Astronomický kurz

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
DDFifty
Příspěvky: 133
Registrován: 15. 11. 2005, 05:05

Astronomický kurz

#1

Příspěvek od DDFifty »

Absovoval jste někdo nebo v současnosti docházíte na astronomický kurz pořádaný Planetáriem Praha ? Zajímala by mě Vaše zkušenost s touto, zřejmě jedinou, vzdělávací akcí pro astro-amatéry?
CELESTRON 10x50 ED GRANITE, UC 22" Obssession, TS-Optics 86SDQ
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

Astronomický kurz

#2

Příspěvek od Risben »

Ahoj,
kurz v sočasné době absolvuji. Do dnes proběhli čtyři lekce, po kterých bohužel padá možnost se přihlásit na kurz jako celek s následným druhým ročníkek s praxí na hvězdárně. Lze však v současné době navštěvovat jednotlivé přednášky za cenu 40,-Kč. Přednáška trvá dvě hodiny a každá je zaměřená na jiné téma. Prohlídni téma "Astročaj", je to tam vypsané, popřípadě stránky samotného planetária. Já jsem zatím nadmíru spokojen a myslím, že hlavně pro začínající, ale i pokročilejší zájemce z řad astroamatérů se jedná o velmi přínosnou záležitost za na dnešní dobu lidovou cenu. Zkus oslovit Cassiho, ten pokud se nemýlím absolvuje v současné době již druhý ročník a určitě sdělí více informací.
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
ohaj
Příspěvky: 56
Registrován: 06. 03. 2006, 18:37

Astronomický kurz

#3

Příspěvek od ohaj »

Ahoj,
zkušenost výborná, pro astro-amatéry a nadšence skvělá příležitost dozvědět se i to, co v literatuře nenajdeš. Forma přednášek, někdy i diskuze a promítání. AK1 - středy v Planetáriu, navazující AK2 je v pondělky na Štefánikově hvězdárně na Petříně, kde už si připravujete i vlastní referáty, pozorujete dalekohledy a můžete si složit i zkoušky na demonstrátora (takový průvodce po hvezdárně, který zodpovídá všetečné dotazy návštěvníků), kdysi se jezdilo i na výlet do Ondřejova. Ale jak píše Risben, lepší a aktuální informace Ti určitě rád dodá Cassi. Za mojí osobu pouze kladné zkušenosti s tímto kursem.
Ohaj
triedr 10x50, SW N150/1200
Uživatelský avatar
DDFifty
Příspěvky: 133
Registrován: 15. 11. 2005, 05:05

Astronomický kurz

#4

Příspěvek od DDFifty »

Díky, za info. Koukám, že jste to už dostatečně probrali jinde. Byl jsem tam minulou středu na dalekohledech, bylo to dobrý. Ale přece jen jsem možná čekal víc praktických informací, ohledně techniky atd.

No, listujíc skripty, jsem ale spíš zvědav na příští přednášky.

DDFifty
CELESTRON 10x50 ED GRANITE, UC 22" Obssession, TS-Optics 86SDQ
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

Astronomický kurz

#5

Příspěvek od Risben »

Prvních pět lekcí bylo "seznamovacích", proto i na téma "Dalekohledy" se jednalo o všeobecné informace. Do dvou hodin by se ani více vmáčknout nedalo a také úplný začátečník (s těmi se na kurzu musí také počítat), který zejména konstrukčně o dalekohledech a montážích neví nic, by měl asi problém s větším množstvím informací na ráz. V těchto prvních pěti lekcí se jedná o poskytnutí základních astronomických poznatků, které mají být v dalšícm průběhu kurzu (lekcí) postupně prohlubovány.
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
DDFifty
Příspěvky: 133
Registrován: 15. 11. 2005, 05:05

Astronomický kurz

#6

Příspěvek od DDFifty »

Zdravím, nevíte, zda pan Příhoda se včera nebo v prvních hodinách nezmiňoval o testech, které by se měly v průběhu kurzu psát?

Díky

DD Fifty

CELESTRON 10x50 ED GRANITE, UC 22" Obssession, TS-Optics 86SDQ
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

Astronomický kurz

#7

Příspěvek od Risben »

DDFifty napsal: Zdravím, nevíte, zda pan Příhoda se včera nebo v prvních hodinách nezmiňoval o testech, které by se měly v průběhu kurzu psát?

Díky

DD Fifty

Ahoj,
ano, pan Příhoda se včera na kurzu o testech zmiňoval. První by měl být na začátku příští lekce (8.11.) a měl by se samozřejmě týkat toho co se během pěti lekcí probralo. O týden později bude následovat oprava testu.
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
Mlicko
Příspěvky: 123
Registrován: 22. 08. 2006, 07:09

Astronomický kurz

#8

Příspěvek od Mlicko »

Nazdárek, kurz jsem v planetáriu absolvoval celý (bylo to na rok, 2 hoďky týdně) a byl jsme spokojený. Co mě zde ale naprosto dostalo je fakt, že to ještě existuje a že jsem kurz absolvoval také u p. Příhody. No na tom by asi nebylo nic tak exotického, jen snad to, že jsem kurz dělal tuším v roce 1988, možná ještě o rok dříve. Docela nářez, jak to letí...
Uživatelský avatar
eastman
Příspěvky: 422
Registrován: 30. 08. 2006, 00:29

Astronomický kurz

#9

Příspěvek od eastman »

Já byl v kurzu v roce 1999 :), taktéž tam přednášel pan Příhoda :)
Texty, které jsme tam tenkrát dostávali mám ještě schované ;)
Martin, eastman(at)centrum.cz, tel.:608515309
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

Astronomický kurz

#10

Příspěvek od Risben »

Upozornění pro účastníky kurzu s nepravidelnou docházkou:
Ve středu 17.1.2007 se hned na začátku lekce píše test č. II ;).
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
3J

Astronomický kurz

#11

Příspěvek od 3J »

Risben napsal: Upozornění pro účastníky kurzu s nepravidelnou docházkou:
Ve středu 17.1.2007 se hned na začátku lekce píše test č. II ;).
RisbenTeda nevím jak vy,
ale já se dnes celé odpoledne,
snažím něco nacpat do hlavy
a furt někdo otravuje s ptákovinama. >:(

Mám pocit, že budu první co propadne v prvním ročníku a bude opakovat :P
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

Astronomický kurz

#12

Příspěvek od Risben »


Teda nevím jak vy,
ale já se dnes celé odpoledne,
snažím něco nacpat do hlavy
a furt někdo otravuje s ptákovinama. >:(

Mám pocit, že budu první co propadne v prvním ročníku a bude opakovat  :PZejtra dáme hlavy dohromady a propadneme dva ;D
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
ohaj
Příspěvky: 56
Registrován: 06. 03. 2006, 18:37

Astronomický kurz

#13

Příspěvek od ohaj »

Tak to Vám dnes budu držet palec :D
triedr 10x50, SW N150/1200
Uživatelský avatar
ViktoR
Příspěvky: 73
Registrován: 02. 10. 2004, 15:24

Astronomický kurz

#14

Příspěvek od ViktoR »

Jo ten kurz sem udělal, i sem dva roky pracoval na hvězdárně na petříně jako demonstrant. Ale pak se tam ňák začly horšit vztahy vedení vs demonstranti a v tu dobu sem sehnal asi tak 3x líp placenou brigádu takže nad mym odchodem z hvězdárny sem opravdu dlouho neuvažoval. Ale rozhodně to nebyly ztracený léta. Člověk si procvičí jazyk (většina návštěvníků sou cizinci) a je tam bezva parta lidí, kteří mají lecos vystudované a rádi vám s čímkoli pomůžou.
A máte ještě možnost se podívat dalekohledy vynikajících parametrů..i když v docela špatných podmínkách...průměrný mhv tak 3-4mag
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

Astronomický kurz

#15

Příspěvek od Risben »

ViktoR napsal: Jo ten kurz sem udělal, i sem dva roky pracoval na hvězdárně na petříně jako demonstrant. Ale pak se tam ňák začly horšit vztahy vedení vs demonstranti a v tu dobu sem sehnal asi tak 3x líp placenou brigádu takže nad mym odchodem z hvězdárny sem opravdu dlouho neuvažoval. Ale rozhodně to nebyly ztracený léta. Člověk si procvičí jazyk (většina návštěvníků sou cizinci) a je tam bezva parta lidí, kteří mají lecos vystudované a rádi vám s čímkoli pomůžou.
A máte ještě možnost se podívat dalekohledy vynikajících parametrů..i když v docela špatných podmínkách...průměrný mhv tak 3-4mag
Díky za povzbuzení a informace. Většina z nás má své stabilní zaměstnání (brigádu z party Astročaje asi zvažuje jen Cassi) a tak to bereme jako příjemnou alternativu za to, že pokud nejsme zrovna daleko od toho "Pražského světlometu", kde můžeme pozorovat, tak tady v Praze se chodíme dívat, alespoň na hvězdičky promítané v planetáriu (a nejen to) a máme k tomu ještě odborný výklad. Rozhodně lepší než být pouze doma a snít, popř. být rozmrzelí a závidět těm na venkově. Do druhého ročníku na praxi (pokud se tam dostanem ;)) se těšíme ze stejných důvodů (Cassi ho již absolvuje).
Jinak Astrokurz vřele doporučuji všem možným zájemcům z Prahy a okolí, stojí to za to, na věku nezáleží, pouze na chuti a moc to také nestojí (600.- Kč celý kurz), spíše to má samé výhody v podobě volných vstupů na akce v planetáriu a obou Pražských hvězdárnách.
Pokud chce někdo bližší informace, tak klidně dorazte na Astročaj, rádi Vás obeznámíme ;). Kdokoli má zájem může také využít jednorázový vstup na přednášku (2 hod) za 40.- Kč, podle téma, které ho zajímá. Za tyto peníze tady v Praze je to na dnešní poměry takřka grátis :D
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Odpovědět