Stránka 1 z 1

Japonci a umělé meteory

Napsal: 24. 10. 2016, 23:17
od TH
Narazil jsem na neuvěřitelnou věc. Japonci chtějí z oběžné dráhy vypouštět umělé meteory pro zábavu obyvatel.

http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/japonci-vyslou-ohnostroj-na-obeznou-drahu-a-promeni-nocni-ob/r~017441b699d411e6a16a0025900fea04/

Re: Japonci a umělé meteory

Napsal: 25. 10. 2016, 00:07
od juh
Na taketo uvahy som narazil uz davnejsie, vzdy som to bral len ako humor.
1. Chcem vidiet toho magora, ktory si "zaplati" takyto ohnostroj (v konecnom dosledku na to musi niekto zarobit ...)
2. Ohnostroje su zaujimave rozmanitostou efektov, tento aspekt sa tu pravdepodobne uplne vytrati
Jediny prinos vidim v tom, ze na dosiahnutie zelenej a cervenej farby nebude potrebne barium a stroncium.

Re: Japonci a umělé meteory

Napsal: 25. 10. 2016, 11:06
od MilAN
Tak kromě naprostých novinářských nesmyslů v tom článku si nedovedu představit, jak se ve výšce 500 km "uvolní" 2 cm kuličky a ty v určitý daný čas vstoupí nad danou oblastí do místa v atmosféře, kde dojde k hoření. Doba sestupu jen bržděním atmosférou je natolik proměnná a natolik závislá na chování atmosféry i sluneční činnosti, že predikce na tak dlouhou dobu sestupu (v řádu roků) s přesností i na týden je asi mimo možnosti.Takže k zániku může tím pádem dojít celkem v náhodném místě na Zemi ( jedinou určitostí je, že to musí být pod průmětem dráhy)

Re: Japonci a umělé meteory

Napsal: 25. 10. 2016, 12:12
od Homer
No, neumím posoudit, nakolik si to novináři vyfabulovali, ale už jsem četl v životě větší hlouposti. Ono se v tom článku nepíše o "vypouštění" ale o "odpalování" těles. Umím si představit jednoduchou družici, prakticky jen zásobník na projektily a nějaké odpalovací zařízení ovládané dálkově. Řekl bych, že bude markantní rozdíl mezi volným vypuštěním tělíska a čekáním kdy a kde náhodně shoří a řízeným odpálením danou rychlostí a směrem. Myslím, že věda má dostatek poznatků k tomu, aby to dokázala alespoň přibližně namodelovat, oni to potom nahoře otestují a doladí. Já bych to tedy neviděl tak nereálně...Uvidíme :-).

Re: Japonci a umělé meteory

Napsal: 25. 10. 2016, 12:55
od MilAN
No, vzhledem k tomu, že den dopředu neumíme spočítat místo a zánik družice, tak bych to nijak optimisticky neviděl
abychom to dostali dolů během jednoho oběhu, potřebujeme tomu udělit delta v přes 100m/s ( to je zhruba 1/3 úsťové rychlosti krátké zbraně !)

Re: Japonci a umělé meteory

Napsal: 25. 10. 2016, 13:14
od 4Brunco
Aj keby sa technicke detaily vychytali, pride mi absurdne vynalozit velke mnozstvo energie - spalit tony paliva, na takyto nezmysel.
Celkovo by sa snad malo vyuzivanie zdrojov optimalizovat a nie nim mrhat na taketo blbosti.

Re: Japonci a umělé meteory

Napsal: 25. 10. 2016, 13:31
od martin b
Jak už tu padlo, reálné to samozřejmě je, stačí jen ty částečky dostatečně zpomalit. Úplně stejně, jako když se řízeně přistává do určité lokality, přičemž z LEO na to stačí jen pár desítek metrů za sekundu. Otázka jen je, kolik to má stát.

Re: Japonci a umělé meteory

Napsal: 25. 10. 2016, 13:58
od MilAN
Jak už jsem psal výše, potřebné delta v je např. u Sojuzu z nižší dráhy nějakých 125m/s. To je 1/2 až 1/3 rychlosti střely z krátké zbraně. Řízený sestup = pod správným úhlem dodat přesný impulz. U 2cm kuličky žádné řízení ani pohon nebude, lze to pouze zaměřit a vystřelit. Ano to jde , jen jsem psal, že si nedovedu představit , jak se něco takového dá zajistit s požadovanou přesností

Re: Japonci a umělé meteory

Napsal: 25. 10. 2016, 16:01
od Sajri
Moc nechápu, jaký smysl má vaše diskuze o jedné větě z článku z aktualne.cz od autora, ktery tomu rozumí jak... víte kdo :-).

Úvahy jsou to víc než reálné, potvrzují to i kolegové meteoráři z Japonska, kteří jsou s projektem obeznámeni a považují to za zajímavý způsob, jak si otestovat své modely projevů meteorů v atmosféře, protože v tomto případě, na rozdíl od přírodních meteorů, půjde o experiment s přesně známými vstupními parametry - materiál, hmotnost, vstupní rychlost, vstupní úhel.

Nepůjde samozřejmě o vystřelování kuliček z oběžné dráhy, ale o řízený sestup celého zařízení (jako u řízeného přistání), z nějž se ty kuličky rozptýlí krátce před vstupem do atmosféry.

Otázka "mrhání prostředky" je úplně bezpředmětná - zaplatí to ten, kdo si to objedná, protože je to akce soukromé firmy. A plus k tomu budou mít astronomové zadarmo spršku přesně definovaných meteorů.

Re: Japonci a umělé meteory

Napsal: 25. 10. 2016, 17:53
od Homer
No a věc je vysvětlena a ani to nebolelo. Nicméně aby to nebyla suchopárná debata: vzpomněl jsem si na svá dávná vojenská léta a útočnou pušku SA-58. Délka 845 mm, úsťová rychlost 705 m/s, kadence 800 ran/min, obdobné u kalašnikova. Malé,lehké, za pár švestek.
Kdyby si takhle ti Žaponci uvědomili, že by mohli s jednoduchou úpravou použít zbraň kterou má kdejaký africký kluk, jen do družice instalovat pořádný zásobník, to by byly meťasy. Milanem zmiňovaný požadavek delty v splněn 5-ti násobně. Jen by zřejmě nebylo možno simulovat meteorické roje na objednávku nijak přesně.
Samozřejmě si uvědomuji problematiku fungování zbraně v podmínkách na oběžné dráze, problematiku stabilizace družice při střelbě atd - neberte mne prosím za slovo. Je to jen tak pro odlehčení :-).

Re: Japonci a umělé meteory

Napsal: 25. 10. 2016, 18:06
od juh
Sajri píše: ... Otázka "mrhání prostředky" je úplně bezpředmětná - zaplatí to ten, kdo si to objedná, protože je to akce soukromé firmy. A plus k tomu budou mít astronomové zadarmo spršku přesně definovaných meteorů.

Ak ma takato akcia posunut "vedomosti ludstva k poznaniu", tak dajme tomu. Ale ak je to len z niecijeho rozmaru, tak to urcite nie je bezpredmetne, ale to uz nepatri na stranky tohoto fora.