Adobe Photoshop

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Adobe Photoshop

#16

Příspěvek od Psion »

Otevřu staré téma. Protože chci novou verzi Lightroom 5, mimochodem výbornou na doladění astro snímků, tak musím jít už do cloudového řešení a tím pádem je k dispozici i Adobe Photoshop. Cena 10 EUR bez DPH mi přijde naprosto adekvátní a když si spočítám, co člověk do obou aplikací dal před tímto krokem, pak v tom nevidím vůbec problém. Jenom satelitní TV mě stojí 2x více. Otázka je, jaké s tímto řešení má kdo zkušenosti, rád se po nějaké době o ně podělím :)
Uživatelský avatar
vasek79
Příspěvky: 400
Registrován: 20. 12. 2011, 11:29

Adobe Photoshop

#17

Příspěvek od vasek79 »

Ahoj,můžete mi prosím někdo poradit jak sloučit úzkopásmové snímky v PS? sesadit do hromady.. Teprve s úzkopásmovejma filtrama začínám,tak jsem tuto metodu zatím nepotřeboval..

Moc díky,Vašek
EQ6 SynScan,Astrograf 200/800 Carbon,Canon EOS 400D, Canon EOS 1000D modifikovaný + CLS CCD
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Adobe Photoshop

#18

Příspěvek od Psion »

Co se týká nákupu SW, tak to funguje bez problémů i offline (stačí se připojit 1x za měsíc), tedy platíte měsíční sazbu a máte dva skvělé produkty. Tyto produkty můžete mít nainstalované zároveń na OSX i Windows platformě. Jediná zdánlivá nevýhoda je v tom, že pokud člověk přestane platit, nemůže Photoshop používat (Lightroom (LR), jako jediný produkt může, s jistým omezením). Když si vezmu, že mě jen LR stál za posledních 6 let zhruba 11 tisíc (licence+2 upgrady) tak za dvojnásobnou cenu mám dnes LR plus Photoshop s licencemi na dva počítače, tedy něco co by za 6 let stálo tak 80 tisíc, tedy 4x více.

Slučování (mozaika) z více snímků poradí MMys nebo zde :

http://www.space-walk.info/?co=projektlabut

https://www.youtube.com/watch?v=NRkLtM- ... e=youtu.be

Uživatelský avatar
masan
Příspěvky: 98
Registrován: 29. 01. 2011, 15:26

Adobe Photoshop

#19

Příspěvek od masan »

A má niekto skusennosti s Adobe Photoshop Elements ? (stojí cca. 80 €) Oplatí sa zainvestovať alebo je lepší GYMP?
triedre: nikon 7x35,BPC 7x50, skymaster 15x70, 25x100, AZ4, fotostatív Baader Astro&Nature
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Adobe Photoshop

#20

Příspěvek od Miloš Hroch »

GIMP jsem si jednou nainstaloval v práci a dost mi nevyhovoval, stejně jako většina těchto pseudoekvivalentů komerčních SW vznikajících původně pro Linux (Gimp, Scribus, Hugin ...). Ono to nakonec vždy nějak použít jde, ale často je to o nervy a stojí to hodně času, který nemám. PS Elements jsou podle mě vyhožené peníze, pokud to chceš používat na astrofotografii. Celkem rozumný kompromis je Paint Shop Pro (cena asi 60 Euro), který toho umí docela dost, ale nevím, zda nová verze už konečně pracuje s 16 bity na kanál. Ten mám teď v práci a dlouhá léta jsem ho používal než jsem začal dělat astrofotgrafii.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Adobe Photoshop

#21

Příspěvek od Psion »

A má niekto skusennosti s Adobe Photoshop Elements ? (stojí cca. 80 €) Oplatí sa zainvestovať alebo je lepší GYMP?
APE je dost něco jiného než GIMP. APE se zaměřuje na úpravu photografií a následnou práci s nimi, ukládání, sdílení apod.

Tady je porovnání co neobsahuje oproti Photoshopu.

http://graphicssoft.about.com/cs/photos ... ompare.htm
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Adobe Photoshop

#22

Příspěvek od Bill »

má niekto skusennosti s Adobe Photoshop Elements
Na astro nepoužitelné - nepodporuje více než 8bitovou hloubku barev :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
masan
Příspěvky: 98
Registrován: 29. 01. 2011, 15:26

Adobe Photoshop

#23

Příspěvek od masan »

Aha, to som prehliadol, že je len 8-bitovy, vdaka za upozornenie.
A ten Corel Paint Shop Pro je 16-bitový?
triedre: nikon 7x35,BPC 7x50, skymaster 15x70, 25x100, AZ4, fotostatív Baader Astro&Nature
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Adobe Photoshop

#24

Příspěvek od Psion »

To je stejné. Trochu nerozumím, proč tady řešíte programy pro úpravu a archivaci fotografií. Buď si zaplať 12 EUR měsíčně (teď je v akci na 1 rok za 10 EUR/měsíčně) za Photoshop + Lightroom a nebo 230 EUR za skvělý PixInsight, vše ostatní je dobré tak pro finální úpravy snímkuv JPEG.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Adobe Photoshop

#25

Příspěvek od Vabra »

No vidíš, a ja mám takový nějaký principiální problém platit za SW měsíční poplatky, byť nutno uznat že současná cena, kterou nabízí Adobe je opravdu zajímavá.

Tak jsem našel PhotoLine a přestože to na PS ještě úplně nemá, tak je to za cenu pár měsíců zaplaceno jednorázově a já jsem spokojený.

Oproti PS jsem zatím nezlomil masky a lokální úpravy (např fleky na snímači při focení bez flatu), ale na globální práci se snímkem je to snad dokoncce lepší (vrstvy, histogramy, křivky, ořezy, konverze, 16/32 bit...).
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Adobe Photoshop

#26

Příspěvek od Psion »

Tahle forma "operativního leasingu" se dnes prosazuje všude, hlavně u aut a v IT u hardware. U SW je to taky poměrně stará věc, zatím jsme si zvykli platit antivirové řešení jedenkrát za rok, nebo pravidelné platby u webových počítačových her, různé online systémy jako CRM apod. To je realita, která bude čím dál častější. Nakonec i v budoucnu přesáhne paušální platba za distribuci a elektroměr dvojnásobně cenu energie. Vše se prostě přesouvá do paušálu. Já osobně bych si dnes raději všechny věci pořizoval na operativní leasing, protože ty věci tak rychle ztrácejí hodnotu a využití, že nákup není žádná výhoda. Je to jenom psychologická bariera ve vztahu k vlastnictví věcí.

Photoshop má naprosto jinou podporu v astronomických pluginech, je na to spousta návodů apod. Poznamenám, že já jsem Photoshop nikdy na astronomii nepoužíval, protože jsem měl řadu jiných programů a šestým rokem používám PixInsight a pro finální úpravy Adobe Lightroom, který si tedy platím a Photoshop beru jako bonus, který ani nepotřebuju. Když si vezmu dnešní cenu 5 EUR měsíčně na uživatele za dva skvělé produkty v hodnotě 1100 EUR, tak je to zadarmo za míň to snad ani nejde.
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

Adobe Photoshop

#27

Příspěvek od gsokuba »

já si myslim že pořizovat si photoshop at již za měsíční poplatek nebo koupit jenom kvůli astronomii je uplná blbost, kdybych se neživil grafikou, tak by mě ani nenapadlo si pořizovat program za desitky tisíc jenom kvuli astrofotce  ;)

navíc ja bych tyhle měsíční rádoby licence zrušil, člověk zaplatí a pak to použije třeba jenom jeden den a zbytek má zaplaceno je tak. Mělo by se platit za reálný uživaní né za to že ti něco leží na disku, v tomhle budou lidi ještě muset pokročit
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 245
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Adobe Photoshop

#28

Příspěvek od Rudohor »

gsokuba: Nazor je to podlozeny, ale aj tak nesuhlasim. Ludia budu musiet pokrocit presne opacnym smerom. Mat vsetko doma pod vlastnou kontrolou. A pokrocia tymto smerom vtedy, ked niekolko krat nenavratne stratia roky prace, ked sa poskytovatel nejakej sluzby rozhodne skoncit niektoru sluzbu a uz nikdy sa zo starych dat nepodari dostat nic pouzitelne. Alebo sa poskytovatel rozhodne, ze ma uz dost ryb chytenych na haciku, potom zacne bezmocnych otrokov zmykat. Alebo poskytovatel zbankrotuje. Komu sa nestalo, neuveri, mne sa stalo opakovane. Databaza od Oraclu, s390 server od IBM, power server od IBM, operacny system od Microsoftu... roky prace vyleteli von oknom. Trvalo mi dlho, kym som sa poucil, bolelo to hodne.
Neviem komu ako, ale mne spracovanie trva dlhsie ako nasnimanie dat. Predstava, ze raz budem chciet data pouzit znovu a budem musiet zacat od nuly... Nikdy viac.
Ale ked sa iba chvilu hrajes a vobec ti na tom nezalezi, par zanedbatelnych dolarov za kratku licenciu moze byt to prave.
Uživatelský avatar
masan
Příspěvky: 98
Registrován: 29. 01. 2011, 15:26

Adobe Photoshop

#29

Příspěvek od masan »

Presne tak, nechcem si brat na krk nejaky dalsi mesacny pausal, aj ked len 5 €, hlavne ked by som to pouzival len obcas.
Ten Adobe Lightroom stoji okolo 100€ samostatny, tak tento by som bol este ochotny kupit, len podľa recenzii je to skor program na triedenie, správu fotografii nez na upravu.
Pozna teda niekto nejaky pouzitelny softver do 100 €, ktorý by dobre zvladal pracu s vrstvami a mal 16bit hlbku farieb?
triedre: nikon 7x35,BPC 7x50, skymaster 15x70, 25x100, AZ4, fotostatív Baader Astro&Nature
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Adobe Photoshop

#30

Příspěvek od ogami »

Tak jsem našel PhotoLine a přestože to na PS ještě úplně nemá, tak je to za cenu pár měsíců zaplaceno jednorázově a já jsem spokojený.

Oproti PS jsem zatím nezlomil masky a lokální úpravy (např fleky na snímači při focení bez flatu), ale na globální práci se snímkem je to snad dokoncce lepší (vrstvy, histogramy, křivky, ořezy, konverze, 16/32 bit...).
Je to temer plnohodnotna nahrada za PS (masky, vrstvy, 16bit ...), jedine o by mi tam chybelo, je par externich pluginu. Masky se ovladaji trosku jinak nez v PS, ale funkcne jsou na tom stejne.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Odpovědět