Astro cesta na Tenerife

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Astro cesta na Tenerife

#91

Příspěvek od Pavuk_ »

SKLP napsal: Nádhera!!!!!!! Tož to musel být zážitek!!! Seberu Celestrona a letím za Tebou .... ;D

Teď je na Jupiteru mnoho mostů mezi SEB a NEB, rovníkové pásmo je komplikované, miliony detailů. Na co se soutředit? Užij si to .... A kdyby jsi narazil na Velkou rudou skvrnu, tak si ji prohlédni pořádně, zjisti jakou má barvu a mimochodem, v současné době je v takovém krásném bílém zálivu. A malou rudou skvrnku (Red Junior) taky najdeš, měla by být oranžovo hnědá a o polovinu menší.
Ukázkové linky:
Red Jr. (vpravo v jižním mírném pásmu - jih nahoře)
http://www.lpl.arizona.edu/~rhill/alpo/ ... rt/J71.JPG

GRS
http://www.lpl.arizona.edu/~rhill/alpo/ ... rt/J68.JPG



toho juniora som videl dnes rano okolo 6:00,
bola to taka mala biela ale jasna kruhova kontrastna skvrna + v lavej casti bol tien nejakeho mesiacika... nemam efemeridy takze to bola nahoda...

Vecer svietila taka jasna hviezda pod mesiacom a kedze nemam guide (som bez neho strateny :D) az dnes som sa docital ze je to merkur :)
Mam to aj nafotene + zapad slnka.
(kedze si napamatam svoje hesla do ftp ... az po prichode domov )

Inak okrem pozorovania DSO, som vcera prebehol 4 polia ... TT Boo, PR Her, AY Lyr a pole okolo M57 ... avsak s "barbarskym" cielom zmerat teleskopicku MHV, dostal som sa na 16.8 a mal som este rezervu avsak na 17.3 to uz nevidalo... takze limitna mag. bude niekde okolo 17mag (u mna doma 15.5)

Finalne vyhodnotenie a porovnanie podmienok (La Palma, Tenerife + u nas) urobim az doma ale koresponduje to s jasom, MHV, extinkciou.

Zatial len hruba rekapitulacia:
La Palma SQM21.3-21.5 MHV norm.7.8 max.8.1 MHV tel. 17.1
Tenerife SQM21.15-21.3(21.5!)*** MHV norm 7.4 max.7.6 MHV tel. 16.8+
Cerova SQM 20.9-21.1 MHV norm. 6.6 max. 6.9 MHV tel. 15.5+
Modra AGO SQM 20.8-21.0 MHV norm 6.5 max. 6.9 MHV tel. nemeral som avsak jednu noc som videl napr. centralnu hviezdu v M97, takze 15.5 to asi bude
----
Pues chicos...Tengo que subir arriba porque ... nahor je to z pobrezia (Puerto de la Cruz) asi hodinka hore do NP Teide - dnes budeme na mieste zvanom El Portillo vid http://astrosurf.com/goat/lugares/portillo/
-----------
***
Noc zo soboty na nedelu bola sice moja posledna (pozorovacia) ale totalne prelomova... viac v dalsom prispevku
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Astro cesta na Tenerife

#92

Příspěvek od Dominik »

Pavuk_ napsal:
Zatial len hruba rekapitulacia:
La Palma SQM21.3-21.5 MHV norm.7.8 max.8.1 MHV tel. 17.1
Tenerife SQM21.15-21.3 MHV norm 7.1 max.7.4-7.6 MHV tel. 16.8+
Cerova SQM 20.9-21.1 MHV norm. 6.6 max. 6.9 MHV tel. 15.5+
Modra AGO SQM 20.8-21.0 MHV norm 6.5 max. 6.9 MHV tel. nemeral som avsak jednu noc som videl napr. centralnu hviezdu v M97, takze 15.5 to asi bude
----

No MHV na Modra AGO je normalne 6.6 , urcite. A dokonca aj u mna.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#93

Příspěvek od MaG »

Dominik napsal:

No MHV na Modra AGO je normalne 6.6 , urcite. A dokonca aj u mna. A nezáleží to na očích a zkušenosti pozorovatele, stejně jako na metodě určování? Já bych na nějaké té desetině v takovém případě nebazíroval ;)

Rád se někdy kouknu pod oblohou s MHV aspoň 7,2, to jsem nejspíš nezažil, natož 7,5 Tuším jen, že k 7. jsem se asi dostal.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Astro cesta na Tenerife

#94

Příspěvek od Pavuk_ »

MaG napsal:
A nezáleží to na očích a zkušenosti pozorovatele, stejně jako na metodě určování? Já bych na nějaké té desetině v takovém případě nebazíroval ;)

Rád se někdy kouknu pod oblohou s MHV aspoň 7,2, to jsem nejspíš nezažil, natož 7,5 Tuším jen, že k 7. jsem se asi dostal.
Na ociach a skusenostiach pozorovatela zalezi velmi.
Na metode nie pokial je k cislu uvedena aj pravdepodobnost detekcie t.j. kolko percent casu je hviezda vidiet (dalo by sa pomenovat slovne tato pravdepodobnost napr. (tak ako ma to teraz napada)
70%-100% zretelne trvalo viditelne, detekcia s uplnou istotou
40-50% viditelne bez obtiazi, takmer trvalo, niet pochybnosti o detekcii
25-30% slabe hviezdy, ale stale viditelne, pokial sa objavia (zasvietia tak na 1-2s, javia sa jasne a zretelne a po 3 zjaveniach uz niet pochyb o detekcii), treba pouzivat sustredene bocne videnie a pockat na vhodny okamih,
10-15% velmi slabe hviezdy, treba velke sustredenie a trpezlivost, za jednu minutu sa objavia tak 2-3x na kratky cas,
pod 10% extremne slabe hviezdy, na pozorovanie treba byt oddychnuty a dokonale sa sustredit, nehybne bocne videnie nutne, objavi sa tak max 1x za minutu na okamih a na spolahlivu detekciu treba aj 20 min. pozorovania (avsak prah detekcie tym posuniete az o +1.5mag ) pokial som unaveny alebo iny diskomfort nie som schopny ist pod 10%) (PS: cisla su iba orientacne)

Nedami nespomenut moju poslednu pozorovaciu noc na Tenerife. Stalo sa nieco, co som este nezazil:
Pocasie dole bolo cely vikend totalne zle, komplet zatiahnute a dazd. Na sat snimku bolo vidno ze cele pobrezie bolo pod mrakmi. Hore 100% jasno a denna ext. pod 0.08 (R).
Pozorovali sme na mieste El Portillo ktore bezne rusi Puerto na severe a aj smerom na Santa cruz a Los Cristianos vidno capice. Vtedy je jas 21.15.
Avsak nie v sobotu, SQM mi okolo 1h ukazoval trvalu hodnotu (vela merani za sebou) 21.48 a zopar merani aj 21.51. Horizont bol uplne tmavy bez naznaku LP (!!!) cumel som na to ako puk. Dokonca este v blizencoch bolo vidno ZD asi 25st. siroke. Pas samozrejmost a protisvit detto. V okolo R Crb sa objavili dalsie hviezdy z toho 2 mali 7.4 a boli vidno bez velkych obtiazi. MHV sa vysplhala asi na 7.6 v zenite. Neskor okolo 3h priplaval nejaky mrak zdola a bol uplne cierny...
pesi som si vysiel na jeden suter nad pozorovacim miestom aby som videl aj dole (normalne dole nevidno a mesta nerusia, lebo krater je siroky, El Portillo je na okraji kratera, nie vo vnutri). Bolo vidno ze suvisla vrstva mrakov dolu bola podsvietena zospodu ako neonka avsak nad nimi bola obloha cierna a pas mrakov ktore potom plavali k nam... velmi zaujmave.
(4h30 sme to zabalili lebo mraky to uz nevydrzali a vystupali az k nam)
... Podobnu noc som zazil iba na La Palme.
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Astro cesta na Tenerife

#95

Příspěvek od Libor »

Pavuk, chtel jsem se zeptat - nezbyla te chvilka na toho Saturna? Specialne by me zajimala viditelnost Enckeho deleni. Mam take 35cm dalekohled a v nasich podminkach se mi toto deleni nikdy nepodarilo spatrit, tak by me zajimalo, jestli je to na Tenerife mozne a nebo jestli je na to potreba jeste vetsi dalekohled.

Diky Libor
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Astro cesta na Tenerife

#96

Příspěvek od Dominik »

A urcite si poriadne prestuduj Venusu. Hlavne aku tam vidis strukturu mracien atd... Teraz ma to celkom zaujima. ;D
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Astro cesta na Tenerife

#97

Příspěvek od Pavuk_ »

Libor napsal: Pavuk, chtel jsem se zeptat - nezbyla te chvilka na toho Saturna? Specialne by me zajimala viditelnost Enckeho deleni. Mam take 35cm dalekohled a v nasich podminkach se mi toto deleni nikdy nepodarilo spatrit, tak by me zajimalo, jestli je to na Tenerife mozne a nebo jestli je na to potreba jeste vetsi dalekohled.

Diky  Libor
Ahoj Libor,

mrzi ma, ale nevidel som toto delenie. Od posledneho prispevku od greatgig, som pozoroval iba 2x. Pocasie si nevyberiem a zrovna posledne dve noci nebol seeing taky dobry ako v tu noc co som popisoval. Bolo to tesne pred zmenou pocasia a mal som vlastne velke stastie, ze sa pokazilo az zaciatkom noveho tyzdna.
Dominik: netusil som, ze na Venusi sa da nieco vidiet nabuduce sa musim na planety teoreticky pripravit uz doma...

------

Akurat sa balim. Zajtra odlietam po troch tyzdnoch domov. Vsetky zapisky, fotografie a pozorovania postupne spracujem a dam na web.
Hasta luego amigos.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Astro cesta na Tenerife

#98

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Ahoj,

právě jsem se vrátil z Tenerife. Byl jsem tam trochu narychlo, tak jsem předtím AF neprocházal, ale teď zpětně jsem našel a trochu prolétnul tohle téma.

Řekne mi někdo, co jsem dělal špatně? Protože já jsem strávil noc v parku Teide ve 2300 metrech, pode mnou nádherné moře mraků, ale ta obloha mě naprosto zklamala! Určitě to nebylo nic podobného tomu, co tady popisuje Pavuk.

Možná to bylo lehkými cirry, které občas někde byly, ale podle pohledu ráno po rozednění to nebyla taková hrůza. Ale obloha byla nezajímavá, přišla mi stejná jako u nás na Vysočině. Žádné nové podrobnosti v Mléčné dráze, nic oslnivého. Zkoušel jsem pokoukat triedrem a i to mi přišlo stejné, jako na lepších místech v ČR.

Je to moje neschopnost ocenit temnou oblohu, když ji vidím, nebo je to třeba ročním obdobím? Každopádně mi přišlo, že světelné znečištění je značné, v otevřené krajině bylo celou nocdobře vidět na věci kolem sebe.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#99

Příspěvek od Psion »

Možná to je špatné období pro pozorování, proto jsem také podzimní cestu zrušil a nechám to na jaro. Musím říct, že při pozorování na Tenerife jsem byl naprosto uchvácen a zároveň zmaten. Některá souhvězdí jsem ani nemohl vylovit z desítek tisíc hvězd na obloze. Občas na Vysočině pozoruju, ale to se vůbec nedá srovnávat, kde je tady vidět hvězda 7 mag.? V souhvězdí Hercula bylo uvnitř a v blízkém okolí "květináče" byla spousta hvězd. Mléčná dráha vypadal jako na fotografii s nádhernými plynoprachovými oblastmi až k obzoru. Souhvězdí šípu jsem ani nenašel. Prostě to co jsem tam viděl, jsem nikde a nikdy neviděl.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Astro cesta na Tenerife

#100

Příspěvek od Pavuk_ »

honza42 napsal: Ahoj,

právě jsem se vrátil z Tenerife. Byl jsem tam trochu narychlo, tak jsem předtím AF neprocházal, ale teď zpětně jsem našel a trochu prolétnul tohle téma.

Řekne mi někdo, co jsem dělal špatně? Protože já jsem strávil noc v parku Teide ve 2300 metrech, pode mnou nádherné moře mraků, ale ta obloha mě naprosto zklamala! Určitě to nebylo nic podobného tomu, co tady popisuje Pavuk.

Možná to bylo lehkými cirry, které občas někde byly, ale podle pohledu ráno po rozednění to nebyla taková hrůza. Ale obloha byla nezajímavá, přišla mi stejná jako u nás na Vysočině. Žádné nové podrobnosti v Mléčné dráze, nic oslnivého. Zkoušel jsem pokoukat triedrem a i to mi přišlo stejné, jako na lepších místech v ČR.

Je to moje neschopnost ocenit temnou oblohu, když ji vidím, nebo je to třeba ročním obdobím? Každopádně mi přišlo, že světelné znečištění je značné, v otevřené krajině bylo celou nocdobře vidět na věci kolem sebe.
Napis prosim datum noci kedy si pozoroval a presne miesto (kludne aj odkaz na Google Maps)... velmi zalezi na mieste odkial pozorujes, lebo Park Teide zabera 1/3 (?) ostrova. Napr. z observatoria by som nepozoroval ani omylom Tam je obloha naozaj priemerna.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Astro cesta na Tenerife

#101

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Pozoroval jsem asi kilometr od El Portilia smerem k hvezdarne a bylo to v noci 3. na 4. prosince.

Hodne by me ale zajmalo, proc je obloha na hvezdarne horsi nez jinde v parku? Ano, park zabira velka procent ostrova, ale zse vzhledem k rozloze Tenerfie to neni moc mista (da se v podstate cely projit za den pesky).

S tim hledanim temne oblohy je to mnohem vetsi veda, nez sem si kdy myslel!
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#102

Příspěvek od Psion »

Já nevím, ale prostě jsem vyjel přes Vilaflor na hlavní silnici označenou 823 a tam jsem pozoroval. Rozhodně si nedovedu představit, že o 5 kilometrů dál by byla obloha mizerná, tomu prostě nevěřím...
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2187
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Astro cesta na Tenerife

#103

Příspěvek od astar »

Mám podobné zkušenosti jako honza42. Na Tenerife jsem byl na přelomu srpna a září v roce 2005. Měl sem i fotky , ale odešel mi disk na kterém sem to měl. Chtěl sem fotit hlavně spodní část střelce, která u nás není vidět . Jezdil sem do parku Teide , ale jižní obzor byl skoro do 30° přesvětlen, rozptylem světla na tom oparu . Ptal sem se tam místního člověka a tem mi řekl ,že to tak to bývá i déle a že, pokud by se to zlepšilo, tak mi zavolá . Jenomže, já druhý den dojížděl .Prostě smůla . :'( :'(
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Astro cesta na Tenerife

#104

Příspěvek od ladis »

Jestli se nevyplati jet na tyden na tu Sumavu... Ovsem zase kratke letni noci v CR, centrum nasi galaxie nizko nad obzorem...

Asi je dobre delat kompromis z hlediska kvality oblohy a pozorovacim casem (vcetne ekonomickych aspektu). Takze nakonec ta Sumava ci sever Rakouska (Weinsbergerwald) nebudou vubec spatne!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Astro cesta na Tenerife

#105

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

já jsem měl na tenerife prostě cestu okolo (long story:)

ale rád bych někam zajel za pořádnou tmou a protože takjakotak hodně cestuju, nezdá se to být problém, ale zatím se mi to nikdy nepodařilo.

Ono to toiž musí být tak, že člověk někam jede fakt protom aby zapozoroval, jinak se to nepodaří. I přesto, že jsem už procestoval asi tak dva roky čistého času, žádný "wow" zážitek z oblohy moc nemám. Je to proto, že:

- rád jezdím na sever, tam ale není v létě noc a je tam hnusně
- rád jezdím do hor, ale to jsem večer tak dead, že v noci maximálně zamžourám ze stanu
- když už nejsem ani v mdlobách, ani neprší, ani neni polární den, tak je typicky úplněk, nebo jsem někde, kde obloha nestojí za nic atd...

Jenomže manželku, s níš cestuju hlavně, tohle moc nebere, takže se už konečně musím rozhoupat a udělat si něco zaměřeného jen a pouze na to koukání - zbývá jen vybrat, kam to vlastně bude a hlavně udělat předem výzkum a přizpůsobit tomu místo, dobu, program. Jinak se nedá ničeho v tomhle směru moc dosáhnout.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Odpovědět