MHV - první výsledky ankety

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

MHV - první výsledky ankety

#1

Příspěvek od Janek »

Omlouvám se všem, kterým jsem téma o připravované akci MHV přesunul sem. Myslím, že patří přeci jen k POZOROVÁNÍ.

Do ankety na www.astro.cz přišlo okolo 50 odpovědí, pravda s různorodými nároky na ubytování atd. Z odpovědí vyplývá, že AKCE SE KONAT BUDE a podle předběžných výsledků již jsme schopni sformulovat požadavky na ubytování.

Pokud je toto téma pro některé z vás nové (nechodíte pročítat sekci TECHNIKA) a máte předběžný zájem o účast na první české "STAR PARTY", prosím ještě je čas navštívit www.astro.cz a vyplnit anonymní formulář s požadavky na charakter akce a nároky na ubytování.

Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
jj
Příspěvky: 41
Registrován: 31. 05. 2004, 18:55

MHV - první výsledky ankety

#2

Příspěvek od jj »

Zdravim priznivce MHV.
Jak jiz bylo sdeleno, akce se konat bude a to v terminu 8.-10.10 nebo, pokud by nevyslo pocasi, nasledujici vikend (15.-17.10). Nyni musime vyresit problem kde. Padlo zde nekolik navrhu. Chtel bych vyzvat autory navrhu (i ostatni), zda by nam nepomohli s hledanim vhodneho mista. Vzhledem k pomerne pozdnimu terminu, kdy se teploty v noci budou pohybovat kolem nuly, budeme uprednostnovat lokality s ubytovanim alespon v chatkach. Tipy s popisem a kontaktem zasilejte, prosim, na adresu mhv.astro@quick.cz
Zdravi
     Jaromir Jindra
Mirek Jindra
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

MHV - první výsledky ankety

#3

Příspěvek od Hadra »

Tak se v posledni dobe vracim k astronomii...a mel jsem moznost tyden pobyt v dedince Ludvikov u Mor. Třebové s tim, ze jsem vedel o hledani mista na tuto akci. Mel jsem sebou b10x50 a protoze jsem tam pobyval k zcela jinemu zameru, casu bylo malo, ale tu noc co jsem sel spat o pul druhe to byla sila. Viditelna sev. amerika krasne. Je to opravdu tmave misto. Dostupnost autem, ubytovani ve velkem baraku pro cca 35lidi samostatna postel a puda pro spacakare - asi 190kc/den-postel. Parking tak pro 20 aut urcite hned u baraku. A to nejdulezitejsi. V dedince je asi jen 12 domu a pozor o pulnoci casovacem vypinaji lampy!!-(tech 5 co tam maji) to jsem zatim nikde nevidel. Nad barakem je rovna travnata plocha tak 15x20m, nebo kousek dal100m cesta do pole vylozena betonovyma panelama. Do tydne bych mozna sehnal par fotek. Na S-J-V je vyhled(obzor) fantasticky, na Z zakryti tak 10-15°. Mam kontak na majitele, pokud se ozvete na Stachd@seznam.cz poslu info, je potreba zjistit jestli tam v ten termin neni zadna akce, ale protoze tam budu v zari a na prelomu zari rijen- tak nepredpokladam.
Dostupnost je vyborna a i mozna relativne spravedliva- nikde na kraji. jako jedna z moznosti me toto misto upoutalo a rikal jsem si ze to tady hodim...... :repuke: hoj :hi:
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
greatgig
Příspěvky: 119
Registrován: 28. 04. 2003, 23:26

MHV - první výsledky ankety

#4

Příspěvek od greatgig »

Začátkem 90. let jsem pobyl týden v rekreačním středisku Jizbice u Čechtic. Tehdy jsem to nehodnotil z hlediska pozorování, tak po paměti se mi zdá, že by se to teď mohlo přezkoumat. Je tam bydlení jak v budově, tak v chatkách, všechno je na WEBu:

http://www.hoteljizbice.cz/

Podle mapy světelného znečištění by tam mohla být tma, je to, myslím, o samotě v lese (výhled k obzoru tam možná nebude), je to rozumně dostupné od dálnice Praha - Brno.

Mohl by to tam někdo na vhodnost pro tuto akci posoudit? ???

Standa
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

MHV - první výsledky ankety

#5

Příspěvek od T.o.m »

NO, bydlím v Havl. Brodě, tak to nemám daleko. Auto sice nemám, ale mohl bych to domluvit ještě s jedním nadšencem co bydlí nedaleko a mohli bysme to tam jet omrknout. ;)
Tom :hi:
Uživatelský avatar
prukajda
Příspěvky: 76
Registrován: 16. 01. 2004, 15:16

MHV - první výsledky ankety

#6

Příspěvek od prukajda »

Nedá mi to, abych nenapsal o místě, kde jsem byl loni a takovou oblohu jako tam jsem už dlouho neviděl. Jde o Medlov, mapa je
http://www.mapy.cz/handler.py?action=zo ... 888_select
byl jsem tam v kempu - spíš je to takové malé tábořiště, WC, studená voda, stánek s občerstvením, v místě je koupání, les, pro toho, komu nevyhovuje stan je kousek hotel
http://www.sompraha.cz/index_cz.html
V okolí rozlehlé louky, kde by neměl být problém pozorovat.
Jinak tma jak v pytli. Podle mapy sv.znečištění by to měla být paráda - inu Žďárské vrchy. Z D1 to není nijak daleko od Jihlavy či Velkého Meziříčí. Třeba to tam někdo znáte.
P
Uživatelský avatar
jj
Příspěvky: 41
Registrován: 31. 05. 2004, 18:55

MHV - první výsledky ankety

#7

Příspěvek od jj »

Diky vsem kdo poslal navrh na misto konani akce. Jenom bych Vas chtel poprosit, abyste navrhy posilali i na uvedenou emailovou adresu (mhv.astro@quick.cz). Duvody k tomu mam dva.
1. Zpravy z teto adresy jsou automaticky preposilany na vsechny organizatory akce, takze informace je pro nas rychlejsi.

2. A hlavne dostaneme na Vas kontaktni adresu a mame na koho se obratit o pripadne doplneni informaci.

Diky za pochopeni
Jaromir Jindra
Mirek Jindra
Uživatelský avatar
jj
Příspěvky: 41
Registrován: 31. 05. 2004, 18:55

MHV - první výsledky ankety

#8

Příspěvek od jj »

prukajda napsal:
Jinak tma jak v pytli. Podle mapy sv.znečištění by to měla být paráda - inu Žďárské vrchy.
PJak to vypada s tmou jako v pytli? Dle mapy je 9km na JZ Zdar/Sazavou a 6km na JV je Nove Mesto???
JJ
Mirek Jindra
Uživatelský avatar
prukajda
Příspěvky: 76
Registrován: 16. 01. 2004, 15:16

MHV - první výsledky ankety

#9

Příspěvek od prukajda »

Byl jsem tam loni koncem srpna 2 noci pod stanem, neplánovaně, takže bez jakékoli optiky (kromě svých brýlí :)). Obloha parádně temná, alespoň podle mých zkušeností, kdy jsem většinou poblíž města (a jistě většina z vás má zkušenosti větší). Nejspíš se to s vybranými lokalitami na Šumavě a podobně nedá srovnávat, ale obzor nebyl rušivě osvětlený. Snad je to kopcovitým reliéfem okolní krajiny.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

MHV - první výsledky ankety

#10

Příspěvek od T.o.m »

Ona má Vysočina a Žďárské vrchy výhodu jako hory- ikdyž je třeba nedaleko město, tak je tak schované a utlumené lesem, kopcema, horama apod. že o něm ani nevíš Ale samozřejmě za Medlov neručím -nejlepší by bylo se tam ještě podívat. Byl jsem tam jednou (na vrších) - je to fakt člověkem nedotčená oblast.
Tom :hi:
Uživatelský avatar
prukajda
Příspěvky: 76
Registrován: 16. 01. 2004, 15:16

MHV - první výsledky ankety

#11

Příspěvek od prukajda »

Já se tam z místa svého bydliště hned tak asi nedostanu. Ale ještě jedna "historka z natáčení" během loňského pobytu: Pánové, tam byla taková tma, že když jste šli ke stánku cca 500 m pro čepované pivo, tak jste měli celkem problém nevejít někomu do stanu. To nekecám. A piva, ta byla tak dvě, tři, tak těma to nebylo. ;D
P :hi:
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

MHV - první výsledky ankety

#12

Příspěvek od zdenek »

T.o.m napsal: Ona má Vysočina a Žďárské vrchy výhodu jako hory- ikdyž je třeba nedaleko město, tak je tak schované a utlumené lesem... Navic je uprostred republiky, takze prakticky vsichni to maji primerene daleko ;)
Uživatelský avatar
cieja
Příspěvky: 226
Registrován: 27. 01. 2004, 23:07
Bydliště: Chlebičov

MHV - první výsledky ankety

#13

Příspěvek od cieja »

Již před časem jsem byl informován o zajímavé lokalitě, která by vyhovovala z hlediska světelného znečištění, k uspořádání víkendového nebo i delšího setkání fandů noční oblohy. V reakci na iniciativu MHV – jsem se vydal na obhlídku a po následné konzultaci se správkyní objektu mohu tento doporučit jako vhodný pro uspořádání setkání majitelů astronomických dalekohledů. Pokud by tato lokalita byla pro zájemce z Čech příliš daleko (autem z Prahy za 4,5 hodiny), je možnost uspořádat jen oblastní setkání, na kterém budou zástupci z Čech a okolních zemí vítanými hosty.

WOLFHOUND DEERHOUND KEMP se nachází v malebné krajině Vítkovské vrchoviny v katastru obce Větřkovice, asi 5 km od Vítkova a 20 km od Opavy. Je umístěn mimo obec 1,5 km od silnice, obklopen loukami, polem a lesem. V bezprostřední blízkosti je rybník s možností koupání. Okolí skýtá možnost krásných procházek i značených turistických tras.
U Vítkova je jízdárna „Francův dvůr“, kde je možnost projížďky na koních. Podhradí u Vítkova je známo nejen množstvím hub, ale také jako oblíbené místo vodáků a horolezců. Autem lze podnikat zajímavé výlety do blízkých Jeseníků, na Kružberskou přehradu nebo Slezskou Hartu, lze navštívit botanickou zahradu Arboretum v Novém Dvoře. Historické památky v okolí – zámek v Hradci nad Moravicí, Raduň, Kravaře, Šilheřovice a také trosky hradu Vikštejn.
Kemp má 21 čtyřlůžkových chatek se zavedenou elektřinou, s malou verandou a venkovní lavičkou. Dále je k dispozici jedna velká chata s obývacím pokojem v přízemí a dvěma ložnicemi v podkroví, je 6 – 8 lůžková. V chatkách jsou deky i polštáře, avšak lůžkoviny nebo spacáky je nutné vzít vlastní. Ve zděné správní budově je vybavená kuchyň s nádobím, velkou lednicí, elektrickým sporákem, PB – vařiči. Je možnost vlastního vaření nebo stravování v okolních restauracích. Dále je zde velká společenská místnost asi pro 60 osob, sloužící i jako jídelna. V budově je umístěno kompletní sociální zařízení. K dispozici je i malý bufet.
V oploceném areálu se nachází venkovní ohniště, krytý přístřešek sloužící buď k posezení nebo jako herna – stolní tenis, ruské kuželky k dispozici za poplatek. Součástí kempu je i travnaté hřiště.

Ubytovací poplatky:
Čtyřlůžková chata: 300 Kč/noc
Velká chata: 500 Kč/noc
Poplatek za osobu vč. dětí: 10 Kč/noc
Poplatek za psa: 5 Kč/ noc
Refr. 150/750, Refr. 57/800, Star Adventure GTi, SW Maksutov 90/1250, pozorovací domeček 2.2x2.3m
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

MHV - první výsledky ankety

#14

Příspěvek od Janek »

Takže POZOR. Ve čtvrtek se koná další schůzka k MHV, kde by se měly sejít všechny doporučené lokality a střediska a pak vyrážíme na obhlídku.

Tedy MÁTE-LI NĚKDO JEŠTĚ NĚJAKÉ DOPORUČENÍ KAM, sem s ním.

Padl tu návrh udělat na místě i burzu, případně prezentaci firem. Sám nejsem proti, ale k tomu je nutné aby to místo mělo alespoň něco jako jídelnu, spol. místnost atp. Budeme na to myslet při výběru (no, vůbec nejsme nenároční :D)
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

MHV - první výsledky ankety

#15

Příspěvek od Janek »

Ujeli jsme 730 km, viděli 8 lokalit, které jste vy nebo my vytipovali podle vlastní zkušenosti nebo internetu. Žel, pro potřeby takové akce jako je MHV se 100% nehodí ani jeden. Největším problémem je totiž obzor. Některé objekty leží úplně v lese, kde se o obzoru nedá hovořit vůbec, jiné leží na úpatí hory a jejich obzor je otevřen jen na sever či východ. Na co jsme nenarazili, byl problém s ubytováním - kapacity jsou vesměs dostatečné a v přijatelných cenových relacích (od 150 do 300 Kč/noc, někde s penzí někde jen holé lůžko). Jen pro pořádek zopakuji požadavky. Středisko by mělo:


- ležet v oblasti se slabým nebo žádným světelným znečištěním
- mít dostatečnou ubytovací kapacitu (min. 40 lidí) v budově nebo v chatkách
- otevřený obzor minimálně k jihu, pokud bude více, jen dobře
- neležet u vody (rybníky, jezera, řeky, potoky) - hrozí akutní nebezpečí ranních mlh
- mít dostatečnou, nejlépe oplocenou plochu pro postavení dalekohledů, nepříliš vzdálenou ubytování, aby bylo možno zajistit hlídání techniky


Jediný objekt, který jakžtakž obstál ve většině podmínek je penzion v lokalitě Tři studnice, severně nad Novým Městem na Moravě. Je ve výšce přes 700 m.n.m., obzor je otevřený od severu až k jihozápadu, penzion leží na okraji obce s minimálním osvětlením, jediným problémem je 5km vzdálené Nové Město na Moravě, jehož záření bude pp. rušit. Snad ne příliš, neboť samo město je utopené v ďolíku.

Tímto prosím "místňáky", zda by si za některé jasné noci neudělali výlet a neokoukli lokalitu za tmy.

[glb]Fotografie z některých míst jsou na www.celestron.cz[/glb]
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Odpovědět