OSLO

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
vaclav1
Příspěvky: 960
Registrován: 02. 03. 2006, 17:44

OSLO

#16

Příspěvek od vaclav1 »

To Waldes:
Vámi zmiňovaný systém dalekohledu je zbytečně složitý.Lze navrhnout jednodušší Klevtsov-Cassegrain s reduktorem komy ze 2 čoček před sekundárním ohniskem.Pokud budete chtít vidět návrh mám to vše v OSLO 5.4LT.
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
Uživatelský avatar
Waldes
Příspěvky: 171
Registrován: 18. 11. 2009, 07:52
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 64

OSLO

#17

Příspěvek od Waldes »

To Waldes:
Vámi zmiňovaný systém dalekohledu je zbytečně složitý.Lze navrhnout jednodušší Klevtsov-Cassegrain s reduktorem komy ze 2 čoček před sekundárním ohniskem.Pokud budete chtít vidět návrh mám to vše v OSLO 5.4LT.
To vaclav1:
Na prvý pohľad sa to možno zdá príliš zložité, no z môjho pohľadu má to dve významné výhody. Prvá je vonkajšia odrazná plocha, teda môže byť použité striebrenie s ochrannou vrstvou nejakej farby, ktoré má lepšiu odrazivosť ale hlavne dokonalejší tvar. Neviem možno dnes už vedia napariť hliník dokonalejšie ale mne sa stalo, že hliníkovanie mi dosť pokazilo tvar plochy. Nakoniec aj trvanlivosť striebrenia je väčšia. Zrkadlo vyrobené ešte za prvej republiky je dokonalé stále no všetky zrkadlá ktoré som si dal pohliníkovať v osemdesiatych rokoch sú už šedé a budem ich musieť preleštiť a dať pohliníkovať znovu. To, že dnes to už nestojí fľašku vína ani nespomínam. Preto hľadám sústavy odvodené od Manginovho zrkadla ako je Sonnenfeldova alebo aj zmieňovaná od Vlastimila Mráza. Druhá, nie nepodstatná výhoda je možnosť pozorovania pozemských cieľov bez akýchkoľvek prídavných optických zariadení, hranoly, zrkadlá a tam je tých plôch viac.
Vami zmieňovaný Klevtsov-Cassegrain ma však zaujíma a budem rád ak mi oslo súbor pošlete.
Waldes.
Uživatelský avatar
vaclav1
Příspěvky: 960
Registrován: 02. 03. 2006, 17:44

OSLO

#18

Příspěvek od vaclav1 »

To Waldes:
Potřebuji poslat Vaši e-mailovou adresu.Díky
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
Uživatelský avatar
Waldes
Příspěvky: 171
Registrován: 18. 11. 2009, 07:52
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 64

OSLO

#19

Příspěvek od Waldes »

To Waldes:
Potřebuji poslat Vaši e-mailovou adresu.Díky
Ide to cez profil, tam je. ak by boli nejaké problémy pošlem cez sz.
Waldes.
Uživatelský avatar
Waldes
Příspěvky: 171
Registrován: 18. 11. 2009, 07:52
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 64

OSLO

#20

Příspěvek od Waldes »

Mám takýto nápad, aj na internete som našiel viacero súborov pre OSLO, nuž napadlo ma, že by bolo celkom dobré vybudovať nejakú databázu, ktorá by bola prístupná všetkým a do ktorej by mohol prispieť každý svojou aj rozpracovanou alebo aj nie veľmi podarenou sústavou. Niekto druhý môže mať nápad ako to vylepšiť alebo doplniť a tak. Poprípade môže to použiť ako základ inej svojej sústavy. Takéto otvorené projekty sa osvedčujú, stačí spomenúť Linux. Ponúkam možnosť vybudovania a sprístupnenia cez web ale môže sa toho chytiť aj niekto druhý.
Waldes.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

OSLO

#21

Příspěvek od Psion »

Otázka je, zda se to dá taky pak vyrobit za rozumnou cenu. U výrobců jsem viděl v nabídce standadní čočky s předem udělaným radiusem a tak je to taková skládačka - zvolí se sklo s příslušným radiusem stanoví se mezery mezi jednotlivými čočkami a vypadne z toho výrobek...

Viděl jsem i dokument, kde je navržena celá řada APO objektivů s vyladěnými parametry, takže to je opravdu jenom otázka zadání do výroby a člověk nemusí vlbec nic počítat.
Uživatelský avatar
Waldes
Příspěvky: 171
Registrován: 18. 11. 2009, 07:52
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 64

OSLO

#22

Příspěvek od Waldes »

Otázka je, zda se to dá taky pak vyrobit za rozumnou cenu. U výrobců jsem viděl v nabídce standadní čočky s předem udělaným radiusem a tak je to taková skládačka - zvolí se sklo s příslušným radiusem stanoví se mezery mezi jednotlivými čočkami a vypadne z toho výrobek...

Viděl jsem i dokument, kde je navržena celá řada APO objektivů s vyladěnými parametry, takže to je opravdu jenom otázka zadání do výroby a člověk nemusí vlbec nic počítat.
Taká ponuka štandartných šošoviek by nebola zlá, keby boli lacné a človek by to mohol použiť ako polotovar. Mňa by veľmi potešila aj len ponuka kotučikov rôznych priemerov a druhov skiel. Aby človek si mohol urobiť čokolvek podla svojich predstáv. Potom by nebol problém vyrobiť čokolvek za rozumnú cenu. A úplne najlepšie by bolo aby dodávateľ bol tuzemský, lebo mám veľmi zlé skúsenosti s kupovaním zo zahraničia.
Waldes.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2176
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

OSLO

#23

Příspěvek od astar »

To Psion:   Mohl by jsi dát odkaz na ten dokument  o kterém píšeš,nebo ho aspoň zveřejnit?   Vůbec se mi to nezdá , že by něco takového mohlo fungovat .  rozhodně ne podle vlastních představ .  Obzvlášť  skla pro APO soustavy jsou velice drahá, tak je to divné , že by dělali jen jednotlivé čočky  :( .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Waldes
Příspěvky: 171
Registrován: 18. 11. 2009, 07:52
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 64

OSLO

#24

Příspěvek od Waldes »

to vaclav1:
Srdečná vďaka za povzbudivý e-mail i zaslané súbory.

to all:
Som nesmierne rád, že moja myšlienka databázy OSLO súborov padla na úrodnú pôdu. Len václav1 poslal 72 súborov !!! Niečo som našiel na internete, niečo dám ja a mám prisľúbené ďalšie. Dopredu vďaka aj ostatným. Súbežne pripravujem databázu ATM kníh.
Waldes.
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

OSLO

#25

Příspěvek od kavka »

Momentálne mám problem obmedzenia na 10 plôch a ja by som potreboval apoň 15. Sústava nemá toľko plôch ale jednu zrkadliacu a lúč prechádza cez plochy dva krát, pre nasimulovanie ale treba ich zadať dva krát ...
Poprípade plná verzia iného programu ? (ATMOS alebo aj iné ?)Doporučuji program WinLens.
Ani Free verze nemá omezení počtu ploch.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Waldes
Příspěvky: 171
Registrován: 18. 11. 2009, 07:52
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 64

OSLO

#26

Příspěvek od Waldes »


Doporučuji program WinLens.
Ani Free verze nemá omezení počtu ploch.Vďaka za typ, určite vyskúšam. Ale keď mne sa OSLO tak páči ... :'(
a hlavne sa aspoň trochu v ňom orientujem. Ešte raz srdečná vďaka
Waldes.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2176
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

OSLO

#27

Příspěvek od astar »

Pro ty ,kteří  chtějí pracovat s programem OSLO. Tady je popis od Zdeňka Řehoře .

http://astrotechnika.wz.cz/Optika/OSLO/

Zajímalo by mne,  kolik nadšenců se  najde ?
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Waldes
Příspěvky: 171
Registrován: 18. 11. 2009, 07:52
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 64

OSLO

#28

Příspěvek od Waldes »

.

http://astrotechnika.wz.cz/Optika/OSLO/

Zajímalo by mne,  kolik nadšenců se  najde ?Tú adresu som už dal sem na predchádzajúcej strane ale zaujímalo by ma kde sa dá stiahnuť novšia verzia ako 6.1, počul som že je už 6.4 aspoň LT by som rád získal, keď už nikto nemá full
Waldes.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

OSLO

#29

Příspěvek od Psion »

Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

OSLO

#30

Příspěvek od Psion »

To Psion:   Mohl by jsi dát odkaz na ten dokument  o kterém píšeš,nebo ho aspoň zveřejnit?   Vůbec se mi to nezdá , že by něco takového mohlo fungovat .  rozhodně ne podle vlastních představ .  Obzvlášť  skla pro APO soustavy jsou velice drahá, tak je to divné , že by dělali jen jednotlivé čočky  :( .
Ahoj, ještě jsem koukám zapoměl odepsat. tady je ten dokument :

http://rohr.aiax.de/ApoDef-Chapter%204b.mht
Odpovědět