jaký software na Mac OS X

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
david ba.
Příspěvky: 16
Registrován: 16. 07. 2003, 23:07

jaký software na Mac OS X

#1

Příspěvek od david ba. »

Máte někdo zkušenosti s nějakým planetáriem pro Macintosh? Existuje něco zdarma?

Zatím jsem našel jen SkyChart a Starry Night. Nerad bych něco přehlédl, než budu nakupovat. Ve WIN jsem používal HNSKY.
Uživatelský avatar
kulhous
Příspěvky: 212
Registrován: 22. 08. 2004, 21:41

jaký software na Mac OS X

#2

Příspěvek od kulhous »

Jdi do Starry Night 5! Jestli seženeš Pro Plus tím líp. Akorát si připlatíš, jestli to chceš kupovat. Dá se do toho stánou 0,5 mld hvězd z USNO katalogu (asi 6,5 GB). Je to pro win i mac.
kulhous[at]seznam[dot]cz&&kulhous.blog.cz
david ba.
Příspěvky: 16
Registrován: 16. 07. 2003, 23:07

jaký software na Mac OS X

#3

Příspěvek od david ba. »

Dík za tip. Teď jsem se na Starry Night znovu mrknul, vypadá pěkně, ale bohužel to zatím není pro mně: vyžaduje grafickou kartu se 64 MB paměti a to můj Mac mini nemá.

SkyChart taky nevypadá špatně, je to hodně jednoduché a přehledné, i když asi nemá tolik funkcí.

Taky jsem nainstaloval HNSKY do Virtual PC, ale není to samozřejmě moc pohodlné. Navíc z nějakého důvodu blbě zobrazuje kurzor - černou barvou na černém pozadí. Ovládání je tak o hodně zábavnější :-)
Uživatelský avatar
kulhous
Příspěvky: 212
Registrován: 22. 08. 2004, 21:41

jaký software na Mac OS X

#4

Příspěvek od kulhous »

No jo, na to je lék koupit si PC:). I když je pravda, že sem nedávno viděl Mac 30" displej s naprosto neuvěřitelným rozlišením. Tak, tak, že zůstal textil suchý;)

Optimální konfiguraci pro SN 5 Pro s těma hvězdičkama vidim na
amd 64 x2 4200+
4 GB RAM (533 MHz)
a velkej disk:)
Aby se to dalo dělat v real-timu při zobrazení ne moc velkýho pole. Já mám XP 1800+ a 0,5 GB ram a neni to ono... Člověk musí čekat než mu to natáhne (tak 15-30 s). Ale bez toho se člověk obejde, ty hvězdy do mag 20 maj smysl (pokud vůbec) při větších zvětšeních...
128 MB by ti mělo stačit na bezproblémový spuštění (mrkni se na harwarový nároky pro MACi). Předpokládám, že máš verzi Digital Download, že?

Jinak žádný neznám...
kulhous[at]seznam[dot]cz&&kulhous.blog.cz
david ba.
Příspěvky: 16
Registrován: 16. 07. 2003, 23:07

jaký software na Mac OS X

#5

Příspěvek od david ba. »

kulhous napsal: No jo, na to je lék koupit si PC:).
No a to jsem právě zahodil :)

kulhous napsal: Aby se to dalo dělat v real-timu při zobrazení ne moc velkýho pole. Já mám XP 1800+ a 0,5 GB ram a neni to ono... Člověk musí čekat než mu to natáhne (tak 15-30 s). Ale bez toho se člověk obejde, ty hvězdy do mag 20 maj smysl (pokud vůbec) při větších zvětšeních...
128 MB by ti mělo stačit na bezproblémový spuštění (mrkni se na harwarový nároky pro MACi). Předpokládám, že máš verzi Digital Download, že?
Já zatím nezkoušel ani tu verzi Digital Download. A když to tak čtu, tak ani nebudu. Vidím, že pro moje velmi skromné potřeby je to opravdu zbytečně náročný program. Přesto dík.

Na HNSKY se mi mimo jiné líbilo právě to, že to šlo v pohodě spustit i na hodně pomalých počítačích. Sice to nevypadalo jako opravdové hvězdy, ale na ty se můžeme dívat v reálu. Tedy pokud není zrovna zataženo ;-)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11592
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

jaký software na Mac OS X

#6

Příspěvek od Psion »

david ba. napsal: Máte někdo zkušenosti s nějakým planetáriem pro Macintosh? Existuje něco zdarma?

Zatím jsem našel jen SkyChart a Starry Night. Nerad bych něco přehlédl, než budu nakupovat. Ve WIN jsem používal HNSKY.
Tady je malý přehled programů i na OS MAC. Možná existuje i emulátor WINDOWS pro MAC, ne?

http://astro.nineplanets.org/astrosoftware.html
david ba.
Příspěvky: 16
Registrován: 16. 07. 2003, 23:07

jaký software na Mac OS X

#7

Příspěvek od david ba. »

Dík, to je přesně to co jsem hledal a nenašel. Určitě některé vyzkouším, případně napíšu zkušenosti, třeba se to někomu hodí.

Ano, jak jsem psal, zkoušel jsem emulátor Windows, ale přeci jen to není úplně pohodlné a bez chybiček.
Odpovědět