Magic Lantern

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Magic Lantern

#1

Příspěvek od Psion »

Testoval jsem SW pro Canony Magic Lantern, který se nahraje přímo do fotoaparátu a přidá řadu zajímavých funkcí. Já jsem se dnes zaměřil na využití pro focení oblohy s dlouhými expozicemi. Díky software není potřeba externí časovač, počítač apod. Jednoduchým způsobem lze naprogramovat kompletní expoziční sekvenci ve které lze využít různě dlouhé expozice, např. u jasných DSO (M42, M31 apod.). Sekvenci lze spustit i v předem stanovený čas. Program je k dispozici pro řadu přístrojů (ne pro všechny modely).

Expozice lze buď nastavit přímo ve foťáku a následně uložit, nebo je lze jednoduše napsat v textovém editoru v počítači. Samozřejmě lze využít i další funkce jako změnu ISO apod., což by se dalo využít i pro automatické pořízení flatů při ranním svítání.
Přílohy
ML_sekvence.jpg
ML_sekvence.jpg (46.71 KiB) Zobrazeno 4782 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Magic Lantern

#2

Příspěvek od Psion »

Ještě doplním jak vypadá základní nastavení na dlouhé expozice.
Přílohy
VRAM10.jpg
VRAM10.jpg (69.5 KiB) Zobrazeno 4755 x
VRAM9.jpg
VRAM9.jpg (63.76 KiB) Zobrazeno 4755 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Magic Lantern

#3

Příspěvek od Psion »

Do souboru SEQ.TXT v adresáři SETTINGS se ukládá foto sekvence. Na kartu do jiných adresářů si můžeme uložit předem připravené sekvence a ty potom pomocí integrovaného Filemanageru přemístit do adresáře SETTINGS přímo ve foťáku a není potřeba notebook apod.
Přílohy
VRAM11.jpg
VRAM11.jpg (53.42 KiB) Zobrazeno 4764 x
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Magic Lantern

#4

Příspěvek od Dansemacabre »

To vypadá naprosto skvěle! V zimě by to ušetřilo mnohé trable se zamrzající drátovou spouští a alespoň trochu odlehčilo kabelovému peklu, ale bohužel chybí podpora pro 40D :(
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Magic Lantern

#5

Příspěvek od Bill »

Jenomže dithering takhle neuděláš a zrcadlovka bez ditheringu asi není dobré řešení...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Magic Lantern

#6

Příspěvek od Psion »

Udělal jsem celou řadu fotografií i bez ditheringu a když jsem ho používal, pak ty sekvence dělal guider, ale ten neumí zase řídít fotoaparát jako ML. Pokud fotím v zahraničí, tak fotím zásadně bez guideru a tedy i bez ditheringu. Výhoda ML je i to, že lze naprogramovat sekvence, která umožní dělat dithering ručně, kdyby už to bylo potřeba. ML umí samozřejmě i celou řadu dalších věcí, které lze využít i mimo astro fotografie a posouvá přístroj funkcemi o třídu výše.
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 494
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Magic Lantern

#7

Příspěvek od peto »

So starým Canonom 350D používam obdobu Magic Latern už asi 8 rokov - http://chdk.wikia.com/wiki/350D

výborná vec...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Magic Lantern

#8

Příspěvek od Cztwerec »

Mám to v počítači, ale zatím jsem to nikdy neinstaloval. Trošku mě děsí hororová pohádka několika uživatelů, kteří kvůli špatnému čtení karty a některých jejích sektorů přišli nevratně o svůj Canon a v servisu si s tím nevěděli rady :) tak snad se někdy odhodlám.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Magic Lantern

#9

Příspěvek od Psion »

To jsem nečetl, ML je jakási nadstavba FW Canonu, netuším co by se s tím mohlo stát špatného. I kdyby byl špatně nahraný FW, dá se přehrát, jedině, že by se zničil bootloader a nešlo už nahrát nic, ale nevím jak by k tomu mohlo dojít.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Magic Lantern

#10

Příspěvek od Cztwerec »

Je možné že to bude jak říkáš. To rozšíření jsem zkusil poslat do 1200 D. Co se mi nelíbí je občasné problikávání různých ikonek a méně intuitivní nastavení. Myslím, že problém by mohl být hlavně v nějakých kolizních nastaveních, ale na to tam je rozšíření které by mělo upozornit uživatele na tuto situaci. Největší přínos vidím tedy hlavně v tom interním časovači. Zbytek jsou skoro zbytečnosti. Docela jsem se rozesmál, že si na foťáku můžu zahrát Arcanoid :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Magic Lantern

#11

Příspěvek od Psion »

Pokud umí uživatel programovat v C, pak si může napsat vlastni aplikaci pro focení včetně všech nastavení, aby na nic nezapomněl, což taky není k zahození. Možná půjdou využít i nějaké funkce ML při ostření apod.
Uživatelský avatar
myXall
Příspěvky: 446
Registrován: 25. 11. 2013, 12:45
Bydliště: Žilina
Věk: 39

Re: Magic Lantern

#12

Příspěvek od myXall »

Skusil niekto toto sikovne rozsirenie aj na Canone 450D?
William Optics Zenithstar 73 III, Meade Mak 127/1900 StarNavigator
ZWO ASI533MC Pro, ASI224MC, ASI290MM mini,
iOptron GEM28
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6070
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Magic Lantern

#13

Příspěvek od Roman (Rick) »

Magic Lantern je podla mňa úplne skvelá vec. Používal som ju s Canon 1100D od kedy bola dostupná, tak i s Canon 6D a úplne bez problémov. Je to fakt praktická utilitka, i mimo toho, že nemusím používať časovač, je tam mnoho skvelých vychytávok i na denné fotenie. Inštaloval som to na niekoľko kartiet a nikdy som s tým nemal problém.

PS: trochu ma zaráža, že sa to tu spomína až teraz, určite tu je nejaké zapadnuté vlákno s touto témou. Táto vec skvele funguje pekných pár rokov, ja ju na 1100D používam v podstate od kedy som prestal fotiť planéty, teda cca 6 rokov.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Magic Lantern

#14

Příspěvek od FunTomas »

To vieš. Amerika sa dá objaviť aj niekoľko krát. ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Vladimir Nadvornik
Příspěvky: 82
Registrován: 11. 10. 2015, 21:47
Věk: 47

Re: Magic Lantern

#15

Příspěvek od Vladimir Nadvornik »

ML používám na prodloužení expozice při zaostřování přes Live View.

Použití ML ale přináší jeden problém: ML funguje tak, že si každých 10ms kontroluje, co dělá originální firmware. To má vliv na zátěž procesoru a tedy i na teplotu a výdrž baterie, možná i přímo na nějaké rušení a pruhy.

https://www.magiclantern.fm/forum/index ... ic=18976.0
Odpovědět