že jsi některé klíčové ústavy zapomněl, případně se nepodařilo kontaktovat správné lidi (to je taky taková česká specialita, že ne vždy dotaz padne na úrodnou půdu).
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#21

Příspěvek od MMys »

Tak jsem si přečetl e-mail, trošku prostudoval ten projekt, a po mírném dilematu rozhodl, že i přes tu žádost na startovači téma na AF nechám. Každá dobře udělaná popularizace tohoto problému může být jen plusem. Až se mi chce říct, kde jinde by to vlastně mělo být, než tady. Ta tma je pro nás klíčová. Z mého pohledu prostě přínos takového filmu (pokud se to dobře zvládne) převažuje nad tímhle možná lehkým porušením pravidel.

Nějak nevidím rozdílu v tom, jestli žadatel osloví veřejnost touhle formou, nebo bude obcházet firmy a nebo shánět dotaci. Nikoho zde z AF přispívat nenutí, je to pouze informace o tom, co se plánuje. A pochybuji, že by tahle činnost pro ně mohla být nějak zisková. Ta částka je poměrně malá a myslím že to sotva pokryje náklady. Osobně jsem zvědavý, co vlastně vznikne a jen doufám, že to bude mít hlavu a patu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
AxelPhoto
Příspěvky: 127
Registrován: 20. 01. 2015, 14:29
Bydliště: Praha

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#22

Příspěvek od AxelPhoto »

zuzi píše:Prozraď ještě na jakých školách jsi se ptal, myslím že jsi některé klíčové ústavy zapomněl, případně se nepodařilo kontaktovat správné lidi (to je taky taková česká specialita, že ne vždy dotaz padne na úrodnou půdu).
Například na Michaelovi. Tam mají všechny kamery přes prázdniny rozpůjčované. Máte nějaký tip, kde se zeptat, ideálně kontakt na konkrétní osobu? Najít školu nebo půjčovnu, která vlastní kameru se stacked full-frame čipem a se Sony E bajonetem, abychom mohli použít stávající objektivy, je dost složité. A pak je ještě otázka jestli nám to na ten týden půjčí.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#23

Příspěvek od nosuh »

Ja na tom nevidim taky nic spatnyho. Koneckoncu, kdy se veřejnost zacala zabývat problemy jako jsou plasty v oceanu, palmovy olej, horici Indonesie a nebo třeba problém NP v Cechach a jejich sprava. Az když někdo sel, natocil něco, co se dalo nekde promitnout nebo vystavit na youtube a mohlo to zkouknout hodne lidi. Do te doby o tom všichni cetli, rikali jak je to strasny, ale pokud si to nikdo nedoved představit, tak to nikdo nebral vazne. Z vlastní zkusenosti vim, ze když se o tom s nekym bavim, většinou ze slusnosti odpovi něco jako: " jo, ty fotíš ty hvezdy", ale v podstate ho to netrapi.
Za me jenom palec nahoru.
Ten startovac jsem také cetl. Jen doufam, ze ten film bude dostupny v plne fullHD kvalite vsem , kdo bude mit zajem a ne jen platicim sponzorum v podobe linku na stazeni. Jinak se to miji účinkem, ve smyslu dostupnosti sirokym masam, starostum obci a lidem, kteří mají rozhodovaci pravo věc resit.
Na info o projektu vlastne není resena pripadna distribuce, nebo jsem mozna spatne hledal.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#24

Příspěvek od nosuh »

Otázkou taky je, zda je nutne všechen materiál tocit od nuly. Nepochybuj o tom, ze i tady na AF bys nasel spousty lidi, kteří mají ve svých archivech spousty timelapse shotu a mohou Vas projekt podporit i takto, nejen financne. A mozna by to byla i forma satisfakce a zapojeni sirsi komunity "amateru" do projektu. Dalo by se tak i ukazat, kolik lidi z rad normálních obcanu, ma na reseni tohoto problemu enormni zajem.
Je potřeba si taky uvedomit, ze pokud byste chtěli veskery materiál snímat sami a od piky, tak je to projekt na rok az dva. Navíc za predpokladu, ze vam vždy pujde na ruku počasí. To si třeba za peníze nekoupíš a třeba zrovna z te lokace ma timelapse shot někdo jiny..
Delam u filmu, vim o cem mluvim :)
A ještě k tem honorarum. Myslim, ze většina odborniku, které oslovite, se vzdají svého naroku na jakykoli honorar. S ohledem na téma a jeho aktualnost je to v podstate i jejich boj. Ze je potřeba brat odborniky nejen z rad astronomu, to je asi taky jasny.
Tot vse.
Drzim palec!
Naposledy upravil(a) nosuh dne 16. 07. 2018, 23:42, celkem upraveno 1 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
AxelPhoto
Příspěvky: 127
Registrován: 20. 01. 2015, 14:29
Bydliště: Praha

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#25

Příspěvek od AxelPhoto »

nosuh píše:Ja na tom nevidim taky nic spatnyho. Koneckoncu, kdy se veřejnost zacala zabývat problemy jako jsou plasty v oceanu, palmovy olej, horici Indonesie a nebo třeba problém NP v Cechach a jejich sprava. Az když někdo sel, natocil něco, co se dalo nekde promitnout nebo vystavit na youtube a mohlo to zkouknout hodne lidi. Do te doby o tom všichni cetli, rikali jak je to strasny, ale pokud si to nikdo nedoved představit, tak to nikdo nebral vazne. Z vlastní zkusenosti vim, ze když se o tom s nekym bavim, většinou ze slusnosti odpovi něco jako: " jo, ty fotíš ty hvezdy", ale v podstate ho to netrapi.
Za me jenom palec nahoru.
Ten startovac jsem také cetl. Jen doufam, ze ten film bude dostupny v plne fullHD kvalite vsem , kdo bude mit zajem a ne jen platicim sponzorum v podobe linku na stazeni. Jinak se to miji účinkem, ve smyslu dostupnosti sirokym masam, starostum obci a lidem, kteří mají rozhodovaci pravo věc resit.
Na info o projektu vlastne není resena pripadna distribuce, nebo jsem mozna spatne hledal.
Ono je to na startovači napsáno, ale až úplně dole a nevýrazně. Píše se tam: "Dokument bude měsíc po internetové premiéře nahrán i na YouTube, avšak přispěvatelé, kteří dostali odkaz ke stažení filmu, budou mít dokument v mnohem vyšší kvalitě bez příšerné komprese, kterou YouTube na videa aplikuje."
Takže abych odpověděl na vaší otázku, ano, dokument bude volně přístupný na YouTube v Ultra HD kvalitě. "Platiči" ho pouze budou mít dříve a v lepší kvalitě, co se datového toku týče. (YouTube komprese si s hvězdičkama moc nerozumí :( ). Stejně se to asi časem objeví na CzTorrentu nebo tak ;)
nosuh píše:Otázkou taky je, zda je nutne všechen materiál tocit od nuly. Nepochybuj o tom, ze i tady na AF bys nasel spousty lidi, kteří mají ve svých archivech spousty timelapse shotu, které třeba prave potrebujete. A mozna by to byla i forma satisfakce a zapojeni sirsi komunity "amateru" do projektu. Dalo by se tak i ukazat, kolik lidi z rad normálních obcanu, ma na reseni tohoto problemu enormni zajem.
Je potřeba si uvedomit, ze pokud bys chtěl veskery materiál snímat sam a od piky, tak je to projekt na rok az dva, třeba počasí si za peníze nekoupis..Delam u filmu, vim o cem mluvim.
Není to špatný nápad, jeden z členů zde na fóru mi již nabízel, že poskytne své časosběry. V srpnu jedu na expedici do Polonin přímo za účelem toho, pořídit co nejvíce časosběrů opravdu tmavé oblohy, pokud to počasí dovolí. Následně chci fotit ještě na několika lokacích v ČR, například na Šumavě či Manětínsku.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#26

Příspěvek od MilAN »

Mám vážné obavy, jak tam budou astronomové, obrázky hvězd a požadavek na tmu na focení těch krásných obrázků, že se to sice bude líbit astronomům, ale lidi mimo tuhle komunitu naše požadavky a potřeby moc nezaujmou
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
AxelPhoto
Příspěvky: 127
Registrován: 20. 01. 2015, 14:29
Bydliště: Praha

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#27

Příspěvek od AxelPhoto »

Toto jsme se štábem řešili relativně dlouho. Filip, který bude v dokumentu vystupovat, bude fungovat jako taková spojka, mezi tím odborníkem a neznalým divákem. Filip se v tom totiž moc nevyzná a tak si bude dávat velký pozor na to, aby vše, co bude řečeno, bylo srozumitelné i laikovi. Hezké časosběry budou používány hlavně v kontrastu časosběrů z měst, kde jsou vidět 3 hvězdy a šlus. Na tématu spolupracujeme s panem Suchanem, který je na toto opravdový odborník. Hlavně se vyvarujeme popisování celé situace "pár vyšinutých astronomů komandují ČR: Zhasněte!!!", to by nás pak nikdo nebral vážně. Místo toho popíšeme, že hezký pohled na oblohu je jedná z mnoha špatných stránek světelného smogu a že nejdůležitější ale zároveň nejvíce podceňovanou stránkou je zdraví nás a také zvířat.

Neříkám, že to bude jednoduché, ale také neříkám, že to je nemožné :)
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#28

Příspěvek od biker.fm »

Lze cerpat i jiz z existujicich projektu ohledne svetelneho znecisteni. Po dohode (je-li autor tomu pristupny) lze pouzit i cast jeho dila ve vlastnim projektu a ne vse se musi delat znovu.
Pokud se dilo zdari a bude patricne a spravne prezentovane, jiste by to mohlo poslouzit dobre veci. Drzim palce.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#29

Příspěvek od nosuh »

Prave proto je potreba zahrnout v dokumentu nazory lekaru, psychiatru, prirodovedcu apod. Primarne by tam ta astronomie mela byt spise v pozadi, jinak to dostane skatulku " zase ty blaznivy hvezdari"..
Stejne jako jsem nedavno resil muj problem s lampou u baraku. Pro neznalou verejnost je potreba poukazat spise na zdravotni a ekologicka rizika, nez na to, ze nevidime hvezdy - to nikoho nezajima. Bohuzel.
Naposledy upravil(a) nosuh dne 17. 07. 2018, 10:25, celkem upraveno 1 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#30

Příspěvek od biker.fm »

Mozna ze AxelPhoto nam zde napise co vse v tom jeho projektu bude. V pripade jeho zajmu a mysli to vazne, jiste rad si precte pak i nase nazory jenz mu muzou byt i prinosem pro finalni verzi jeho filmu. A astronomove by v tom celem projektu meli byt spise jen okrajove (minimalne). Je treba se podivat co kdo dnes hybe koleckami v celem soustroji cele teto masinerie a na co jednotlivi rozhodovaci, co kde ve finale bude, slysi. Rady jsou cennejsi nez jen odkaz na zadost o "poslete mi penize".
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět