Frýdek Místek a okolí

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdek Místek a okolí

#946

Příspěvek od biker.fm »

Nad Beskydami se vytvari ridka oblacnost a misto aby ji ubyvalo tak pribyva :cry: . Dnesni planovanou akci pozorovani a foceni z me strany rusim. Pokud nekdo bude chtit i tak zajet pozorovat, misto je zname. Jen je treba si davat pozor, na vedlejsi louce jsou ted kravy a jsou docela zvedave. V nedeli v noci prisly skoro az k nam (snad 8 kousku :D ), staly vedle sebe a bedlive nas pozorovaly co tam pozorujeme a jake astro hracky mame na louce. Pak je to prestalo bavit a odesly do pryc. Dve aktivni zvedavky se jeste asi 3x vratily.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
schoking
Příspěvky: 31
Registrován: 20. 09. 2015, 20:48
Bydliště: Bašky City
Věk: 43

Re: Frýdek Místek a okolí

#947

Příspěvek od schoking »

Mám dotaz co si myslíte o tomhle místě na pozorování ,
Doufám že bude o víkendu pěkně a konečně nebudu v práci a půjdu se učit zacházet s dalekohledem sem 49°38'28.5"N 18°25'13.2"E mezi Bašku Skalici a Janovice.Už jsem tam byl kdysi fotit v noci sice na stativu a pak se známým a jeho dobsnem, není to sice ideální místo ale co mám to kousek od baráku
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdek Místek a okolí

#948

Příspěvek od biker.fm »

Ahoj,
na tomhle miste (co jsi uvedl) jsem uz byl nekolikrat :D Kdyz uz tam jedu, tak radeji sjizdim jeste o kousek nize za mostek, je tam lepsi misto na rozlozeni astro hracek. Neni to nic extra na pozorovani, blizko mesta a hlavne korejci tam docela sviti z te jejich fabriky (odraz svetla z toho jejich parkoviste pro vyrobene auta). Je to ale porad lepsi nez v meste nebo na kraji FM. Pokud je moznost prevozu, tak to uz radeji na Celadnou, je to jen par km a rozdil v obloze velmi velky.
Standa
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
schoking
Příspěvky: 31
Registrován: 20. 09. 2015, 20:48
Bydliště: Bašky City
Věk: 43

Re: Frýdek Místek a okolí

#949

Příspěvek od schoking »

Jo tak na výlety si ještě počkám :D na Čeladnou a nebo Staré Hamry , myslím si že i u bílého kříže by se dalo koukat, si zajedu až to budu lépe ovládat a známý od kterého mám školení a astrovercajk bude mít čas na další praktické ukázky co a jak. Jsem se ho snažil vytáhnout ale mají oslavy tak jsem rád že mi aspoň pošteloval zrcadla.
JInak díky za info zajedu si teda kousek níž za ten mostek.
Pavel
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdek Místek a okolí

#950

Příspěvek od biker.fm »

Bily Kriz neni dobry (na to jak je to daleko tak tak docela sviti verejne osvetleni). Vylet za tmou do Beskyd neni prece podminen vybornymi znalostmi ovladani dalekohledu. Je nas tam vice (jak kdy, nekdy jsem tam treba i sam :)) a jazdy ti muze poradit/pomoct/vysvetlit co te bude zajimat. Pokud mas auto, dnes za prizniveho pocasi se pojede do Beskyd, Je blbe ze kazdy vlastne jede sam v aute, kdyz se nalozi astro hracky tak uz neni misto v kufru (u nekterych na zadnich sedadlech) pro dalsiho ucastnika srazu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
schoking
Příspěvky: 31
Registrován: 20. 09. 2015, 20:48
Bydliště: Bašky City
Věk: 43

Re: Frýdek Místek a okolí

#951

Příspěvek od schoking »

Tak auto mam uz se v něm vezl i 250 dobson takže vleze mi tam toho dost :D .jo to zní jako dobrý plán na páteční večer akorát kde budete ? stačí mi gps souřadnice cestu si najdu .
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdek Místek a okolí

#952

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Něco mi říká, že dnes to zase nevyjde. Podle webkamer na LH bude zataženo :cry:
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdek Místek a okolí

#953

Příspěvek od biker.fm »

Na Svarne Hasnce maji byt dnes nejake prednasky k astronomii, kdo bude mit zajem, muze me tam potkat a pokecame :D Beru sebou pouze velky triedr do ruky a pokud se mi bude chtit tak pribalim do kufru auta i legendarni Somet binar 25x100 jenz na sve roky stale dokaze toho hodne ukazat (na rozdil od nekterych radoby kvalitnich lomenych binokularu z dnesni produkce).
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdek Místek a okolí

#954

Příspěvek od biker.fm »

Planuji behem.tohoto tydne zajet do Beskyd (pokud nebude foukat ten priserny vitr), prida se nekdo na nocni pozorovani ? Pokud by jen mirne foukalo tak beru sebou Somet Binar misto dobsona.
Uz dlouho jsem nebyl pozorovat a objevuji se priznaky abstaku :-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
petrbxd
Příspěvky: 118
Registrován: 26. 12. 2015, 12:19
Bydliště: Havířov
Věk: 60

Re: Frýdek Místek a okolí

#955

Příspěvek od petrbxd »

Jsem na tom úplně stejně. Dnes bych určitě jel..
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdek Místek a okolí

#956

Příspěvek od biker.fm »

Na dnesni pozorovani se prihlasilo uz nekolik zajemcu, pokud budou dalsi tak sraz primo v Beskydech a ne u me jak byva nekdy zvykem. Prozatim nefouka a jasna obloha, snad to vydrzi.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
cavic
Příspěvky: 34
Registrován: 30. 06. 2016, 11:38
Bydliště: Frýdek-Místek
Věk: 26

Re: Frýdek Místek a okolí

#957

Příspěvek od cavic »

Zdravím,
mám dotaz který není moc blízký tomuhle vláknu, ale líbí se mi vaše ochota a aktivita, tak to risknu. Včera jsem se pokoušel se svým dobsonem 200/1200 pozorovat M1. Dokonce i za použití UHC filtru jsem ji nalezl asi po půl hodině, kdy to byl, k mému zklamání, pouze obláček téměř stejné barvy jako tmavé pozadí. Rád bych se zeptal jestli je to chyba světelného znečistění, hned za zadkem mám Frýdek (jsem ze Starého Města) nebo znečištění pouličními lampami, které mám skoro hned před barákem nebo chyba způsobená zaprášeným zrcadlem (odkoupil jsem dalekohled 2 roky starý, nijak nečištěný) nebo je to zkrátka kvůli mému špatnému zraku a nedostatečné adaptaci na tmu a nebo to tak prostě je?
Děkuji moc za odpovědi, snad se brzy setkáme v Beskydech !
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdek Místek a okolí

#958

Příspěvek od biker.fm »

Ahoj cavic, nepocitej s tim ze to uvidis jak je na obrazcich. Sve udela i svetelne znecisteni, pri primeru 200mm taky o nejakych detailech moc nelze mluvit. Co se tyce zrcadla, pokud se v nem.uvidis tak je to v pohode :-) Nejlepsi bude at taky prijedes do Beskyd s tvojim dobsonem, pokecame, pokoukame a jiste se dozvis spousty zajimavych informaci. Budes miti i moznost porovnat co v jakem prumeru uvidis.
Naposledy upravil(a) biker.fm dne 24. 11. 2016, 19:20, celkem upraveno 1 x.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdek Místek a okolí

#959

Příspěvek od biker.fm »

Uterni pozorovani bylo jak za bezvetri tak i za docela velkeho az neprijemneho vetru. Dobsona jsem tedy nechal v kufru auta a chvilemi jsem pozoroval triedrem. Byli jsme vsichni na louce radi ze je jasna obloha a mohlo se po dlouhe dobe koukat. Prijel jsem trochu pozdeji a Petr uz mel na louce svou AzEq6tku a na ni refrak Bresser 152/760. Co nas prijemne prekvapilo, byla celkova tuhost sestavy. I za tak chvilkami silneho vetru nebyl problem s pozorovanim a koukanim do okularu nebylo poznat ze fouka silny narazovy vitr. Petre, od teto chvile mas za povinnost tuto sestavu vzdy sebou vozit :-)

Podle predpovedi co jsem se ted dival tak pocasi je na dve veci, mozna v nedeli vecer. Od pristiho tydne se ma ochladit a i mrznout, snezeni prozatim zadne a tak dojezd na pozorovaci mista v Beskydech za jasneho pocasi neni ohrozene. Dam sem zase info nez se pojede.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Frýdek Místek a okolí

#960

Příspěvek od Howking »

Nezajde dnes někdo na Švarnou? Mohlo by tam být ukázkově. Je inverze - bude teplo. Oblačnost je nízká do 500m a tam je to výš. Měsíc vychází až v půl jedenácté.
Odpovědět