SkyMap Pro 8 demo

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

SkyMap Pro 8 demo

#1

Příspěvek od Hynek2 »

Ahoj.
Tento program mi připadá velice přátelský.
Uvítal bych však, kdyby mi někdo poradil s následným.
1. Jak má vypadat rozhraní počítače s připojením k
dalekohledu? Jak realizovat elektrickou výbavu dalekohledu, jaké zpětné vazby atd. aby to celé fungovalo.(se SkyMap)
2. Jak stahovat, pakli-že to jde z Internetu doplňující soubory k programu, mám-li pouze demo verzi a samo že nechci za nic platit.
Něco o mě.
Jsem v tomto prostředí dnes prvně a teprve se seznamuji.
Mám Newton 150/1250 s par. montáží a fůru příslušenství
vše už mnoho let ale zatím stále nefotím a nepozoruji. Snad už letos v zimě, až vykácím na pozemku nějaké další stromy tak přijde ten správný čas.
S pozdravem Hynek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

SkyMap Pro 8 demo

#2

Příspěvek od MMys »

Tak tohle by bylo na velmi dlouhé povídání. Předně je třeba vědět, jakou máš montáž. To je nejdůležitější. Má inkrementální čidla polohy, jaká, jaký interface ? Pokud je to montáž bez čidel, jenom s pohonem, čeká tě ohromný kus práce. Nevím ale, jak jsi zběhlý v elektronice. Pokud si netroufneš na vývoj vlastního řídícího systému, je na adrese http://web.telecom.cz/elektro-metal/ jeden ryze český projekt za rozumný peníz. Doporučuji důkladně prostudovat a zvážit vhodnost pro tvůj dalekohled. Víc zatím neporadím, neboť mám málo informací. Také je velký rozdíl v tom, jestli chceš dalekohled navádět ručně a na mapě pouze sledovat jeho polohu (to je jednodušší a asi plně dostačující varianta) a nebo mít systém GO-TO, tzn. že po ustavení sám najde objekt. (To bude horší, pokud jde o nějakou jednoduchou montáž, která nemá rychlé pohony v obou osách, což je u takovéhoto malého dalekohledu pravděpodobné)

Prostě napiš podrobněji, co máš. Pak můžeme pokračovat.

Co se týká otázky k programu, tak neporadím, neboť ho nepoužívám a nemám.

Martin
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

SkyMap Pro 8 demo

#3

Příspěvek od Hynek2 »

Tímto příspěvkem nenavazuji na tvojí druhou otázku ale i tak vní leccos zodpovím.

Ahoj Martine
Doufám že si můžeme tykat, jsme zhruba tak stejně staří.
O astronomii se zajímám již asi 25 let.Sice nepozoruji, ale vysvětlím. Někdy v roce 1980 jsem koupil zrcadlo na Newtona. Četbou veškeré tehdy dostupné literatury jsem proniknul do problematiky, která mě zaujala.Následovala stavba paralaktické montáže Německý systém s pohonem. Montáž je poměrně robustní pro transport ne příliš vhodná ale transportu schopná. Jako hledáček slouží dělostřelecký hledáček se záměrnými kruhy vlastní Newton byl myšlen jako pointer s možností fotografování v primárním ohnisku a projekcí přes okulár. Navěšen je teleobjektiv f 300 myslím že Cais nebo Praktika, barlov 2x fotoaparát Praktika MTL5 , fotoaparát Pentagon SIX se standardním objektivem. Okuláry Orhto 4 a 10mm. Hygens mnoho druhů. Jemné pohyby na obou osách jsou vyvedeny pomocí cca 20 cm dlouhých ramen opatřených na konci speciálními šrouby, jejichž otáčením pomocí kliček jde pohybovat dalekohledem všemi směry a to velice jemně. Nyní jsem sehnal 24V motorky s připojenou dvoustupňovou šnekovou převodovkou. Ty bych rád připojil a řídil pomocí ovládání (koukni na AR 11/2002 ). To snad ten pan Kysučan musel čuchat že to sháním a navrhl to speciálně pro mě. Jsem s ním v telefonickém kontaktu, jsou tam ještě nějaké změny.
To jsem skloubil minulost a přítomnost. Jisté je že nejprve nebylo odkud pozorovat. Dalekohled nešel jen tak čapnout a hodit do auta. Potom byly malé děti. Teď, předloni, jsem koupil starý barák na vesnici s velkou zahradou kde plánuji vyrubat tolik stromů aby vzniklo kvalitní pozorovací místo. Mám možnost výroby vysoce kvalitních součástek, Bratr podniká v jemné mechanice. A co je nejdůležitější, po shlédnutí tvých stránek jsem přímo nadšen možnostmi a naplněn novou chutí k činnosti.
Děkuji za poskytnuté typy. Musím si to všechno důkladně prozkoumat, je toho hodně. Kdysi jsem přemýšlel o výrobě inklementárních snímačů pomocí CD mechaniky se zasunutým CD s frekvenčním generátorem. Nevěděl jsem však jak odlišit pohyb vpřed a vzad. A vůbec jsem měl na toto téma málo informací.
Jaká je moje představa o napojení dalekohledu na počítač. Přijde na to.
Pointaci od kamery jsem zavrhl.
Půjde-li posouvat obraz v závislosti na pohybu čidla z upravené myšky a synchronovat to nějak, to by se mi zamlouvalo.
Pohyb dalekohledu posuvem terče či kruhu po mapě oblohy na PC o tom jsem snad ani neuvažoval ale bylo by to super.
Svým dotazem jsem pouze chtěl zjistit jaké jsou zkušenosti s touto věcí.
Tak to jen tak pro seznámení se. Na Internet mám přístup pouze v práci. Takže jsem takový pomalejší. Nyní když jsem našel takové sympatické stránky jako je Astronomické fórum tak si opatřím nějaké fotografie, abych svému tvrzení dal nějaký podklad. Lze mi zavolat na mobil 607 800 718.
S pozdravem Hynek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

SkyMap Pro 8 demo

#4

Příspěvek od MMys »

To je celkem bohaté vybavení. Ta montáž má ty ramena se šruby jen pro korekce, neto to na ose RA slouží zároveň i k trvalému pohonu, jehož doba je pak omezena ? Nebo má RA osa šnekové soukolí a rameno se šroubem je jen pro jemné korekce ?

Také bych potřeboval vědět, jak to celé vypadá (montáž, motory...) Udělej kdyžtak pár fotek a pošli mi je na můj E-mail. Až se za týden vrátím, tak to skouknu a dám kdyžtak nějaký přesnější námět, co by s tím šlo dělat.

Osobně bych to v první fázi řešil takto: Pokud má RA osa šnekové soukolí, tak bych ho vybavil přesným pohonem s krokovým motorem, řízeným krystalem (ten by neměl žádné korekce, pouze zapnuto - vypnuto). No a na ty ramena se šrouby bych dal ty 24V komutátorové motorky pro jemné pohyby, a ty bych řídil pákovým ovladačem. Tím by se fotilo bez problémů klasicky s použitím pointačního okuláru a manuálních korekcí.

Další věci jako eventuelní snímače polohy a spojení s PC takhle zatím neodhadnu. Ovšem pokud má deklinační osa pouze raménko se šroubem, nikoli šnekový převod pohyblivý o 360 stupňů, tak je nějaký GO-TO systém vyloučený.

Prostě pošli foto montáže + detaily důležitých míst a já se pak ozvu.

Martin
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět