O'Meara - Deep sky companions

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

O'Meara - Deep sky companions

#1

Příspěvek od majklus »

Ahoj,

před nedávnou dobou mi dorazila domů kniha Messier Objects z cyklu Deep sky companions (Steve O'Meara). Je to moc hezký čtení, na krásným papíře a člověk se tam dozví spoustu nových informací. Až jsem včera nadával na Měsíc, jak mě to nabudilo na pozorování, opravdu doporučuju i přes mírně vyšší cenu (cca 1200 jsem za ní dal).

Při vědomí kvality autora jsem minulý týden objednal na ebay další díl série - The secred deep, je na cestě, snad tento týden dorazí. Hidden treasures mám již v hledáčku a bude mi chybět už jen The Caldwell objects. Tady mám otázku - myslíte že má smysl knihu kupovat pro pozorovatele v našich zeměpisných šířkách? Většina Caldwellů je na jihu... Má knihu někdo doma?

Jinak jsem opravdu příjemnně překvapený, ani jsem nečekal že existují takhle čtivé pozorovatelské knihy... dnes nechápu, proč to nemám v knihovně už leta.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 61

Re: O'Meara - Deep sky companions

#2

Příspěvek od Franta62 »

Jsou to všechno opravdu hodnotné publikace. Já osobně bych ti doporučil i publikaci "Caldwell objects". Budeš mít pohromadě všechny Caldwellovy objekty, ale počítej s tím, že se ti některé objekty budou z části dublovat z již předešlých knížek. Záleží jen na tobě a tvých finančních možnostech. Pokud jsi tedy více pozorovatel, než fotograf, doporučoval bych ti taktéž skvělou publikaci "The Night Sky - Observers Guide". Vydavatelství Willmann-Bell ji vydalo celkem ve 3 dílech. Díl 1= Podzim a Zima/díl 2= Jaro a Léto/ díl 3 = Jižní obloha (deklinace pod -33 st. jižní šířky, objekty ze severní polokoule neviditelné). Každý díl se dá koupit i samostatně a je to opravdu skvělá knížka pro pozorovatele. Jsou postupně popsaná jednotlivá souhvězdí s popisem všech pozorovatelných objektů pro dalekohledy o průměru 100 - 350mm, se srozumitelným popisem viditelnosti objektu a černo-bílými náčrtky (tužko nebo perokresba) objektu v zorném poli okuláru při určitém zvětšení. Knížka je opět v angličtině a myslím, že své si v ní najdou i fotografové. Na stránkách vydavatelství Willmann-Bell toho najdeš o publikaci více. Navíc, myslím, že ji má v nabídce i Supra Praha.
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: O'Meara - Deep sky companions

#3

Příspěvek od majklus »

The Night Sky - Observers mám, oba díly (ten třetí jsem nekupoval, jen tak se na jih nepodívám). Jsem s nimi docela spokojen, jen mi přijde, že na rozdíl od toho O'Meary jsou hodně zaměřený na velký dalekohledy (12" +). Já koukám 5" refrákem a podle Observers Guide bych neměl vidět skoro nic. :-(

Přitom v těch O'Mearových knížkách spoustu objektů, které v Observers Guide mají popisek začínající 12" / 14", popisuje v 100mm dalekohledu. Já vím, nežiju na Havaji (bohužel) a nemám TeleVue APO (bohužel), ale myslím, že i v tom mým 127mm bych přece něco vidět měl, pokud se budu snažit trochu potrénovat. Hodně mě třeba překvapilo, že podle spousty tabulek má můj pětipalec dosah 12.5 - 12.8mag a přitom na posledním pozorování v Konojedech jsem u M57 viděl tu hvězdu 13mag okamžitě a přímým pohledem po 100% času a to rozhodně nejsem zkušenej pozorovatel a ani si nemyslím, že bych měl extra ostříží oči. Hodně mě to nahlodalo, že bych možná neměl věřit úplně všemu co se píše...

Observers Guides ale hodně používám při focení, plánování kompozice a vůbec hledání vhodných objektů, no to mi knihy připadají skvělé.

Počkám na příští měsíc a asi si toho Caldwella objednám. Už jen proto, že jsou to moc hezký knížky a skvěle se čtou, když je zataženo a člověk pomalu ztrácí víru. :-) Včera dorazila Secret Deep a zdá se jen tak prolistováním a náhodným počtením ještě detailnější než Messieři...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: O'Meara - Deep sky companions

#4

Příspěvek od Artaban »

majklus píše:Hodně mě třeba překvapilo, že podle spousty tabulek má můj pětipalec dosah 12.5 - 12.8mag a přitom na posledním pozorování v Konojedech jsem u M57 viděl tu hvězdu 13mag okamžitě a přímým pohledem po 100% času a to rozhodně nejsem zkušenej pozorovatel a ani si nemyslím, že bych měl extra ostříží oči. Hodně mě to nahlodalo, že bych možná neměl věřit úplně všemu co se píše..
Na hvězdách to jde, ale u plošných objektů, už to taková sláva není.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: O'Meara - Deep sky companions

#5

Příspěvek od majklus »

Jasan,to by se pak větší dalekohledy ani nemusely vyrábět. :-)

Jde mi o to, že "něco" by vidět být mohlo, kdežto v Observers Guide by člověk poznámky pro 4"/6" průměry pomalu spočítal na prstech. Člověk by skoro řekl, že pokud není Měsíc a planety, tak skoro nemá cenu dalekohled vytahovat. :-) Ale jinak jsou to dobrý knížky, kupoval jsem je před dvěma lety v Supře a už od pohledu je vidět, že je používám často. :-) Skvěle se podle nich plánuje, to podle O'Meary moc nejde - v knize je jen cca 100 objektů rozházených po celý obloze a já bych se rád věnoval v jedné noci jednomu kousku oblohy, 1 - 2 souhvězdí, na které si pohodlně nastavím dalekohled. Připadá mi to lepší než cvičit laufem po celý obloze jak při náletu na Drážďany...

Ale když je beznadějně zataženo, jako třeba touhle dobou, může sloužit O'Meara jako docela čtivá beletrie, u každého objektu je popis objevu a astrofyzikálních vlastností - jelikož jsou vybrány zajímavé / netradiční objekty, je to poučné čtení.

PS: Caldwella jsem nakonec na ebay objednal taky, objevil se tam totiž antikvariátní kousek za 400Kč vč dopravy z Londýna, tak uvidím, co přijde za salát... :-D
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: O'Meara - Deep sky companions

#6

Příspěvek od majklus »

Tak mám už nějakou dobu tetralogii Deep sky companions - Mesiéra, Caldwella, Hidden treasures a Secret deep. Southern gems kupovat nebudu, na to nejsem dost bohatý... :-)

Všechny knihy jsou pro mě maximálně čtivé. Jejich problémem je cena - nechce se mi je tahat k dalekohledu a nechat promáčet, takže se jimi probírám za momentálně častých zatažených večerů. Případně si aktuální stránky na pozorování kopíruju.

Za vrchol série považuju Hidden treasures, kde se probírají objekty už ne z těch nejznámějších, jako tomu bylo v případě Caldwella s Mesiérem. Zároveň je to poslední kniha, kterou O'Meara dělal s čtyřpalcovým dalekohledem a tedy mám naději s mým pětipalcem vidět větší část popisovaných datailů. Jen naději - neříkám, že jsem toho v současnosti schopen.

U Secred deep je právě problém přechodu na Televue pětipalec provozovaný pod velmi dobrou oblohou, což si myslím je už v našich podmínkách mimo dosah malých přístrojů (s vyjímkou Saši) a chtělo by to aspoň 6" - 8". Ale pořád se jedná o zajímavé čtení...

Jestli bude současná deka pokračovat koupím snad nakonec i ty Southern gems, momentálně je jedno jestli jsou drahokamy jižní či severní, neb je vidět kulové a aspoň bych si početl... :-)
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Odpovědět