Astro cesta na Tenerife

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3299
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Astro cesta na Tenerife

#166

Příspěvek od michal.b »

ladis píše:Ufff, to je tedy drsné zjištění... Každopádně pokud vezmu poměr výkon / cena (vzdálenost, cena dopravy a všeho kolem, čas dojezdu, vyhlídání si počasí dokonalého pro vizuál), říkám rovnou, zlaté české hory (jizerské)... Každopádně díky za report, to se může jednou hodit.
Já bych to tahle jednoznačně rozhodně neviděl. Ano, je pravda že jsme měli extrémní smůlu na počasí, ale to je prostě smůla. Statisticky je tam 80% šance na zcela jasnou oblohu a výborné podmínky, u nás je to přesně naopak.. Letenky jsou dneska za pár korun, jediné co je nepříjemné je ten dojezdový / doletový čas. Jsi o víc než 20° jižněji a to je naprosto zásadní věc. U nás prostě toho Střelce pořádně neuvidíš, tam ano. A to jsi pořád "doma" v EU, s fungujícími službami, krásnou přírodou a mořem s černými poloprázdnými plážemi.
JakubH
Příspěvky: 3
Registrován: 14. 10. 2016, 19:54

Re: Astro cesta na Tenerife

#167

Příspěvek od JakubH »

NA přelomu července a srpna jsem byl na dva týdny na tenerife. Naprosto perfektní dostupnost tmavých míst ve výškách nad 2000mnm autem. Avšak dejte si pozor ještě na jednu věc... Občas (já to zažil celé dva týdny :( ) se otočí vítr od Afriky a přifoukne písek - tzv Calima. Přes to nic nejde fotit a také poté na ostrově bývá nezvykle teplo ( i o 10°C více než je průměr) a dle místních bylo už i v zimě 50°C když pořádně foukalo, ale to byl zřejmě opravdový rekord.

Tady lze sledovat aktuální stav a předpověď na 5 dní ;)
http://apalmet.es/calima/modeloskyron
Primárně fotograf, ale když foťák fotí je čas se i kochat.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro cesta na Tenerife

#168

Příspěvek od Psion »

Byl jsem si v polovině prosince opět po delší době zapozorovat na Tenerife, tentokrát na severní straně v oblasti Los Vinos. Kupodivu bylo dost často jasno (na severní straně to nebývá pravidlem), moc světel tady nesvítilo a obloha byla velmi slušná. Výhodou je výška těch jižnějších objektů, např. horní část Oriona téměř v nadhlavníku apod. Další výhodou bylo, že lze fotit navečer jak objekty v letním souhv. Labuti, tak v zimních souhvězdích v noci nebo nad ránem. Calima se nekonala, teploty 8-10°C v noci a max 18°C přes den. Letenky z Prahy jsou celkem za rozumnou cenu a 5 hod. let je v pohodě.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro cesta na Tenerife

#169

Příspěvek od Psion »

Dělal jsem test focení Oriona za svitu poslední čtvrti Měsíce vzdáleného 72°od Alnitaku, s Canon 1100D, ISO 800, 4x3 minuty. Moc jsem si s obrázkem nehrál, jen takový párminutový pokus za svitu Měsíce.
Přílohy
Orion-3.jpg
Orion-3.jpg (624.55 KiB) Zobrazeno 5528 x
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Astro cesta na Tenerife

#170

Příspěvek od ladis »

No tak to je ale báječný výsledek Pepo na dané podmínky, kdy svítil Měsíc! Dělá to holt obloha. Na Tenerife muselo být báječně, gratuluju!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro cesta na Tenerife

#171

Příspěvek od Psion »

Děkuji Láďo za pozitivní hodnocení, jenom jsem chtěl obrázkem doplnit, že zvětelné znečištění má velký dopad v zemích se znečištěnou atmosférou jako je např. u nás a naopak mnohem menší dopad, kde je aymosféra výrazně čistější. Na první pohled je obloha i za svitu Měsíce mnohem tmavší a ani neruší okolní rozsvícené lampy. Za těch podmínek na Tenerife bych se u nás ani nesnažil pozorovat, natož fotit. Musíme tady dýchat hrozný svinstvo.

Gratuluji k synovi, krásný dárek do nového roku, ať se všem daří!!
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Astro cesta na Tenerife

#172

Příspěvek od Aletel »

Psion píše:s Canon 1100D, ISO 800, 4x3 minuty. Moc jsem si s obrázkem nehrál, ...
Pepo, tyto širokoúhlé záběry mě vždy upozorní na přítomnost osrdí. Předpokládám správně, že objektiv byl s ohniskem 200mm? Jaká světelnost a clona? Jestli je toto k k vidění za pouhých 12min, tak jsme tady skutečně s veškerými pokusy už v rejži. Před několika lety zpět, se něco podobného dalo detekovat a docílit na hodinové expozici. Při tom pohledu najednou nevím, jestli mám jásat a plesat, nebo vstoupit do stavu rezignujícího "Naseradina".
Obrázek mě potěšil a připomenul doby v začátcích koketování s astrofoto, kdy takovéto snímky zvedaly u monitoru člověka ze židle, aby ten šok a vzrušení, trošku rozchodil. Díky.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro cesta na Tenerife

#173

Příspěvek od Psion »

Ano 200mm@2.8, Lkový objektiv. Měl jsem to trochu špatně ustavené, ale šlo jen o pokus s Měsícem, tak jsem to nechal být. Zkusím to příště naostro. Canon 1100D je základní foták, nepoužil jsem ani snímky DF ani FF, určitě s dobrou kamerou by se z toho dal vymačkat za 3 hodiny úžasný snímek i v těch podmínkách s Měsícem, tady by to ani nemělo smysl zkoušet. U nás když letí letadlo, tak je od něj vidět do daleka světelný kužel světla, na Tenerife jsem nic takového neviděl, prostě je tady ve vzduchu děsivý bordel a stačí trochu světla a je z toho "mlha"
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Astro cesta na Tenerife

#174

Příspěvek od LKamarad »

Když jsem fotil MW v roce 2011, byly podmínky srovnatelné s loňským rokem (totéž místo).
Zvláště směrem na JJZ se ale za tu dobu situace tak zhoršila, že loni jsem mohl použít sotva poloviční expozice (při stejné světelnosti, ohnisku a ISO),
aby se mi histogram pozadí, zvláště v červené dostal do půlky dyn. rozsahu ........
Je to u nás už total v prdeli a zvláště v RGB oblasti čím dál marnější boj ..... :cry:
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro cesta na Tenerife

#175

Příspěvek od Psion »

Jde to tady do háje, z pozorovacího domku mohu udělat domek pro děti, nebo na nářadí, tak je to úplně zabitý. Kolega měl krásnou tmu na Moravě, říkal, že už je to taky o ničem. Znečištění i světelné roste skoro kvadraticky a ne lineárně. To se nebavím o počtu rozumných pozorovacích nocí, ty rovněž počtem klesají.
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Astro cesta na Tenerife

#176

Příspěvek od LKamarad »

To, že jaxi přibejvá v posledních letech oblačnosti má taky důvod v mimořádně nízký sluneční aktivitě a tudíž silnějšímu kosmickýmu záření, který v troposféře přispívá ke zvýšený tvorbě oblaků (Svensmarkův mechanismus).
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro cesta na Tenerife

#177

Příspěvek od Psion »

Zajímavá teorie, která mimo jiné ukazuje, že bláznění kolem CO2 jako viníkem globálního oteplování je více méně nesmysl.
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Astro cesta na Tenerife

#178

Příspěvek od Aletel »

Svensmarkův mechanismus a experimenty kolem toho jsou zajímavé, dostatečné množství statistických dat k objektivitě zatím málo.
Každopádně snímek na APOD z 6.1.2018 z letadla nad Czech republik a Prahou za ranního svítání, mi evokuje představu o stanovištích astrofotičů v ostrůvcích bez světel, jak ještě narychlo dofocují flaty.
Volání dálek na výlet za tmou.
https://apod.nasa.gov/apod/ap180106.html
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro cesta na Tenerife

#179

Příspěvek od Psion »

Zkoušel jsem fotit z vesničky na Tenerife (asi 8 metrů od svítící lampy), kde mám domek a pak přímo pod Del Teide v 2200 metrech. Pravda, Měsíc měl fázi 13% ve vesnici a 21% pod Del Teide, ale i tak rozdíl je evidentní, Měsíc na Kanárských ostrovech zase tak velký vliv po celé obloze nemá, jako u nás. Je použita stejná expozice 180s, clona 2.8, ISO 800 a zpracování.

Vesnice
Vesnice.jpg
Vesnice.jpg (113.92 KiB) Zobrazeno 5072 x
Teide
Teide.jpg
Teide.jpg (152.63 KiB) Zobrazeno 5072 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro cesta na Tenerife

#180

Příspěvek od Psion »

Z hodinové zastávky pod Teide s trochou svitu Měsíce jsem poskládal ze 17-ti fotek tohle. Expozice tedy celkem 51 minut. Na Canon 1100D bez FF a DF v rámci testování oblohy to asi stačí pro představu.
Přílohy
Orion_big.jpg
Orion_big.jpg (558.64 KiB) Zobrazeno 4989 x
Odpovědět