Chile 2019 - zatmění Slunce a focení jižní oblohy

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Cztwerec
Kontaktovat uživatele:

Re: Chile 2019 - zatmění Slunce a focení jižní oblohy

Příspěvek #16 od Cztwerec » 14. 07. 2019, 13:26

Psion: A to se také nikdo z nás nedoví, protože jedno zatmění, nelze na vlastní oči bez použití přenosu, v jednom člověku pozorovat na dvou místech současně :), leda bys sledoval pás totality (a to by musel sledovat, horší oblasti s lepšími) a tak můžeš mít z toho jen dojem, jak by to asi mohlo vypadat, nebo dojem něčeho mnohem lepšího. Ovšem ano, je mi jasné, že lepší podmínky mohou mít zásadní vliv na pozorování a to je určitě pravda. Působí to na mě trošku zmateně. Ale také každý má na pozorování jiné nároky... Takže se můžeme jen domnívat. Někomu by stačilo, to zatmění prostě jen zahlédnout a nebude řešit podmínky. Jedná se o významný astronomický úkaz a ten by dle mého převážil i ty mizerné podmínky. To je vše co jsem chtěl říct.

Já jsem třeba v tom Maďarsku chytnul vynikající podmínky, před úplnou fází zapršelo a vzduch byl krásně propraný. Bohužel to jako v Chile určitě nebylo.
Dobrý seeing, to je oč tu běží... http://astrofotky.cz/~Cztwerec
Jsem opravdový pan kuchař, žádný astronom profesionál, proto se tak rád a často ptám na věci kterým nerozumím.

Psion
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #17 od Psion » 14. 07. 2019, 13:32

Chápu, ale vidět zatmnění není problém, v průměru každý druhý rok můžeme někam vyrazit a někdy za pár korun:)

https://www.astro.cz/na-obloze/slunce/z ... -2030.html
Celestron 200/1200, Meade LX-200ACF
Zerochromat 200/2450, TEC 140
Celestron CG-5 AT GT, Gemini G42
SkyWatcher ED80, Pentax 75 SDHF,
Takahashi FC-100DL, Solarview 50
EOS 40Da cooled, SBIG ST-4000XCM
SBIG ST-402ME, SBIG ST-2000XM

Cztwerec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #18 od Cztwerec » 14. 07. 2019, 13:41

No jo, jenže já jsem cestovatel po Evropě a u mě to vypadá akorát na Španělsko :) ikdyž nezastírám, že mám nejradši Rumunsko a jejich hory plné Pet flašek, případně sever Evropy a tam bohužel penízky lítaj :D
Dobrý seeing, to je oč tu běží... http://astrofotky.cz/~Cztwerec
Jsem opravdový pan kuchař, žádný astronom profesionál, proto se tak rád a často ptám na věci kterým nerozumím.

Konihlav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #19 od Konihlav » 17. 07. 2019, 21:16

dvader: parada! diky za fotky a report! :-)

My jsme tentokrat s Vabrou nebyli nakonec ani tak na severu jako posledne, nejseverneji jsme nebyli ani v TalTalu :-) tudiz jsem ani nezkontroloval jak probihaji prace na Cerro Armazones, jen u cca Diego De Almagro / El Salvador / Inca de Oro... proste jsme se pohybovali pouze tam, kde melo byt v noci 100% jasno, protoze cil bylo fotit DSO o 106.

Na jasne noci - vyuzili jsme 10 noci z 11ti jasnych a 12ti az 13ti celkove moznych (velke auto jsme meli pujcene na 14dni, ackoli na Chilske pude jsme byli celkem 16dnu cisteho).

Byl to zas jednou jeden z nejlepsich CASU MEHO ZIVOTA :-)

diky Vabrovi za spolecnost a strpeni mych smradlavych ponozek :D az se trochu seberu, postnu taky nejakou fotku (jsou na facebooku, nejake).

Zpět na “Astronomická setkání”