Bílé světlo ve venkovním osvětlení

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#1

Příspěvek od MMys »

LED lampy se osvědčily ... : http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_reg ... ustan.html
Zatím jsem je sice neviděl, ale z článku a fotek to vypadá, že jenom instalovali do těch všelijak křivých původních lamp prostě ledky. To bude snad zase náš hanácké originál nápad :-/ ;DNo, jen co tomu řeknou za pár let ty stromy pod tím. To oranžové světlo sodíkovek není prakticky fotosynteticky aktivní, na rozdíl od toho bílého.

Copak to ještě nikoho nenapadlo, neexistuje na to žádná studie ? Není zde někdo z vás jak se říká "od fochu" ?

Podle mě pokud se začne všude masivně svítit v noci bíle, zavání to velkým průšvihem.  (a my můžeme zaházet všechny LPR filtry  :'(  )
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#2

Příspěvek od Lesák »

Těm stromům to neudělá nic, jedině snad by mohlo dojít ke změně rozložení listů v koruně jako reakce na další FAR (každá rostlina má listy rozložené tak aby si vzájemně co nejméně stínili) a listy, které jsou uvnitř koruny, nebo ve spodních částech koruny a mají menší světelný požitek, mají malinko odlišnou stavbu. Jediný problém by byl u rostlin s CAM fotosyntézou, která má dvě fáze- světlou a temnou. Ale druhy, které cam mají se v parcích nepěstují.

Chlorofyl nejvíc pohlcuje v modré a červené části spektra, zbytek odráží- proto je zelený.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#3

Příspěvek od MMys »

Tím tedy chceš říct, že rostlinám nevadí, když se jim zruší ta část cyklu, kdy neprobíhá fotosyntéza (tedy v noci) a svítí se na ně stále světlem buď denním nebo podobným tomu dennímu ?

To je zvláštní, tohle bych nečekal.

Pokud je to pravda, tak je to v pytli, a nebude další argument proti svícení bílým světlem v noci všude. Mám pocit, že to k tomu pomalu ale jistě spěje... :'(
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#4

Příspěvek od Regulus »

Už jsme se tu někde ty spektra diskutovali, právě ten chlorofyl neabsorbuje u sodíkovek, u spojítého bílého světla samozřejmě jo. Klasická temnotní fáze fotosyntézy sice tmu nevažaduje (pouze nepotřebuje světlo) ale kontinuální svícení nějak musí narušovat biorytmus. Nejen ten denní, ale taky roční (krácení noci a s tím souvisící opad listů). Na astro.cz v sekci SZ je že stromy v blízkosti svítidel mají deformované koruny, ale jinak se o tom moc neví  :(

EDIT: Ještě jsem zkusil zagooglit a něco málo jsem našel, např:
"Outdoor lights can also affect the behavior of plants. Some deciduous trees, for example, fail to lose their leaves at the appropriate times if exposed to low level outside lighting. This can contribute to tree disease or simply become a nuisance for people who must clean up the leaves from a tree that sheds leaves constantly, instead of all in one batch."

Nebo zde:
http://calgary.rasc.ca/lp/plants.html

100% závěry z toho asi dělat nelze ale nějaký negativní dopad je pravděpodobný...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#5

Příspěvek od Lesák »

V noci převažuje respirace a s ní spojená ztráta energie- v důsledku rostlina ztrácí část z toho, co přes den asimilací vytvořila.
Co se týče opadu listů- fotosyntéza je ovlivňována nejen světlem, ale i koncentrací CO2, dostupností živin, vody a teplotou- což znamená, že s klesající teplotou na podzim, se zastavuje fotosyntéza. Rostliny pak shazují listí proto, aby přes stomata neztrácely vodu, kterou (spolu s živinami) ukládají do vodivých elementů se zásobní funkcí a nastupuje dormance.

Je pravdou, že z hlediska záření je fotosyntéza inhibována jak jeho nedostatkem, tak i nadbytkem. S vyšší intenzitou záření fotosyntéza roste, ale jen do určité meze, kdy začne být nedostačující jeden z ostatních faktorů (výše uvedený).

Mohl by se vyskytnout stres z nadbytku světla, uznávám. Pokud chcete, můžu se obrátit na ústav bioklimatologie a ekologie a zjistit víc.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#6

Příspěvek od Regulus »

S vyšší intenzitou záření fotosyntéza roste, ale jen do určité meze, kdy začne být nedostačující jeden z ostatních faktorů (výše uvedený)
Myslím, že i kdyby ty ostatní faktory dostačují byly, tak fotoinhibice nastane, příval energie prostě rostline "nezpracuje" a vznikají reaktivní formy kyslíku... Jinak souhlas a zkusit se obrátit na ten ústav by bylo fajn. Já můžu zkusit zapátrat u nás na oddělení.. Co tak vím tak celekem dost studií se týká světelného stresu, ale jedná se většinou o intenzitu světla ne o to že by světlo bylo i v noci...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#7

Příspěvek od Lesák »

Myslím, že i kdyby ty ostatní faktory dostačují byly
Pozor, tady se nejedná o nedostatek "z venčí", ale o to, že rostlina nedokáže tak rychle dodávat potřebné látky na ta správná místa. Zde je to omezeno stomatální vodivostí CO 2.
edit: No právě, mrknul jsem do skripta abych si oživil paměť a také jsem narazil jen na prahové hodnoty FAR z hlediska intenzity a ne fotoperiody.
Je to velmi zajímavé téma, které spojuje moje povolání s koníčkem, škoda, že už v rámci diplomky pracuju na něčem jiném...
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#8

Příspěvek od Regulus »

K "přeexcitování" v chloroplastech by ale mělo dojít při vysoké intenzitě světla a ne absencí tmy, pokud to ale dobře chápu... Pokud se mýlím, omlouvám seAno odbočili jsme od vlivu nočního svícení na svícení vysokou intenzitou...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#9

Příspěvek od Lesák »

K "přeexcitování" v chloroplastech by ale mělo dojít při vysoké intenzitě světla a ne absencí tmy, pokud to ale dobře chápu... Pokud se mýlím, omlouvám se

máš pravdu, už sme hodně OT
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#10

Příspěvek od Lesák »

Ale nevěšme hlavu, pokud by SZ poškozovalo stromy, mnohé ekologické organizace se proti bílému svícení postaví :)
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#11

Příspěvek od Lukina »

Ale nevěšme hlavu, pokud by SZ poškozovalo stromy, mnohé ekologické organizace se proti bílému svícení postaví SmileyTake si myslim. Na tom by se dalo "vytriskat" bodu. Ze muzete vyhodit filtry je vec druha, ale to (bohuzel) nikoho kdo o tom rozhoduje nezajima.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#12

Příspěvek od MMys »

Navrhuji tohle přesunou do zvláštního tématu.

Podle mne nejde jen o stromy. Mám vyzkoušeno, že kdykoli si v noci rozsvítím bílou čelovku, nebo notebook bez červeného krytu, mám kolem sebe roj hmyzáků všech možných druhů. Ale červená je jim ukradená. Hmyz tedy evidentně přitahuje hlavně krátkovlnná složka ? Je to tak ?

Myslím další pádný argument proti bílému svícení - likvidace hmyzu bude ještě větší než u současných oranžových sodíkovek.

Prostě bílé světlo do nočního prostředí podle mě nepatří. Pochopím když někde bíle nasvítí přechod pro chodce, a nic proti, tam je to vyloženě funkční (alespoň poznám, když jedu, že je v tom místě něco co vyžaduje pozoronost). Až se bude svítit bíle všude, už nebude jak odlišit...

Prostě situace že proměníme noc v den se mi absolutně nelíbí  (a to i z pohledu neastronoma).

Přitom LED nejsou jenom bílé. Bíla je jedna z těch složitějších a dražších. Výroba žluté LED (svítící na určité šířce pásma v oblasti žluté), která je pro noční prostředí vhodnější, je určitě jednodušší, a i její účinnost může být vyšší, než u bílé. Jenomže hold výrobci se masivně vrhli na bílé (ano, pro interiéry jednoznačně jediná možná varianta). Ale ven to podle mě nepatří. Ještě si to dokážu představit v centrech velkoměst, kde už stejně žádná příroda není, ale na vesnice a okrajové části měst přiléhající těsně k přírodě to prostě nepatří.

Zkuste určitě nějaké dotazy na vhodná místa. Bylo by potřeba s tímhle seznámit i osvětlovače a firmy produkující ta venkovní osvětlení. Jen mám obavy, že to bude jak červený hadr na býka  :-/
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#13

Příspěvek od Lukina »

Zkuste určitě nějaké dotazy na vhodná místa. Bylo by potřeba s tímhle seznámit i osvětlovače a firmy produkující ta venkovní osvětlení. Jen mám obavy, že to bude jak červený hadr na býkaUndecided  O hmyzu uz osvetlovaci psali, resp. nepsali, zminili se jen, ze "genocida můr" je nesmysl. Take se mi obecne nelibi bile svetlo, mam radsi teple barvy. Takze bud zlute, ci oranzove.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#14

Příspěvek od Regulus »

Nehledě na to že i podle těch lékařských výzkumů je šance že světlo bude mít při spánku negativní dopad na člověka vyšší pro krátkovlné složky, ne pro "teplé" tóny světla

http://www.astro.cz/znecisteni/vliv/zdravi/

O hmyzu uz osvetlovaci psali, resp. nepsali, zminili se je, ze "genocida" hmyzu je nesmysl.
Nejaký odkázek?


SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#15

Příspěvek od Lesák »

Nejde zdaleka jen o hmyz, ale naruší to biorytmy všech živočichů, což bude větší problém pro ekosystém než pár mrtvých můr, jejichž účelem je (většinou) už "jen" zplodit potomstvo a pak ende.
Odpovědět