MHV (Mezní hvězdná velikost)

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#421

Příspěvek od dvader »

MHV je skutečně ve stylu RETRO:
Přílohy
IMG_0952.jpg
IMG_0952.jpg (619.89 KiB) Zobrazeno 3212 x
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#422

Příspěvek od Psion »

Jojo parádní počasíčko
Přílohy
IMG_20170430_1014041-panorama-1280x507.jpg
IMG_20170430_1014041-panorama-1280x507.jpg (275.32 KiB) Zobrazeno 3121 x
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4139
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#423

Příspěvek od biker.fm »

Priletela prozkoumat stativ...
Přílohy
IMG_20170430_173253.jpg
IMG_20170430_173253.jpg (264.34 KiB) Zobrazeno 3048 x
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4139
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#424

Příspěvek od biker.fm »

Odpoledni prochazka po rosnici...
Přílohy
IMG_20170430_174450.jpg
IMG_20170430_174450.jpg (322.87 KiB) Zobrazeno 3053 x
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Radik
Příspěvky: 82
Registrován: 25. 10. 2006, 03:47
Bydliště: Hradec Králové

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#425

Příspěvek od Radik »

A noční pozorování se daří, nebo oblačnost nedovoluje? Tady na Hradecku sice Aladin na dnešní noc slibuje jasno, ale realita je krapet jiná.
Hradec Králové - SkyWatcher 150/750 na AZ4, Vixen 8x63, Kowa 8x42
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4139
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#426

Příspěvek od biker.fm »

Prozatim jasno, mesic prekazi a zacina foulat vitr.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
jaro
Příspěvky: 142
Registrován: 09. 03. 2006, 23:48
Bydliště: Košice, Slov.Republika
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#427

Příspěvek od jaro »

Na východe Slovenska sa obloha vyčistila kompletne, čo som nečakal. Na webe SHMU som pozeral, že všade na celom území SR a ČR to tak bolo, len na Morave - strede a severe ostala nejaka nejaká malá oblačnosť.
Skywatcher 450p, Celestron EDge HD 8", Meade Lightbridge 305/1524, monokular Fomei 20x50, trieder Tento 10x50, trieder TS 20x80.
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#428

Příspěvek od TH »

Na letošní jarní MHV jsem toho moc nefotil, o to víc se těším na fotky ostatních účastníků. Takže, jen ve zcela výjimečných okamžicích jsem stiskl spoušť...

Při procházce Sluneční soustavou se mi podařilo zachytit planetu Saturn a pověstný šestiúhelník. Saturn jest barevně laděn do okrových tónů, kdežto šestiúhelníku dominují barvy šedomodré...
Obrázek



Nešťastnou shodou okolností došlo při demontáži Sluneční soustavy ke ztrátě planety, nám nejcennější, planety Země. Přes veškerou snahu o její nalezení, zůstala skryta v hlubinách travního porostu... Ani váženým členům České astronomické společnosti se její nalezení nezdařilo...
Obrázek



Stín podezření ovšem padl na veverku Barku, která cosi uchvátila a vzápětí i se svým lupem zmizela v korunách stromů...
Obrázek
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#429

Příspěvek od Karell »

Musím informaci o ztrátě planety aktualizovat, byl jsem svědkem jejího znovunalezení! Neuvěřitelný výkon....:D
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 281
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#430

Příspěvek od vogo »

Karell píše:Musím informaci o ztrátě planety aktualizovat, byl jsem svědkem jejího znovunalezení! Neuvěřitelný výkon....:D
Ano, hlásím se k nálezu Země, tedy modelu té naší... Možná, jako amatér, začnu hledat Země cizích Sluncí, třeba k tomu mám talent :-D
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7201
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#431

Příspěvek od Artaban »

Zatím jsem našel jeden snímek Jupitera z včerejší noci. Tou dobou kolem 21:30 UT byl už horší seeing a foukal vítr. Občas si někdo všiml krom GRS další tmavší skvrny. Na snímku je pak dobře vidět, že šlo o tmavší výběžek v oblačném pásu NEB přibližne na GRS. Píšu nad GRS, protože snímek je výškově orientován opačně oproti pohledu do refráku.
http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk17/j170430m1.jpg
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#432

Příspěvek od TH »

No, tak to jste pánové machři, že jste Zemi našli. Úžasný výkon, detekovat kuličku o průměru kolem 5mm v trávě na ploše nějakých 70 m2!!! Tím je veverka Barka mimo podezření. Jen pro moji zvědavou duši: kde byla Země nalezena? Na kterém místě? Jen pro info, abych si udělal představu, kolikrát jsem ji minul při hledání.
Naposledy upravil(a) TH dne 01. 05. 2017, 19:52, celkem upraveno 1 x.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 281
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#433

Příspěvek od vogo »

TH píše:Jen pro moji zvědavou duši: kde byla Země nalezena? Na kterém místě? Jen pro info, abych si udělal představu, kolikrát jsem ji minul při hledání.
Pár kroků od rohu hřiště, směrem k místu kde bylo umístěno Slunce...
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#434

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Obrázek


Můj letošní fotokomentář právě proběhlé "Retro MHV" jsem rozdělil do dvou celků - retro část a klasickou část. První uvedenou zhlédnete za chvilku, klasiku dodělám v týdnu.. :-)

Obrázek


Byli jsme uvítání zástupci pořadatelů, kteří byli oděni v dobových oblecích a nutno podotknout, že se jim to fakt povedlo... K vidění byla na louce i na výstavě v klubovně řada krásných retro-exemplářů. Začneme takovou očekávanou klasikou, kterou jsou dalekohledy SOMET - jak "binar", tak v provedení "monar". Z fotografií vidíte, že dalekohledy jsou velmi zachovalé...

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Obzvlášť zachovalý "Somet-Binar" jsme mohli porovnat i s jeho předchůdcem od firmy ZEISS - konkrétně s modelem "FLV", který byl pravděpodobně vyroben v Teplicích ze zbytků originálních dílů. I já jsem nabyl přesvědčení, že tento "FLV" binar poskytoval kvalitnější obraz, než jeho budoucí kopie se značkou "Somet". K dispozici jsme měli i velmi zachovalý dělostřelecký binar s parametry 12 x 60, který rovněž předvedl velmi pěkný obraz.

Obrázek

Obrázek


Na louce se předváděl další retro-miláček v podobě dlouhého refraktoru, jehož raritou bylo i to, že závažová tyč byla zakončena skleněnou koulí. Některé obdivovatele to svádělo k tomu, aby zkusily pomocí této koule zapálit papír :-))

Obrázek

Obrázek


Pepa Ladra přivezl kromě "FLV" binaru a jiných kousků i tento krásný refraktor ( je také na úvodních dvou fotografiích ), který nás udivil vysoce kvalitním objektivem, který dával ostrý a barevně velmi dobře vykorigovaný obraz. Akorát já, co by osoba v tomto oboru ne tak znalá, jsem zapomněl jméno výrobce a další data... Pepa mi to určitě promine a tuto informaci nám sem poskytne... :-)

Obrázek

Jak už jsem výše uvedl, výstava zajímavých retro exemplářů se pak konala ve zdejší klubovně. Zvláště mi kapku starší jsme zavzpomínali na první pokusy se stavbou různých kukátek - např. i stavebnici "Astro-kabinet", jak jsme se učili brousit optiku a sháněli k tomu potřebné náležitosti, atd. K vidění byly i různé knihy, staré ročenky, svazek "Říše hvězd" a pod.


Obrázek

Obrázek
( otevřením v novém okně je k dispozici větší rozlišení )


Obrázek


Nám známí sběratelé optiky přinesli i velmi zajímavé triedry a triédříky a já jsem s Honzou rád zavzpomínal na éru filmu...


Obrázek

Obrázek


A protože jsem více než 35 let obdivoval a fotografoval se značkou Pentax, tak jsem nemohl nevyužít možnost se pokochat nádhernou legendou, jakou je Pentax 6x7, navíc osazený zoom objektivem 55-100 mm.

Obrázek

Tak tolik z mého fotoreportu o retro části MHV. Jiní účastníci určitě přidají fotografie i jiných zajímavých kousků ...


Obrázek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#435

Příspěvek od Psion »

SIRIUS_758 píše: Obrázek


Pepa Ladra přivezl kromě "FLV" binaru a jiných kousků i tento krásný refraktor ( je také na úvodních dvou fotografiích ), který nás udivil vysoce kvalitním objektivem, který dával ostrý a barevně velmi dobře vykorigovaný obraz. Akorát já, co by osoba v tomto oboru ne tak znalá, jsem zapomněl jméno výrobce a další data... Pepa mi to určitě promine a tuto informaci nám sem poskytne... :-)
Výrobcem je firma Broadhurst Clarkson & Co. (Londýn) ve spolupráci s firmou J. Brown (Glasgow), dalekohled byl pravděpodobně vyroben kolem roku 1915. Společnost vyráběla dalekohledy od 50 do 150mm průměru, používala vlastní optiku, později postavili vlastní továrnu na optiku (1914-1918). Zajímavostí je, že firma zanikla oficiálně až v roce 2006.
Odpovědět