Osvětlení

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Martin M.
Příspěvky: 68
Registrován: 14. 01. 2012, 15:53

Osvětlení

#1

Příspěvek od Martin M. »

Názov som nevedel vybrať ale idem k veci...

Potreboval by som, ak niekto pozná stránky/predajne s osvetlením pre nás lepším .. teda správne lampy  aj s cenovými ponukami ...
Poradí mi niekto ? ..

(na fóre som si nič také nevšimol)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Osvětlení

#2

Příspěvek od michal.b »

Snad kazdy vyrobce / prodejce ma v nabidce svitidla "dobra" i "spatna", staci zadat do Googlu "verejne osvetleni" a muzes vybirat. Nevim o zadnem obchodnikovi, ktery by se specializoval pouze na "astronomicky setrna" svitidla. V CR jsou rozsirena svitidla Philips, Modus, Elektrosvit, Siteco, Schreder... predpokladam ze na Slovensku to bude podobne
Uživatelský avatar
mailt
Příspěvky: 18
Registrován: 13. 02. 2014, 20:04

Osvětlení

#3

Příspěvek od mailt »

Asi by bylo fajn, pokud někdo má vyzkoušená nějaká dobrá svítidla, dát sem na ně tip. Kupříkladu já bych chtěl vyměnit pár lamp veřejného osvětlení u nás v obci za něco vhodnějšího, ale z fotky na e-shopu toho o tom, jak to bude svítit přidělané na stožár a kam všude se to světlo bude odrážet, moc nepoznám ...
Sky-Watcher 200/1000mm Black Diamond; Celestron N150/750; naváděná montáž CG5 Advanced GT
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Osvětlení

#4

Příspěvek od MaG »

Tu lampu tam chceš ty, aby ti vyhovovala, nebo můžeš hovořit do schvalovacího procesu?

Pokud jsi v zastupitelstvu, tak očekávám, že si najmeš firmu, nebo oslovíš přímo světelné techniky. Pokud jsi laik, můžeš to ovlivnit tak, že pošleš fotk(y) vhodných svítidel na firmu, která to pro obec spravuje a ta v ideálním případě dá nějakou podobnou, kvalitní lampu, pokud je to firma dost osvícená, jako třeba naše v Jablonci. Tímto způsobem jsem měl štěstí na velmi dobrá svítidla u nás u domu místo velmi nevhodných původních lamp.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
mailt
Příspěvky: 18
Registrován: 13. 02. 2014, 20:04

Osvětlení

#5

Příspěvek od mailt »

Jednak tam ty lampy chci já, aby mi vyhovovaly, jednak můžu trochu mluvit i do schvalovacího procesu. Nicméně, na malých obcích to nefunguje tak, že si najmeš firmu, která Ti dodá na klíč ideální řešení. Máme na to v obci "obecního" elektrikáře, kterému dodáš lampu a on ji, až bude mít čas, vymění. Obec Ti ji pak může úplně, nebo aspoň částečně proplatit (potřeboval bych takhle vyměnit 3 prastaré lampy, které svítí všesměrově). A já bych uvítal tip na konkrétní typ lamp, které mám koupit.
Sky-Watcher 200/1000mm Black Diamond; Celestron N150/750; naváděná montáž CG5 Advanced GT
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Osvětlení

#6

Příspěvek od MaG »

OK tak to je jiná, já měl prostě jen obavu, aby sis tam něco nedal, aniž bys řešil tyhle věci po odborné stránce. Lampa se musí měnit tak, aby stále osvětlovala co má a zároveň pokud možno nesvítila moc nahoru. Mám pocit, že u tebe bude podstatným údajem co to je za lokalitu a jak vysoko lampa bude, ale v základu se pak už snadno na příkladu Jablonce dají vytipovat dva druhy svítidel, co se u nás dávaj a byl bys s nimi spokojen. Jedno na nízký stožár a na vysoký klasický městský.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
mailt
Příspěvky: 18
Registrován: 13. 02. 2014, 20:04

Osvětlení

#7

Příspěvek od mailt »

Jde o nízký stožár, osvětlení místní komunikace cca 4m šířky, lampy jsou cca 35 metrů od sebe. Kdybys věděl konkrétní typ, který u vás máte, byl bych fakt vděčný
Sky-Watcher 200/1000mm Black Diamond; Celestron N150/750; naváděná montáž CG5 Advanced GT
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Osvětlení

#8

Příspěvek od michal.b »

Ja bych se tedy velmi zdrahal doporucovat svitidlo bez znalosti konkretni situace. Nicmene chapu, ze to nechces komplikovat, takze zakladni uvaha je, aby lampa mela plochy spodni kryt a aby byla namontovana vodorovne a kolmo na osu komunikace. Konkretni typ si vyber podle toho jaky je tvuj rozpocet (rozpeti je cca 2 - 20 tisic). Pokud mozno, vyhybej se LEDkam.

Pokud bys to chtel resit vic, tak je treba vedet
1) kolik jich chces vymenit
2) jak jsou vysoke sloupy
3) jak jsou od sebe daleko
4) o jaky typ komunikace se jedna (silnice I. tridy bude mit jine naroky nez mistni polnacka)
5) jak je komunikace siroka
6) co se nachazi v jejim okoli

Solidni vyrobci uvadeji vyzarovaci charakteristiku, podle ktere se da vybrat typ vhodny pro konkretni situaci. Nektera lepsi svitidla navic umoznuji tuto charakteristiku castecne menit.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24260
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Osvětlení

#9

Příspěvek od MilAN »

Pánové, osvětlovací technika je celkem věda, je potřeba znát nejen nároky nebo předpisy na osvětlení, je potřeba znát charakteristiky  svítidel ...... Opravdu si myslíte, že bez jakýchkoliv znalostí  navrhnete něco , co splňuje  jak všechny předpisy , tak i bude vyhovovat z ostatních hledisek ? Že vymyslíte něco, na co odborníci nestačí ? Nechtěli byste si spíš nechat poradit u odborníků než fušovat do něčeho , čemu nerozumíte . Chápu, že sexu a  světelnému znečištění rozumí každý a každý  o tom umí vyprávět ....

Ještě když fungovalo IAN, byl jeho hlavním terčem p. Maixner- podle hlavního protagonisty IAN největší nepřítel astronomů. Možná by vás mohlo zajímat, kdo může za to, že v Jablonci si rekonstruuje VO pro astronomy velmi vhodným způsobem. Můžete hádat jméno :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mailt
Příspěvky: 18
Registrován: 13. 02. 2014, 20:04

Osvětlení

#10

Příspěvek od mailt »

Já samozřejmě souhlasím s tím, že nejlepší by bylo udělat projekt a nechat si to udělat odbornou firmou. Nicméně, ve 2/3 obce jsou lampy prastaré, v 1/3 staré. Průběžně se ale udržují (nátěry, výměny výbojek) a jsou stále funkční, takže větší rekonstrukce veřejného osvětlení není na pořadu dne, už jen proto, že je i spousta jiných priorit (místní komunikace, základní škola apod.). Mně vadí 3 lampy, které mi přímo svítí do očí na zahradě, odkud pozoruji. Proto bych je rád vyměnil. Ale pozvat si na výměnu těch 3 lamp odbornou firmu je nemyslitelné. Na výměně těch lamp jsem schopný se s obcí dohodnout, když se podaří s minimálními náklady. Ale musím přijít s nějakým konkrétním návrhem řešení ...
Sky-Watcher 200/1000mm Black Diamond; Celestron N150/750; naváděná montáž CG5 Advanced GT
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24260
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Osvětlení

#11

Příspěvek od MilAN »

Problém bude v tom, že ty tři lampy , pokud tedy svítí, nejsou špatné :). Pokud je obec vymění na své náklady a někomu se to nebude líbit a udá to, bude mít obec problém. Zrovna tak, pokud to vymění kvůli tobě a nedokážeš, že to osvětlení porušovalo nějaký zákon. No a sám to vyměnit nemůžeš, je to obecní majetek.
Jediné východisko do doby, než se bude VO rekonstruovat, je možnost se domluvit např. na pro tebe výhodnějším směrování světel. Stínidla nejdou, protože to je zásah do schváleného typu svítila a ten je nepřípustný.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Osvětlení

#12

Příspěvek od MaG »

kdo může za to, že v Jablonci  si  rekonstruuje VO  pro astronomy velmi  vhodným  způsobem. Můžete hádat jméno :)To velmi bych škrtnul, je třeba vzít v úvahu, že VO v Jablonci se dělá pro občany a tomu odpovídají svítidla, astronomové (striktní) by dali jiná, ale astronomové místní (rozumní) jsou vděční i za ta, co se montují. Souhlasím i s tím, že je lepší to nechat na odbornících, ale lidé v malých obcích si myslí, že na to nemají. Výhodou rady odborníků může být i úspora při budoucím rozvoji VO obce. Viz. Rychnov u Jablonce. Jinak dokud budou ti samí "odborníci" tvrdit, že domácnosti se na SZ podílejí 30 %, tak s nimi nikdy nebudu zajedno, ale obecně jsem rád, že tu mám lidi jako je T.... a jeho banda, než někdo, kdo by to dělal jen pro co největší svícení za každou cenu, jen aby se normy a lidé naplnili štěstím.

Tolik k Milanově poznámce.

Ty by sis jinak měl opravdu minimálně najít co obnáší udělat generel VO, nebo jak tomu přesně říkaj. To znamená udělá se analýza celé soustavy, pak se najdou slabá místa a silné stránky, pak se navrhnou opravy a výměny a vylepšení a nastíní se možnosti budoucího rozvoje soustavy a hlavně se vyčíslí náklady a úspory, a ty úspory budou nemalé. Dle tvého popisu bych se nedivil, kdyby šly na 50 % ročního rozpočtu.

Jinak podle tvého popisu nejhorší co bys mohl udělat je dát tam ploché lampy, jak ti navrhnou astronomové, protože ti nedosvítí až do těch 17m kde se budou krýt. Před barákem mám lepší s kulatým krytem na podobných stožárech ale blíž k sobě. Mrkni na fotky, je tam i vidět, že světla na ulici neubylo (trochu je to vidět i tady na těch fotkách při pohledu z okna na stěny park. domu, staré i nové na něj dosvítí stejně, ale dům je teď ve tmě), zato doma je tma. Víc raději radit nebudu, ale o moc lepší svítidla tam nedostaneš, ale ta naše u baráku by určitě nebyla špatnou volbou. Nahoru svítí snad do 5%, jestli vůbec, vypozorováno v mlze. A nejsou rovné!
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
mailt
Příspěvky: 18
Registrován: 13. 02. 2014, 20:04

Osvětlení

#13

Příspěvek od mailt »

V současné době u nás jsou ty klasické staré disky posazené středem na stožár, které svítí do všech směrů. Směrování je tedy vyloučeno.
Obec prosvítí cca 70 tis. Kč ročně (na VO je zvláštní sazba). I kdyby se ušetřila polovina nákladů, při ceně rekonstrukce jedné lampy 7 - 10 tis. Kč (materiál + práce) se za rok z úspor zaplatí maximálně 5 lamp, což je při celkovém počtu lamp investice nevratná.
Na výměně lamp můžu finančně participovat, takže se spoluobčany nemám problém, navíc jsem se ani nikdy nebránil tomu, aby se přišli v případě vyhovujícího počasí podívat :-)
Zkusím mrknout na ty fotky, díky.
Sky-Watcher 200/1000mm Black Diamond; Celestron N150/750; naváděná montáž CG5 Advanced GT
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Osvětlení

#14

Příspěvek od michal.b »


Jinak podle tvého popisu nejhorší co bys mohl udělat je dát tam ploché lampy, jak ti navrhnou astronomové, protože ti nedosvítí až do těch 17m kde se budou krýt. Před barákem mám lepší s kulatým krytem na podobných stožárech ale blíž k sobě. Mrkni na fotky, je tam i vidět, že světla na ulici neubylo (trochu je to vidět i tady na těch fotkách při pohledu z okna na stěny park. domu, staré i nové na něj dosvítí stejně, ale dům je teď ve tmě), zato doma je tma. Víc raději radit nebudu, ale o moc lepší svítidla tam nedostaneš, ale ta naše u baráku by určitě nebyla špatnou volbou. Nahoru svítí snad do 5%, jestli vůbec, vypozorováno v mlze. A nejsou rovné!
To mas nejak spocitane nebo vyzkousene ze svitidla s plochym spodkem nedosahnou stejne roztece jako ty Atosy? Nebo jen tak odhadujes? A 5% ULOR je docela tragedie, to bych jako dobry priklad rozhodne nedaval.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24260
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Osvětlení

#15

Příspěvek od MilAN »

Hlavně, prosím, přestaňte argumentovat úsporami 50% a podobnými nesmysly. Čím chcete ušetřit? Co tam bylo dřív a co tam dáte nového  ?
A teorie s plochým sklem: předpokládal jsem, že to zaniklo spolu s IAN. Na to snad stačí podívat se na charakteristiky svítidel a na jejich diagramy svítivosti
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět