starparty lysahora2004

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Uživatelský avatar
cieja
Příspěvky: 226
Registrován: 27. 01. 2004, 23:07
Bydliště: Chlebičov

starparty lysahora2004

#31

Příspěvek od cieja »

Právě se sklání Slunce nad hřebeny Jeseníků, mám krásný výhled na Praděd, když přejdu k druhému oknu je vidět Lysá Hora. Napadá mně jestli by dvě skupiny pozorovatelů mohli udělat vizuální kontakt mezi oběma kopci? :hi:
Refr. 150/750, Refr. 57/800, Star Adventure GTi, SW Maksutov 90/1250, pozorovací domeček 2.2x2.3m
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

starparty lysahora2004

#32

Příspěvek od peta »

takze panove, o vikendu jsem byl na vychazku na lyse hore a zjistil toto:

pozorovani a skladovani pristroju je domluveno v arealu mistni meteorologicke stanice - jde o prostranstvi na samotnem vrcholu, mista je zde dosti, tvrdaci zde mohou rozbit stany... deset dalekohledu a dvacet lidi se zde bez problemu vleze, pripadne neni problem najit si pak v noci misto kdekoli jinde na vrcholu...


meteorologicka stanice je oploceny objekt v horni casti snimku... prvni ucastnici budou moci zaujmout cestne misto u fotokomory bolidu CAV - flek v hornim pravem rohu stanice :)

dale prikladam link na webkameru, ze ktere si muzete udelat predstavu o frekvenci turistu na vrcholu, pripadne o pocasi... kamera je umistena u dveri do stanice a namirena jizne na slovenske rohace...
http://www.hejda.cz/Camery/lysahora.htm

ubytovani je tedy mozne jak ve stanech, tak v chate za 200kc za osobu na noc - kapacita pres 40 mist, bezne tam spava maximalne 5 lidi, takze tady problem neni...

ted nejvetsi orisek - doprava nahoru: sehnat povoleni k vjezdu je dosti problem nebot sprava komunikace spada pod nejakou vladni organizaci, nikoli pod kraj... dal jsem to zatim neresil, nikdo nevedel co a jak, ze to pry spise nejde, pokud by se ale nekomu v tomhle smeru podarilo neco vyresit, bylo by to supr...

sam se budu snazit vyjezd zajistit, nebot pro ucastniky ze vzdalenejsich koncin to bude zasadni problem...

spravce ubytovaci zarizeni se nabidl ze by nam veci vyvezl prodlouzenou ladou nivou nahoru - parkovalo by se tedy 8km pod vyrcholem a od tama vozily veci nahoru...

pak je jeste jedna moznost - prijet k vrcholu z druhe strany, zaparkovat cca 6km pod nim nad vesnici malenovice a od tama se vydat nahoru pesky... to je mozne samozrejme jen pro majitele mensich pristroju - ja o tom se svym 21cm dobsonem uvazuji...

presnou predpoved pocasi pro tuto oblast mam domluvenou s meteorolickym ustavem v ostrave s tim, ze predbeznou informaci dostanu tyden pred akci a presnou 2-3 dny predem...

pocitejme tedy zeby slo o vikend 13. - 15. srpna ci 10. - 12. zari 2004

zvazte tedy, zdali byste na planovanou akci dojeli!

dalsi obrazove informace na http://www.lysa-hora.cz/
ci google images "lysá hora"
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

starparty lysahora2004

#33

Příspěvek od GaN »

Pěkné. Nevadí zář ostravska?
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

starparty lysahora2004

#34

Příspěvek od peta »

GaN napsal: Pěkné. Nevadí zář ostravska?
ostrava je na severnim obzoru a predpokladam ze zare nebude dosahovat vyse nez dvaceti stupnu (precejen je vzdalena temer ctyricet kilometru) - v noci jsem na vrcholu bohuzel nebyl :(

naopak obzor od vychodu do jihozapadu je prakticky neobydlen... pokusim se jeste sehnat snimek z te bolidove celooblohovky...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

starparty lysahora2004

#35

Příspěvek od vasek »

Vypadá to dobře, já bych i dojel.
Snad nám tam nenasněží do tubusu :hi:
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

starparty lysahora2004

#36

Příspěvek od FunTomas »

No dufam, ze tam nebude take pocasie ako bolo dnes rano na kamere. To by boli ucastnici uplne 8)

;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

starparty lysahora2004

#37

Příspěvek od GaN »

Mám ještě jednu obavu - osvětlení věže - majáček pro letadla. Jinak pěkné místo.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

starparty lysahora2004

#38

Příspěvek od peta »

GaN napsal: Mám ještě jednu obavu - osvětlení věže - majáček pro letadla. Jinak pěkné místo.ano, sviti cervene, v pulce vysilace a na vrcholu, pamatuju ze neblika - nemelo by rusit...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

starparty lysahora2004

#39

Příspěvek od johnik »

Škoda, budu zrovna na dovo v Tatrách a jiných sloveských krajích :'(
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

starparty lysahora2004

#40

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Byl sem nahoře na Geminidách 02, byly tam hodně dobré podmínky, téměř žádné rušení a věž nevadí prakticky vůbec, osvětlení pouze svítí, žádné pulsy...akorát doufám, že tam bude tepleji než v prosinci, tehdy sme měli -17, ale jinak zážitek to byl skvělý a po 6-ti hodinách byly skvělé i omrzliny....
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

starparty lysahora2004

#41

Příspěvek od Medved »

Tak sem se byl v sobotu podivat na tu Lysou horu s kolem a asi tak:

nahoře je na můj vkus přehuštěno zástavbou a i lidí tam bylo..., plac u meteorologické chaty je docela OK, výhled odkudkoliv z vrcholu však nebude dokonalý vždy bude něco překážet, ale v mezích snesitelnosti, ubytování probrali už jiní

doprava na kopec,
cestou nahoru odchycen a vyzpovídán zaměstnanec radiokomunikací upravující odvodnění účelové komunikace vedoucí na Lysou horu z Papežova a zjištěno:

povolení k vjezdu (jednorázové! tj. časové omezení na relativně krátkou dobu asi dnů) vydává pobočka Ministerstva životního prostředí v Ostravě a to formou rozhodnutí tj. lhůta do 30ti dnů dle správního řádu a více když se něco zadrhne (chlap říkal cca 3 týdny). Poplatek je 200Kč za auto a 500Kč za bus platí se Radiokomunikacím, správní poplatek za rozhodnutí MŽP nezjištěn.

Vynášet cokoliv pěšky je dle mého velmi těžko realizovatelné, na kole mi to trvalo nahoru bez vteřiny hodinu (včetně rozhovoru o dopravě) pěšky hádám dvě a já bych jen na vynesení delekohledu potřeboval cesty dvě (tubus, montáž) tj 2x2hodiny nahoru + 2x2hodiny dolů a 8smi hodinová šichta je na světě, a po probdělé noci zase dolů. Cestu po turistické značce třeba z Ostravice neznám, ale hádám bude strmější, neupravená a dalekohled je přece jen relativně křehká věc.

Když to shrnu tak doprava čehokoliv nahoru bude problém, snad jen kdyby se obětoval někdo z v lokalitě bydlících podstoupil vyřizovací martirium a potom techniku všech ostatních vyvozil z Papežova nahoru, ostatní by se na náklady složili. Háček je v tom, vědět tři týdny dopředu počasí :-/.

[glb]Pozor !!![/glb]
Nedalo mi to ověřoval sem si informace telefonem a vše výše uvedené o povolování neplatí. V Ostravě na pobočce ministerstva mi sdělili, že od 28.4.2004 se díky novelizaci zákona XYZ přesouvá pravomoc povolovat výjimky na Vládu ČR takže žádosti na Úřad vlády. Háček je v tom, že Vláda není úřad a vůbec není jasné jak dlouho jim to bude trvat a jakou formu to povolení bude mít. :-/ Notabene, když teď, jak sem se doslech vládu ani nemáme. Do ...

No. Na zdar.
Toš tak na světě...
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

starparty lysahora2004

#42

Příspěvek od Medved »

Ehh... eště malý dodatek, opět kacířská myšlenka. Co takhle pustit Lysou k vodě a zkusit třeba Pustevny, tam vede normální silnice (dle mapy z roku nevim kdy). Sice je to níž a bude tam víc rušivých elementů, ale dostupnost bude podstatně lepší.
Asi se tam zajedu podívat příští týden.

Zdar.
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

starparty lysahora2004

#43

Příspěvek od peta »

slysel jsem na lyse trosku jinou verzi: kvuli nejakemu obchvatu na vysocine dali vsechny ucelove komunikace do spravy uradu vlady a tim padem i tuto silnici.

vyrizeni povoleni se zda nekoncne - vedouci meteostanice planuje nejakou sportovni akci, ale po trech mesicich z vlady stale zadna odpoved...

jak jsem psal vyse, k vyvozu veci se nabidl spravce chaty, v ktere je mozne ubytovani...

ja budu onen vikend, tj. 13. - 15. srpna ve frydku, dalekohled chci brat s sebou...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

starparty lysahora2004

#44

Příspěvek od peta »

Medved napsal: Ehh... eště malý dodatek, opět kacířská myšlenka. Co takhle pustit Lysou k vodě a zkusit třeba Pustevny, tam vede normální silnice (dle mapy z roku nevim kdy). Sice je to níž a bude tam víc rušivých elementů, ale dostupnost bude podstatně lepší.
Asi se tam zajedu podívat příští týden. Zdar. pokud tam zajedes, bude to supr...

pokud pamatuju vede nahoru paradni asfaltka, ubytovani bez problemu... tma by mohla byt opet relativne dobra ackoliv problemy by mohl delat roznov primo pod kopcem - idealni by bylo zajet tam vecer a zjistit co a jak, se svetlem na kole to uz nejak sjedes :)
petr(zavinac)fajkos.com
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

starparty lysahora2004

#45

Příspěvek od Medved »

peta napsal:
pokud tam zajedes, bude to supr...

- idealni by bylo zajet tam vecer a zjistit co a jak, se svetlem na kole to uz nejak sjedes :)
Večer, večer... ja se na kole snažím jezdit spíš za světla, ale když nad tím přemýšlím tak takový půlnoční výjezd má taky své výhody - není hic, menší provoz apod... kdybych vyjel vpodvečer tak pred 1/2nocí su tam a hrubo před obědem doma. Světlo - myslíš bílou LED blikačku Měsíc okolo poslední 1/4 vyjde kolem 1/2 noci takže aspoň trocha světla. Hehh... začíná se mi to líbit 200 nočních km to zní dobře a hezky šíleně. Uvidím...

"slysel jsem na lyse trosku jinou verzi: kvuli nejakemu obchvatu na vysocine dali vsechny ucelove komunikace do spravy uradu vlady a tim padem i tuto silnici"

to se bude týkat asi jen území CHKO a bude to vycházet asi ze zákona o CHKO, normální veřejně přístupné účelové komunikace spravují dle zákona o pozemních komunikacích obce.

Pokud by dopravu na Lysou zajistil správce chaty potom by to bylo OK.
Co se mé účasti týká tak v principu by jí nic nebránilo pokud budu mít k dispozici rodinný vůz a počasí bude alespoň jako tuto sobotu. Kdyby bylo horší bo nejisté tak 300km zbytečný výlet autem neriskuji.
Jedno místo spolujezdce by bylo volné, takže zájemci o dopravu po trase tj. Prostějov, Přerov, Valmez atd. mají šanci. Znovu opakuji počasí musí být aspoň na 99%.

Zdar.

Toš tak na světě...
Odpovědět