Interstellarum

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Interstellarum

#1

Příspěvek od Janek »

Na úvod - Interstellarum je německý plnobarevný dvojměsíčník o rozsahu asi 80 stran pro zájemce o astronomii, vycházející od roku 1994 v rozsahu 6 pravidelných čísel a od roku 2010 + dva tématické speciály. Kromě populárně naučných článků přináší recenze techniky, návody co a jak pozorovat, astronomické události a samozřejmě nějaké ty reklamy.

Sbohem Interstellarum

Německy rozumím méně, než bych chtěl a než bych potřeboval, ale z úvodníku Posledního čísla německého dvojměsíčníku jsem vyrozumněl, že je skutečně poslední. Tedy alespoň v té podobě, ve které jej známe, v tištěné. Jeho duchovní otec Ronald Stoyan dokonce vypisuje sbírku na záchranu titulu v tištěné podobě a přiznává, že polovina čtenářů si jej kupuje v novinových stáncích. Aby tento model byl udržitelný je nutné nashromáždit alespoň 100.000 EUR. Když se Vám to čtenáři podaří, budu od léta 2015 pokračovat, jinak bude jen elektronická verze. Roční předplatné elektronické verze bude stejné, tedy 70 resp. 78 EUR. Pro vydavatele a jeho redakční tým je to samozřejmě výhodné a ekonomicky pochopitelné - odpadnou poměrně vysoké náklady na plnobarevný tisk a skladování, odpadne tzv. remitenda (neprodané výtisky), odpadnou náklady na poštovné a plná cena předplatného jde "domů", žádné ulitbičky distribučním společnostem, trafikantům a pochybným prodejcům. Posílí počítačové vybavení, může vydávat aktuální zprávy formou Newsletteru a další výhody flexibilní elektronické verze. Navíc ví o všech svých ovečkách.
Nicméně ve mně trochu hlodají pochybnosti. Patřím k té konzervativnější části čtenářů, která vezme elektronickou knihu jen v případě krajní nouze, pokud vůbec, která večer v klidu usedne do křesla a zalistuje papírovou knihou či časopisem, jsouc ráda, že alespoň něco funguje bez elektroniky, která sáhne do knihovny pro 30 či více let staré výtisky a nasává atmosféru let minulých, let papírových. Zdrojů informací na internetu je spousta a spousta je bezplatných a tak zůstává otázkou, jak dlouho se podaří v nové formě udržet zájem. Ostatně s podobnými problémy se potýká valná většina nejen astronomických tiskovin a jak ve své nedávno vyšlé knížce "Co s námi bude aneb historie příštích 20ti let" napsal Milan Vodička, poslední papírové noviny vyšly 30. června 2026.
Aktuálně je na stránkách vydavatele přihlášeno necelých 250 přispěvatelů/předplatitelů, což vzhledem k faktu, že časopis je na pultech od 14.11.2014 a německy mluvící země mají asi největší astronomicko-amatérský potenciál v Evropě, není žádný nával. Že by přeci (ne)jen papíru zvonila hrana a papíromilci odcházeli za dinosaury?

Na závěr se omlouvám, případně prosím o korekci ty, kteří ten německý text pochopili jinak a lépe
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11585
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Interstellarum

#2

Příspěvek od Psion »

Myslím, že název Interstellarum tak trochu evokuje mezinárodní časopis, což bohužel není, protože ho omezuje právě němčina. Mě se ten časopis líbí, ovšem německy se učit kvůli tomu nebudu a navíc drtivá většina německy mluvících lidí umí velmi dobře anglicky, což je ostatně celosvětově uznávaný "astronomický jazyk". Vsadím se, že Sky&Telescope má více německých předplatitelů než Interstellarum. Internetové stránky jsou rovněž pouze v německé verzi a to dnes již ani v EU nestačí, natož ve světě.

Ještě doplním, že ve světě existují minimálně 4 velmi známé astročasopisy a tak možné řešení by bylo udělat časopis dvojjazyčně včetně webových stránek a zároveň začít časopis i prodávat na Amazon apod.
Odpovědět