MHV aneb česká Star Party

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

MHV aneb česká Star Party

#1

Příspěvek od Janek »

MHV – sraz dalekohledářů poprvé už letos?

Setkání majitelů astronomických dalekohledů pod tmavou oblohou s nočním pozorováním a denním spaním se bude konat v předběžně stanoveném termínu 9. – 10. října 2004. V této první informaci Vás chceme seznámit s naším záměrem. Pokud se sejde dostatek ohlasů, akci připravíme. Za největší oříšek považujeme výběr vhodného místa. Na http://www.astro.cz i v diskusní skupině budeme průběžně informovat o stavu příprav. Pokud se vše povede, v září oznámíme definitivní podrobnosti setkání a bude možné se přihlašovat. Zveme všechny milovníky astronomie, zkušené pozorovatele i začátečníky. Dalekohled o průměru od 10 mm do 10 000 mm je podmínkou účasti. Účast přátel či rodinných příslušníků je možná. Počítáme s tím (alespoň u 1. ročníku), že se každý bude stravovat individuálně. Dopravu si zajišťuje také každý sám. Pokud vzniknou nějaké společné náklady, počítáme s rozpočítáním mezi nás účastníky. V každém případě platba bude pokrývat pouze režii pobytu (ubytování a nezbytné náklady) – akce není připravována jako zisková.

Česká astronomická společnost přichází se setkáním, které v České republice dosud chybělo a přesto jej leckdo zná ze stránek časopisu Sky and Telescope. „Sky party“ aneb naše setkání „Mezní hvězdná velikost“. Nápad vznikl v diskusním elektronickém fóru http://astroforum.shodam.net. Názvem akce, který předkládáme, chceme dát najevo, že bychom se rádi rok co rok setkávali na místech s temnou oblohou. I tak bude „MHV“ pokaždé jiná – ve skutečném i přeneseném slova smyslu. Prosím, nebojte se toho, že akce najednou dostává formální ráz. Z mnoha důvodů to ale považujeme za prospěšné. Přitom setkání připravují lidé, kteří zcela určitě formální nejsou – Jan Zahajský je bývalým demonstrátorem Štefánikovy hvězdárny, dlouholetým pozorovatelem proměnných hvězd, nedávným členem výboru Pražské pobočky ČAS, prodejcem dalekohledů a jejich příslušenství a fandou do astronomie, Jaromír Jindra je bývalým demonstrátorem Štefánikovy hvězdárny, dlouholetým pozorovatelem proměnných hvězd a zákrytů těles Sluneční soustavy, vlastní svůj dalekohled a mnoho let připravuje Dovolenou s dalekohledem, Pavel Suchan je místopředsedou České astronomické společnosti, dlouholetým popularizátorem astronomie na Štefánikově hvězdárně, v minulosti vedl Pražskou pobočku ČAS, je dlouholetým (i když čím dál menším J) pozorovatelem proměnných hvězd a zákrytů těles Sluneční soustavy, má desetiletou zkušenost s organizací Dovolené s dalekohledem a je schopen pracovat v obleku (až bude třeba najít dotaci pro naše setkání) i v péřové bundě u dalekohledu.

Se záměrem uspořádat setkání „Mezní hvězdná velikost“ Vás seznamujeme na samém začátku. Prosíme Vás o vyplnění stručného dotazníku, který bude ke stažení na http://www.astro.cz a nám pomůže v dalším rozhodování. Prosíme Vás také o spolupráci a pomoc. Především hledáme místo pro naše setkání. Každý Váš námět a nápad nás může přiblížit k tomu, že první setkání uspořádáme skutečně už letos.

Podmínky, které musí tábořiště (ale vzhledem k plánovanému říjnovému termínu spíš ubytovna) splňovat, nejsou právě snadné:
- vynikající nebo aspoň dobré pozorovací podmínky, tzn. dobrý obzor, minimální světelné znečištění, žádné přímé oslnění
- přístup autem, a to po silničce nebo aspoň rovné polní nebo lesní cestě
- ubytování (nemusí jistě být luxusní)
- sociální zařízení (WC a umývárna) a alespoň nějaké zázemí (kuchyňka, společná místnost)
- kdyby byl areál uzavřený (oplocený), usnadnilo by nám to ostrahu instalovaných a ustavených dalekohledů.

Pavel Suchan, Jaromír Jindra a Jan Zahajský
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Petr D
Příspěvky: 33
Registrován: 19. 03. 2004, 22:56

MHV aneb česká Star Party

#2

Příspěvek od Petr D »

Skvělý počin, jako jedno z vhodných míst by se mohlo jevit:
1. Opuštěný výcvikový prostor SSSR armády na Ralsku u Mimoně. Absolutní tma směrem na jih, obzor 180°, nikde nikdo, přespat se dá kdekoliv a třeba i v opuštěným hangáru pro Migy...., nebo jen tak na louce. Celý prostor má cca 20 x 20 km.
Vzd. od Prahy 95 km. WC kdekoliv v lese.

2. Prostor mezi Lipnem a německou hranicí - super tma, málo lidí, chtělo by to někoho ,kdo to tam zná, aby poradil kde přesně spát.
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

MHV aneb česká Star Party

#3

Příspěvek od Libor »

A neslo by vyuzit ten tabor v Pivoni, ktery se uz nekolik let vyuziva pro Dovolenou s dalekohledem?
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

MHV aneb česká Star Party

#4

Příspěvek od Janek »

Jak jsem byl informován správcem serveru ASTRO.CZ, anketa, o jejíž vyplnění jsme vás poprosili bude dosažitelná a stažitelná teprve v průběhu tohoto týdne.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

MHV aneb česká Star Party

#5

Příspěvek od Jan »

Nedá mi to, abych se nezeptal:
V jakém vztahu je zvolený název akce "MEZNÍ HVĚZDNÁ VELIKOST" (MHV) k zaměření akce?

Mám totiž dojem (možná mylný), že název akce a odvozená zkratka MHV nevystihují deklarovaný záměr akce a že název je poněkud vyumělkovaný a dlouhý. Pokud by se název akce dal vyjádřit dvěma slovy (např. "MAXIMÁLNÍ MAGNITUDA" - MM) bylo by to stručnější, doma i mezinárodně jednoznačně srozumitelné.. a propůjčená zkratka MM snadněji vyslovitelná a snad i zapamatovatelná..

Pokud je na podobné úvahy již pozdě, nebo pokud jsem zkratku MHV správně nepochopil, omluvte mne.. Fakt je, že záměr se mi velice líbí a rád bych se setkání zůčastnil..

Zdraví
Jan
Uživatelský avatar
jj
Příspěvky: 41
Registrován: 31. 05. 2004, 18:55

MHV aneb česká Star Party

#6

Příspěvek od jj »

Drobne vysvetleni MHV. Chtel jsem navrhnout nejaky nazev bez anglikanismu - tedy zadna party, show, star a pod. MHV se ma cist "Mezi HVezdami". Predpokladal jsem, ze se bude pouzivat pouze zkratka. Libila se mi predstava dialogu: Jake bylo MHV? Skvele i kdyz bylo zatazeno!
Navic pokud se sejde dobra parta tak by se nazev mohl i realizovat, ne?
Samozrejme na nazvu nelpim a patent na rozum si nedelam, takze pokud nekdo navrhne lepsi...
Zdravi
Mirek
Mirek Jindra
Uživatelský avatar
jj
Příspěvky: 41
Registrován: 31. 05. 2004, 18:55

MHV aneb česká Star Party

#7

Příspěvek od jj »

Nemyslim, ze by bylo dobre delat akci na divoko a to nejmene ze tri duvodu:
1/ Sejde-li se vice lidi, je nutne mit nejake socialni zazemi (toalety, pitnou vodu...). Neni mozne chodit jen tak do lesa minimalne z toho duvodu, ze by se mi tam nechtelo v noci klickovat slalom s cervenym svetylkem ve "vonave prekazkove draze".

2/ Pokud najdeme nejake pekne misto (kterych je pohrichu malo) tak se tam budeme chtit vracet. V tom pripade je vyhodne byt za dobre s domorodci. (Vzdycky tam nejaci budou - trebas jen v podobe hajneho)

3/ Ne vsichni zajemci o astronomii (budou-li) mohou akceptovat trampsky zpusob (napr.kvuli zdravotnim potizim).

Pokud jde o Pivon, tam by to byt mozna mohlo ale je to zcela na zapadni hranici a tedy ponekud z ruky pro Moravu a Slezko - je to jenom na vikend.

Mirek
Mirek Jindra
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

MHV aneb česká Star Party

#8

Příspěvek od Jan »

Drobne vysvetleni MHV. Chtel jsem navrhnout nejaky nazev bez anglikanismu To JJ: Prima Mirku - slogan MEZI HVĚZDAMI se mi tuze líbí, je originální i vypovídajíci. Nevadí, ale naopak prospívá, může-li být čten a chápán i jako MEZNÍ HVĚZDNÁ VELIKOST (o její dosažení se přece bude každý účastník v rámci svých možností snažit..). Škoda, že mi to jaksi samo a hned nenapadlo..

Pro zjednodušení by se mi líbilo i zjednodušení a zkrácení zkratky na dvě pismena "MH", i když s rizikem, že by jí někdo mohl číst např. jako "Místní Hospodářství" :-)

Zdraví
Jan
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

MHV aneb česká Star Party

#9

Příspěvek od MaG »

Název máte dobrý. MHV mi asociuje mezní hvězdnou velikost - předpokládám tedy akci na velmi dobrém místě. Mezinárodní obdoba snad netřeba. tedy např. Slováci to znají také ne? :-)

Bylo by dobré, kdyby se časem ozval s námětem někdo z hor. Říkáte, že západ je moc daleko pro Moravu. Má-li to být akce pod velmi tmavým nebem, nebude možné necestovat pro některé daleko. Já bych kvůli tomuto na Moravu jel i když by to bylo 400 km. Totéž na jihozápad Čech.

Osobně bych doporučoval lokalitu Jižní/Západní Čechy, bohužel příliš to tam neznám. U nás by připadala v úvahu nějaká chata v Jizerkách. Bylo by zajímavé, kdyby se kupříkladu dalo toto uskutečnit někde za Tanvaldem poblíž osady Jizerka nebo poblíž Kořenova. Lépe neporadím, to bych to tu musel obvolat a podobně. Bude-li zájem, v létě proč ne?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

MHV aneb česká Star Party

#10

Příspěvek od MP »

Co mate porad s tim nazvem ?
Proste kdyz MHV, tak MHV, at si to kazdy interpretuje po svem. Napoveda :
Maly Hvezdarsky Vylet
Mala Hvezdna Vila
Moje Hnede Voci
Maximalne Hnute Vyvazeni
Martin Hvezdy Vyfotografuje
Mozna se Hned Vyjasni
Montaz se Hrozne Vikla
Myslivci Hvezdare Vodstreli
MP je Hodne Vozralej
a vubec ...

Pokud jde o misto, pojedu kamkoliv ( treba i za hranice ), pokud tam bude poradna tma. Uz jsem z tech svetel vsude kolem dost nestastny a obcas jedu vecer treba 80km a pak v noci zase 80km zpatky, aby mi aspon chvili nic nesvitilo do oci.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

MHV aneb česká Star Party

#11

Příspěvek od karel.mokry »

Stranky "MHV" (vcetne slibovane ankety) najdete na serveru astro.cz: http://www.astro.cz/cz/actions/mhv/

Dekujeme za vyplneni a pripominky. Pokud objevite nejaky problem s anketou, dejte mi vedet na mokry@astro.cz, diky.
Uživatelský avatar
greatgig
Příspěvky: 119
Registrován: 28. 04. 2003, 23:26

MHV aneb česká Star Party

#12

Příspěvek od greatgig »

Výborně, díky za to! :rotflmao:

Dovolím si několik poznámek:

1) Pokud by se akce konala přes 2 noci než jen jednu, je zde větší šance na vhodné počasí.

2) Místo by mělo být rozumně dostupné z celého státu, pak se jeví vhodnou Českomoravská vrchovina, navíc jí prochází dálnice; s mapou světelného znečištění, seznamem rekreačních a ubytovacích kapacit a znalostí domorodců by se mělo vhodné místo najít.

3) Domnívám se, že ubytování mělo být možné v areálu i mimo a věcí rezervace každého jednotlivě, to dává největší flexibilitu a především tím odpadá největší riziko pro pořadatele. Vždyť stačí vyhlásit místo a termín, zařídit základní věci jako vyhrazení vhodného prostranství, dostupnost WC i pro nepřespávající návštěvníky, kontrolu na vstupu a výběr vstupného, registraci účastníků a jejich označení visačkou (především i kvůli možnému riziku odcizení nebo vandalství). I kdyby došla místa v areálu, lidi se mohou ubytovat v dostupném okolí a řada jich určitě pojede i přespat domů.

4) Hromadné stravování rovněž představuje značnou organizační zátěž, navíc nemusí kvůli dennímu programu, vlastním zájmům, potřebě věnovat se rodině přes den, nutnosti vše dopředu závazně rezervovat i platit řadě lidí vyhovovat.

5) Ale především se domnívám, že by akce měla být vedena v duchu co největší dostupnosti co nejvíce techniky pro porovnávání, inspirování nebo i nakupování, což vidím jako velký motivující faktor. Vždyť kolik z nás řeší problém (a jak dlouho!), co a jak je vidět dalekohledy různých průměrů, různými okuláry a filtry, zda je lepší refraktor, reflektor nebo katadioptr a jak velký nebo od jakého výrobce, dobsonova nebo paralaktická montáž s motorem nebo bez atd. atd. Kdyby navíc prodejci otevřeli stánky, nabídli zvýhodněné ceny, uspořádal se i bazar techniky (nebo jenom vývěska)...

6) A když by to přes den bylo doplněno dalšími informacemi, pohledy na Slunce přes fólii a H-Alfa, přednášce o pozorování a zajímavých objektech s doporučením na srovnávací testy v noci, testováním dalekohledů a optiky, prodejem publikací, předvedením řešení, návody na stavbu... co chtít víc! :rotflmao:

Standa
Uživatelský avatar
nufnuf
Příspěvky: 9
Registrován: 02. 06. 2004, 04:29

MHV aneb česká Star Party

#13

Příspěvek od nufnuf »

Ad ten napad s Ralskem jakozto mistem na pozorovani - jezdili sme tam s masinama zablbnout a tak ta mista celkem znam. Takze bych Vas od toho chtel odradit. Jediny misto, kde tak nejak nejsou strepy je runway - ty hangary sou nepouzitelny - leda ze by se to predtim poradne uklidilo. Je tam vsude spousta bordelu - i mimo hangary. A nevim nevim, co se tam slejza v noci. Ale tma tam je, to jo :)
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

MHV aneb česká Star Party

#14

Příspěvek od T.o.m »

a znalostí domorodců by se mělo vhodné místo najít.
No problem, míst s tmavě modrou je tu dost. Na Vysočině vím o dalších třech aktivních nadšencích, můžem to tu proskenovat skz na skrz ;D
Tom :hi:
martincz
Příspěvky: 89
Registrován: 10. 06. 2004, 17:47

MHV aneb česká Star Party

#15

Příspěvek od martincz »

Jan napsal: Nedá mi to, abych se nezeptal:
V jakém vztahu je zvolený název akce "MEZNÍ HVĚZDNÁ VELIKOST" (MHV) k zaměření akce?

Mám totiž dojem (možná mylný), že název akce a odvozená zkratka MHV nevystihují deklarovaný záměr akce a že název je poněkud vyumělkovaný a dlouhý. Pokud by se název akce dal vyjádřit dvěma slovy (např. "MAXIMÁLNÍ MAGNITUDA" - MM) bylo by to stručnější, doma i mezinárodně jednoznačně srozumitelné.. a propůjčená zkratka MM snadněji vyslovitelná a snad i zapamatovatelná..

Pokud je na podobné úvahy již pozdě, nebo pokud jsem zkratku MHV správně nepochopil, omluvte mne.. Fakt je, že záměr se mi velice líbí a rád bych se setkání zůčastnil..

Zdraví
Jan
Dovolím si reagovat. I kdyz to zni hezky, konkrtne tento napad je, dle meho nazorum nepouzitelny. Jde totiz o to, ze "maximalni magnituda" je ve sve podstate nesmysl. Magnituda je merna jednotka. Stejne jako metr nebo tuna. A skolnuje se jako stejne jako tuna. A tedy rict "MAXIMALNI MAGNITUDA" je zavadejici a nesmyslne. Je to stejne jako byste rekl maximalni tuna, metr, centimetr, stupen celsia.... To je prece cestinarska zhovadilost :-)

Nechci urazit, jen jsem chtel na to upozornit. Vsiml jsem si ze tuto chybu dela mnoho lidi...

:-)
*************&&www.Petrasek.Info&&Newton 250/1500, dobson
Odpovědět