Park tmavé oblohy Veľká Fatra

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Park tmavé oblohy Veľká Fatra

#1

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

Dne 12.6.2015 byl vyhlášen další park tmavé oblohy v „Československu“, tentokrát v jižní části pohoří Velká Fatra v srdci Slovenska. Jedná se o zatím malé okolí vrchu Kráľova studňa (1377 m.n.m), v jejím středu leží horský hotel Kráľova studňa.
Oficiální název je „Park tmavej oblohy Veľká Fatra“, více info na www.fatranskatma.sk

Citace ze stránek:

„Vytvorenie tohto špecifického chráneného územia je významným prínosom Slovenska k Medzinárodnému roku svetla, ktorý vyhlásilo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov (Mezinárodný rok svetla a technológií založených na svetle - International Year of Light and Light-based Technologies – IYL 2015). Jednou z dôležitých súčastí IYL 2015 je aj ochrana hviezdneho neba. Svetelné znečistenie, ktoré je vážnym environmentálnym problémom modernej civilizácie spôsobuje, že na nočnej oblohe vidíme stále menej hviezd. Tma sa tak stala ohrozenou súčasťou prírody, je potrebné ju chrániť.
Chránené oblasti tmy sú vo svete vytvárané predovšetkým z iniciatívy astronómov a ochrancov prírody. Myšlienka Parku tmavej oblohy Veľká Fatra (PTOVF) však tentokrát vznikla na „druhej strane barikády“ a k jeho vytvoreniu boli ochrancovia nočnej oblohy prizvaní. Súčasné územie PTOVF s rozlohou 325 hektárov bude základom pre jeho ďalšie rozšírenie na centrálny hrebeň Veľkej Fatry. Umiestnenie Parku v „srdci Slovenska“, v nadmorskej výške 1 300 m n. m., len 30 km od Banskej Bystrice má mimoriadny potenciál pre rozvoj astroturistiky. Nočná obloha je tu mimoriadne kvalitná, bez ďalekohľadu tu môžeme vidieť takmer dve tisíc hviezd, striebristú Mliečnu cestu a množstvo objektov vzdialeného vesmíru.
Park tmavej oblohy Veľká Fatra vznikol v poradí ako 76. park tmavej oblohy na svete, 30. v Európe a 3. na Slovensku.
Umiestnenie Kráľovej studne - nadmorská výška 1300 m n.m. v národnom parku Veľká Fatra, ju predurčuje ako potenciálnu oblasť tmavej oblohy. Výsledky meraní ukázali, že jas oblohy dosahuje štandardne tretí stupeň Bortleho škály, čo znamená, že podmienky na astronomické pozorovanie sú výborné.“

Konec citace.

Vlastní postřehy

Toto místo znám dobře, protože v malé vesničce poblíž, kde máme chalupu, jsem strávil svoje dětství i první okouzlení noční oblohou. V noci, když je jasno je tam opravdu celkem tma a vždy, když mám možnost dovézt z Prahy na chalupu i dalekohled, si to opravdu užiju. Teď, když zadní sedadla jsou obsazena ratolestmi a kufr plný všeho možného, zvažuji, že si pořídím ještě jeden „světlokýbl“ a budu ho mít tam.

Na hřebenu Fatry jsem ještě jako mladý kluk strávil několik nocí (brigáda na lanovce) a i když jediným přístrojem byl triedr 10x50, pohledy to byly nádherné. Tehdy ještě světelné znečištění od Banské Bystrice nebylo příliš rušivé, dneska už je to znát, ale pořád se s tím dá žít.

Na horský hotel se dá dojet i autem, přičemž poplatek za vstup je opravdu symbolický. V hotelu je možnost ubytování a samotný je skvělým výchozím bodem pro pěší turistiku po hřebenu Velké Fatry. Jeho nadmořská výška může pomoct v době, když okolní kotliny jsou zakryty pod inverzí.

Pokud počasí dovolí, na podzimní galaxie tam jistě zajedu.
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Park tmavej oblohy Veľká Fatra

#2

Příspěvek od MilAN »

, více info na www.fatranskatma.sk
Infostránky, které vyžadují ověření jména a hesla ....
to snad není myšleno vážně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Park tmavej oblohy Veľká Fatra

#3

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

Zajímavé, nevím čím toje, autorem stránek nejsem, ode mně to žádné jméno ani heslo nidky nechtělo, a pokud se dobře koukám, nemá tato stránka ani žádnou členskou sekci. Shválně jsem to teď otestoval na všech svých prohlížečích (MS, Chrome, Firefox).
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Park tmavej oblohy Veľká Fatra

#4

Příspěvek od MilAN »

Teď už mi to jde také, před tím jsem se dostal jen na přihlašovací údaje-
Edit : po chvíli fungování opět vyžadováno ověření ( ?)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Park tmavej oblohy Veľká Fatra

#5

Příspěvek od Regulus »

Zajímavá informace a jinak stránky mi teď jednou normálně...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Park tmavej oblohy Veľká Fatra

#6

Příspěvek od Lamid »

Mne po odkliknuti hore uvedeneho odkazu idu.

Len sa cudujem/divim se/, ze jedna dolina je vyhlasena za park tmavej oblohy
Pre tych ktorym stranka nejde korektne:
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Park tmavej oblohy Veľká Fatra

#7

Příspěvek od MilAN »

Mohl by mi někdo znalý poměrů prozradit, jak se jednoduše s dalekohledem dostanu k hotelu? Je to celkem dobrý kšeft pro hotel, když ta oblast je v podstatě hotel. a 500 m louky na severní straně od hotelu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Park tmavej oblohy Veľká Fatra

#8

Příspěvek od Lamid »

Presne to som si myslel : "kšeft pro hotel", po pozreti uvedenej stranky.


Ale ak to pomoze, a bude vplyvat na okolie 10-30 km tak nech je takych oblasti co najviac.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Park tmavej oblohy Veľká Fatra

#9

Příspěvek od FunTomas »

mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Park tmavej oblohy Veľká Fatra

#10

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

Mohl by mi někdo znalý poměrů prozradit, jak se jednoduše s dalekohledem dostanu  k hotelu? Je to celkem dobrý  kšeft pro hotel, když ta oblast je v podstatě hotel. a 500 m louky na severní straně od hotelu
Autem se tam dojit da, i normalnim osobakem. To dlouho neslo lidi na hotel vozili nissanem nebo rolbou. Ja si to pamatuji z doby, kdy tam byla lesni cesta kterou projel jenom terenni vuz lesni spravy. Ted o vikendu jedeme na chalupu mam to kousek tak tam zajedu a kdyztak podam info o pomerech. Oblohu merit nebudu ted to nema kvuli rocni dobe a mesicni fazi smysl.

Ps: omluva za chybejici diakritiku pisu z mobilu
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Park tmavej oblohy Veľká Fatra

#11

Příspěvek od MilAN »

No jo, před několika lety jsme měli problém tam jet na horském kole, protože to je v národním parku nepovolené. Ale jak je vidět, za slušný obnos tam může být hotel, zpřístupněná silnice pro auta a vyhlášena oblast tmavé oblohy pro hotel :)
Proč já jen tyhle potěmkinky nemám rád :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Park tmavej oblohy Veľká Fatra

#12

Příspěvek od dvader »

Bohužel si myslím, že se časem i „tmavá obloha“ stane žážitkovým artiklem a kde jaký hotel či oblast si „vyhlásí“ sama tmavou oblohu a bude na to lákat turisty, kteří sice ničemu nerozumí, ale potřebují nějaký „in“ zážitek za každou cenu... >:(

Holt je dneska taková doba - nikdo už pomalu nedokáže trávit volný čas bez komerčního servírování nějakého zážitku a z druhé strany jsou „podnikatelé“ schopni prodat cokoliv. :'(
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Park tmavej oblohy Veľká Fatra

#13

Příspěvek od 4Brunco »

Chcel som tam ist pozret ale tie ceny su prehnane a recenzie ludi co tam boli cele zle. :(
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Park tmavej oblohy Veľká Fatra

#14

Příspěvek od Psion »

Ty ceny mi nepřijdou na tuto oblast nějak přehnané a tma na focení tam bude asi pěkná.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Park tmavej oblohy Veľká Fatra

#15

Příspěvek od juh »

Na stranke pisu, ze je to 30 km od BB, mozno tak cestou, priamo je to len 15 km. BB je juzne, o nieco juznejsie je Sliac a Zvolen. Co mam skusenosti po prechodoch frontov, ked sa vycisti vzduch a na oblohe este zostane zopar cirov, tak sa da v noci toto trojmestie celkom pekne rozoznat az od nas a to je viac ako 50 km.
Odpovědět