SkytechX

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SkytechX

#211

Příspěvek od MilAN »

Logiku asi má, že když jede o aktuální vzájemné události, aby to byla poloha k systému k datu.
Ale vzhledem k tomu, že málo kdo používá (má skutečnou potřebu používat) stabilně tento systém, přimlouval bych se za to, aby to bylo možno i v systému J2000. (když jsem tedy přepnutý do tohoto systému - jinak bych na to musel při různých operacích myslet)
-----------

Nebylo by možné pro hledání objektů zavést obvyklou zkratku, např. F, aby se nemuselo sahat na myš eventuelně pracně trefovat na NB políčko, kam napsat objekt ?
Dlouho jsem používal Megastar, a tam šlo prakticky vše přes klávesnici pomocí celé abecedy a prakticky nebylo potřeba pamatovat klávesové zkratky, protože pro název děje /akce bylo použito první písmeno z jeho názvu (samozřejmě anglického) Bylo to naprosto intuitivní a nebylo potřeba se něčím trefovat do malých ikon nebo trefovat popisná políčka. Použití myši je otravné u stolního PC, ale na NB a po tmě , např. při ovládání dalekohledů je to příšernost.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SkytechX

#212

Příspěvek od MilAN »

Možná už se opakuji, ale protože se mi to stalo u dalekohledu již několikrát : Nešlo by dát přepínání mezi systémem souřadnic " J2000" a " středních k datu" do základního natavení a ne do ikon ? U dalekohledu se p tmě tohle nastavení a slabé zvýraznění dá snadno přehlédnout a buhužel, ten systém se už za těch pár let dost polohově liší. Z minimálně 90% uživatelé používají souřadnice v J 2000, zrovna tak berou hodnoty z různých efemerid v tomto systému , a pokud je program přepnut do druhého systému, je to už mimo zorné pole okuláru nebo kamery s menším polem . Myslím, že pro ty, kteří potřebují zdánlivé souřadnice = k datu, by neobtěžovalo si to nastavit v nastavení. V těch ikonách to je dost nešťasné a velmi snadno dojde k záměně, zvláště při nevýrazných ikonách.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SkytechX

#213

Příspěvek od MilAN »

Používám verzi 1.05 a ačkoliv se bráním změnám na mém starém NB s XP v kopuli, přeci jen mě láká přeinstalace z v. 1.041. Pokusil jsem se přeinstalovat jak přímo bez odinstalace v.1.041, tak i s kompletní odinstalaci a vyčištěním registrů. Přesto mi to v obou případech hlásí, že skytech_x. exe nelze otevřít. Netušíte někdo, co je nutno udělat jinak nebo přenastavit nebo v čem je ten zásadní problém ?
Nainstaloval jsem zpět v. 1.041 a vše běží O.K.
Díky,Milan
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: SkytechX

#214

Příspěvek od PavelM »

Teď jsem na to koukal. Na XP ta verze 1.05 opravdu nechodí. Je tam totiž použit překladač MSVC dříve to byl MINGW. A chybí tam zapnutí podpory win XP. V novější verzích to opravím.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SkytechX

#215

Příspěvek od MilAN »

Díky!
sice XP jsou již archaické, ale zase NB vydržel v kopuli od +40°do -40°C nepřetržitě už 10 let a běhá na něm jak dalekohled, tak focení a všechny programy kolem toho.
A ta verze 1.05 je perfektní-je v ní snad všechno, na co si člověk vzpomene !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 494
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: SkytechX

#216

Příspěvek od peto »

Pred niekoľkými dňami som si stiahol a nainštaloval tento SW, a som šokovaný čo to všetko vie... :-) ...doteraz som ho akosi ignoroval, lebo som si celkom na začiatku stiahol asi nejaku prvu verziu, a ničím ma vtedy neoslovil - a už som sa k nemu nevratil, az teraz... - používam, alebo používal som doteraz Guide9... mam taky dojem, že SkytechX už má nad ním prevahu...

Ale prihováram sa ešte - keby sa dala prepnutím na nočný režim prepnut celá téma vo windows, prípadne aj s nastavením odtiena cervenej. Len neviem ci je to na WIN 10 možné, lebo Guide používam na XP, a tam prepnutím na nočný režim prepne celu win temu do paradnej cervenej a nehrozi oslnenie pri prepnutí do iného okna...

ale ako tu o tom píšem, nedalo mi to - že by to už niekto neriešil vo WIN10 - a našiel som tento odkaz - https://stargazerslounge.com/topic/2776 ... daptation/

..takže problem s nočným režimom vyriešený... :D

...inak je to fantastický software, a som zan velmi vdačný....

Dakujem
Uživatelský avatar
Ceperka
Příspěvky: 69
Registrován: 16. 09. 2009, 20:23
Bydliště: Čeperka,Dvořákova 76
Věk: 59

Re: SkytechX

#217

Příspěvek od Ceperka »

Program nechce ukazovat polohu dalekohledu EQmod ASCOM
EQ6pro Sky-Watcher 100/500,120/1000,GSO 250/1000 f4
GS 80/420 QhY-5 CCD Guider mono,canon 760D,canon 1000Dm,canon 40Dm
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: SkytechX

#218

Příspěvek od PavelM »

Ceperka píše:Program nechce ukazovat polohu dalekohledu EQmod ASCOM
Staci stahnout novy opraveny plugin pro ASCOM. http://skytechx.eu/?page=download druha polozka od shora.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SkytechX

#219

Příspěvek od MilAN »

Bylo by možno změnit nastavení kříže/'středu/ na volitelné = barva,síla ? Při slabém jasu monitoru nebo na červeném podkladě úplně zaniká.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 494
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: SkytechX

#220

Příspěvek od peto »

Bolo by možné dorobiť integráciu nejakeho INDI clienta na INDI server (..pre tých čo zvažuju, alebo používaju Raspberry s INDI servrom :) )

Kstars ma fantasticku integraciu na INDI server manazovanu cez Ekos aj by som to používal ...ale ten nepraktický Kstars sa nedá porovnať so SkytechX...

Cize snívam, že by sa podarilo dorobiť do SkytechX nejaku podobu Ekos integrovanu na INDI server .... :roll:

hmm...
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 592
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: SkytechX

#221

Příspěvek od palkog »

Tiez by som uvital INDI clienta. Ako pise Peto Kstars je hrozne neprakticky:( Aktualne pouzivam INDI clienta v CdC, ale to je vyrazne pomalsie ako SkytechX.
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SkytechX

#222

Příspěvek od MilAN »

Měl bych jednu připomínku - nevím jestli to ale nevadí jen mě. Když si nastavím velké pole a postupně jdu na detailnější, první DSO objekty, které se začnou objevovat, jsou ty největší. Což má logiku. Bohužel, jsou to objekty z katalogu Abell - tedy nikoliv objekty, ale pole, které se zahrnuje pod dané číslo katalogu. Velká většina obsahuje naprosto miniaturní galaxie, vizuálně naprosto nepozorovatelné a ani fotograficky to není žádná radost - většinou to jsou jen rozplizlé tečky. A bohužel jsou oblasti, kde se celé pole hemží grafickým zobrazením Abellů, a při tom to není, co by někdo z nás užil. Přimlouval bych se za prioritu objektů M - NGC - IC - PGC a objekty typu Abell bych nechal někde na možnosti volby. Pokud by to bylo jednoduše řešitelné. líbila by se mi zaškrtávací tabulka / FILTR/ jednak katalogů a jednak typů objektů, které chci zobrazovat, a jednak limitní magnitudy. Takhle by to mohlo zobrazovat i více druhů objektů i katalogů ( podle zaškrtnutí) do doby, než ten filtr zruším .
Ale pokud by to byl problém, tak bych určitě uvítal možnost dát pryč v základním nastavení katalog Abell.Je to vyloženě rušivý element a nejsou to objekty.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 494
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: SkytechX

#223

Příspěvek od peto »

Ano, presne toto som si tiež všimol, ale ja som to vypol v Nastavení/Mapa/Nehvezdne objekty (1)/Kupa galaxií.

Tak isto som vypol v tom istom menu - Nastavení/Mapa/Nehvezdne objekty (1)/Neznámy objekt.

To boli take male krizky - v info o objekte to boli ale všetko IC objekty, a ked som si zapol DSS color, na snimku nič nebolo... napr. IC2326
Porovnal som to s Guide9 a ani tam mi pod IC2326 nic nenašlo... Jedine v NED databaze je snímok s čímsi mlhavým v strede.... :D

viac tu:
http://ned.ipac.caltech.edu/Library/Arc ... cnotes.all

Bolo by treba preveriť tie objekty cez HST ... :D :D :D
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: SkytechX

#224

Příspěvek od PavelM »

Je to presne jak pise Peto. Jakykoliv typ objektu se da vypnout bud uplne nebo pokud nema definovanou jasnost. Je tam i filtr pro nazvy objektu. Napr. pokud chci zobrazit jenom M, NGC a PGC. Vsechno je to v nastaveni -> Nehvezdne objekty 1 a 2.

S tim INDI jsem nikdy nepracoval takze bych to musel trochu prostudovat.

Ale ted se budu stehovat ven z Prahy takze na to nebude cas.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SkytechX

#225

Příspěvek od MilAN »

Jo, díky, je to sice trochu krkolomnější, ale takhle to jde. Nějak jsem se tomuhle nastavení nevěnoval. Jen místo toho vypisování katalogů by se hodila zaškrtávací tabulka. Ale důležité je, že to jde.
Jinak ale velký dík za to, co jsi dokázal vytvořit.!!!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět