Polské skleníky

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polské skleníky

#181

Příspěvek od MilAN »

Maser píše: Myslel jsem si, že ty rolety odrazí světlo zpět do skleníku a tím mohou ušetřit. :|
V tom je základní omyl. Oni nemusí šetřit, oni využívají odpadní energii a noční nepoužitelný proud. Jakýkoliv prostředek na šetření energie je pro ně plýtvání penězi.
Ale dokud budou blázniví vegetariáni požadovat tahle rajčata, pěstovaná komplet uměle, bez Slunce , bez půdy - jen zavěšená na drátu a postřikovaná automatikou chemikáliemi ("živinami"), tak tyhle firmy budou velmi prosperovat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Polské skleníky

#182

Příspěvek od ladin »

Jak to dnes vypadá, když zapomenou zatáhnout rolety na Jizerce :

https://archiv.hydronet.cz/picture/jera ... 081948.jpg

a Vrbatka:

https://archiv.hydronet.cz/picture/vrba ... 081952.jpg
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Polské skleníky

#183

Příspěvek od MaG »

Cituji zajímavé informace z dne otevřených dveří skleníku Farmy Kožichovice u Třebíče:
Zájem veřejnosti byl obrovský, skleník si přišlo prohlédnout mnoho stovek lidí. V každé skupince návštěvníků alespoň jednou zazněl dotaz od lidí, jak je to se zakrýváním v noci a co světelný smog (super). Prováděl střední management, mladí a sympatičtí kluci. Všichni o problému světelného znečištění věděli a všichni shodně odpovídali ve smyslu "Máme stoprocentní zastínění, budeme ho používat, víme že se lidi obávají světla v noci, ale to žádné nebude. Víme o tom, že to vadí přírodě a lidem. Nemůžeme si to dovolit, to by tu do půl hodiny byli lidi si stěžovat. Víme o problému polského skleníku, ale dneska už by ani takovýhle skleník bez zastiňovacích rolet nešel postavit, to by nikdo nepovolil."

Prošel jsem a nafotil jsem pečlivě všechna zákoutí a mohu konstatovat, že rolety do sebe zapadají, lemují je gumové pásky, aby dobře dosedaly a v křížení např. stěn jsou všude převisy, aby světlo fakt nešlo ven.
Je jasné, že jsme ještě neudělali hop, a už to může vypadat, že skáčeme, ale dovoluji si upozornit, že nebýt intenzivní snahy poladit polský skleník (mimochodem dodnes špatně zastíněný a občas nezatahovaný), možná by nebyla možná ani tak tučně zvýrazněná věta.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Polské skleníky

#184

Příspěvek od biker.fm »

Tak tu zrudu mame i v okrese Karvina.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polské skleníky

#185

Příspěvek od MilAN »

A to nám dělají bláznivé biomatky, které si nemůžou dát v zimě pořádný bůček, ale musí jíst ta průsvitná umělá rajčata, která jsou naprosto bez chuti. Kdo jiný by to kupoval :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Polské skleníky

#186

Příspěvek od vla »

Je to jen otázka jakým způsobem bude či nebude osvětlení odstíněné.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Polské skleníky

#187

Příspěvek od biker.fm »

U Karvine neni vubec, hnus des bes.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Polské skleníky

#188

Příspěvek od dvader »

Nebijte mě, ale já nejsem proti skleníkům u nás... Ale musí být zastíněné!!!

Po celou sezónu máme vlastní rajčata z balkónu, chuť naprosto super, není nad čerstvě utržené.
Mimo sezónu nekupujeme jiná rajčata, než ta česká (ta jsou pochopitelně ze skleníků, nevím, kde všude u nás ty skleníky jsou) - a proti dovozovým je jejich chuť někde úplně jinde, hodně se blíží těm našim čerstvým... Důvod je jasný: Nechají je dozrát, co to jen jde, protože po utržení se na krám dostanou velmi rychle.
A díky těm technologiím, co jsou dnes ve sklenících (řeší se barva světla, teplota, počítačem řízený přístup živin), si ta rajčata myslí, že jsou normálně na sluníčku. 8-)

Takže za mě skleníky ano, ale zastíněné, bez rušivého dopadu do okolí!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Polské skleníky

#189

Příspěvek od hades »

dvader je bláznivá biomatka...
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Polské skleníky

#190

Příspěvek od dvader »

:mrgreen: :mrgreen:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Polské skleníky

#191

Příspěvek od dvader »

Já mám prostě rád rajčata...

To Milan:
Vo bůčku samozřejmě žádná diskuze. A teď, když jsem furt na homeofficu a žena ne, tak to mám i bez “zdravotních” komentářů. :D
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Polské skleníky

#192

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Jasně, můžou za to bláznivý vegetariáni a biomatky, zelenina je přece jenom pro králíky! Úroveň komentářů na tomhle fóru mě fakt nepřestává fascinovat. Někdy jsou to pseudomoudrý řeči o tom, kam směřuje naše civilizace, nebo rádoby vtipně zabalený narážky proti uprchlíkům, tady máme zas koukám jinýho nepřítele tradičních hodnot. Fakt krása.

Ty skleníky jsou samozřejmě supr nápad, protože používaj hlavně odpadní teplo z elektrárny, který je jinak dost obtížně použitelný kvůli malýmu teplotnímu rozdílu - co se z něj dalo rozumně vzít, to už se stalo předtim, než došlo do skleníků. Je zřejmý, že postavit to tak, aby to nesvítilo, jde, takže tady jde prostě jenom o něčí kšeft, kterej se vymknul regulaci. Jezdim (či spíš jezdil jsem, v poslední době těch důvodů překračovat hranice moc neni) kolem toho často a svítí to fakt velkolepě, vo tom žádná. Zas to tam má takovou zajímavou atmosféru, hlavně v zimě :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Polské skleníky

#193

Příspěvek od biker.fm »

Honza Ebr (honza42) píše:... pseudomoudry reci ... nepritele tradicnich hodnot ... vymknul regulaci ... zajimavou atmosferu ...
Co k tomu vice dodat :-D

Honzo, tady primarne se bavime o tom nesmyslu jak to sviti do okoli, ne o tom ze by se nemela jist zelenina pres zimu (o tom jaka je vyhnana umelym svetlem a chemii neresime zde). Jen vzpominam jake to bylo kdysi kdy skelniky (a jine svetelene radoby vymozenosti) nebyly a nevymreli jsme, lide jeste umeli i premyslet logicky (regulace krivi trh, staci mit prehledne a srozumitelne zakony) no a jako bonus v noci byla tma a na obloze hvezdy.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Polské skleníky

#194

Příspěvek od Homer »

Na počátku našeho letopočtu žilo podle odhadů vědců na Zemi cca 200 mil. lidí. 1. miliarda byla překonána na počátku 19. století, když jsem chodil do školky, byly na Zemi 3 miliardy lidí. Tedy za nějakých 60 roků počet lidí vzrostl cca 2,5x. Chci říci, že zde máme několik sčítajících se faktorů - obyvatel Země stále rychle přibývá, jejich průměrný věk roste, všichni se chtějí mít lépe a lépe, zároveň chtějí žít pohodlný život a nepachtit se na záhonech, ve chlívku či ve skleníku ale užívat si. No a trh to nabídne, proč ne. Do toho funguje ekonomika - tedy vyrábět co nejlevněji a maximalizovat zisky na úkor toho, co je chráněno spíše formálně - na úkor Přírody. Ta se brání zatím jen pozvolna, ale už to je znát a bude hůř. Pamatuji, jak se babky hádaly o sekání trávy v příkopech u cest pro králíky, jezdil jsem s babičkou pro krmení pro kozu, aby bylo mlíko pro prasátko, sbíral mandelinky na záhumence, sušil seno na louce. To mizí či místy už zmizelo a nahradilo to co? No obří skleníky a supermarkety. A za čas budeme jíst umělé maso. Asi jsem už starý a moc pamatuju :-). Takže nechci být škarohlíd, ale optimisticky to se skleníky nevidím.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Polské skleníky

#195

Příspěvek od peta62 »

Homer píše:Na počátku našeho letopočtu žilo podle odhadů vědců na Zemi cca 200 mil. lidí. 1. miliarda byla překonána na počátku 19. století, když jsem chodil do školky, byly na Zemi 3 miliardy lidí. Tedy za nějakých 60 roků počet lidí vzrostl cca 2,5x.....
Nechci byt hnidopich a uz vubec nerozporuji smutny zaver, ale ta cisla mi nejak nesedi. Plus v sedmdesatych letech se myslim udavaly dve miliardy.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Odpovědět