Bílé světlo ve venkovním osvětlení

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#46

Příspěvek od MilAN »

Určitě půjde odfiltrovat tu nejhorší modrou část spektra a podobně jako IDAS -LPS i některé "nezajímavé" části spektra. . Čistý RGB snímek už teď stejně jde udělat jen z dosti velké vzdálenosti od zdrojů světla a většina z nás si pomáhá filtry. Pokud budou LED světla dobře stínit vrchní polokouli, tak odražené světlo(kromě zimy se sněhem) už také většinou nebude spojité, a i na tom lze stavět filtry. Ve výsledku to nemusí být taková katastrofa - spektrum odraženého světla se nebude příliš lišit od současného
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Re: Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#47

Příspěvek od jirka.P »

Mmys: Druhý problém ale je, že někde (rozhodně ale ne všude - viděl jsem i dobrá řešení) to s tím výkonem přehnali. I taková místa znám - je to tam v noci jak ve dne.
Tak to je přesně ten problém u mne doma.Prostě když už to stojí takové peníze,tak ať to pořádně svítí.To chce přece každý,tak proč se někoho ptát na názor o výkonu,mi bylo řečeno.Paráda :-(.Takhle to proběhlo u nás na vesnici.
U světla co mi svítí před barákem jsem zakryl 6 ledek z 9ti a je to tak akorát.Jen pro představu :-(.
Je nějaké řešení jak by se to dalo ztlumit elektronicky?
Pak je ještě druhá varianta(ta horší) si někam stěžovat na rušivé pouliční osvětlení.Máte s tím někdo zkušenosti?
Uživatelský avatar
HonzaStr
Příspěvky: 130
Registrován: 31. 07. 2016, 20:08
Bydliště: Ondřejov ₊ Jindřichův Hradec
Věk: 47

Re: Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#48

Příspěvek od HonzaStr »

Zrovna řešíme vhodné (a přitom ještě společensky průchodné) typy venkovního osvětlení, a při hledání jsem našel tenhle pozoruhodný web:
http://www.flagstaffdarkskies.org/for-w ... pollution/
Jsou tam krásně srovnaná spektra jednotlivých typů osvětlení, a taky jejich vliv (vlastně shrnutí těch relativně nedávných vědeckých článků, které už tu byly citované, ovšem s tím nádherným srovnáním spekter, které jsem nikde jinde neviděl).
Vyplývá z to, co už víme, že nejvhodnější je nízkotlaký sodík, který je už dnes ale bohužel neprůchodný (neodpovídá normám kvůli nerozlišitelnosti barev). Ale překvapilo mě, že velmi podobně vychází nějaký typ LED osvětlení, kterému říkají NBA LED (Narrow-band amber LED), a to lépe, než vysokotlaký sodík. Těžko říct, jestli se taková lampa dá pořídit, ale minimálně je to zajímavé zjištění...
Jinak je teda zřejmé, že LED lampy jsou světla budoucnosti a nezbývá, než s tím takto pracovat. Pokud by se ale našel způsob LED osvětlení, který by nám (a i přírodě atd) vyhovoval, byla by to v podstatě optimální cesta... Pak už jenom zbývá, jak prosadit, aby se právě tento typ lamp používal, a neplýtvalo se s intenzitou světla...
Výhody LED lamp jsou snad jasné (pro jistotu shrnu) - dá se u nich regulovat jas pomocí PWM, typicky nesvítí do boků (ale pozor, jsou až moc směrové, takže záleží, jakým způsobem se světlo rozšiřuje, také to nutně nemusí být úplně ideální), nemají prakticky limit na počet rozsvícení a mají okamžitý start (takže by mohly být iniciovány např. nějakým senzorem, nemusejí svítit pořád)... Jenom ty výhody začít opravdu používat :-).
Uživatelský avatar
jpapez
Příspěvky: 31
Registrován: 01. 07. 2014, 12:07

Re: Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#49

Příspěvek od jpapez »

jirka.P píše:Je nějaké řešení jak by se to dalo ztlumit elektronicky?
Pak je ještě druhá varianta(ta horší) si někam stěžovat na rušivé pouliční osvětlení.Máte s tím někdo zkušenosti?
V létě mi takto taky vyměnili osvětlení v celé ulici před domem. Původní stav - bídné osvětlení, na některých místech tma, že to bylo na schodech o zakopnutí. Nový stav - noc jako den svítí :(
Odpověď na první otázku je jasná. Technicky vzato se některé lampy opravdu dají stmívat, nejlépe třeba v pozdějších hodinách výrazně ztlumit, protože už nikdo po ulici nechodí. Nebo druhá možnost, nestmívat, ale použít slabší lampu. Jenže když lampa 63 W stojí 10 tisíc a lampa 27 W 9000, tak proč nevzít tu výrazně silnější, že? :x
http://www.elron.cz/cz/eshop/product-om ... 500k-11310
http://www.elron.cz/cz/eshop/product-om ... 500k-11309

Odpovím i na druhou otázku. Zašel jsem na obci na stavební úřad a zeptal se, proč se mi zdá, že to nové osvětlení "tak moc svítí". Odpověděli mi "protože to staré nesvítilo skoro vůbec". Vyžádal jsem si tedy projektovou dokumentaci a zjistil, že pro 16 m širokou ulici, přes kterou vede silnice III. třídy uvažovali návrhovou hodnotu osvětlení 14 lux, a proto jsou zde použity LED lampy 63 W, 6950 lm, po 30 metrech. Měsíc v úplňku má necelý jeden lux a jeho světlo na bezpečnou chůzi po schodech stačí. Nám nasolili 14 luxů, takže si bez problémů můžu na ulici číst v noci noviny, akorát tříletý syn se mi od té doby začal budit a říká, že ty lampy venku moc svítí. Pán na stavebním úřadě mi také řekl, že ty lampy můžou trochu sklopit, což trochu pomohlo, ale pořád je to hrůza. A prý ještě můžu vznést námitku při kolaudaci, či tak něco. Takže na přílišné osvětlení se dá stěžovat.

Mně by pro změnu zajímalo, kde mohli vzít tu hodnotu 14 luxů? Je to nějaká nová norma, podle které "uděláme z noci den"? Kolik luxů pak má být na velkých městských ulicích?
Sky-Watcher 254/1200 dobson; 2" GSO 30 mm 68°, 2" ES 9 mm 100°; triedr 10x50
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#50

Příspěvek od ladin »

V Janově nad Nisou nedávno provedli přešli ve VO na LED osvětlení. Ze subjektivního pohledu neznám ve svém okolí silnější LED lampy ve VO. Mě to jako řidiče i lehce oslňuje. Pídil jsem se po informacích a našel jsem ve janovském zpravodaji

http://www.janov-n-n.cz/uploads/soubory ... 016_02.pdf

informaci o tom, že si lidi na inteznitu osvětlení stěžují, městský zastupitel doporučuje občanům zakoupení rolet :D Neměl by ty rolety financovat ten, kdo to osvětlení navrhoval? Neměly by se investice do rolet připočítat k celkovým nákladům na VO? Nehledě na to, že zasupitel hodnotí úroveň bezpečnosti na ulici po změně na LED - to museli podstoupit slušnou masáž.
Naposledy upravil(a) ladin dne 11. 01. 2017, 12:18, celkem upraveno 2 x.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Re: Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#51

Příspěvek od Cassi »

Reaguji na Ladinův příspěvek, situaci jsme jeli loni na podzim obhlédnout. Co se týče Janova n. N. tak tam je to opravdu nešťastně provedené, ty lampy tam nesvítí jen na silnici, ale svítí i do zahrad a oken domů, které nejsou bezprostředně u silnice. Tam je argument pana zastupitele opravdu zcela mimo, co se týče toho, aby si občané pořídili rolety. Spolu s tou vyšší bezpečností jsou to jen argumenty, které mají ospravedlnit nepovedenou práci.
ladin píše:Nehledě na to, že zasupitel hodnotí úroveň bezpečnosti na ulici po změně na LED - to museli podstoupit slušnou masáž

Bohužel, někteří zastupitelé se rádi nechají zmasírovat argumenty světlařů.
IMG_1088.jpg
IMG_1088.jpg (137.29 KiB) Zobrazeno 5304 x
IMG_1086.jpg
IMG_1086.jpg (118.13 KiB) Zobrazeno 5304 x
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#52

Příspěvek od KpS »

LED city street lights: A glowing danger
Karel
Uživatelský avatar
jpapez
Příspěvky: 31
Registrován: 01. 07. 2014, 12:07

Re: Bílé světlo ve venkovním osvětlení

#53

Příspěvek od jpapez »

Tak jsem si pro dobrý spánek pořídil rolety. Při pozorování mi to ale nepomůže. :(
Sky-Watcher 254/1200 dobson; 2" GSO 30 mm 68°, 2" ES 9 mm 100°; triedr 10x50
Odpovědět