České skleníky

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

České skleníky

#1

Příspěvek od jirka.P »

Tak už je máme u nás taky:

Snad odkaz funguje
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: České skleníky

#2

Příspěvek od ok1in »

Mordor na Prostějovsku. Večerní oblohu narušila extrémně jasná záře...
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2 ... jasna-zare
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: České skleníky

#3

Příspěvek od Cztwerec »

To je zajímavé, že v Prostějově nikomu nevadí samotný Prostějov?

Ne, tak spíš jde o to, že je diskutabilní, jak vlastně vypráskáme polský krmiče polystyrénovýma rajčatama s jejich skleníkem a pak se k tomu "snížíme" taky. O lidi přece nikomu nejde... Že by agrární a potravinářské lobby? O prachy jde přece až v první řadě :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: České skleníky

#4

Příspěvek od Bill »

Cztwerec píše:To je zajímavé, že v Prostějově nikomu nevadí samotný Prostějov?
On ten Prostějov není kupodivu nijak hrozný. Kousek od centra je v parku hvězdárna a když jsem tam byl, tak byla vidět Mléčná dráha... Možná byly dobré podmínky, ale v Praze asi není vidět nikdy :-D

Jinak - podle toho článku je to naštěstí asi jenom problém nastavení:

„Skleník má cloněné jak boky, tak strop. V případě fotografií nebylo horní zastínění ještě využito. Jedná se vždy o období východu a západu slunce, kdy je stínění otevíráno, případně zavíráno na konci dne,“
Naposledy upravil(a) Bill dne 18. 01. 2018, 13:06, celkem upraveno 2 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: České skleníky

#5

Příspěvek od Cztwerec »

V Praze jsem viděl jen její nejjasnější části, ale to muselo bejt. Kupodivu tam je těch hvězdáren taky pár :D ale teď jsem se odstěhoval mimo Prahu a ikdyž mám pod okny lampy, pořád je to lepší než tam.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: České skleníky

#6

Příspěvek od nosuh »

Vůbec nerozumim tomu, jaktoze tohle neresi zadnej zákon nebo to, porad mi to nejde na rozum.. :shock:
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: České skleníky

#7

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Na ČT24 to bylo řečeno - žádný zákon na to neexistuje, protože se to řešit nemuselo. Někde tady na fóru je dokonce věta "před třiceti lety jsem z centra města viděl víc, než dnes z periferie"! Existuje jen spousta studií, které poukazují na škodlivost, obzvlášť modrou složku světla v LED osvětlení. Navíc když něco zavedeme čistě jen v rámci ČR, tak v příhraničí je nám to prd platné, jelikož okolní státy si budou vesele svítit, jak se jim zlíbí.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: České skleníky

#8

Příspěvek od Cztwerec »

Tak hlavně by se to mělo řešit globálně, když už nám EU pomalu určuje kdy máme chodit na záchod... To, že je tady na všechno norma, ale nijak se nedodržuje (nebo reálně to ani nejde) je věc druhá. Všichni jsme si rovni a část vyvolených ještě rovnější. :lol:
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: České skleníky

#9

Příspěvek od MilAN »

Dokud budete v zimě chtít mít "letní" rajčata, uměle vyživovaná, uměle nasvěcovaná, bledá bez chuti a budete je za drahý peníz kupovat, pak není důvod, aby výrobce ( to už není pěstitel - on tomu na PC programuje postřiky živinami, postřiky proti něčemu, závlahu, topení, vlhkost, světlo) to nedělal. To svícení směrem ven je pouze vedlejší produkt.Pokud ho nechcete, je potřeba to v ceně tzv. rajčat zaplatit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: České skleníky

#10

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:To svícení směrem ven je pouze vedlejší produkt.Pokud ho nechcete, je potřeba to v ceně tzv. rajčat zaplatit.
to není tak úplně pravda - pokud použiju k zastínění sklopná zrcadla, tak mohu se stejným účinkem svítit polovinou žárovek a to svícení bude jistě tvořit převážnou část nákladů výroby - defakto je to plýtvání náklady a nevyužití konkurenční výhody. (a to nemusí být drahé řešení, stačí defakto vnitřní rolety z hliníkové folie)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: České skleníky

#11

Příspěvek od Cztwerec »

Souhlasím s tebou Milane. A současně s tím říkám, jaký je trh, taková je poptávka a to, že se zde konzumují například mletiny z bůhvíčeho a tyhle rajčátka je jen výsledek dané poptávky. Prostě to odbyt má, tak proč to nevyrábět? a když jsou z toho peníze tak dvojnásob.

Je to jedno, že to chutná jako bahno, hlavně že je to rajče :D

Proč si nezasvítit, když to má pro obchod tolik kladů?
Lectorem iustus...
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Re: České skleníky

#12

Příspěvek od jirka.P »

Jestli je takové pěstování výnosné,tak se můžeme těšit na další.
Beztak se to vyplatí díky levnému led osvětlení.
Jak bude fungovat to zaclonění jsem zvědavej.Mít ho poblíž
abych to hodnotil bych ale nechtěl :)
Nějaký zákon o nočním klidu na ně.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: České skleníky

#13

Příspěvek od Cztwerec »

No můžeme si tady zabrečet a nic se nestane, pokud tedy ten zákon nebude, nebo to někdo nechce?

Takovej můj příklad z praxe:

"Dobrý den, potřeboval bych rozpis sezónního ovoce a zeleniny, které mi můžete dodávat v průběhu roku".

"Aha, no víte já Vám dodám všechno a kdykoliv, sezóna vlastně už neexistuje, jen občas ta kvalita nebude taková jakou bychom mohli deklarovat, ale bude to levnější, to se nemusíte obávat, cenu to opravdu nezatíží".
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: České skleníky

#14

Příspěvek od Bill »

Cztwerec píše:Je to jedno, že to chutná jako bahno, hlavně že je to rajče :D
Tady to je trošku jinak. Rajčata jsou chuťově výborná, jenom pro normálního smrtelníka trošku drahá - jsou to ty malé keříčkové potvory...

Určitě jsou řádově lepší, než ten humus, který jsem si naposledy koupil a který se k nám vozí ze Španělska (za třetinu ceny) :-(

Zastínění snad skleníky mají - takže bych to hned neodsuzoval. Uvidíme... (Doufejme i oblohu :-D)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: České skleníky

#15

Příspěvek od Cztwerec »

Bille - kdyby každej smýšlel jako ty, byl bych jako kuchař opravdu štastný. Bohužel u nás dlouhodobě vládne především cena. Je to právě ta odezva na poptávku trhu. A proto se pořád vyplácí kupovat polské/české plnidlo, které jako rajče jen vypadá, ale přitom se za tu cenu více udělat nedá... Podívej taky jsem člověk, který si radši připlatí, abych dostal kvalitu... Například musím uznat, že Španělské jahody si v lednu troufnu srovnat i s českými v sezoně. Bůhví čím se to hnojí, akorát stojí 400 Kč/ kilo :D No, ale to bych zase fakt nekoupil.

Omlouvám se - konec OT.
Lectorem iustus...
Odpovědět