Osvětlování přechodů

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Hrochondra
Příspěvky: 18
Registrován: 09. 10. 2012, 13:25

Osvětlování přechodů

#31

Příspěvek od Hrochondra »

A já hlupák myslel, že jde především o lidské životy.   Samozřejmě máte pravdu . Lidský život je vždy na prvním místě , unáhlil jsem se .
 
Newton 200/f1000 EQ-5  , TV panoptik 24mm , ES 4.7 , 8.8
Hrochondra
Příspěvky: 18
Registrován: 09. 10. 2012, 13:25

Osvětlování přechodů

#32

Příspěvek od Hrochondra »

Protestovat proti osvětlení přechodů je pěkná pitomost hned z několika důvodů:

1. děláte tim ze sebe i ze všech lidí, kteří protestují proti opravdovému světlenému znečištění, nepřátele bezpečnosti, čimž potenciálně shazujete skutečně prospěšné aktivity

2. zároveň tim děláte ze sebe blbce, protože si nedokážete uvědomit, že dvě lampy na přechodu mají naprosto zanedbatelný vliv na celkový jas oblohy. možná vás oslňují, když u nich chcete pozorovat, ale pokud pozoroujete deepskáje na dohled od přechodu pro chodce, měli byste se zamyslet nad volbou pozorovacího stanoviště

3. i kduyž tim riskuju algolův hněv za podporování zhovadilostí, podle mě jsou jakkoliv osvětlený přechody pozitivní - protože tořidiče výrazně upozorní na tom, že tam přechod je. bohužel, většina lildí za volantem je většina lidí, a to jsou idioti, kteří jsou schopní přehlédnout naprosto cokoliv - tak takhle je ta šance aspoň trochu menší. Tak konečně nějaké argumenty . Nikdo nechce dělat žádné nepřátele bezpečnosti , ale právě naopak. Od toho je diskuze , aby si lidé mezi sebou udělali jasno a bez zbytečných nadávek komunikovali o daném tématu. Já budu vždy zastáncem reflexních doplňků na oblečení. I můj pes má svou reflexní vestu a po setmění bez ní na procházku nejde. Také chápu , že v okolí větších měst , hlavně Prahy je osvětlení přechodů zbytečné řešit .
Newton 200/f1000 EQ-5  , TV panoptik 24mm , ES 4.7 , 8.8
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Osvětlování přechodů

#33

Příspěvek od MaG »

Nadávky mi přijde silné slovo. Někde na začátku jsem reagoval, že správně nasvětlené přechody ve městech nejsou problém a nač další argumenty, když je jasné, že to zkrátka světelné znečištění nezhorší. Problémy máme jinde v soukromém a potažmo i trochu ve veřejném sektoru. Kritika této akce je úsměvná, protože oblohu nezhorší. Pojďme raději konat a diskutujme s odborníky, oni to pak dělají sice trochu jinak, než by srdce astronoma chtělo, ale v mých očích pořád lépe, než dříve. Pořád ale mohu mluvit jen za Jablonecko a ne za jiné lokality. Pokud tam to dělají podle vás špatně, pak je třeba s nimi zavést diskuzi a ne s námi na Astrofóru.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Hrochondra
Příspěvky: 18
Registrován: 09. 10. 2012, 13:25

Osvětlování přechodů

#34

Příspěvek od Hrochondra »

Nadávky mi přijde silné slovo. Někde na začátku jsem reagoval, že správně nasvětlené přechody ve městech nejsou problém a nač další argumenty, když je jasné, že to zkrátka světelné znečištění nezhorší. Problémy máme jinde v soukromém a potažmo i trochu ve veřejném sektoru. Kritika této akce je úsměvná, protože oblohu nezhorší. Pojďme raději konat a diskutujme s odborníky, oni to pak dělají sice trochu jinak, než by srdce astronoma chtělo, ale v mých očích pořád lépe, než dříve. Pořád ale mohu mluvit jen za Jablonecko a ne za jiné lokality. Pokud tam to dělají podle vás špatně, pak je třeba s nimi zavést diskuzi a ne s námi na Astrofóru.  
Velmi moudrá slova . Pro velikou úsměvnost tématu prosím o přesun do astronomického humoru.  
Newton 200/f1000 EQ-5  , TV panoptik 24mm , ES 4.7 , 8.8
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Osvětlování přechodů

#35

Příspěvek od MilAN »

Když si po sobě přečteš ty své příspěvky, tak si klidně řekni, kam je poslat...Jen jedno je jisté- není to humor
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Hrochondra
Příspěvky: 18
Registrován: 09. 10. 2012, 13:25

Osvětlování přechodů

#36

Příspěvek od Hrochondra »

Re: Osvětlování přechodů
odpověď #34 - včera 22:52:00 Nahlásit moderátorovi | Označit & Citovat | Citovat Když si po sobě přečteš ty své příspěvky, tak si klidně řekni, kam jeposlat...Jen jedno je jisté- není to humor Děkuji za pozornost.  Můžete tedy sdělit od kolika plánovaných světel se může psát . Máte na to jistě nějakou hranici . Přepište téma na "světelné znečiětění pouze velké " nebo "od deseti světel".
Chápu , že někomu se může zdát pět nově zamýšlených osvětlení pro region málo. Někomu ale také jako mně dost.
Newton 200/f1000 EQ-5  , TV panoptik 24mm , ES 4.7 , 8.8
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Osvětlování přechodů

#37

Příspěvek od vla »

Nebylo by lépe celé tohle téma o ničem poslat tak kam běžný uživatel nemůže, nebo zakonzervovat? :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Osvětlování přechodů

#38

Příspěvek od MaG »

Pokud bude Hrochondra názoru, že 5 dobře nasvětlených přechodů je problém pro region a my zase názoru, že je to úsměvné, pak je na čase téma zamknout Chtělo by to opravdu řešit světelné znečištění od zdrojů, které jsou problém. Např. staré lampy veřejného osvětlení, nevhodné reklamy, nevhodně nasvětlené památky, nevhodně nasvětlené soukromé budovy a pozemky. Vůbec nechápu, že toto nikomu nevadí a řeže tu do nás Ondra tak naštvaně kvůli "s prominutím" pár dobře osvětleným přechodům. Rád si prohlédnu hotové realizace a myslím, že budeme ještě všichni rádi, že tato aktivita vznikla. Je podobně přínosná, jako oblasti tmavé oblohy, které jsou zase vhodná osvěta.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
kober
Příspěvky: 31
Registrován: 04. 04. 2011, 14:27

Osvětlování přechodů

#39

Příspěvek od kober »

U nás ve vsi nedávno instalovali dva nasvícené přechody, zhruba 70 a 100 metrů od místa, kde pozoruji. Nemám žádná systematická pozorování, ale loni jsem při Globe at night vykoukal hvězdu mag. +5,2, letos jen +4,4. Zkoušel jsem to pak ještě párkrát, ale více jsem neviděl. Mléčná dráha vidět je, ale už tak nebouchne do očí jako dříve. Škoda, bral jsem to jako pozitivum bydlení na vesnici.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Osvětlování přechodů

#40

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

U nás ve vsi nedávno instalovali dva nasvícené přechody, zhruba 70 a 100 metrů od místa, kde pozoruji. Nemám žádná systematická pozorování, ale loni jsem při Globe at night vykoukal hvězdu mag. +5,2, letos jen +4,4. Zkoušel jsem to pak ještě párkrát, ale více jsem neviděl. Mléčná dráha vidět je, ale už tak nebouchne do očí jako dříve. Škoda, bral jsem to jako pozitivum bydlení na vesnici.
Přikládání nadměrné váhy takovýmto "anektodálním" pozorováním je hlavním důvodem, proč se pak usazují naprosto nesmyslné argumenty. Porovnání měření ve dvou nocích, v nichž mohlo být naprosto jakékoliv počasí a subjektivní pocit "bouchání do očí" mléčná dráhy nejenže nevypovídají nic o tom, jak se podmínky na daném místě skutečně mění, ale navíc ani z objektivního měření by nebylo jasné, zda je tu příčinná souvislost s těmi přechody. K zjištění takové souvislosti by bylo třeba mít možnost ty přechody vypnout a zapnout a provést několik měření rychle za sebou s nimi a bez nich.

Jak jsem psal o něco výše: přechod vás jistě ovlivní, pokud vám při pozorování svítí do očí, nebo stojíte pár metrů od něj a vzduch přímo nad vámi je plný rozptýleného světla. Na celkovém difuzním pozadí oblohy v dané oblasti ale nepoznáte vůbec nic, to je pro každé místo závislé na množství světelných zdrojů v obrovském okolí, minimálně stovke čtverečních kilometrů. Kolik z toho jsou ty dva přechody?
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Osvětlování přechodů

#41

Příspěvek od MaG »

Jenže zase nemůžeš házet lidi do jednoho pytle. Třeba není kober žádný elév aby nepoznal, zda bylo porovnatelné počasí. Napsat to mě, tak ti řeknu hned, že v obou nocech byla podobná kvalita oblohy co do průzračnosti. Navíc na horách poznám i změnu jasu v řádu 0,05 arcsec/mag na SQM, klidně si mě prověř Takže já zase tvrdím, že na malé vsi se dva takové přechody v obloze mohou projevit, protože svítí hodně i zem, což samozřejmě vadí v té dané lokaci a ne 5 km daleko, což je koneckonců důvod, proč nám obecně přechody nevadí, ale vadí nám světelná reklama a nadměrné a nesprávné svícení obecně.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Osvětlování přechodů

#42

Příspěvek od MilAN »

"Vykoukat" hvězdy 4.4 mag můžu i uprostřed 50.000 města s desítkou nasvětlených přechodů, za normálního počasí.
Že by poměry na vesnici s několika světly, bez smogového zákalu, byly horší ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Osvětlování přechodů

#43

Příspěvek od MaG »

Faktem je, že na jižním okraji Jablonce vykoukáme i +6 mag, takže kolega má horší zrak.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 245
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Osvětlování přechodů

#44

Příspěvek od Rudohor »

Asi sa uz opakujem, ale aj tak:
Ludsky zivot na prvom mieste nie je a nikdy nebol. Keby bol, zrusila by sa vsetka premavka a bolo by vyriesene. Pekne demagogicke heslo, ale k racionalnemu rieseniu situacie podla sucasnych spolocenskych standardov rozhodne nevedie.
Odpovědět