Laser na plzeňsku

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Laser na plzeňsku

#1

Příspěvek od Konihlav »

omlouvam se za mirny OT, ale je to urgentni:

kdo je v Plzni ci okoli (tak do 50ti kilometru to bude urcite jeste videt) mrknete na oblohu, jak ... (nemuzu najit vhodny vyraz) rozsvitili nejen svetelne delo se kterym jiz par tydnu sermuji po obloze, ale taky silny laser!!! tohle je hard core a stop foceni a astronomii v plzenskym kraji!!! mate uz nekdo petici? rad se pridam v boji s idioty...

Je treba zakrocit a udelat nejakou iniciativu proti temto xxx, protoze tohle svet nevidel.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Laser na plzeňsku

#2

Příspěvek od Konihlav »

jako ja ty pip videl uz minulou sobotu, kdyz jsem fotil z Dobran a to svetlo jde ze severniho predmesti, takze sila neuveritelna.

uvitam postrehy, jak se mohou lide (normalni) branit proti temto xxx. konec OT, dekuji.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Laser na plzeňsku

#3

Příspěvek od Karell »

Pavle, po vlastní zkušenosti doporučuji za 1. nedělat žádný rozruch, navštívit provozovatele a zkusit se domluvit. Už jsem psal v jiném vlákně loni svoji zkušenost s provozovatelem vyhlášené diskotéky tady v Jilemnici, který nejdřív po domluvě na telefonické požádání světelné a laserové efekty vypínal, když jsme šli ven, později je už přestal používat úplně. A dodnes nepoužívá! Třeba budeš mít také štěstí na vnímavé lidi.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Laser na plzeňsku

#4

Příspěvek od michal.b »

Tak jsem se na ten zazrak byl podivat, pochazi to z diskoteky Arena na Lochotine. Maji na strese namontovany otaceci reflektor, to dela ten svetelny kuzel. Zadneho laseru jsem si ale nevsimnul.

Legalni (pravni) moznosti jak tomu branit nema normalni clovek zadne. Obec (v tomto pripade nejpsis MO Plzen 1) muze vyhlaskou podobne ozarovani oblohy omezit. No a tou nejjednodusi variantou je oslovit provozovatele Areny a nejak se s nim domluvit.
Arena se nedavno rekonstruovala, takze predpokladam ze tam ten reflektor dali aby nalakali lidi do "noveho" podniku. Az se to po case okouka, tak by mohli byt ochotni to vypnout.
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Laser na plzeňsku

#5

Příspěvek od Aletel »

Ve Vimperku došla starostovi trpělivost a kličku na zákaz promítání světelných efektů na oblohu prosadil vyhláškou. Prachaticko se má. Kéž by měl následníky...
http://prachaticky.denik.cz/zpravy_regi ... 10309.html
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Laser na plzeňsku

#6

Příspěvek od Regulus »

Ve Vimperku došla starostovi trpělivost a kličku na zákaz promítání světelných efektů na oblohu prosadil vyhláškou. Prachaticko se má. Kéž by měl následníky...
http://prachaticky.denik.cz/zpravy_regi ... 48/277#277
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Ondra Trnka
Příspěvky: 65
Registrován: 17. 08. 2005, 06:01

Laser na plzeňsku

#7

Příspěvek od Ondra Trnka »

Samotného mě to rozčiluje a v případě, že by nepomohla domluva s provozovatelem, bych to viděl na konzutaci s UMO1 a možná s řízením leteckého provozu. Reflektor je jen pár set metrů od přistávací plochy pro vrtulníky záchranné služby ve Fakultní nemocnici a míří i nad letiště v Líních, ale tam už je možná tak vysoko, že neohrožuje. Při takové té nízké až střední oblačnosti se paprsek promítá přibližě nad Bory.
Orion UK Europa 200/900; WO ZenithStar 80 II ED APO; Pentax 7x50; Pentax 8x42 DCF CS
Pentax XW 30, 20, 14, 7, 3,5mm; BDP Ortho 9, 6mm; Barlow 2,5x
EOS40D; QHY5
Takumar50/1,4; Jupiter135/3,5; Sonnar180/2,8; Tair300/3,5;...
EQ6SS; Giro-II mini
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 628
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Laser na plzeňsku

#8

Příspěvek od Jacquess »

Je vidět i ze vzdálenosti 35 km, už mi to právě taky naštvalo, v pátek byly v plzni sem tam mraky a dělalo to pěknou záři.
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Jasnovidec
Příspěvky: 345
Registrován: 28. 03. 2010, 14:49
Kontaktovat uživatele:

Laser na plzeňsku

#9

Příspěvek od Jasnovidec »

Přidávám se do řad odpůrců této obludnosti, toho kužele jsem si všiml před cca. 14 - 20 dny.

Při noční jsem zjistil, že ten reflektor "protiletecké obrany" je umístěn na aréně a pak jsem si ještě za ní všiml, že další "exot" umístil jakýsi maják, nebo stroboskop poblíž arény, který vysílá také pronikavé světlo.
Astronoobík v akci, lidlskop + triedr NIKON 16x50 CF ACTION VII. Celestron 20x80, HEQ-5, SW ED 80/600 ED, dobson SW 250/1200
Uživatelský avatar
Boramyr
Příspěvky: 183
Registrován: 22. 09. 2007, 03:37
Bydliště: Útušice
Věk: 40

Laser na plzeňsku

#10

Příspěvek od Boramyr »

Vidím, že se rok a půl provozu asi vyplatil. Už ty světelné kužely přes oblohu lítají dva.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Laser na plzeňsku

#11

Příspěvek od michal.b »

Zrovna jsem na to koukal, to je na palici. A pritom se mi zdalo, ze posledni dobou uz s tim prestali :P
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Laser na plzeňsku

#12

Příspěvek od Pavebo »

Kolegové, bylo by třeba nějak zasáhnout. Mluvil jsem o první světelné show (U Gery) s ředitelem Hvězdárny Plzeň - Honzíkem, ale ten prý nemá žádnou možnost. Což takhle ČAS??? ->Michale??

Ten druhej osvětlovač svítí dole z města (pro mě od jihu) a dvěmi kužely svítí prakticky přes celou oblohu!!! Fotím NGC6946 a kupodivu to i přes tohle osvětlení jde, ale až třeba přitvrdí?? Pak asi amen...že...

Zdraví

Pavebo
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Laser na plzeňsku

#13

Příspěvek od michal.b »

Pavle, takze to co svitilo dnes v noci neni z Gery?

Obavam se, ze moznosti jak tohle resit vskutku neni mnoho. Oficialni cestou to nepujde patrne vubec - nikdo nema pravomoc zakazat umyslne sviceni na oblohu, zadne predpisy tohle vubec neresi.
Moznost obce zakazat tohle vyhlaskou byla odstranena v ramci novely zakona o ovzdusi. Pro pobaveni: ministerstvo zduvodnilo vypusteni svetelneho znecisteni ze zakona tim, ze to ma resit jiny samostatny predpis. Na otazku jestli hodla takovy predpis navrhnout, byla odpoved ze o tom neuvazuji  :P
Jakekoliv astronomicke organizace (treba CAS) jsou v tomto smeru formalne zcela bezzube, protoze sviti soukromnik a tomu mohou byt nejaci astronomove uplne ukradeni. Maximalne nam mohou pomoct svoji podporou.
Predpokladam, ze jedine co by mohlo mit nadeji, je otravovat vlastnika ruznymi zpusoby tak dlouho, dokud ho to neprestane bavit.
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Laser na plzeňsku

#14

Příspěvek od Pavebo »

Michale, to bylo odněkud z města. Z Gery svítili v pátek (většinou svítí v pátek a ve středu, po dobu prázdnin nesvítili). Pokud ten novej osvětlovač ještě přidá nějaké další dny (teď sobota a kodo ví jak dál), tak se může stát, že nám osvětlením zpříjemní v konkurenčním boji o ''juchače'' celý týden.

Podle Honzíka snad magistrát (nebo ÚMO) zvažoval udělat místní vyhlášku ->to by možná moha být cesta - tady by mohly spojené síly ČASu a hvězdárny snad něco zmoci...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Laser na plzeňsku

#15

Příspěvek od michal.b »

Ano, mistni vyhlaska byla mozna podle stareho zakona o ovzdusi, ale od 1. zari plati novy zakon, kde uz tato moznost neni. Je proto otazka, jestli by takova vyhlaska byla legislativne pripustna. Obavam se, ze uplny zakaz mozny nebude, spis nejaka forma regulace. Chtelo by to zkonzultovat s nejakym pravnikem.
Pokud by to bylo pripustne, tak by samozrejme bylo nejefektivnejsi tlacit primo na urad.
Odpovědět