Osvětlování přechodů

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Hrochondra
Příspěvky: 18
Registrován: 09. 10. 2012, 13:25

Osvětlování přechodů

#16

Příspěvek od Hrochondra »


Re: Osvětlování přechodů
odpověď #12 - dnes 08:38:45 Nahlásit moderátorovi | Označit & Citovat | Citovat
Tvrzení o "neškodnosti" tohoto světla bych trochu zpochybnil. Ať je to cloněno sebelépe, tak se vždy 15 - 20% odrazí směrem nahoru, a vzhledem k tomu, že jde o bílé světlo, tak přispívá k celkovému světelnému smogu daleko větší měrou, než sodíkové lampy. Tenhle sajrajt už LPS či UHC filtry nezvládnou ...... Undecided Souhlasím. Naštěstí se jich zatím nemá osvětlovat mnoho . Instalace osvětlení na špatném místě  kvalitu oblohy zhorší.
Newton 200/f1000 EQ-5  , TV panoptik 24mm , ES 4.7 , 8.8
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Osvětlování přechodů

#17

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Jako řidič můžu pouze konstatovat, že je to naprostá zhovadilost...pokud mi v protisměru jede auto a přechod je nasvícený, tak chodce prostě v určitý okamžik nevidím...možná kdyby se pěšáci předtím, než vlezou na přechod, podívali vpravo a vlevo, tak by nebylo těchto opičáren třeba...ovšem když si někdo myslí, že auto se odhmotní, případně odletí, protože ON chce přejít, pak ani osvětlení jeho zadnice ničemu nepomůže...
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Hrochondra
Příspěvky: 18
Registrován: 09. 10. 2012, 13:25

Osvětlování přechodů

#18

Příspěvek od Hrochondra »


Online


Kdysi jsem viděl padat
hvězdu ...
Příspěvky: 1365

Kroměříž, Haná, cesko, 428, 2, Cesko

Re: Osvětlování přechodů
odpověď #16 - dnes 10:46:11 Nahlásit moderátorovi | Označit & Citovat | Citovat
Jako řidič můžu pouze konstatovat, že je to naprostá zhovadilost...pokud mi v protisměru jede auto a přechod je nasvícený, tak chodce prostě v určitý okamžik nevidím...možná kdyby se pěšáci předtím, než vlezou na přechod, podívali vpravo a vlevo, tak by nebylo těchto opičáren třeba...ovšem když si někdo myslí, že auto se odhmotní, případně odletí, protože ON chce přejít, pak ani osvětlení jeho zadnice ničemu nepomůže...  
Je to tak , pokud je osoba nasvícena zhora , tak je snáze přehlédnutelná. A  nikdo přeci v noci nečíhá až uvidí přijíždějící vůz , aby vlezl před něj. To hlavní ,ale je , že je to další zbytečné znečištění oblohy .
Newton 200/f1000 EQ-5  , TV panoptik 24mm , ES 4.7 , 8.8
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Osvětlování přechodů

#19

Příspěvek od MilAN »



Je to tak , pokud je osoba nasvícena zhora , tak je snáze přehlédnutelná.Je vidět, že o tom nic nevíš. Ty přechody NEJSOU nasvíceny shora !!
Jezdím po těch nových přechodech denně,  takže na rozdíl od tvého teoretizování o  nebezpečí vidím jejich jednoznačný přínos.
...............
Kdo to chce vidět nezaujatě a ne jen aktivisticky, ta reklama je zde :
http://galeriereklamy.mediar.cz/reklama/cez-prechody/


lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Hrochondra
Příspěvky: 18
Registrován: 09. 10. 2012, 13:25

Osvětlování přechodů

#20

Příspěvek od Hrochondra »


Re: Osvětlování přechodů
odpověď #18 - dnes 11:30:50 Nahlásit moderátorovi | Označit & Citovat | Citovat
Hrochondra napsal dne dnes 10:55:25:
Je to tak , pokud je osoba nasvícena zhora , tak je snáze přehlédnutelná.

Je vidět, že o tom nic nevíš. Ty přechody NEJSOU nasvíceny shora !!
Jezdím po těch nových přechodech denně,takže na rozdíl od tvého teoretizování onebezpečí vidím jejich jednoznačný přínos.
Jednou doufám také udělám astropárty a snad přijmeš mé pozvání . Potom řekneš svůj názor na osvětlení přechodů v konkrétní oblasti v okrese Vsetín.  Jsem ale potěšen , že někde to funguje .
Newton 200/f1000 EQ-5  , TV panoptik 24mm , ES 4.7 , 8.8
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Osvětlování přechodů

#21

Příspěvek od MilAN »

Ale to je přeci celkem jasné. Já hodnotím právě ty nové přechody a vítám je. A to právě ve srovnánío s těmi hrozným starými přechody. Proto mi nevadí ani aktivita firmy, ať se jmenuje jakkoliv, která chce budovat tyto nové přechody. O nich je, předppokládám, od počátku tohle vlákno.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Hrochondra
Příspěvky: 18
Registrován: 09. 10. 2012, 13:25

Osvětlování přechodů

#22

Příspěvek od Hrochondra »


Re: Osvětlování přechodů
odpověď #20 - dnes 11:53:28 Nahlásit moderátorovi | Označit & Citovat | Citovat
Ale to je přecicelkemjasné. Já hodnotímprávěty nové přechody a vítám je. A to právě ve srovnánío s těmi hrozným starými přechody. Proto mi nevadí ani aktivita firmy, ať se jmenuje jakkoliv, která chce budovat tyto nové přechody. Onich je, předppokládám, od počátku tohle vlákno.
V tom je ten problém . Oni neopravují špatně nasvícené přechody , ale budují další.
Newton 200/f1000 EQ-5  , TV panoptik 24mm , ES 4.7 , 8.8
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Osvětlování přechodů

#23

Příspěvek od vla »

Ano budují další, ale moderní a nerušící světelným znečistěním ( nebo minimálně, ale vždy je něco za něco) a přitom ochraňující přecházející. Takže problém je nejspíš v tom, že toto nedovedeš pochopit. Jiný problém tam není.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Hrochondra
Příspěvky: 18
Registrován: 09. 10. 2012, 13:25

Osvětlování přechodů

#24

Příspěvek od Hrochondra »


Re: Osvětlování přechodů
odpověď #22 - dnes 12:59:10 Nahlásit moderátorovi | Označit & Citovat | Citovat
Ano budují další, ale moderní a nerušící světelným znečistěním ( nebo minimálně, ale vždy je něco za něco) a přitom ochraňující přecházející. Takže problém je nejspíš v tom, že toto nedovedeš pochopit. Jiný problém tam není.  
Čas ukáže , kolik přibylo nebo ubylo zraněných .  Zatím je to věc názoru. Pro mne je jakékoliv zbytečně budované osvětlení vzhledem k lokalitě kde bydlím nepřijatelné. Pokud to někdo nechápe co se tu  chystá , tak je asi milovníkem bílého supersvětla , které i v malém množství dokáže zkazit výhled na oblohu. A o tu oblohu  jde především .
Newton 200/f1000 EQ-5  , TV panoptik 24mm , ES 4.7 , 8.8
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Osvětlování přechodů

#25

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Nejlepší ochrana přecházejících je naučit je myslet a zvážit, jakou mají šanci proti 1,5 tuně plechu v 50 km/h...nebylo by třeba osvětlení přechodů, stačilo by děcka učit to, co nás učili rodiče...že silnice je nepřátelská zóna a podle toho se tam mají chovat!
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Osvětlování přechodů

#26

Příspěvek od vla »

A o tu oblohujde především .A já hlupák myslel, že jde především o lidské životy.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Osvětlování přechodů

#27

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Protestovat proti osvětlení přechodů je pěkná pitomost hned z několika důvodů:

1. děláte tim ze sebe i ze všech lidí, kteří protestují proti opravdovému světlenému znečištění, nepřátele bezpečnosti, čimž potenciálně shazujete skutečně prospěšné aktivity

2. zároveň tim děláte ze sebe blbce, protože si nedokážete uvědomit, že dvě lampy na přechodu mají naprosto zanedbatelný vliv na celkový jas oblohy. možná vás oslňují, když u nich chcete pozorovat, ale pokud pozoroujete deepskáje na dohled od přechodu pro chodce, měli byste se zamyslet nad volbou pozorovacího stanoviště

3. i kduyž tim riskuju algolův hněv za podporování zhovadilostí, podle mě jsou jakkoliv osvětlený přechody pozitivní - protože to řidiče výrazně upozorní na tom, že tam přechod je. bohužel, většina lildí za volantem je většina lidí, a to jsou idioti, kteří jsou schopní přehlédnout naprosto cokoliv - tak takhle je ta šance aspoň trochu menší.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Osvětlování přechodů

#28

Příspěvek od michal.b »

Tak je jasne ze se jedna hlavne o PR CEZu, ktery tim zaroven ziska dalsi ovecky odebirajici jeho elektrinu. Na druhou stranu, tech prechodu neni zas tolik aby to nejak vyznamne ovlivnilo celkove mnozstvi svetla v nocnim prostredi. Predpokladam ze se bude jednat zejmena o osvetleni stavajicich prechodu ve mestech a obcich s vetsim provozem a existujicim VO (necekam ze by extra kvuli osvetleni prechodu nekam vedli elektriku).
Pokud se to udela dobre a nebude se tam svitit prehnane moc, tak bych v tom zadny problem nevidel. Chodci se budou citit jistejsi (coz je bude navic motivovat k tomu aby sli po prechodu a ne nekde vedle), ridici je lip uvidi, pohoda. Na druhou stranu - je otazka jestli se to nejak vyznamne projevi na bezpecnosti chodcu. Zdaleka nejvetsi problem jsou tmave obleceni sebevrazi trousici se od vesnice k vesnici, casto posilneni necim ostrejsim, pripadne borci kteri se s nejakymi prechody vubec neobtezuji a skacou primo pred auta kde je to napadne. Priznam se ze se mi velmi libi napad aby chodci na silnici mimo obec nosili povinne reflexni prvky - to by IMO pomohlo zachranit vic lidi nez osvetleni vsech prechodu v republice dohromady.
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Osvětlování přechodů

#29

Příspěvek od seminko3 »

Každý řidič je i někdy chodec.Myslím,že je potřeba se na problematiku podívat oběma pohledy a objektivně.U nás na "dědině"máme takový přechod jeden,hned naproti východu z hospody.
Jako řidiči mi přechod nevadí,ikdyž je světlo dost ostře bílé a nasvícení je shora.
Jako chodec se tam cítím bezpečně,protože vím,že je mě vidět dobře.Přesto tam nelezu,pokud jede auto.
Jako hvězdáři mi však trochu vadí,protože spolehlivě použili nevhodné boční clonění a světla svítí i trochu do horního poloprostoru.
Proto si myslím,že v této věci více lidí shodu nenajde. ;)Je možné např.vybavit tyto světla vypínačem,podobně jako jsou na křižovatkách.Chci přejít rožnu si,po určitém časovém intervalu samy zhasnou.
Pokud by někdo chtěl,určitě by šlo vymyslet spoustu lepších řešení i pro veškeré veř.osvětlení,ale mám obavu,že takoví projektanti a takoví úředníci,kteří by to umožnili se ještě nenarodili.
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Osvětlování přechodů

#30

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

No Honzo, hněv neriskuješ:-) Nicméně "jakkoliv" osvětlený přechod, to je tedy perla:-) Ještě je třeba dobré využít pro upozornění na přechod ty úžasný ledkový pásky, co tak pěkně blikají:-))
1. kdo nevidí při jízdě v noci přechod, měl by A/vrátit dekle, B/navštívit svého veterináře za účelem pořízení brejlí anebo C/očistit si potkávací světla
2. chodec, který se cítí jistější, je více zhovadilý, neboť "on mě přece vidí" a jelikož je sice pravdou, že po silnicích jezdí spousta dobytků, tak mezi chodci a potažmo cyklisty je toto procento stejné, ne-li větší, protože tato skupina má velmi mlhavé povědomí o nějakých pravidlech....nicméně se mi už pěkně dlouho nestalo, že by mě ohrozil tendlencten silniční pirát a taky sem nikde neviděl ty hromady mrtvol na silnicích, takže to zase až tak špatný zdá se nebude....
3. o světelným znečištění nepadla ani řeč, protože jestli to na těch přechodech bude nebo ne nemá žádný (nebo má zanedbatelný) vliv na celkové osvětlení našich milovaných měst....
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Odpovědět