Artemis Capture

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Artemis Capture

#1

Příspěvek od juh »

Zaujala ma jedna vec. Artemis Capture (dodavany ku kameram Atik) ma v menu volbu Camera - Rotate 180°. Tuto volbu som nepouzival do doby, kym som nezacal pouzivat Marker mode. Volbu pretocenia obrazu pouzijem v pripade, ak delekohlad prejde cez meridian, zacne kolidovat s montazou, tak ho pretocim o 180°. Aby som na displeji NB dostal identicku kompoziciu, ako som mal pred pretocenim dalekohladu a vedel nasledne zarovnat hviezdy na markery, tak pretocim aj obraz kamery. Tu zacina moj dotaz. Ak ponecham tuto volbu zaskrtnutu, tak predpokladam, ze na ulozene data vo fits suboroch to nema dopad. Lenze, ked otvorim takto ulozeny fits subor v akomkolvek programe (Fits Liberator, DSS, Irfan view, ...), zobrazi sa mi rovnako, ako ho vidim na displeji NB, cize tiez otoceny. Ak som dobre pozeral nejake moznosti povodneho zobrazenia surovych dat zo snimaca v tychto programoch, tak som nikde nenasiel moznost zobrazenia povodneho neotoceneho vystupu o 180° (surovych dat zo snimaca). Z toho by mi vychadzalo, ze aj data vo fits subore su otocene o 180°! Ako sa s touto skutocnostou potom vysporiadaju programy ako DSS, PI, ... ked chcem odcitat bias, dark, flat? Ak nafotim dajme tomu prvu polku obrazkov neotocenu, druhu polovicu otocenu a darky, biasy a flaty s niektorou z uvedenych moznosti, tak to by potom znamenalo, ze sa od niektorej polky obrazkov mozu odcitat uplne nezmyselne udaje. Neskumal nahodou niekto, ako to je?


Hladal som nejake tema suvisiace s tymto programom, nic som nenasiel. Ak by tu nieco bolo, kludne to presunte.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Artemis Capture

#2

Příspěvek od MilAN »

Obraz je uložený opravdu otočený  a k tomu je potřeba přiřadit i zrovna tak otočené FF, DF i BIAS. Jen si nemyslím, že je potřeba  tohle používat pro ukládání  - o 180°si otočím až výsledný obraz.  Jediný smysl to má při nastavování - pokud   chci mít souhlasné natočení mapy, event. planetaria a obrazu  na monitoru . ale i tady lze většinou otočit obraz mapy, planetaria. Tuhle volbu používám jen v případě, že nastavuji obraz a mám k dispozici na monitoru snímek, který v tom okamžiku nejde  rychle rozumně otočit.
V případě, že fotím část před proložením a část snímků po proložení - složím každou skupinu zvlášť s potom jen otočím příslušný obraz a zregistruji oba dva na sebe. Na všechno stačí základní DF, BIAS i FF
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Artemis Capture

#3

Příspěvek od juh »

No do ... >:(
Mam nafotenych niekolko hodin dat z ktorych len hmlisto tusim, s akym nastavenim to bolo ukladane. Ako som pisal, predpokladal som, ze na data vo fit subore to nema dopad, ze je to len nejaka vnutorna interpretacia AC pre zobrazenie dat na obrazovke. Takze mam o zabavu postarane, tada ak nechcem vsetko vyhodit. K casti dat mi urcite chybaju spravne FF, DF a BIAS.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Artemis Capture

#4

Příspěvek od juh »

Chvilu som sa hrabal v popise fits suborov, co je zverejneny na nete. Ak som spravne pochopil, co je k tomu popisane, tak data senzoru by nemali byt v datovej casti suboru ovplyvnene nastavenim v AC. Jedine, co tam je, je popis suradnicoveho systemu v hlavicke fits suboru, ktory je otoceny prave o tych 180°. Kvoli tomu interpretuju vsetky programy takto ulozene obrazove subory ako otocene o 180°. Su k tomu aj nejake utility, ktore to vedia otocit naspat.
Nic to nemeni na fakte, ze to budem musiet prejst a pretriedit. Ak mi zafunguje otacanie fits suborov, aspon nebudem musiet dorabat FF, DF a BIAS.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Artemis Capture

#5

Příspěvek od juh »

Tak som si presiel dalsie popisy k fits suborom + nejake rutiny k modifikacii fitsov a pozrel hlavicku fit suboru, co mi ulozil AC. Je to tak, ako pisal MilAN. Obraz je v datovej casti skutocne otoceny o 180°. Pri rotacii obrazku sa do hlavicky prepisuju len niektore udaje tak, aby to zodpovedalo datovej casti suboru.
Jedina pozitivna sprava je to, ze AC zapisuje do hlavicky fit suboru napriklad aj informaciu o otoceni obrazovaho pola, takze z tejto informacie je mozne dodatocne urcit, s akym nastavenim bol dany subor ulozeny :)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Artemis Capture

#6

Příspěvek od MMys »

Nevidím sebemenší důvod data otáčet při zápisu do souboru. Registračnímu SW je úplně fuk, že je to otočené. Mě to jak MaxImDL tak i Pixinsight vždy zregistroval, i když mám půlku sady nasnímanou po meridian-flipu otočenou o 180 stupňů.

A pokud ladím kompozici podle snímku z minula, otáčím si ten minulý referenční, a pak ho neuložím.

A i kdyby to skládací SW nebral, není problém to dávkově otočit. Lepší než dělat nebo otáčet kalibrační snímky.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět