StarTatry 2005

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

StarTatry 2005

#31

Příspěvek od Myzer »

Pavuk_ napsal:
To nebude polovnicka ale astronomicka akcia Medvede nechaj na pokoji (a oni daju pokoj tebe). Medved je plache zviera a vo vyske, kde sa mi bude nachadzat (kosodrevina a skaly) uz nezije. Zije dole v dolinach v lesoch. Ked chces vidiet medveda tak chod v noci von pred chatu napr. Popradske pleso ku kontajnerom a uvidis ;D Medvede sa naucili chodit vyberat kontajneri, lebo tam vzdy najdu daco pod zub a nie hen hore do sedla, kde nic nieje na jedenie (okrem nasej svaciny, ale o tom nevedia ).
Vidim, ze mas zase dobru naladu, ale bol by som trochu opatrnejsi. ;)
Sanca stretnut medveda je sice minimalna, denne po tej trase prejdu desiatky turistov a nikto z nich ziadneho medveda nevidel ... ale mozne to je, ved aj v Afrike mozes stretnut leva, nie? :)
Najvacsie riziko je v lese a na lukach v lese a nasa chata este je v lese. Pozor si treba dat najma na ceste cez les, v pase kosodreviny uz riziko nehrozi. Preventivne by asi nikomu nemal z batoha trcat bravcovy steak a jedlo treba zabalit do igelitovych sackov.
"A co si berete na medvedy?" Debatovali sme o tom asi 30 minut ;D, urcite minimalne nieco s cim pojde spravit ohen a silvestrovsku pirotechniku. A pre inspiraciu ako bojovat s medvedmi si treba pozriet film "Na ostrie noza" s A. Hopkinsom - skoro to iste prostredie, nie som si isty, ale cast z filmu sa natacala aj v Tatrach.

to voko: ta neprijemna skusenost by ma zaujimala, ak to nie je tajomstvo.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

StarTatry 2005

#32

Příspěvek od vla »

Paaja napsal: Vážně uvažuji, že bych Vás tam první týden v srpnu navštívil. Do Tater směřuje na tu dobu výprava tady z Pardubic s několika členy Astronomické společnosti, usadí se asi na Staré Lesné, jel bych s nimi tam i zpět, je to levnější. Z Taranské Lomnice busem do Tatranské Kotliny a dál pěšky, že? Beru foťák, stativ a noťas + nezbytnosti. Nebudete tam mít nějakou paralaktiku na focení? Fotím všechno a všude.
Otázka:
Jak si rezervovat flek? Nepojede ještě někdo? Pochybuji, že tam mají jednolůžáky.

Kontakt na Plesnivec:
CHATA PLESNIVEC
059 01 Spiska Bela,
tel. +421-0-905-256722Ahoj, pokouším se zavolat na tebou uvedené číslo a mobil říká, že jsem se asi spletl a pevná linka, že číslo neexistuje, vypadá to, že neumím telefonovat, nebo je to číslo opravdu vadné?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

StarTatry 2005

#33

Příspěvek od Paaja »

Volal jsem z práce, mobil mi to číslo vůbec nežral. Po nule (abych volal ven) jsem vytočil 00421905256722 (dvě nuly nahrazují +, na telefonu nebylo) a dovolal jsem se.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

StarTatry 2005

#34

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Mnooo, já bych do toho aj šel, první týden v srpnu je dobrý, na druhý týden máme s mojou objednanou chatu v Nízkých Tatrách, takže bysme se jenom přesunuli....ale má to háček, já i moja sme meteoráři, tudíž bysme v tom spacáku leželi celou noc a to je špatně.....nebo se bere jako přespání jenom to, že má člověk zavřené oči.....:-)))))
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

StarTatry 2005

#35

Příspěvek od Pavuk_ »

Algol77 napsal: Mnooo, já bych do toho aj šel, první týden v srpnu je dobrý, na druhý týden máme s mojou objednanou chatu v Nízkých Tatrách, takže bysme se jenom přesunuli....ale má to háček, já i moja sme meteoráři, tudíž bysme v tom spacáku leželi celou noc a to je špatně.....nebo se bere jako přespání jenom to, že má člověk zavřené oči.....:-)))))neviem ci je to najvhodnejsie, nebude to metoricka expedicia ale deepsky pozorovanie. Nikomu nekazem co ma robit, ale vyzera to ze nas tam bude trochu viac ako sa an prvy pohlad zdalo a pokial chces iba pozorovat meteory, neviem ci su Tatry (TANAP) tym najvhodnejsim miestom. V tom spacaku budes horskacom tazko vysvetlovatm, ze nespis a ze iba pozorujes meteory - to by asi nezozrali.
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

StarTatry 2005

#36

Příspěvek od SKYMASTER »

Paaja napsal: Vážně uvažuji, že bych Vás tam první týden v srpnu navštívil. Do Tater směřuje na tu dobu výprava tady z Pardubic s několika členy Astronomické společnosti, usadí se asi na Staré Lesné, jel bych s nimi tam i zpět, je to levnější. Z Taranské Lomnice busem do Tatranské Kotliny a dál pěšky, že? Beru foťák, stativ a noťas + nezbytnosti. Nebudete tam mít nějakou paralaktiku na focení? Fotím všechno a všude.
Otázka:
Jak si rezervovat flek? Nepojede ještě někdo? Pochybuji, že tam mají jednolůžáky.

Kontakt na Plesnivec:
CHATA PLESNIVEC
059 01 Spiska Bela,
tel. +421-0-905-256722
No ja to vidim tak ;D Vse si pripravim, overim pocasi v patek, zavolam si o pocasi a zda je tam jeste volno a pripadne vyrazim ;D Bude nas pripadne vice ;D Mame to 500km, tak jsme tam za chvili
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

StarTatry 2005

#37

Příspěvek od Myzer »

Snad sa na mna autor nenahneva, ked som mu trochu pocarbal fotku ;D, ale na predstavu som lepsiu virtualnu mapu pouzit nemohol. Porovnavajte podla mapy: http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/images/mapa01.gif

- pohlad z Velkej Svistovky /2037 m/ na vychod:



1. Cerveny kruzok - pozorovacie stanovisko. Hned nalavo Velke Biele pleso /1600 m/. Blizsie foto: http://www.vysoketatry.com/ciele/dzplesa/dzplesa12v.jpg Dufam, ze som sa dobre zorientoval, je to ono Pavuk?

2. Cervena trasa - pristup z chaty Plesnivec. To bude to obavane 300 metrove prevysenie. :P

3. Fialova trasa - pristup z Tatranskych Matliarov.

4. Zlta trasa - vedie k Brncalovej chate.

5. Oranzova trasa - vedie do Kopskeho sedla. Foto: http://flesko.cz/tatry/img/img_768/1994v060.jpg Pohlad z Kopskeho sedla na Velke Biele Pleso a poz. stanovisko, ta obec vzadu je asi Tatranska Kotlina.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

StarTatry 2005

#38

Příspěvek od SKYMASTER »

To mi chcete rici, ze ponesu dalekohled pres 300m prevyseni? Nebo ho tam dostanu jak? ::)
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

StarTatry 2005

#39

Příspěvek od Pavuk_ »

SKYMASTER napsal: To mi chcete rici, ze ponesu dalekohled pres 300m prevyseni? Nebo ho tam dostanu jak? ::)
Som rad ze ti to konecne doslo! Uz to tu rozoberame dost dlho, staci si precitat starsie prispevky >:(
Este raz by som rad zdoraznil, ze to nie je akcia typu Dovolena s dalekohledem ale outdoorovo pozorovacia hardcore akcia. ;D
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

StarTatry 2005

#40

Příspěvek od Pavuk_ »

Myzer napsal: Snad sa na mna autor nenahneva, ked som mu trochu pocarbal fotku ;D, ale na predstavu som lepsiu virtualnu mapu pouzit nemohol. Porovnavajte podla mapy: http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/images/mapa01.gif

- pohlad z Velkej Svistovky /2037 m/ na vychod:

http://www.myzer16.szm.sk/images/cesty.jpg

1. Cerveny kruzok - pozorovacie stanovisko. Hned nalavo Velke Biele pleso /1600 m/. Blizsie foto: http://www.vysoketatry.com/ciele/dzplesa/dzplesa12v.jpg Dufam, ze som sa dobre zorientoval, je to ono Pavuk?

2. Cervena trasa - pristup z chaty Plesnivec. To bude to obavane 300 metrove prevysenie. :P

3. Fialova trasa - pristup z Tatranskych Matliarov.

4. Zlta trasa - vedie k Brncalovej chate.

5. Oranzova trasa - vedie do Kopskeho sedla. Foto: http://flesko.cz/tatry/img/img_768/1994v060.jpg Pohlad z Kopskeho sedla na Velke Biele Pleso a poz. stanovisko, ta obec vzadu je asi Tatranska Kotlina.Spracoval si to perfektne. Na tej fotke je zobrazene nase pozorovacie miesto.


Na tej fotke z cesty na Kopske s. je to miesto vpravo (mimo obrazku).

Ta zlta od Brncalky je prakticky bez prevysenia, 30min cesta. Ta cervena je 1h45 min dokopca, ale viac menej normalna cesta. Urobim si na dalekohlad take popruhy, takze ho nalozim na chrbat ako ruksak (Amigo to ma na 300mm dobs. tiez tak spravene a je to skvele).

Pozn. chodnik od plesa na na Kopske je (aspon take mam informacie) zatvorena v auguste.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

StarTatry 2005

#41

Příspěvek od Myzer »

SKYMASTER napsal: To mi chcete rici, ze ponesu dalekohled pres 300m prevyseni? Nebo ho tam dostanu jak?  ::)
To miesto bolo takou prvou uvahou, este ked sme sa chceli rozlozit na Brncalke. Pretoze je idealne a v pripade super noci by sa tam oplatilo pozorovat. Ja nevidim problem tam preniest svoj 250 mm dalekohlad, Pavuk nevidi problem tam preniest 350 mm dalekohlad, a nie je podmienkou, aby tam musel brat dalekohlad i niekto iny. Ale na druhej strane treba uvazovat realne a vsetko sa uvidi az priamo na mieste. Keby sa podmienkami blizsie miesto pri chate od toho vyssie vyraznejsie nelisilo, asi by som sa tam tiez netahal - ale ono to ma svoj dovod. V jednej mudrej knihe o astronomii stoji: "ked si ochotny obetovat viac, byva toho vidiet ovela viac". Cakat, ze sa autom vyveziem na kopec za mesto, vytiahnem dalekohlad, rozlozim ho 2 metre dalej a budem vidiet vsetko je v nasej krajine sci-fi. Ale to iste by asi niekto mohol povedat o nas, asi sme trochu inak zalozeni. Ale nejde iba o astronomiu, ale aj o prostredie, ticho a hory, na ktore sa pozeram tak isto rad ako na oblohu.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

StarTatry 2005

#42

Příspěvek od Pavuk_ »

Vsetko je relativne. Uz som isiel aj s 45kg ruksakom v alpach prevysenie 1000m za jeden den. Pre niekoho moze byt problem sa dostat do sedla aj bez ruksaku.

Co sa tyka pozorovania mimo chaty a na inom mieste:
-bud priamo pred chatou
-alebo niekde na chodinku po trase
- ale v ziadnom pripade nie mimo chodniku alebo odpocinkoveho miesta, pre Belianske Tatry, kde je akykolvek pohyb po neznackovanych chodnikoch zakazany to plati dvojnasobne
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

StarTatry 2005

#43

Příspěvek od Myzer »

Pavuk_ napsal: Ta cervena je 1h45 min dokopca, ale viac menej normalna cesta.
Ale 1h 45 minut je uz fakt dost. ;D Podla mapy su to iba 2 km, podla mojich vypoctov sme do 1 hodiny tam. A ohlad treba brat aj na ostatnych clenov, ked niekto povie, ze to nezvladne, rozlozime veci i v izbe a mozeme pozorovat cez okno. ;)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

StarTatry 2005

#44

Příspěvek od Pavuk_ »

Myzer napsal:

Ale 1h 45 minut je uz fakt dost. ;D Podla mapy su to iba 2 km, podla mojich vypoctov sme do 1 hodiny tam. A ohlad treba brat aj na ostatnych clenov, ked niekto povie, ze to nezvladne, rozlozime veci i v izbe a mozeme pozorovat cez okno. ;)
Bavme sa vazne. Ten smajlik mi hovori, ze si to povedal iba tak, ale nie som si isty... ???
Chcem, aby boli jasne pravidla hry.
1) nikoho neobmedzujeme v tom, kde a kedy bude pozorovat a ani ci sa na vlastnu past vyda hoci aj na Gerlach.
2) ja a Myzer sme sa dohodli,ze stravime tyzden v Tatrach za ucelom pozorovanie deepsky objektov, kto chce fotit, alebo pozorovat meteory, je to iba jeho vec, ale (aspon ja osobne) chcem tento cas vyuzit maximalne a preto nehodlam robit kompromisy (pokial nebudem tym nikoho obmedzovat alebo nebude ohrozene zdravie cloveka, ktory bude v nasej skupine). Dopredu (na chate) si vyjasnime kam a kedy pojdeme a je na dospelom rozhodnuti kazdeho aby zvazil, ci na to ma po stranke kondicky a materialne ho zabezpecenia (oblecenie, obuv a pod).
Pokial sa ja a Myzer dohodneme, ze pojdeme na noc pozorovat do nejakeho sedla, tak tam aj pojdeme a mrzima ak to niekto pochopi ako "neprisposobenie sa" ostatnym.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

StarTatry 2005

#45

Příspěvek od Myzer »

Ale ja som hovoril vazne, teda okrem toho pozorovania cez okno.

Proste sa mi nejako nezda, ze cesta tym usekom trva 2 hodiny. A ked tolko trva, je to naozaj dost. Ale ked to bude stat za to, nech je tak - to ale musi byt predpoklad jasnej noci az do rana, nie ze tam po prichode budeme hladat iba diery v mrakoch.

A o akom sedle to hovoris? Vyssie, ale hlavne dalej ako k tomu plesu urcite s dalekohladom nepojdem.

Myslim, ze tieto rozhodnutia budeme robit az na mieste, teraz sa to z mapy vycitat neda a zbytocne teoretizujeme. A musime uvazovat aj trochu realne. Osobne si myslim, ze sa nam raz podari dostat k plesam, potom uzname, ze budeme pozorovat trochu blizsie pri chate. Na buduci rok, ked uz budeme mat vsetko odzkusane, objedname v dostatocnom predstihu Brncalku a bude pokoj. A kompromisy, ktore budu odovodnene treba robit, budeme tam tym a nie sami, ale verim, ze si v cinnosti nebudeme prekazat.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Odpovědět