Světelné znečištění a zdraví

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

Světelné znečištění a zdraví

#1

Příspěvek od cocky »

Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Světelné znečištění a zdraví

#2

Příspěvek od Regulus »

Jen taková zajímavost na okraj. Dnes mě na přední straně MF dnes zarazil článek o pošmurném počasí a nedostatku Sluníčka, konkrétně kde jeden neurolog uvádí, že "Dostatečný osvit je důležitý pro kvalitu nočního spánku. Při patřičné intenzitě světla se totiž vyplavuje potřebné množství melatoninu, který dává tělu biologický signál a připraví ho na dobrý noční spánek." To skoro bych řekl opačné tvrzení, než třeba v tom článku výše (a jiných které jsem o tom četl), kde se tvrdí že nejvíce jej právě produkujeme v noci... Nebo se tím myslí, že při zamračeném počasí a krátkém dni se jej vyplavuje přes den příliš mnoho?
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 245
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Světelné znečištění a zdraví

#3

Příspěvek od Rudohor »

Nechcem zabrdat do detailov biochemie a fyziologie. Nic o tom neviem a aj najlepsi odbornici vedia velmi malo. Dovolim si iba uvahu zdravym sedliackym rozumom: cez den slnko a v noci tma je proste ten spravny zdravy sposob zivota.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Světelné znečištění a zdraví

#4

Příspěvek od Karell »

Jen taková zajímavost na okraj. Dnes mě na přední straně MF dnes zarazil článek o pošmurném počasí a nedostatku Sluníčka, konkrétně kde jeden neurolog uvádí, že "Dostatečný osvit je důležitý pro kvalitu nočního spánku. Při patřičné intenzitě světla se totiž vyplavuje potřebné množství melatoninu, který dává tělu biologický signál a připraví ho na dobrý noční spánek." To skoro bych řekl opačné tvrzení, než třeba v tom článku výše (a jiných které jsem o tom četl), kde se tvrdí že nejvíce jej právě produkujeme v noci... Nebo se tím myslí, že při zamračeném počasí a krátkém dni se jej vyplavuje přes den příliš mnoho?Přesně tak. Melatonin je produkován při nedostatečném osvitu i ve dne a je narušena rovnováha v rytmu den-noc. ( cituji komentář mojí ženy bioložky ).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Světelné znečištění a zdraví

#5

Příspěvek od MilAN »

Proto se říká " ospalé počasí " :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět