Program Xephem

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MuadDib
Příspěvky: 7
Registrován: 08. 04. 2004, 06:47

Program Xephem

#1

Příspěvek od MuadDib »

Ahoj, jsem tu novy.

Nemate nekdo skusenosti s programem Xephem? Nejak se mi to nedari rozchodit.
Kdyz uz se zda ze to jede tak je to hrozne pomale a taky jsem tam nemoh najit zadnou kometu.
Delam to pod Linuxem na P3 800mHz a je to divny.

Videl jsem z toho nejaky ukazky a zdalo se to jako dobry soft.

Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

Program Xephem

#2

Příspěvek od koca »

Xephem používám a je to fakt super program. Má milion možností, grafika je trochu strohá, ale důležitá je funkčnost a možnost různých doplňkových funkcí.
Já nemám na svém PC problémy, používám SuSE linux, stáhnul jsem si nejnovější verzi 3.5.2 a instaloval. Při instalaci snad byly nějaké problémy, ale snad pouze jsem při kompilaci musel nastavit nějaké cesty ke knihovnám.
Jakou používáš distribuci? Máš Xephem z balíčku distribuce nebo jsi si ho instaloval ze zdrojáků jako já?
Co se týká katalogu komet tak tam je to tak, že si z menu Data>Load/Delete... vybereš z adresáře kde máš Xephem nainstalovaný soubor *.edb s kometami (u mě se jmenuje Soft03Cmt.edb) a dáš Load.
Pokud tam nemáš databázi komet můžeš si jí stáhnout z netu přes Data>Download Internet files, zde vybereš url s udáji o kometách. A můžeš zopakovat předchozí krok.
Potom si tu kometu potřebuješ nahrát z katalogu do tzv. objektů (ObjX) a to Data>Search Memory... a v pravo v okně máš seznam všech dostupných komet. Vybereš tu pravou, dáš OK.
Pak z menu View>Sky View otevřeš okno s mapou oblohy. Z menu tohoto okna vybereš Locate a tam máš tu svoji vybranou kometu. Klikneš na ni a na mapě se ti objeví její momentální poloha. Pak už s tím můžeš dělat různé věci.
Uživatelský avatar
MuadDib
Příspěvky: 7
Registrován: 08. 04. 2004, 06:47

Program Xephem

#3

Příspěvek od MuadDib »

Diky za radu. Ten Linux je debian a Xephem je z balicku. Je to ale taky 3.5.2
Komety v datech nejsou, jenom zakladni veci co byly v balicku tak zkusim stahnout.
Nevite taky nekdo o dalsich edb souborech? Ty dalsi katalogy od Xephem jsou uz placene.
Uživatelský avatar
JirkaB
Příspěvky: 91
Registrován: 21. 11. 2003, 07:12

Program Xephem

#4

Příspěvek od JirkaB »

Xephem je opravdu perfektní a umí toho tolik, že hromadu věcí člověk ani nevyužije.

S Linuxem neporadím, já používám IRIX.

Hromadu katalogů najdeš třeba na tomto URL:
http://asef.us.es/descarga/catalogos/index.php

Je tam dost katalogů jak v .edb tak v .xe2 (to je interní komprese Xephem pro velké katalogy, např. Tycho2). Nemá cenu odtud stahovat komety a asteroidy, tady mají vždy tak měsíc zpoždění.
Asteroidy a komety je vhodné stahovat přímo z programu, pak sou data aktuální.
Uživatelský avatar
MuadDib
Příspěvky: 7
Registrován: 08. 04. 2004, 06:47

Program Xephem

#5

Příspěvek od MuadDib »

Dik za link :bounce: Cely vecer jsem stahoval katalogy a skoro vsechny chodi.
Jenom nevim co s temi co maji priponu xe2 ??? V datech se nezobrazi a kdyz jsem je zkusil prejmenovat na edb tak je to vidi ale zase to spadne pri nacitani. Je na to potreba nejaky program na rozbaleni?
Odpovědět