Pozorování u Prahy

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pozorování u Prahy

#1

Příspěvek od vla »

Nechce se někdo přidat dnes na večerní výlet kousek za Dobříš? Slušná tma zajištěna, po trase Liboc, Smíchov, Dobříš mohu i odvézt a zase vrátit.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
matejm
Příspěvky: 24
Registrován: 22. 02. 2006, 18:31

Pozorování u Prahy

#2

Příspěvek od matejm »

Ahoj Vla, to zní dobře. Počasíčko je super, takže by to mohl být opravdu vydařený výlet.
Máš ještě nějaké místo v této expedici volné? ;)

Matěj
Matěj Morava
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Pozorování u Prahy

#3

Příspěvek od Vabra »

No z Melnika to mam kapku z ruky, ale zatim jsem s nikym venku nebyl tak bych to docela rad zkusil.

Pokud tady neni nekdo z okoli (Melnik, Mlada Boleslav, Roudnice, Ceska Lipa, Sever Prahy) kdo by vyrazil na Vratenskou horu, tak bych si zajel pres Prahu az k Dobrisi...
Pripadne mohu i nekoho vzit.

Jaky mas casovy plan?
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pozorování u Prahy

#4

Příspěvek od vla »

Odjezd z Prahy cca 18 hod. na místě budem koncem astr soumraku. Zpět kolem půlnoci nebo dle dohody, zimy atd. Můj tel 608 920 902. Místo samozřejmě je, organizuji za účelem získání zájemců o občasné výjezdy mimo Prahu, kolega s kterým jezdím je "letní astronom" takže potřebuji trochu rozšířit tým. Obdobná akce tytu "Astročaj " mi nevyhovuje hospody nemám rád, jsem spíše do terénu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pozorování u Prahy

#5

Příspěvek od MP »

Panove, vy mi davate. Samozrejme bych jel, ale minulou noc jsem stravil na jednom hrozne vetrnem kopci s Makem a kamerou a uz asi 34 hodin jsem nespal, nevim, jestli seberu odvahu projet celou Prahu napric v nedelni odpoledni spicce ...

Nechcete nekam na opacnou stranu ? ;)
Ja jsem kvuli tem narazum vetru vcera nic nenafotil, tedy pokud nepocitam tuhle rozmazanou Sovi mlhovinu :

Mavalo to i s autem, natoz s montazi a pri ohnisku 1500mm jsem nemel sanci. Dneska bych si to rad zopakoval a dodelal par expozic nekde v zavetri, at to nenechavam rozdelane, ale na ten prejezd na zapad uz opravdu nemam sil.

Na Vratenske hore jsem minuly tyden fotil tohohle Saturna a bylo tam hrooozne mokro ...

Take uz jsem mluvil s J. Zahajskym, ze bychom dneska treba nekam mohli ...

No, telefon mam, kdyz tak se ozvu.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Pozorování u Prahy

#6

Příspěvek od Vabra »

MP napsal:

Nechcete nekam na opacnou stranu ? ;)


Tak tohle jsem jako spoluucast na severu nevyhodnotil a pojedu se podivat k Dobrisi...


Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Pozorování u Prahy

#7

Příspěvek od Vabra »

Tak jsem se nechal presvedcit a najel jsem par kilometru na louku u Dobrise na "mikroastroparty" organizovane Vla. Kdyz jsem dorazil na misto cca 19.10 tak uz Vlada a Matej (Soumrak) montovali nadobicko.
Podminky vypadaly o trochu hure nez minule noci, ale porad to bylo nadejne a tak jsem se dal do loveni jednotlivych snimku potrebnych pro Konskou hlavu. Mezitim dorazil MP se zamerem dotahnout "Sovi mlhovinu", take nacatou za minule vetrne noci.
Teplota celkem rychle klesla na cca -2 a zacal boj s namrazou, zejmena na meniscich Maku...
Svetelne podminky se zacali postupne zhorsovat, takova nejaka slaba mlha ci opar. Pak si mi zakously plastove krabice motoru (CG-5 GT) do sebe, Orion sel niz a zacal se ztracet ve svetelnem pozadi Dobrise a vypadalo to na celkovy neuspech.

Tou dobou dorazil Honza Zahajsky a Marek se jej snazil presvedcit, ze uz ani nema cenu vytahovat dalekohled (12" SCT?). Vyzbrojen vyhrivacimi pasky ten na nej nedal a monstrum na louce smontoval.
A dobre udelal... po nekolika klasickych zahrivacich M42 a trose duchariny v galaxiich to prislo. Vlastne s tim prvni prisel Marek jasaje, ze pres mezitim rozmrzly Mak 127 a 4mm Kelnera z Lidlskopu vidi Saturn jak prikovany.

Postupne jsme vzdali pokusy o cokoliv jineho a co bylo k dispozici se zacalo smerovat na Saturn.

Poprve jsem pres svuj Newton 152/750 a prave toho 4mm Kelnera opravdu videl Cassiniho deleni a stin prstence na tele planety, zadna ducharina a tuseni neznameho. Proste tam byly videt, jako nikdy pred tim za poslednich par mesicu co mam ten dalekohled.

Tak i kdyz uz jsem pomalu balil jest jsem vytahl notebook a webkameru a o ten Saturn se pokusil...



Verim ze kluci s delsimi ohnisky z techto podminek vytezili vice a take se pochlubi...

Diky Vla za organizaci a treba zase nekdy priste (na sever od Prahy?)...
Pavel Vabrousek
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Pozorování u Prahy

#8

Příspěvek od SKLP »

Vabra napsal: opravdu videl Cassiniho deleni a stin prstence na tele planety, zadna ducharina a tuseni neznameho. Proste tam byli, jako nikdy pred tim za poslednich par mesicu co mam ten dalekohled.


Pěkné pozorování :). Jen maličká poznámka, to nebyl stín na planetě, ale prstenec C. Jinak moc pěkné foto Saturníka. Doufejme, že nám seeing dovolí do konce pozorovacího období Saturna ještě něco zhotovit, poslední dobou nemám nějak zvlášť dobrý seeing.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Pozorování u Prahy

#9

Příspěvek od Janek »

U Dobříše bylo hezky, jen to chce lepší výbavu na zimu. Jinak si technika sama připraví poměrně důkladnou antireflexní úpravu, že ...

Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pozorování u Prahy

#10

Příspěvek od MP »

Vabra napsal:
Verim ze kluci s delsimi ohnisky z techto podminek vytezili vice a take se pochlubi...Ohnisko jsem delsi mel, ale zase mensi prumer. Chlubim se v sekci s fotkami Saturnu, tady bych jen ukazal, cim to bylo focene :

Vedle zamrzleho Maka je zamrzly pointacni dalekohled, ktery jsem tam puvodne dal v naivni predstave, ze budu pokracovat ve foceni M97 ...

Ale jinak to bylo fajn, vsechno prikori i 42 hodin beze spanku bylo vyvazeno tou chvili dokonaleho seeingu pri pozorovani Saturna.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pozorování u Prahy

#11

Příspěvek od MMys »

Teda kde jste to byli ?

Já neměl včera u HK ani vločku jinovatky, vše suché. Ani vyhřívání pointačního Borga jsem nemusel zapínat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

Pozorování u Prahy

#12

Příspěvek od Risben »

.Janek napsal: U Dobříše bylo hezky, jen to chce lepší výbavu na zimu. Jinak si technika sama připraví poměrně důkladnou antireflexní úpravu, že ...

Schmidt - Cassegrain s korekční deskou z mléčného skla, to dej jako novinku na krám ;D
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

Pozorování u Prahy

#13

Příspěvek od Risben »

Když je tady téma Pozorování za Prahou, zmíním se o občasné soukromě nazvané akci "Hvězdy za Prahou". Název je zbytečně honosný na pozorovací podmínky, které v okolí Prahy panují :-[, prostě se občas s Bartajem 007 (nejvíce pátky a soboty) sebereme (když je jasno) a jedeme kousek za Prahu 5 k Ořechu (cca 2 km za Prahou) a tam pozorujeme. Pokud by měl někdo občas zájem se k nám přidat, napiště, dáme včas vědět, nebo zatelefonujeme. Standartně sebou kromě triedrů vozíme dobsona 250 a refraktor 90/900, do budoucna možná i něco dalšího.
Pokud budete něco podobného jako výše zmíněná akce tady (v okolí Prahy) plánovat, tak dejte vědět, pokud to půjde, tak se rád na příště také přidám ;).
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3299
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Pozorování u Prahy

#14

Příspěvek od michal.b »

MMys napsal: Teda kde jste to byli ?

Já neměl včera u HK ani vločku jinovatky, vše suché. Ani vyhřívání pointačního Borga jsem nemusel zapínat.
Tak to mas asi nejakou specialni lokalitu. Ja kdyz jsem se vratil v nedeli rano z pozorovani (Primda), tak jsem vypadal jako polarnik - namrazu jsem mel dokonce i na sobe, to se mi snad jeste nestalo.

Risben: Orech Star Party bych se taky nekdy rad zucastnil, urcite se nekdy domluvime.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozorování u Prahy

#15

Příspěvek od MaG »

michal.b napsal:

Tak to mas asi nejakou specialni lokalitu. Ja kdyz jsem se vratil v nedeli rano z pozorovani (Primda), tak jsem vypadal jako polarnik - namrazu jsem mel dokonce i na sobe, to se mi snad jeste nestalo.

Risben: Orech Star Party bych se taky nekdy rad zucastnil, urcite se nekdy domluvime.
V Hodkovicích taky nebyla námraza, ale vzdal jsem to už po jedenácté...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět