Polské skleníky

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polské skleníky

#46

Příspěvek od MilAN »

Milan to tam zatím nevidí, a tak to bere jako aktivistický snímek.
Druhá věc je, že jsi mířil na mnou nevhodně formulované části textu na našem webu ohledně ničení lesů v Jizerkách.
A hlavně přestaňme s útočením, kdo nechce, ať aspoň nesráží toho, kdo chce konat.
No tak tohle celé zabýváni se mojí osobou jsi si mohl odpustit - netýká se to vůbec tématu - a zbytečně marníš svůj čas. . Nevím, proč bych měl mířit na tvoji osobu nebo článek na tvém webu (ani jsem ho nečetl )- reagoval jsem na nehorázný nesmysl v příspěvku č. 79 a na ten snímek . Jestli se ohradím proti nevhodným nebo nesmyslným argumentům tak to tedy nepovažuji za útočení ani srážení někoho. Jen jsem chtěl upozornit ,že podobnými nesmysly můžete svoje dobře myšlené snažení akorát tak zazdít.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polské skleníky

#47

Příspěvek od MaG »

Ale snad jste si nemysleli, že tento snímek chtěl někdo prezentovat na veřejnosti? Obrázek měl zdejší komunitě něco naznačit a že není vůbec vhodný je rozumně smýšlející osobě hned jasné. Lišíme se v tom, že mě takový snímek úplně zbytečný nepřišel. Ode mě je to k tématu taky vše a hezký zbytek víkendu všem, co tuto diskuzi moc žerou ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Polské skleníky

#48

Příspěvek od Homer »

No, možná až nám konečně všem dojde, co je našim spojujícím elementem ( tedy nespokojenost s rostoucím  a mnohdy zbytečným světelným znečištěním ) přestaneme se tady vzájemně mydlit, chytat se za slova a začne se hledat nějaké obecné řešení.
Už jsem zde kdysi zmínil svůj názor, že k lepšímu může vést pouze vhodná legislativní úprava ( a i tak je třeba se připravit na její obtížné vymáhání ). K legislativě je třeba argumentů a to nikoliv těch, že stále exotičtí astronomové nedokouknou tam, kam chtějí, nebo tam, kam dříve dokoukli, ale například argumentů zdravotnických studií týkajících se melatoninu a potřeby tmy k jeho tvorbě. Tedy toho, co ovlivňuje veřejné zdraví, může snižovat náklady zdravotních pojišťoven atd.atp. Určitě někdo máte v rodině lékaře, právníky atd., možná jsou i zde - někudy tudy podle mne
vede ( klopotná ) cesta k cíli.
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Polské skleníky

#49

Příspěvek od ladin »

S Turowem a imisemi je to asi dobre rozebrany v tomhle clanku: http://krkonose.krnap.cz/index.php?opti ... 7&Itemid=3 , on to zas takovy nehorazny nesmysl, Milane nezlob se, neni.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polské skleníky

#50

Příspěvek od MilAN »

Tak jednak se tam konstatuje současný stav( a ten je výrazně jiný než v 80. letech), a hlavně termín "okolí Žitavy " představuje bývalé elektrárny v NDR a Polsku asi tak v poměru 4:1 podle tehdejšího emisního vlivu. To se po sloučení Německa změnilo, jednak odstavením některých a odsířením zbytku Německých
Takže článek popisuje současný stav, ale nikoliv situaci, kdy to odnesly Jizerky, kdy to bylo převážně na Německých elektrárnách(a bylo to jen pokračování emisní zátěže od Krušných hor) při převládajícíh směrech větrů. Tohle bych určitě neházel na Poláky, to je dost nekorektní argument, který musí narazit na fakta.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 157
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Polské skleníky

#51

Příspěvek od MM »

Anzto bydlim v Hradku nad Nisou a denne jezdim do prace do Görlitze, tak mam to oranzove peklo z Turowa z prvni ruky. Dovolim si k tomu nekolik poznamek.

Svetelne znecisteni je obzvlaste pri nizke oblacnosti(!) obrovske a oranzova zare je znat az 20-30km daleko ve smeru do Nemecka. Naproti tomu pri jasne obloze je svetelne znecisteni vyrazne(!) mensi, nez by se dalo cekat, protoze se svetlo ze skleniku nema na cem rozptylovat. Nicmene jasnych noci je v regionu pocertech malo, takze oranzove peklo zari vetsinu dni v roce. Nejhorsi to je v nemeckem mestecku Hirschfelde tesne vedle elektrarny, kde je celou noc videt pomalu jak za dne, co jsem slysel, tamni obyvatele si snad stezovali, kde ale nevim a zda to melo nejaky vysledek mi neni znamo. Bavil jsem se s kolegou Polakem, ktery mi sdelil, ze v celem okoli Bogatynie jsou vyyyrazne nadprumerne platy a Polaci budou proto nejspise drzet hubu a krok, i kdyz si mohou nechat o tme jen zdat.

V onom clanku z Libereckeho deniku je naznacen smer usili, jak pritlacit na Polaky, ten napad do toho vzit univerzitu Wroclaw, se kterou se zakladala JOTO, je urcite dobry napad, nicmene zustane otazne, zda bude nekdo brat "pouhe astronomy" vazne.. :-/ Mozna by vetsi sanci na uspech melo poukazovani na skodlivy vliv LP na okolni prirodu; umim si predstavit, ze to musi mit znicujici vliv na zvirata vseho druhu vcetne ptactva. Navic je zde urcite spatny vliv na cirkadialni hladinu melatoninu a tim spojene problemy s nespavosti, unavou atd. A jelikoz nas Cechy nebudou brat Polaci moc vazne, byla by zde IMHO jedina sance ve spojeni s Nemci s poukazem na spatny vliv LP na lidi a okolni prirodu. Ale zda to pomuze nevim nevim.....

Zbyva jen jedina nadeje - kdyz bude opravdu jasno, nebude to zase az tak strasne. Ale jestli se plocha skleniku zdesateronasobi........
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25", achromát SW120/600, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Polské skleníky

#52

Příspěvek od Kami »

Co jsem našel, tak to má být nějaká výrobna řas, takže spíš nějaké uzavřené reaktory s roztokem, než skleníky.

http://portal.cenia.cz/eiasea/download/ ... deleni.pdf

Zajímavé čtení.... Z původní zprávy se mělo jednat o skleníky a dosvěcování. V tomto případě je to lepší volba, že je to v přízemí a odstíněný. Jak se k tchánovi dostanu, mrknu na skutečné plány. Tak jako tak, hrozba pro nás to není,....naštěstí. Ti Poláci, to je tvrdší oříšek. :-X
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Polské skleníky

#53

Příspěvek od Homer »

Koukejte, EU už vyplodila jinačí roztodivnosti, proč by nevedla cesta přes některého aktivního europoslance. Vždyť oni baží po jednoduchých, srozumitelných problémech k rochnění ( záchrana syrečků, trubiček atd. ). Na problém LP na bázi nutnosti ochrany přírody a zdraví lidí by se mohla nabalit širší parta ekoposlanců i z okolních států...Teď jim například nechceme vyhovět a vyhlásit chráněné území na dolním toku Labe a namísto toho zvedneme hladinu jezy. Tak se třeba chytne reciproční iniciativa. "Myslete politicky Halík, politicky!!!" :-)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polské skleníky

#54

Příspěvek od MaG »

Z poslední noci máme zajímavá data od kluků z KaLu. Něco jsem dal na web.

http://udalosti.astro.cz/?p=6424

Zaujalo mě, že skleník začal svítit až od 2:30, ovšem i to je poměrně značná část noci, zvláště v zimním období. Pozoruhodný je vliv světla do oblohy jak na běžné fotografii tak na celooblohovce. Díky velmi dobré průzračnosti se světlo příliš neprojevilo na měření pomocí SQM, protože, jak je patrné i ze snímků, obloha kolem zenitu byla poměrně pěkná. V Jizerkách byla obloha zatím OK, ale při zatažené obloze nebo při zvýšení výkonu osvětlení může být vše jinak.

Jinak už dlouhodobě své aktivity propagující lepší svícení nepodporujeme argumenty, že to astronomům ničí oblohu. Všude nejdřív argumentujeme vlivem na ptactvo, hmyz a jinou faunu a samozřejmě na stromy (třeba v parku). Poukazujeme též na zmíněná zdravotní hlediska a na peníze (byť v současném systému výroby elektřiny není výhodné s ní v noci šetřit). A pak teprve se dá zmínit nějací astronomové.

V jednotlivostech se mohou názory lidí lišit, ale v principu jsem rád, že se my, kterým není jedno, co lidé kvůli penězům dělají, máme ještě chuť a odvahu se k tomu ozvat a něco s tím dělat. Jasně, podnikatelské záměry budou v nejbližší době proti nám, ale třeba jednou lidé dostanou rozum a nepůjde jen o konzum a plýtvání zdroji, jako je to dnes. Nebo je normální, že názor nějakých astronomů, že se chováme hulvátsky k přírodě, je pomalu kacířství?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Polské skleníky

#55

Příspěvek od MMys »

Rozdíl je teď jednoznačně vidět, pokud má ale být finální plocha 10x větší, tak to prostě bude katastrofa.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 157
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Polské skleníky

#56

Příspěvek od MM »

...Zaujalo mě, že skleník začal svítit až od 2:30...
To mě zaujalo taky, protože když jsem se dnes večer krátce po 18:00 vracel ze služby domů, tak svítící oranžové peklo bylo patrné už po vyjetí z Görlitze (tedy vzdušnou čarou cca 20km). Takže že by se skleníky zapínaly až dlouho po půlnoci je přinejmenším absolutní výjimka...
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25", achromát SW120/600, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polské skleníky

#57

Příspěvek od MaG »

Díky za upřesnění, já nemám možnost to monitorovat tak často. Dá se to tedy zobecnit tak, jak si ze svých občasných jízd pamatuju, tedy že většinou svítí celou noc?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 157
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Polské skleníky

#58

Příspěvek od MM »

MaG: Přesně tak... >:(
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25", achromát SW120/600, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Polské skleníky

#59

Příspěvek od Karell »

Na polském fóru na astropolis.pl upozorňují na skutečnost, že třeba tento skleník o rozloze pouho pouhých 7 ha přesvítí nedaleký Rzeszow, což je město se 180 tisíci obyvatel!
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Polské skleníky

#60

Příspěvek od Maser »

Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Odpovědět