Pozorování u Prahy

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Pozorování u Prahy

#1696

Příspěvek od Dansemacabre »

Koukam sem na oblacnost (nizka/stredni/vysoka)
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... html#nebul?

a sem na 24h-m, jak pises
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... gview.html

- tak bud jsem barvoslepy, nebo to obcas proste nesedi.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
mnauprsk
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Re: Pozorování u Prahy

#1697

Příspěvek od mnauprsk »

To nízká/střední/vysoká oblačnost je předpověď modelu Aladin, ne skutečné snímky z družice. A předpověď nízké oblačnost a mlh je zatím dost problematická.

Na těch 24h-m z 15.11. 18 UTC vidím nízkou oblačnost táhnoucí se od severních částí Prahy směrem na Západ, na jih od Prahy by podle nich hezky být mělo, kde přesně jsi byl?
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Pozorování u Prahy

#1698

Příspěvek od pedrosanchez »

Pěkný den vespolek, vy v těch Suchomastech máte nějaké zázemí, nebo jste si tak vytipovali vhodnou lokalitu a tam jezdíte pozorovat?
A ty Požáry jsou až na Benešovsku? Nikdo blíže Praze nepozoruje? Oblast Ořecha, Lužin, Řeporyj, Radotína...
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování u Prahy

#1699

Příspěvek od Zbych »

pedrosanchez píše:Pěkný den vespolek, vy v těch Suchomastech máte nějaké zázemí, nebo jste si tak vytipovali vhodnou lokalitu a tam jezdíte pozorovat? A ty Požáry jsou až na Benešovsku? Nikdo blíže Praze nepozoruje? Oblast Ořecha, Lužin, Řeporyj, Radotína...
Kdo první typoval lokality nevím (Vla?), ale žádné zázemí tam není. Jsou to jen místa, kde je relativně dobrá tma, kde neruší veřejná či jiná osvětlení kolem dokola, která jsou dostupná a hlavně odkud tě nikdo nevyhodí (Požáry jsou díky Vla navíc domluvené se správou CHKO). Alpy to nejsou, je to hold o kompromisu dojezdu a tmy. I na Požárech je stále vidět Praha. Požáry jsou u Městečka na Křivoklátsku. Na fóru najdeš souřadnice na tyto lokality a informace k nim.

Já blíže k Praze nepozoruji - bydlím kousek u Prahy a je to děs běs, to raději někam vyjedu (+ řízení je pro mne navíc "aktivní relax." Zatím :-)). Lužiny, Řeporyje, to už je snad jedno kde jsi v Praze, prostě je to město :D. Znám ale minimálně tři zdejší, kteří z Prahy 5 fotí. Myslím, že tu nějaké pozorovací stanoviště u Ořecha bylo, hledej...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Pozorování u Prahy

#1700

Příspěvek od vla »

V téhle oblasti většinou lokality tipuji já, protože jedna je málo, neb tu a tam se někdo zběsí a zatrhne nám vjezd, tak mám vždy něco do rezervy. Zázemí má každý jaké si přiveze, ale snažím se vybírat místa relativně přístupná, blízká po dálnici směr Plzeň,Karlovy Vary, což je pro mě optimální, začínají mi prakticky u domu a hlavně se nijak nemotají u Prahy, prostě rovnou pryč. Použitelné ze zkušenosti jsou místa cca 25 km od Prahy vzdušnou čarou. Zpravidla vyhlídnu cílovou oblast na mapách, pak si ji projedu na kole a buď se mapový výběr potvrdí, nebo mám jen cyklovýlet. A upřímně, pokud jsi schopný dojet do Ořecha, tak už ti na Suchomasty zbývá cca 25 minut a to už se dle mě vyplatí. Pro ostatní směry od Prahy se místa vybírají podobně, viz. oblíbené Konojedy. Pokud bys chtěl místo se zázemím asi jediné jsou Blatce, ale to je pro mě z ruky, takže tamní podmínky neznám, mimo to, že je tam chatka elektřina atd.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Pozorování u Prahy

#1701

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ahoj, co se týče ořecha - nedávno jsem se tam vydal, ale asi jsem nenašel vytipované misto, skončil jsem na nějaké polní cestě. Minulý tyden jsem si vytypoval místo za Sulicemi, je to jižně od Prahy, 20 minut cesta takže pokud budu chtít někam jen kousek, přikládám souřadnice a náhled na mapě. Na Suchomasty se také chystám, zatím jsem se nedostal :) a Konojedy paráda akorát mi přijde že tam bude větrno, zatím jsem tam byl jednou a větrno zrovna bylo. Za další typy jižně od Prahy budu rád
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Pozorování u Prahy

#1702

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Screenshot_2018-11-19-20-00-30-362_com.google.android.apps.maps.png
Screenshot_2018-11-19-20-00-30-362_com.google.android.apps.maps.png (1.18 MiB) Zobrazeno 3484 x
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování u Prahy

#1703

Příspěvek od Zbych »

Sulice mi přijdou ještě docela blízko u Prahy. Mám v merku ještě jedno místo, až se tam někdy v noci pojedu podívat, samozřejmě poreferuji. Je to u Nových Dvorů u Nového Knína: 49.8075508N, 14.3607203E nebo cca zde: 49.8065467N, 14.3385719E. Ty vesnice vypadají podle Panoramy zastíněně.

O víkendu jsem byl na druhou půlku noci v Županovicích (viz http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 09#p382809), k ránu mlha vystoupala až na kopec, jinak se držela dole, takže po většinu noci nebyla nikde vidět ani jedna lampa. Ráno jsem ale musel odtrhávat přimrznutý stativ a stolek k zemi, naložil jsem to i s tou hlínou na nohách :-D.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Pozorování u Prahy

#1704

Příspěvek od vla »

Jo, v té oblasti jsem měl dvě místa, ale na obou bylo třeba cca po hodince pozorováná ždímat dalekohledy, takže jsme to opustili. Z hlediska tmy velmi solidní. Jedno bylo v blízkosti obce Pouště (už z toho názvu kape voda :) ) a druhé v blízkosti Staré Hutě, obě nádherné obrovské lesní paseky, jen sjezd ze silnice pár metrů, bez jediného viditelného světýlka, s perfektním jihem atd. Jen ta vlhkost byla naprosto likvidační.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Pozorování u Prahy

#1705

Příspěvek od pedrosanchez »

Díky všem za reakce, kdybych na nějaké zajímavé místo narazil, dám vědět. Procházel jsem i nějaké okolí na google maps nebo panorama mapy.cz, ale lepší samozřejmě vidět přes den osobně. Ještě jsem takhle někde na cestě u pole nebo lesa nepozoroval, docela si říkám aby tam nebyl divočák nebo ožralej myslivec :D ale případní lidé si nás snad nebudou všímat.
Já jsem byl totiž v létě v Manětínské oblasti. Pořád vzpomínám na tu oblohu, ale taky na to, jak mě tam lidi očumovali. Bydleli jsme na zámku v Nečtinách, což bylo jediné ubytko, které jsem tam v širokém okolí nalezl - a mělo podmínky pro pozorování (nemám zdroj, tedy potřeboval jsem elektřinu). Teď už si snad konečně obstarám ty kabely + autobaterii a budu moci někam vyrazit, pakliže nastanou slušné podmínky pro pozorování. Nainstaloval jsem si aplikace Aladin a Astro panel...
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Pozorování u Prahy

#1706

Příspěvek od vla »

Večer budu na Suchomastech, zhruba od 17 hod do východu Měsíce. Je to paráda, nastal pravý čas pro zimní astronomy. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování u Prahy

#1707

Příspěvek od Cztwerec »

Můžu Vám říct, že jsem rád za to jak jsem si rozmyslel prodej mé péřové bundy, protože v tomhle pozorovat je celkem síla. A to jsem si říkal, že zima už nebude nikdy :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Pozorování u Prahy

#1708

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ahoj, já bych se přidal, akorát teď se mi nedaří najít souřadnice - vzal bych i canona od tebe, už mám k němu objektiv a dneska by měl být i stativ a drátěná spoušť, tak bych zkusil nějaké startrails :)
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Pozorování u Prahy

#1709

Příspěvek od Ondra_z_hor »

tak souřadnice jsem dohledal, takže dneska v Suchomastech se těším :)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Pozorování u Prahy

#1710

Příspěvek od vla »

Budu na Suchomasty II.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět