StarTools

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

StarTools

#1

Příspěvek od alex.sky »

Vlákno som založil pre prípadné ďalšie postrehy  :)

Zatiaľ asi jediná pochvala odomňa:
- dostal som z neho pekné farby, krajšie ako napr. PixInsigt LE programom  :D  
- teraz už viem, že v tom materiály niekde mám aj farby  :o


Vychádzal som z 8 fotiek (stále problémové pointovanie...):
Canon EOS 400Dm, 10 min, ISO 800 pri 8 st.C
Newton 254/1200, EQ6, filter CLS.
Spracované DSS.

PixInsightLE:


StarTools (výsledok stiahnutý PRTSCR a ... nedalo mi to, musel som to odšumieť programom NeatImage:


V rámci vlákna PixInsight je pár viet o tomto programe, tak by som dodal len toľko, že aj podľa mňa je
- ovládanie nezvyklé, nastaviteľných parametrov je málo a ani som im moc nerozumel... napr. som mohol lepšie vyhladiť fotku, zaostriť... toľko síl som už nemal  :-/
- celú dobu spracovania som bol zhrozený, kedy mi zmizne zrnitosť  ::) ... ale nezmizla  >:(
- použil som ukážku:
https://www.youtube.com/watch?v=T3ZNaoMOJlA

Určite to chce viac času, ako len jeden pokus na základe videa, ale kvôli tým farbám to ešte asi nevzdám.
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

StarTools

#2

Příspěvek od FunTomas »

Mne osobne sa ten druhý obrázok nezdá lepší. Má vyššiu saturáciu a pravdepodobne iné farebné vyváženie, aplikovaný unsharp, resp. iný zaostrovací filter, ale na niektorých miestach vidieť prepálené miesta, kde je to už prehnané.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
anmol94
Příspěvky: 1
Registrován: 23. 02. 2015, 16:15

StarTools

#3

Příspěvek od anmol94 »

Má vyššiu saturáciu a pravdepodobne iné farebné vyváženie, aplikovaný unsharp, resp.
**SignaturE**
Uživatelský avatar
Case
Příspěvky: 89
Registrován: 19. 06. 2007, 23:45

StarTools

#4

Příspěvek od Case »

Se StarTools si posledních pár dní dost intenzivně hraju poté, co jsem ten program v minulosti několikrát zkoušel a nechápal, jak z něj dostat byť jen trochu koukatelné výsledky. Mně z něj v minulosti vždycky lezly naprosto strašlivé a zhola nekoukatelné výsledky.

Nicméně teď se mi daří o něco líp a jsem ze StarTools celkem dost nadšený a uvažuju celkem vážně o koupi. Zejména třeba odstraňování gradientů nebo odšumování mi přijdou hodně dobré. Dokonce jsem se teď vrátil ke starým datům, která jsem považoval za becenná, a s pomocí StarTools se mi z nich povedlo dostat překvapivě ucházející fotky (myšleno v rámci původního očekávání na základě zběžného zpracování těch dat v DSS), jaké bych z těch dat asi jiným způsobem se svými omezenějšími schopnostmi vůbec nedostal (anebo bych nad tím musel strávit dlouhé hodiny ve PhotoShopu, zatímco ve StarTools jsem měl takový výsledek za čtvrt hodiny).

Je ale asi krapet problém jen tak od boku pořádně pochopit, jak by se s tím programem přesně mělo pracovat, rozhraní je takové svérázné, terminologie poněkud zvláštní a tak podobně.

Hodně mi při práci se StarTools pomohlo tohle video:

https://www.youtube.com/watch?v=hqm4mB2TKN0

Přímo sám autor programu tam dost podrobně předvádí zpracování jednoho snímku a vysvětluje, co která funkce dělá, jak to dělá a proč. Je to dlouhé video, ale IMO za ten čas stojí - tedy pokud vás StarTools zajímají.

Jsem si nicméně jistý, že StarTools nebude pro každého. I když se dá spousta jeho funkcí všemožně ovlivnit a upravit jejich nastavení (včetně těch poněkud omalovánkových výchozích barev, které se mně někdy celkem líbí, ale někdy ani trochu), pořád je to myslím svou filozofií program, který se snaží uživateli co nejvíc usnadnit práci i na úkor plné kontroly. To, co se s fotkou děje, můžete ovlivnit hodně (a rozhodně víc, než se asi při prvním setkání s tím programem zdá), ale plnou kontrolu nad tím tak úplně nemáte (alespoň mi to tak přijde). Mně tohleto nevadí, pokud jsem z toho programu schopen dostat něco, co mi připadá koukatelné, ale spoustě těch víc "matfyzáčtějších" uživatelů jiných programů to nejspíš vyhovovat nebude. Takže bych asi třeba neočekával, že někdo odloží Pixinsight (leda by s ním nebyl příliš spokojený a hledal něco jiného) a upřednostní StarTools.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: StarTools

#5

Příspěvek od Psion »

Nedávno jsem vyzkoušel, je to ukrutně pomalý a hlavně jsem některé funkcionality nepochopil, jako třeba odstranění vinětace, kde chci řešit umělý flat-field a ne barvy, automatické úpravy gamy, pozadí apod.
Odpovědět