PHD2

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: PHD2

#136

Příspěvek od Howking »

Udělat znova darky (asi jiná teplota) a taky protáhnout expozici? (a taky ti někde mohla zatéct voda z kondenzace)
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD2

#137

Příspěvek od nosuh »

Prave ze intenzita i rozmisteni se menily. Ty darky jsem pak delal několikrát, ale nezlepšilo se to, v podstate zadnej vliv. Expozici jsem zkousel prodlouzit na 1,5-2 sek a bylo to lepsi, ale ten cas me prijde, ze uz je dost brutalni na to, aby to něco upointovalo, nebo 1,5-2 sek jsou porad pozitelne pro pointaci? Jinak pointer mam BAader/ZEiss 250mm f4.
Obecne podminky se od pulnoci horsily a nejakej slabej zavoj stopro byl, ale tam me zarazi, ty pruhy no. Voda me nenapadla, ale je fakt, ze v takovej kose, kdy všechno zamrzalo po pul hodine, sem ještě nefotil. Teplota byla ve 20h -1° a o pulnoci už -7°.
Nikdy se mi to nestalo, tak proto se ptam tady, jestli se s tim uz nekdo setkal.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: PHD2

#138

Příspěvek od Howking »

nosuh píše:1,5-2 sek a bylo to lepsi, ale ten cas me prijde, ze uz je dost brutalni na to, aby to něco upointovalo
- když mám slabé pole a nenacházím jasnější hvězdy tak pointuju i na 6s, ale já pointuju (díky své exotice) z jiných důvodů, než ostatní a tak asi nejsem směrodatný - ale někde jsem tu četl, že někdo pointuje na 4s proto aby eliminoval seing, takže asi to jde i pro standardní užití.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD2

#139

Příspěvek od nosuh »

Aha, tak to je asi v klidu, většinou mě stačilo právě ta 1s. Ale je fakt, že jsem fotil zatím jenom párkrát a navíc vždycky s oblohou bez zavoje a ten teďka i byl. KDyž jsem to zved na ty 2s, tak se to dost eliminovalo. Bohužel v místě focení nemam internet, tak to člověk nemůže řešit operativně na foru:D
Díky, příště zkusim.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD2

#140

Příspěvek od Pidrman »

Já pointuji na 2s. A klidně bych to dali na 3s, pak si čip nebude zvyšovat citlivost. A obraz bude čistějši.

kalibraci asi máš od 1s viď ? Nebo ji máš třeba od delšího času. Že by se kalibrace neprojevila.

Ono je možná taky problém v ovladači, mě se povedlo nainstalovat dva ovladače ASCOM a pak samotnou QHY 5 II L, fungují oba ovladače, ale výrobce doporučuje ascom, druhá otázka je samotná kamera, na QHY kamery jsem neslyšel dobrou chválu :-( a tak taky čekám kdy se co stane.

A ještě mě napadlo, kamera dělá to, že když nemůže najít jasný objekt, tak jsou tam ty pruhy, to samé udělá, když je zamířená na velmi jasný objekt. Ale to se jako by vypne, když snímá to co chce, tak je to OK.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD2

#141

Příspěvek od nosuh »

No, je mozne, ze po tom, co jsem v pauze kontroloval optiku, jestli neomrzla, ze sem zasvitil na objektiv, ale to by mělo vyresit nacteni ty knihovny, nebo ne? JInak kalibrace darku byla od 0.5 nebo 1s do 6s.
Ok, priset zkusim zvýšit expozici na 2s a uvidíme:D
DIky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD2

#142

Příspěvek od Pidrman »

Chtěl bych upozornit, že v PHD2 přibila nová funkce a to :

Static Polar Alignment tool

více zde https://openphdguiding.org/man-dev/Tutorials.htm

Mělo by to fungovat stejně jako Pole master.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: PHD2

#143

Příspěvek od FunTomas »

Super vec. Keď budem najbližšie ustavovať pod oblohou, kde je vidieť polárku, tak to určite vyskúšam. Doteraz mi vždy stačila utilita v rúčke k montáži. Ale ak toto dokáže zvýšiť presnosť za relatívne krátky čas, prečo nie. Najviac sa mi však osvedčila predchádzajúca utilita - drift alignment v PHD.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD2

#144

Příspěvek od hades »

Včera jsem chtěl poprvé vyzkoušet drift alignment tool a nějak mi to nefungovalo. Nejprve jsem ustavil montáž jak jsem zvyklý, přes polární hledáček. A pak následně použit ten nástroj. Provedl jsem korekce podle něj a když jsem pustil pointaci tak byly korekce podstatně větší, než jaké mívám, když ustavuji polárním hledáčkem. Je teda pravda, že jsem před tím neprovedl kalibraci, ale tu jsem dělal někdy minulý týden, tak snad se to od té doby nějak nerozjelo. Když jsem po použití drift alignment nástroje mrkl do polárního hledáčku tak byla polárka více k jeho středu než by měla být. Nedávno jsem taky kalibroval polární hledáček a je tudíž vycentrovaný, jak nejlíp to šlo. Co jsem asi mohl udělat špatně?
Dřív jsem taky párkrát skoušel použít nástroj Polar drift alignment a taky to s ním většinou nevyšlo a korekce bývaly větší, než kdybych to podle toho neustavil.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
cybertm
Příspěvky: 24
Registrován: 18. 08. 2014, 21:28
Bydliště: Jihlava
Věk: 38

Re: PHD2

#145

Příspěvek od cybertm »

Přátelé, rád bych se zeptal, jestli někoho nenapadá, co by mi mohlo dělat při navádění takovéto výkyvy v RA, viz příloha. Díval jsem se všude kde mě napadlo, ale řešení jsem nenašel.. Nenapadá Vás něco? Pravidelné to není a má to vesměs tendenci se stávat v podobný denní (noční čas), ale není to 100% pravidlem. Dělá to i na druhém PC s win10 ale zdá se že už ne tak výrazně.
EQ8 na pilíři, EQdir-EQmod kabel (dělalo to i na pc-direct přes ručku) Newton 250/1000, OAG, kamera QHY IMG-0H..
Děkuji za každý názor.
Přílohy
PHD guiding fail.JPG
PHD guiding fail.JPG (280.63 KiB) Zobrazeno 2457 x
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD2

#146

Příspěvek od Bill »

No a máš správně rozváženou montáž proti pohybu?

Pokud máš OAG a dělá to zhruba v meridiánu, tak by to mohlo být "štěrkání" primárního zrcadla...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD2

#147

Příspěvek od MilAN »

Tak vzhledem k tomu, že to dělá jen v RA ose a to na obě strany, tak bych to viděl, že je potřeba víc rozvážit montáž.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
cybertm
Příspěvky: 24
Registrován: 18. 08. 2014, 21:28
Bydliště: Jihlava
Věk: 38

Re: PHD2

#148

Příspěvek od cybertm »

Děkuji, dnes, pokud se to nahoře po jedenácté hodině rozejde, zkusím posunout víc závaží a uvidíme.. Ale úplně vyváženou montáž nemám, vždycky jsem to dával lehce těžší k závaží.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD2

#149

Příspěvek od MilAN »

Těžší to musí být na východní straně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD2

#150

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Tak vzhledem k tomu, že to dělá jen v RA ose a to na obě strany, tak bych to viděl, že je potřeba víc rozvážit montáž.
On má OAG - pokud by se hýbalo zrcadlo, tak to může vypadat podobně. Ale tím rozvážením bych určitě začal.
M:736 750 113
Odpovědět