Osvětlení

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Osvětlení

#16

Příspěvek od MaG »

Já myslím že to zbytečně Milane vyhrocuješ. Samozřejmě že to všechno jsou jen modelové příklady a odhad. Když si otevřu zprávu o stavu VO v Rychnově a návrhu jejích úprav, je tam jasně vyčíslena úspora, která zajistí návratnost investic. Jestliže tomu kolega výše nemůže uvěřit, je to o tom, že si takový průzkum jeho sítě VO musí udělat. Podle všeho je tam dost starých lamp, kde pouhým nahrazením za ty co mám třeba já před barákem dosáhne úspor a příjemného směrování.

Kolik svítí nahoru jsem tam napsal pro představu, fotky jsem dělal taky a je velmi diskutabilní zda a nakolik svítí nahoru. Pořád se tu oháníte jak je to tragické, protože neřešíte jiné faktory a tím je jak vám svítidla vyhoví nastávajícím stožáru a jestli tedy není lepší lampa kulatá a navíc tu s takovou lampou nežijete, tak si nedokážete představit jak svítěj. Máme tu i na hlavních ulicích lampy, které při jízdě oslňují stejně nebo méně než ploché u nedalekých kruháčů. Stálo by to asi někdy za výlet do Jablonce, možná že by na jednu stranu spoustě z vás vadilo, že se nemontují plocháče, na straně druhé, nové kuláče asi moc nahoru nesvítěj, resp. je to vidět i na zdech domů kam svítěj a je to vidět v mlze a je to vidět když jdu po ulici. Sám jsem překvapen, že jsou tak dobré.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
egres
Příspěvky: 423
Registrován: 25. 01. 2012, 21:50

Osvětlení

#17

Příspěvek od egres »

U nás vymenila firma staré guľové, hore svietiace lampy za smerové ledkové za ročnú úsporu na el.
Rozdieľ pre astro cca 30% zníženie svetelného závoja k obzoru.
65/420 Quadruplet, Triplet APO 80/480
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Osvětlení

#18

Příspěvek od 4Brunco »

Velmi sa mi pacilo na vychode Slovenska, Snina a dalej po ceste do Polonin, svietili tam LEDky pekne nasmerovane na cestu a nie do okien alebo na oblohu, svtelne znecistenie minimalne a tomto chudobnom region pravdepodone islo cisto o usporu a zrejme cerpali aj nejake eurofondy. Najkrajsie na tom bolo ze a v mnohych obciach boli dokonca aj tie LEDky po polnoci zhasnute. Takto by tom mohlo byt vsade.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Osvětlení

#19

Příspěvek od Cassi »

Děkuji statutárnímu městu Liberec za zvyšování míry světelného znečištění. V rámci revitalizace sídliště Rochlice (ulice Žitná) byly vyměněny lampy veřejného osvětlení, staré sodíkové výbojky byly nahrazeny bílými LED lampami. Nové lampy jsou sice hezky ploché, to jediné musím pochválit, ale nyní je intenzita osvětlení chodníku a vozovky na takové úrovni, že odražené světlo je dost rušivé i pro obyvatele vyšších pater panelových domů, kam přímé světlo z lampy nesvítí.
Využil jsem toho, že v části ulice je ještě staré osvětlení. Zkusil jsem změřit rozdíl jasu chodníku pod lampou a to fotograficky (DSLR) a ještě pomocí SQM. U obou přístrojů mi schodně vyšlo, že jas chodníku pod novou LED lampou je 1,8 - 1,9× vyšší, než pod starou lampou se sodíkovou výbojkou.

Je opravdu nutné osvětlovat chodník a vozovku takovou intenzitou v obytné části města, kde lidi chtějí spát? Za noc, mezi 22 - 05h, zde projede tak 5-6 aut a projde přibližně shodný počet osob. "Staré" osvětlení (nainstalované před cca třemi roky) určitě též splňovalo technické normy na míru intenzity osvětlení vozovky. Vyšší intenzita osvětlení by byla opodstatněná v místech s vyšší intenzitou dopravy, ale určitě ne v obytné zástavbě.


Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Osvětlení

#20

Příspěvek od Psion »

To stejné je ve Znojmě, kde se jim povedlo navíc instalovat lampy takovým způsobem, že naprostá většina světla nejde na chodník, ale do zahrádek a oken domů, podle kterých chodník vede. Podle obrázku výše jsou to podobné lampy, akorát si představte, že místo silnice jsou zahrádky a domy a místo paneláku je např. velké hřiště, kde by světlo nikomu nevadilo.

Být majitelem těch spodních bytů na fotce, tak už tam mám namontované stínidlo.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Osvětlení

#21

Příspěvek od MaG »

Nechce se věřit, že tohle nemá stínítka a že intenzita světla je vyšší. U nás v ulici dali nové lampy, co svítí na zem stejně, jsou sodíkové a mají clonění že nesvítí do oken. Prostě Jablonec nad Nisou je přesný opak a důvod? Osvětlení zařizuje vámi neoblíbená SRVO. Začínám si těch odborníků vážit, a doufám, že takové zvěrstvo tu nikdy neuvidím.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Pouličné LED osvetlnie v meste

#22

Příspěvek od LukasNestak »

Aké máte skúsenosti s pouličným LED osvetlením?
U nás v Seredi menili pouličné osvetlenie zo starých sodíkových na LED a musím uznať že je to výrazná zmena - k lepšiemu.
Popravde aj znížili počet svetiel v meste, ale aj tak sú ulice podstatne tmavšie.
Napríklad teraz som vyšiel do záhrady a vidím celkom výraznú mliečnu dráhu.
Moja poloha:
https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... 0TFFFFFFFF
Možno to bude preto že bývam na ulici Jasná :D
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Osvětlení

#23

Příspěvek od Zbych »

Náhodou jsem narazil na stránky soukromé hvězdárny ve Spáleném Poříčí u Plzně: https://www.geologie-astronomie.cz/Astronomie. Mj. zajímavě řešená jehlanovitá kopule. Ale jedním z možných chvilkových řešení pouličního svícení může být: "Pro pozorování bylo nutné zajistit možnost vypínání dvou pouličních lamp, po dohodě a povolení ZČE bylo použito dálkové ovládání namontovaných spínačů."

Když jsem u Prahy pořádal veřejná pozorování, měl jsem od Eltoda povoleno také vypnout lampy kolem. Ještě mi řekli, jaký mám použít klíč, abych se dostal k vypínačům a pojistkám (byly tam dva typy lamp), když si je vypnu sám nebo 5 000,- za jejich výjezd :).

Po přestěhování na vesnici mi jeden místní řekl, kde se dá vypnout celá ulice (víc než jednu ulici tu nemáme) a problém tu s tím nemají.

Znáte to, líná huba...
Odpovědět