MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#1

Příspěvek od MP »

Jak jsem říkal na MHV, pracuji na programu pro odečítání DF a FF v RAW formátu a převod do RGB. Osobně rád používám SubRaw od HonzyS, ale s pořízením dalšího foťáku mne stále více trápí nekompatibilita jednotlivých verzí DNG a také poměrně složité zpracování většího množství souborů najednou (nutnost psát batch).

Takže píšu něco, co by mělo splňovat následující kriteria :
- číst přímo CR2 soubory
- provést všechny operace na libovolném množství souborů jedním jednoduchým příkazem
- pracovat podle mých vlastních algoritmů, abych věděl, co to dělá a mohl to vylepšovat

Dávám k obecnému použití první prototyp tohoto programu, se kterým jsem včera konečně aplikoval DF a FF na první fotku.

Zatím to umí číst (a zapisovat) pouze formát CR2 (nikoliv CRW), postupně přidám další. Časem snad bude i wokenní uživatelské rozhraní, zatím se vše spouští z příkazového řádku.

Nepoužil jsem žádné "předpřipravené" knihovny funkcí, všechny algoritmy jsou přímo naprogramovány v C-čku. Včetně převodu do RGB TIFFu (interpolace barev), vlastního JPEG koderu i dekoderu apod. Přitom jsem narazil na pár chyb a zjednodušení v běžně používaných programech, na kterých jsem testoval výstupy MRAWu. Snažil jsem se tyto nectnosti obejít, takže výstupy jsou kompatibilní se spoustou programů. Přesto jsem ale určitě nevychytal všechno.

Proto bych prosil vážené nadšence s Canony, kterým zbyde trocha času na hraní, aby si prográmek stáhli a otestovali na všem možném. A hlásili problémy, například zde.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#2

Příspěvek od Psion »

Super Marku vyzkouším ho :)
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#3

Příspěvek od FunTomas »

Výborne Marek. Cez víkend vyskúšam a dám ti vedieť výsledok. Verziu pre CRW by som však veľmi uvítal.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#4

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Vyborne, to je chvalyhodny pocin, uz stahuju :-)
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#5

Příspěvek od BiF »

Vyzkouším, ale až to bude umět CRW...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#6

Příspěvek od MP »

Vyzkouším, ale až to bude umět CRW...Ano, tohle mam v planu. Ale format CRW je od CR2 kupodivu dost odlisny a ja nemam zadny fotak, ktery by ho vytvarel. Takze bych prosil, jestli by nekdo nemohl dat nejakou testovaci sadu fotek (snimek, darkframe, flatfield) v CRW nekam, odkud bych to mohl stahnout, abych to mel na cem odladit.

To se tyka i pripadnych dalsich formatu, o ktere by byl zajem. Vstupni cast programu je napsana dost univerzalne, ve skutecnosti cte i nektere nekomprimovane TIFFy apod. Takze dalsi rozsirovani znamena jen doprogramovat dekodovani (a kodovani) prislusneho formatu, nebude to nejaka zasadni zmena.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#7

Příspěvek od Vejr »

SubRaw jsem kdysi zkousel, ale prave diky nekompatibilite DNG jsem se nikam nepropracoval Tak jsem zvedavy na tento pocin a drzim palce. Bohuzel s testovanim nepomohu, nebot NEF pro Nikony (snad zatim) neumi. Je mi jasne, ze v teto fazi je dulezitejsi rozchodit a odladit jine funkce. Ale kdyby casem podpora pribyla, vubec bych se nezlobil At se dilo podari
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#8

Příspěvek od MP »

NEF pro Nikony (snad zatim) neumiNeumi, ale casem by mohl. Jak uz jsem psal vyse - kdyz mi na nejaky server ulozite ke stazeni sadu testovacich souboru, pustim se do toho. Jenom podle specifikaci to zvladnu tezko - uz mi to neprogramuje jako zamlada, delam chyby a bez poradnych testu je neodhalim :)

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#9

Příspěvek od Psion »

Tak jsem to zkusil pro CR2 z 40D a na obrázku jak v JPEG tak TIFF je pouze řada pruhů :(
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#10

Příspěvek od Vejr »

Neni problem, nejake nahraji. Kolik jich potrebujes a jde jen o obrazova data, nebo potrebujes i darky, bias atd.?
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#11

Příspěvek od MP »

Tak jsem to zkusil pro CR2 z 40D a na obrázku jak v JPEG tak TIFF je pouze řada pruhůAjaj, tak vidim, ze bude jeste spousta prace.
Z mych 20D i 50D to funguje, nevim, co by na 40D mohlo byt zvlastniho. Muzes mi poslat jeden RAW ?

Jeste neco : nemas fotak nastaveny na sRAW ? Ty to zatim take neumi, maji odlisny format (jsou mensi, ale barevne, neni to CFA).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#12

Příspěvek od MP »

Kolik jich potrebujes a jde jen o obrazova data, nebo potrebujes i darky, bias atd.?Zatim staci jeden obrazek na ukazku, pozdeji, az ho budu umet precist, i nejaky dark a flat na overeni zpracovani.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#13

Příspěvek od Prazan »

Ahoj, jsem v časovém presu, tak budu kapku strohý.
Tohle mi vyšlo z EOS350D po kalibraci df, ff a uložení do TIFF.
http://5p.me.cz/temp/lf01.jpg
Případné RAWy můžu později dodat. Toho barevného fleku na snímku si netřeba všímat - to je rosnice dalekohledu v zorném poli :-)
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#14

Příspěvek od MP »

Případné RAWy můžu později dodatDodej, prosim :)
Vyhlasuji akci : sbiram RAWy ze vsech Canonu, co zapisuji do CR2. Sam mam 20D a 50D, na tech je to odladene. Takze mi chybi 30D (ten je snad stejny, jako 20D), 40D, 350D, 400D, 450D, 500D, 1000D, 5D a 7D.
A mozna radeji pro zacatek nejaky obycejny denni snimek, ze ktereho bude jasne, jake tam kde maji byt barvy. Aplikace DF a FF uz na formatu moc nezalezi, ta by mela fungovat, jde o prevod do RGB.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#15

Příspěvek od TomasN »

Jak jsem říkal na MHV, pracuji na programu pro odečítání DF a FF v RAW formátu a převod do RGB. Osobně rád používám SubRaw od HonzyS, ale s pořízením dalšího foťáku mne stále více trápí nekompatibilita jednotlivých verzí DNG a také poměrně složité zpracování většího množství souborů najednou (nutnost psát batch).

Takže píšu něco, co by mělo splňovat následující kriteria :
- číst přímo CR2 soubory
- provést všechny operace na libovolném množství souborů jedním jednoduchým příkazem
- pracovat podle mých vlastních algoritmů, abych věděl, co to dělá a mohl to vylepšovatZe stejných důvodů jsem si napsal něco podobného. Pro načítání formátu RAW používám dcraw od Davida Coffina - ten načte cokoliv.
astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
Odpovědět