Astro cesta na Tenerife

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#136

Příspěvek od Psion »

Ano, minulý rok jsme si půjčili 250mm dobsona. Nejdřív nám ho vynesli ven a pak zhasnuli všude světla, moc se mi líbil tento přístup, prostě mají tam astronomy rádi. Dokonce nabídli slevu na hotel, pokud by se tam konala astronomická akce.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#137

Příspěvek od Psion »

Zdravím vás z Tenerife. Zatím je počasí  ucházející, nicméně dnes nastoupila vyšší oblačnost, která se tváří jako mlžný opar, tak se to snad do večera snad rozplyne. Astrotrac funguje podle mých představ tak snad dovezu nejaké povedené fotografie Včera jsem to dokonce ustavil dle hledáčku tak, ze 7 tříminutovych expozic za sebou sedělo bez posunu, ale řekl bych, že to je spíš náhoda. 3-4 minuty s 200mm objektivem je ale naprosto dostačující. Ukázalo se, ze CLS filtr objektivu hodně vadí, samotný IR filtr nad čipem vůbec.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#138

Příspěvek od Psion »

Přes noc z pondělí na úterý zůstával slabý opar který byl vidět na okolních horách nicméně do oblohy prakticky nezasahoval výše než 20 stupňů. Mělo to zajimavý efekt, zatímco v sobotu jsem měřil na SQM-L kolem 21,03 v pondělí díky zařazené obloze pod mým stanoviště SQM-L cca 21,33 na jižní  časti oblohy. Dnes má pršet a od zítřka by mělo být krasné počasí, tak snad se vše povede. Mám pocit, ze na Astrotracu zlobí koncový switch a po přetotočeni se AT nevypne, musím to udělat ručně - stalo se to někomu?
Jinak obloha je nádherná, hlavně jižní čast, kde Antares je cca 40 stupňů nad obzorem. 
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5610
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#139

Příspěvek od Konihlav »

nemas to opacne? SQM-L by melo hazet (myslim???) vyssi hodnoty (tj. lepsi) nez SQM-W jako wide???
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#140

Příspěvek od Psion »

Možná jsi to Pavle špatně přečetl, obojí jsou hodnoty z SQM-L.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#141

Příspěvek od MMys »

Přes noc z pondělí na úterý zůstával slabý opar který byl vidět na okolních horách nicméně do oblohy prakticky nezasahoval výše než 20 stupňů. Mělo to zajimavý efekt, zatímco v sobotu jsem měřil na SQM-L kolem 21,03 v pondělí díky zařazené obloze pod mým stanoviště SQM-L cca 21,33 na jižníčasti oblohy.
Pepo, opravdu to je taková slabota ? 21 MSA udělám 12km na mýtině v lesích za Hradcem (Bělečko) měřeno na východ směrem od města, a 21.3 MSA mám s přehledem v Jedlové v Orlických horách hodinu cesty od HK.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5610
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#142

Příspěvek od Konihlav »

ne, Pepo, mel jsi to fakt blbe jenze ty jsi svuj prispevek upravil a vymazal jsi tech nekolik mnoho radek s hodnotami pod sebou...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#143

Příspěvek od Psion »

Pavle to jsi rychlík, já jsem to vymazal asi po jedne minutě, protože to tam bylo omylem. Každopádně můj SQM-W ma hodnoty o 0.3 MSA vyšší než je spravná hodnota.

Martin: Na Tenerife to není o MSA, protože Šumava je na tom lépe. Výhoda Tenerife je v  něčem jiném. Fotíš v 2200 metrech, při nízké vlhkosti, máš jižní oblohu o 22 stupňů výše a máš cca 80% jasných nocí. U nás se Ti lehce stane, ze o týdení dovolené nevyfotíš vůbec nic, tady za týden vyfotíš to, co u nás za rok. Samozřejmě je lepší tady fotit mimo turistickou sezónu, protože tady chce každy vidět hvězdy, tak je tu provoz opravdu velký.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 683
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Astro cesta na Tenerife

#144

Příspěvek od Tharos »

Každopádně můj SQM-W ma hodnoty o 0.3 MSA vyšší než je spravná hodnota.Takže například pod oblohou, kde by jiný kus ukázal 21,20 ukáže 21,50? Anebo naopak? To mi přijde jako fatální odchylka - to je rozdíl snad dvou Bortle stupňů či jedné celé magnitudy v MHV. Pokud bych například u svého kusu zpozoroval takovouto odchylku (stabilně oproti jiným), hned by cestoval zpátky k Unihedronům k reklamaci... Nemá třeba nějaký defekt na tom plastu před senzorem?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#145

Příspěvek od Psion »

Tharos: Ano, přesně tak, ukáže v porovnání s jiným vyšší hodnotu. Mimochodem ukazuje i o 5 stupňů nižší teplotu. Až se vrátím půjde do opravy. Já si to ale zapisuju i s chybou, abych mohl porovnat předchozí měření.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#146

Příspěvek od MMys »

Téma přesunuté ze snímků - DWB111 Propeller Nebula, kde to bylo dost O.T.


Moc pěkné foto Martine! To focení na Šumavě je přesně o tom co jsem psal - rozdíl mezi Šumavou a Tenerife. Sice na Tenerife je MSA nic moc, ale ze 7 týdenní dovolené bylo jasných 6 nocí!
Nojo, ale zase tam nejsem schopný dostat svoji astrofoto sestavu, kterou bych byl schopný udělat takovéto snímky (tedy ono by to asi šlo, ale otázka je za jakou cenu a s jakým rizikem likvidace). Vždycky spíš budu omezený na astrotrac + nějaké sklo do řekněme 300mm.

P.S. Ještě jsem udělal malý update mé odpovědi výše.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#147

Příspěvek od Psion »

Tak Ty jsi docela extrémista (v dobrém slova smyslu) - můžeš tam jet autem, cesta bude trvat cca 70 hodin z toho dost velkou část na trajektu :)

Jinak jsem viděl pár lidí, co poslali techniku (např. Losmandy G11 a 10" Meade) na Tenerife přes DHL (něbo UPS) ve speciální bedně nebo dalekohled v bedně a montáž dáš do letadla se speciální nálepkou křehké - mají na to speciální oddělení pro tyto věci a vozí se to jinak, než běžná zavazadla.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#148

Příspěvek od MMys »

To víš, že bych tam rád dostal svoji standardní astrotechniku, kterou běžně vozím tady. Za 14 dní kolem novu bych tam nafotil víc jak tady za rok (teda ale za předpokladu, že bych to přežil fyzicky, o čemž mám vážné obavy, zde v ČR stačí tři probdělé noci, a už je to na po váženou  ;))

O trajektu jsem již kdysi uvažoval, mělo by to jeden pozitivní efekt - vlastní auto, na které jsem zvyklý a kde mám přípravu na napájení a provozování veškeré techniky (druhý aku, kabeláž). Odpadl by i celkem drahý pronájem vhodného auta. Upřímně řečeno, tohle je asi nejschůdnější cesta, ten čas na trajektu by se dal oželet. A pravděpodobně i nejlevnější z hlediska toho, jak tam dostat techniku.

Jednou (až se to tady s oblohpu podělá úplně a trochu odrostou děcka) do toho stejně půjdu, a udělám pořádný astro-výlet na La Palmu s celým mým vercajkem (možná spíš než Tenerife).

Je to tady dost O.T. - kdyžtak to přesunu do vhodnější sekce.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#149

Příspěvek od Psion »

Já jsem chodil spát každý den kolem 2,30 hod. ráno a vstával v 8 hodin a celkem v pohodě. Navíc Ty si můžeš v autě klidně na 3 hodinky zdřímnout, Astrotrac je na tom podstatně hůře. Samozřejmě v tomto období jsou krátké noci, být tam v březnu, to je o něčem jiném a vyspíš se v pohodě.

Na druhou stranu bydlet na Tenerife nebo La Palma (taky se tam chystám) tak za 2 roky nemáš co fotit :)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5610
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#150

Příspěvek od Konihlav »

MMys: posledni informace co mam jsou stare asi 10 let, ale pamatuji, ze na Canarias jezdil trajekt ze spanelskeho Cadizu to jsem byl ale jeste maly kluk ;)

nicmene bych rad jednou udelal expedici Orion Express, protoze muj sen je poradne vyfotit zminene souhvezdi a tam toho je tolik, ze bych potreboval nejmin mesic, abych se uspokojil...

takze se mnou muzete na foto expedici autem i na Kanary pocitat (pokud bych si to preci jen nenechal poslat DHL/UPS ci tak, preci jen uz jsem starsi clovek...).
Odpovědět