Limitní magnituda oblohy

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
kirmakX6on
Příspěvky: 21
Registrován: 23. 07. 2011, 14:25

Limitní magnituda oblohy

#1

Příspěvek od kirmakX6on »

zajímalo by mě, jakou mají limitní magnitudu Pražáci na různých místech...typu Stromovka, Vítkov ap. ..případně pro srovnání i z jiných míst

určená standardní metodou, jak doporučuje např. IMO: Determination of the limiting magnitude

...určoval to někdo?

Celkem jsem si říkal, že by bylo fajn udělat volně editovatelnou google mapu na toto téma. Bylo tu sice téma na google mapu světelného znečištění, ale to mi přijde na nic a taky moc složité. Vytvořit google mapu limitních magnitud je naproti tomu strašně jednoduché - stačí do ní kliknout, přidat značku přesně na místě, kde bylo pozorování děláno a do popisku napsat info...

Taky by bylo docela zajímavý zjistit, jak se liší oči lidí...
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Limitní magnituda oblohy

#2

Příspěvek od Rekmarik »

Celkem jsem si říkal, že by bylo fajn udělat volně editovatelnou google mapu na toto téma

Tenhleten nápad se mi taky docela líbí, byť to asi nebude žádné objektivní měření, a právě tam bude hrát dost faktor toho, kdo to změřil ..
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Limitní magnituda oblohy

#3

Příspěvek od MMys »

Nebylo by lepší se zapojit do tohohle:
http://www.skyquality.com/

To dělají astronomové a jsou tam popisy stanovišť.

zjišťovat MHV v Praze mi přijde poněkud praštěné. K čemu a komu to bude ? Pro planety a Měsíc je to fuk, a na nic jiného se v Praze koukat stejně nedá.


Mimochodem, z databáze lze udělat i export pro Google earth a Google maps, takže tam je vidět, kde mají lidé své pozorovací lokality. Je krásně vidět rozložení účastníků. Úplně třeba chybí SZ čechy. To tam nebydlí nikdo s SQM-kem ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Limitní magnituda oblohy

#4

Příspěvek od Rekmarik »

To tam nebydlí nikdo s SQM-kem ?

No právě ... já taky SQMko nemám, takže se nemůžu zapojit ...
Zjišťování MHV v Praze může být dobré k tomu, aby Ti kteří tam nebydlí mohli konstatovat, jak velkou tmu mají na svých stanovištích a necítili se tak mizerně ;D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Limitní magnituda oblohy

#5

Příspěvek od MaG »

Ideální by bylo domluvit se s Tharosem, který skyquality připravil, že by se na web daly dávat i vizuální odhady MHV s tím, že já jako uživatel bych si mohl filtrovat, zda chci na mapě všechny záznamy nebo jen SQM měření. Potom by to mohl být dobrý doplněk a pro situaci, kdy někde jsem a nemám s sebou SQM nebo je kolem tolik svítidel, že by měření mohlo být ovlivněno přímým světlem, je to dobrá alternativa.

Jinak pokud jde o Prahu tak mě vždycky za pokročilého svítání baví si říkat, "teď jsme v Jablonci", "teď v Praze" ("teď v Boleslavi"), samozřejmě podle toho jak mizí Mléčná dráha a hvězdy :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Limitní magnituda oblohy

#6

Příspěvek od michal.b »




No právě ... já taky SQMko nemám, takže se nemůžu zapojit ...
Zjišťování MHV v Praze může být dobré k tomu, aby Ti kteří tam nebydlí mohli konstatovat, jak velkou tmu mají na svých stanovištích a necítili se tak mizerně  ;D
Staci rict, SQMka mame a muzeme pujcit.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Limitní magnituda oblohy

#7

Příspěvek od Rekmarik »

Staci rict, SQMka mame a muzeme pujcit.
To je skvělé !

Pokud je to možné půjčit, určitě mám zájem ... Ale vzhledem k vytížení poslední dobou nemůžu slíbit zevrubné proměřování kraje Vysočina ..

(písnu SZ)
Uživatelský avatar
kirmakX6on
Příspěvky: 21
Registrován: 23. 07. 2011, 14:25

Limitní magnituda oblohy

#8

Příspěvek od kirmakX6on »


zjišťovat MHV v Praze mi přijde poněkud praštěné. K čemu a komu to bude ? Pro planety a Měsíc je to fuk, a na nic jiného se v Praze koukat stejně nedá.tohle jsem se možná blbě vyjádřil. Mně osobně zajímá především MHV lokalit v Praze (a pár dalších měst, kde se vyskytuji), ale pokud jde o nápad udělat takovou mapu, tak to nemělo být jen pro Prahu, to by byla pochopitelně docela blbost.

Jinak k otázce proč dělat mapu znečištěné oblohy -- tak jednak čistě pro zajímavost a pro informaci (viz ty různý projekty upozorňující na problém světelného znečištění), jednak proto, že já třeba zatím nevím, kde se v Praze dají pozorovat hvězdy, Měsíc a planety...příp. pár dalších nejjasnějších věcí Teda vím o jednom místě...poblíž kolejí 17. listopadu na Tróji (podél Vltavy)....nicméně Prahu moc neznám. Z mého rodného městečka ale vím, že se v něm dají nalézt temnější zákoutí, kde jsou tyto základní věci vidět docela dobře. Nevěřím, že Praha je prosvětlena komplet.

Mimochodem motiv, proč jsem zrovna včera začal hledat mapu na toto téma byly Perseidy...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Limitní magnituda oblohy

#9

Příspěvek od MilAN »

Já jsem tedy k tomu hodně skeptický. Myslím, že používat tuto celkem propracovanou metodu na určení MHV pro lokality v Praze může zajímat asi jen tebe. Protože určovat s přesností na 0,2 mag hodnotu v lokalotě, kde je MHV 1,5 - 3 mag. mi přijde celkem jako samoúčelné. Na výběr místa v takových lokalitách stačí selský rozum a trochu se večer porozhlédnou . Jinak je to naprosto k ničemu.
A netuším, kolik najdeš kolegů, kteří by tyhle odhady dělali a kteří by v tom viděli něco smysluplného.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Limitní magnituda oblohy

#10

Příspěvek od Rekmarik »

Z mého rodného městečka ale vím, že se v něm dají nalézt temnější zákoutí, kde jsou tyto základní věci vidět docela dobře. Nevěřím, že Praha je prosvětlena komplet.

Nechci být nějak škodolibý nebo sarkastický, ale obávám se že tvoje víra o prosvětlenosti Prahy bude brzy nejspíš asi dost ohrožena. Tady totiž asi příliš neplatí pořekadlo, že pod svícnem je největší tma ..
Nějak si nedovedu představit, že bys např. z Prahy 4 vyjel do Prahy 10, protože jsou tam lepší pozorovací podmínky ( např. výpadek galogenu svítící přes ulici do očí)

Pokud by tě nezajímalo přímo jen určování MHV ale třeba kam jezdit pozorovat, tak mrkni do

(Pozorování v Praze a těsném okolí)

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1229529770
Uživatelský avatar
kirmakX6on
Příspěvky: 21
Registrován: 23. 07. 2011, 14:25

Limitní magnituda oblohy

#11

Příspěvek od kirmakX6on »


 Na výběr místa v takových lokalitách stačí selský rozum a trochu se večer porozhlédnou . Jinak je to naprosto k ničemu.
A netuším, kolik najdeš kolegů, kteří by  tyhle odhady dělali a kteří by v tom viděli  něco smysluplného.tak já taky ještě včera, kdy jsem téma zakládal, nevěděl, jak mám MPSAS převést na MHV...tudíž mi přišel ten web skyquality uplně k ničemu, protože mě samozřejmě zajímá limitní MHV a nikoliv nějaký magnitudy na obloukový sekundy...pod tím si nic nepředstavím. Takže nyní víceméně souhlasím, že dělat celorepublikovou googlemapu se zadáváním MHV by byl redundantní projekt k skyquality...

pokud jde ale čistě jen o Prahu a o informace užitečné jen mně (či Pražákům), tak v tom "trochu se večer porozhlédnout" je ten můj problém...já Prahu neznám (nebydlím zde dlouho) a nemám čas procestovávat celou Prahu křížem krážem podle map všude, kde to vypadá nějak nadějně...nehledě na problém, že MHD v noci uplně nefunguje... Moje mobilita je proto omezena na bycikl. Přitom prolézt Prahu by byla tak práce i pro vlastníka auta tak na 50 hodin a více...

..takže spíš pokud jsou zde nějací znalci Prahy, tak ti by mohli být nápomocni v hledání lokalit typu Petřín (ten je pro mě moc daleko)...nebo i by stačila o něco horší.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Limitní magnituda oblohy

#12

Příspěvek od MaG »

mě samozřejmě zajímá limitní MHV a nikoliv nějaký magnitudy na obloukový sekundy...pod tím si nic nepředstavím.Nechci se pouštět ještě do diskuzí, ale pro tvoji představu, mě zase velice přesně řekne, jaká je to lokalita, když je tam SQM 21,50, 21,30 nebo 21,00. Otázka je, jestli jsi najezdil dost na to, aby ti ta čísla něco řekla, pro nás co to používáme v tmavých lokalitách je rozpoznatelný rozdíl už v cc 0,1 mag/arcsec. Jinak na MHV by to orientačně převést taky šlo, ale každý má jiné oči, takže např. při 21,30 vidí jeden pozorovatel 7,1 zatímco jiný 6,7 nebo jen 6,5 a to se bavím jen o tom, že většinou nás omezují brýle, takže nejlepší hodnotu dává ten s ostrým zrakem bez brýlí. Orientačně bych řekl že to vypadá asi takto
21,00 .. MHV 6
21,25 .. MHV 6,5
21,50 .. MHV 7

na jasnějších lokalitách ale nevím, nemám moc zkušeností.

Navíc nejde jen o MHV a jde taky o to, kdo měří jen zenit a kdo širší kužel. Pak taky záleží na přímých zdrojích světla viditelných z okolí a na zdrojích u obzoru. Často je jeden směr mnohem lepší než druhý, takže se to nedá vyjádřit tak snadno jen podle MHV. Tím pádem je celá ta snaha určovat MHV a SQM k ničemu, ale nám to dává aspoň nějakou představu. Navíc jak píše Milan, když někam jedu stačí mi mapa a zdravý rozum.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Limitní magnituda oblohy

#13

Příspěvek od MilAN »


ale pokud by se to mělo rozšířit (psal jsem to v kontextu návrhu přidat to do skyquality), tak by už zbytečná nebyla. Navíc nejde až tak o přesnost této metody (těch 0,2 mag) jako o nepřesnost určení dle intuitivního odhadu (moc mag). Navíc je zde výhoda, že to může udělat i naprostý laik, k.
Vzhledem k tomu, kolik je astronomů z Prahy, tak jsem přesvědčen, že kdyby jim to k něčemu bylo, tak už to dávno udělali. Netuším , jaké máš zkušenosti, ale pokusd si myslíš, že odhad ( resp. spočítání poštu hvězd) může udělat každý lajk, tak si myslím, že seš totálně mimo. Jednak se musí na té obloze dost vyznat -ale to se dá rychle naučit) a jednak mezi laikem a pozorovatelem budou rozdíly minimálně 1 mag, a spíš více, a to nemluvím o rozdílných klimatických podmínkách, extinkci a individuálních rozdílech ve zraku ... Takže si sice vytvoříš krásnou databázi, mapu a pod. s exaktními čísly, ale naprosto neupotřebitelnou. Tohle musí udělat kriticky jeden člověk, který si to objede sám a potom to má alespoň konzistentní
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kirmakX6on
Příspěvky: 21
Registrován: 23. 07. 2011, 14:25

Limitní magnituda oblohy

#14

Příspěvek od kirmakX6on »


Netuším , jaké máš zkušenosti, ale pokusd si myslíš, že odhad ( resp. spočítání poštu hvězd) může udělat každý lajk, tak si myslím, že seš totálně mimo. Jednak  se musí na té obloze dost vyznat -ale to se dá  rychle naučit) a jednak mezi laikem a pozorovatelem budou rozdíly minimálně 1 mag, a spíš více, a to nemluvím o  rozdílných klimatických podmínkách, extinkci  a individuálních rozdílech ve zraku
to je uplně fuk -- všechny ty extinkce a klimatické podmínky i to, zda jde o laika nebo pozorovatele...ovlivňuje uplně stejně jak zcela intuitivní odhad, tak i provedení dle standardní metody. Jedna z výhod standardní metody krom časové nenáročnosti je taky ta, že nemůžeš zaznamenat fantomové hvězdy. Když víš, že na určitém místě má být hvězda, tak ji tam -pokud se budeš dost dlouho dívat- můžeš nakonec uvidět, i když ji tvé oko nezaznamenává.

to, že mezi pozorovatelem a laikem je rozdíl 1 mag se mi ale nějak nechce věřit... Sítnice přece není sval, který jde trénovat. Nebo aspoň nás to teda ve škole tak neučili. Věřil bych ale tomu, že rozdíl 1 a víc mag bude mezi člověkem, který se snaží a pozoruje soustředěně a člověkem, který jen co vypne reflektory auta, hodí čučku na oblohu a je během 15 sekund hotov s výsledkem.
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Limitní magnituda oblohy

#15

Příspěvek od ladin »

Pro městkou oblohu by pravděpodobně bylo lepší použít nějaký model, protože parazitní světlo je silně závislé na stavu ovzduší (znečištení prachem, vlhkost..). Hodnoty na jednotlivých stanovištích budou, podle mě, během roku hodně lítat. Měřit to, jak bylo řečeno, nemá smysl, jak  Závěr je jasný ...
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Odpovědět